Ξένη μουσική

johnbill

IFC#5 champion 2008-09, IFC#4 Cup & Super Cup winn
Μέλος του προσωπικού
7 Σεπ 2002
11,002
7,604
113
46
Σεπόλια
Λέω να ξεκινήσω ένα thread όπου θα μπαίνουν οπτικοακουστικά αρχεία (πςςςςς :twis:) από μπάντες και κομμάτια που άφησαν το στίγμα τους.... Όποιος θέλει βοηθάει..... Γράφουμε αν θέλουμε και ένα-δύο πράγματα..... Για να μαθαίνουν οι νεότεροι....:twis:

Υ.Γ. Μη δω τίποτα Μακρόπουλους και Πετρέληδες (τυχαία τα ονόματα).....:twis:

• Like
Αντιδράσεις: THEO-007, BetLaden και A L E X

akaliptos

Well-Known Member
9 Νοε 2005
21,750
4,701
113

νομιζω οτι δεν υπαρχει καλυτερο κομματι για αρχη φιλε μου!ανεμος αλλαγης λοιπον!!ενα τραγουδι που στιγματισε γενιες και πλεον κοσμει και την υπογραφη μου!το εχω λατρεψει απο μικρος!:sign:

ΥΓ: δεν νομιζω να χρειαζεται να αναφερθω στους ΣΚΟΡΠΙΟΝΣ!:emb:[/media]

• Like
Αντιδράσεις: loutsos

johnbill

Μέλος του προσωπικού
7 Σεπ 2002
11,002
7,604
113
46
Σεπόλια
Ξεκινάω με ένα αγαπημένο κομμάτι.....

Το συγκρότημα οναμάζεται FOCUS..... Ολλανδοί.... Ιδρυτής του συγκροτήματος είναι ο Thijs van Leer το 1969.... Χαρισματική προσωπικότητα με κλασική μουσική παιδεία ο οποίος παίζει όργανο, φλάουτο και κάνει τα φωνητικά.... Οι FOCUS δεν είχαν σταθερό lineup καθόλη την διάρκεια τους (εκτός από τον Leer)... Από τα σημαντικότερα μέλη της μπάντας είναι ο κιθαρίστας Jan Akkerman, επίσης χαρισματικός αν και όχι του ίδιου επιπέδου με τον Leer αλλά επηρέασε και αυτός τον ήχο των FOCUS και κατά συνέπεια όλων των άλλων που ακολούθησαν....

Οι FOCUS θεωρούνται από τους πρωτεργάτες της progressive rock και ο ήχος τους ήταν πρωτοποριακός για την εποχή τους (και ακόμα είναι κατά την άποψη μου).... Συνδυάζουν διάφορα είδη μουσικής (φαινομενικά αταίριαστα) επηρεασμένοι τόσο από την μουσική τους παιδεία όσο και από την διάθεση τους για πειραματισμούς... Το αποτέλεσμα ήταν κατά την γνώμη μου εκρηκτικό.....

Μεγαλύτερη τους επιτυχία το Hocus Pocus από το δεύτερο άλμπουμ τους.... Όποτε το ακούω, βασικά παθαίνω την πλάκα μου..... Εδώ η short version από μια live εμφάνιση τους το 1973...... Πάρε να 'χεις.....:music1:

• Like
Αντιδράσεις: darkside222

diego

New Member
2 Δεκ 2005
1,028
385
0
37
Θεσσαλονικη
Ερχονται απο το Λονδινο το μακρινο 1964,τα μελη Pete Townsend,Roger Daltrey,John Entwistle και φυσικα ο (Moon the Loon) Keith Moon. Καθαρο και αγνο rock n' roll,εμειναν στην ιστορια για καποια απο τα καλυτερα κομματια που εχουν ακουστει στην Ροκ ιστορια,και φυσικα για τα ακραια και εκρηκτικα live τους(συνηθιζαν να διαλυουν τα παντα στο τελος των συναυλιων τους).

