Μηχανές ΟΠΑΠ - Διαθέσιμοι τρόποι κατάθεσης δελτίων

SmartMathApps

New Member
18 Σεπ 2018
7
3
3
Καλημέρα σε όλους!

Μια ερώτηση στην ομάδα, μήπως κάποιος γνωρίζει:
Υπάρχει σήμερα τρόπος να στείλουμε σε τερματικό του ΟΠΑΠ ένα πλήθος στηλών προς παίξιμο, ΧΩΡΙΣ να γράψουμε ή να τυπώσουμε τα δελτία;

Έχω φτιάξει κάποιες εφαρμογές για ΚΙΝΟ και Στοίχημα, που περιλαμβάνουν και μεταβλητό.
Το μεταβλητό συχνά παράγει αρκετές στήλες και ψάχνω τρόπο να αποφύγω το γράψιμο, ή το να πρέπει να γίνει εκτύπωση σε δελτία.
Παλιά νομίζω υπήρχε τρόπος να τα περάσεις σε κάποιο στικάκι.
Στις σημερινές μηχανές του ΟΠΑΠ ξέρει κάποιος αν υπάρχει άλλη επιλογή συνδεσιμότητας (εκτός του να γράψεις δελτίο ή να τα περνάς με το χέρι);

SmartMathApps

New Member
18 Σεπ 2018
7
3
3
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, δεν το είχα δει αυτό, θα το ψαξω!
(Αν είναι ένα QR-code για κάθε δελτίο δεν πολυ-λύνει το πρόβλημα, αλλά είναι μια καλή αρχή)

• Like
Αντιδράσεις: s-t-x-m-a

SmartMathApps

New Member
18 Σεπ 2018
7
3
3
Update για όποιον ενδιαφέρεται ή ψάχνει κάτι παρόμοιο:

Σε παιχνίδια αριθμών όπως ΚΙΝΟ, Τζόκερ, κλπ μπορείς να φτιάξεις εικονικό δελτίο ως QR-Code.
Ο πράκτορας απλά το σκανάρει και το παίζει, χωρίς δελτίο πουθενά.
Αυτό γίνεται μέσω της εφαρμογής του ΟΠΑΠ (πολύς κόσμος θα το ξέρει αυτό, φυσικά).
Ευχαριστώ τον s-t-x-m-a που με κατεύθυνε προς αυτό.

Αυτό που είδα εγώ και που με ενδιαφέρει για την εφαρμογή μου για το ΚΙΝΟ (και μελλοντικά και για το Τζόκερ), είναι ότι αυτά τα QR-codes μάλλον μπορεί να τα φτιάξει ο καθένας στο πρόγραμμά του.
Στα μεταβλητά συστήματα μπορεί να έχεις πολλές στήλες.
Στο ΚΙΝΟ ειδικά, κάποιοι παίζουν με στατιστική (καθυστερήσεις, HOT & Cold, κλπ) και είναι σημαντικό το σύστημα που θα φτιάξουν να παιχτεί για την επόμενη ακριβώς κλήρωση, οπότε το γράψιμο δεν είναι επιλογή.

Για το στοίχημα το πρόβλημα μάλλον παραμένει, προς το παρόν.

• Like
Αντιδράσεις: s-t-x-m-a και BetLaden

Larry

Well-Known Member
1 Απρ 2010
1,326
859
113
Λογικά κάθε δελτίο θα είναι και ένα qr.

Το θέμα είναι πως κωδικοποιειται...

Grim Reaper

Well-Known Member
4 Σεπ 2006
4,065
2,501
113
Ε ναι γιατι τα σαϊνια βγαλανε καινουριο app που δεν μπορεις να φτιαξεις δελτια στοιχηματος. Ενω στο παλιο app που ηταν θεϊκο εκανες 150 δελτια και πηγαινες και τα σκαναρε ο πρακτορας

SmartMathApps

New Member
18 Σεπ 2018
7
3
3
Λογικά κάθε δελτίο θα είναι και ένα qr.

Το θέμα είναι πως κωδικοποιειται...
Νομίζω ότι αυτό λύνεται (αρκεί να ενεργοποιηθεί για να δούμε το φόρματ που διαβάζουν οι μηχανές).
Το πρόβλημα (για αυτόν που φτιάχνει την εφαρμογή ή το πρόγραμμα) είναι ότι τα qr codes έχουν και ένα user ID (UUID, συγκεκριμένα).

Αυτό, λογικά, κρατάει στατιστικά για κάθε χρήστη του OpApp (τι έπαιξε, τι δελτία έφτιαξε, κλπ).

Στις εφαρογές μου μπορώ να δίνω ένα άλλο UUID, ακόμα και μοναδικό για κάθε χρήστη και οι μηχανές του ΟΠΑΠ θα διαβάζουν τα QR-Codes που θα φτιάχνουν οι εφαρμογές κανονικά, αλλά αυτό θα είναι ίσως πρόβλημα για τα στατιστικά που μαζεύουν στον ΟΠΑΠ.

Γι'αυτό πρέπει να μιλήσω μαζί τους να μου δώσουν πρώτα το ΟΚ.
Γιατί, προγραμματιστικά, για την εφαρμογή του ΚΙΝΟ το έχω ήδη φτιάξει (αλλά δεν ανεβάζω το update).
Και (όταν με το καλό) το βάλουν ξανά στο στοίχημα, φαντάζομαι ότι δε θα έχει μεγάλη διαφορά.

Σχετικά με εμάς

• Η κοινότητα του infobeto θεωρείται σημείο συνάντησης των παικτών και των ανθρώπων της αγοράς των τυχερών παιχνιδιών για διαβουλεύσεις, συμβουλές, ενημερώσεις, ανταλλαγές πληροφοριών, επίλυσης προβλημάτων με εταιρείες κλπ. Είμαστε υπερήφανοι που διαθέτουμε το μεγαλύτερο forum τυχερών παιχνιδιών στην Ελλάδα και ένα από τα μεγαλύτερα παγκοσμίως και δουλεύουμε καθημερινά για να κρατάμε υψηλό το επίπεδο της κοινότητάς μας.

Μενού χρήστη

Ακολουθήστε μας στο Facebook

Γενική Κουβεντούλα
Βοήθεια Χρήστες
  • Κανένας δεν κουβεντιάζει αυτή τη στιγμή.
    Forum Bot: Ο χρήστης coria ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Βασιλεία / Βιέννη" στο Τένις.