Ενα απο τα κομματια που στιγματισαν την καριερα τους ειναι το μυθικο (πθεκααΑ) Won't get fooled again.

P.S. Απο το 6:30 και για τα επομενα δυο λεπτα,για μενα ειναι ολη η ιστορια του Ροκ.
:sign:

BetLaden

IFC#6 Champion 2009-10, IFC#1 Super Cup winner 200
Μέλος του προσωπικού
13 Μαι 2002
38,311
24,803
113
49
Infobeto Town
www.infobeto.com
Αφου ξεκινησες με hard....παμε με αυτο ενα που μου ηρθε μολις ακουσα τους Focus... συνειρμικα μου ηρθε το breaking the law (ασχετο αλλα ....μου ηρθε)

Judas Priest

BetLaden

Μέλος του προσωπικού
13 Μαι 2002
38,311
24,803
113
49
Infobeto Town
www.infobeto.com
ειναι μερικα που δεν θελουν καμμια εισαγωγη....

The Rolling Stones - Paint It Black

εισαγωγη που ακομα ειναι ανατριχιαστικη!

johnbill

Μέλος του προσωπικού
7 Σεπ 2002
11,002
7,604
113
46
Σεπόλια
Fleetwood Mac.... Και αναφέρομαι στην πρώτη περίοδο του συγκροτήματος, '67-'70, όπου ηγείτο της μπάντας ο εκ των ιδρυτών της (μαζί με τον fleetwood) κιθαρίστας Peter Green.... Ιδιοφυϊα σκέτη.... Αλλά δυστυχώς η υπερβολική κατανάλωση LSD τον οδήγησε στην έξοδο από το συγκρότημα και στα πρόθυρα της σχιζοφρένειας.... Και μόνο που ο ΒΒ King δήλωσε ότι είναι ο μοναδικός που τον έκανε να τον λούσει κρύος ιδρώτας φτάνει....

Ο ήχος τότε ήταν περισσότερο μπλουζ και τσαμπουκαλίδικος και φυσικά (πάντα κατά την άποψη μου) ανώτερος από τον μετέπειτα ήχο της μπάντας....

Το κομμάτι ονομάζεται "The Green Manalishi" και οι περισσότεροι ίσως το γνωρίζετε από την διασκευή των Judas Priest (μια που αναφέρθηκες σε αυτούς Άρη)..... Δύο τόσο διαφορετικοί ήχοι αλλά που βγάζουν το ίδιο νεύρο και τσαμπουκά στο κομμάτι....

Εδώ το original (με τον Peter Green)....

και εδώ η διασκευή από τους Judas.... Δεν χρειάζεται να πω τίποτα γι' αυτούς..... 2 πράγματα μόνο.... Rob Halford και KK Downing.....:sign:

BetLaden

Μέλος του προσωπικού
13 Μαι 2002
38,311
24,803
113
49
Infobeto Town
www.infobeto.com
Fleetwood Mac.... :sign::sign::sign:
που το βρηκες ρε!!!!!!!!!!!!! ουτε που το φανταζομουνα οτι υπηρχε!!!!! :bravo::bravo::bravo:

βαζω αλλον εναν υμνο... με την κιθαρα να κανει απειρα παιδια να τρεχουν να βρουν κιθαρα!!!!!

Smoke on the water απο τον Ritchie Blackmore

δες το κλασσικο του ''κοψε το λαιμο'' και μετα ξεκιναει....

Τελευταία επεξεργασία:

darkside222

Μυστακοφόρος Φινλανδός
24 Μαι 2005
6,156
3,769
113
44
Tampere, Suomi
alfaromeo-spider.blogspot.com
Loipon na sunexisoume se styl Johnbill....ligo agnwstoi stous perissoterous, einai oi pateres ths hlektronikhs mousikhs (akoma pio prin kai apo ton Jarre).

Germanoi sthn katagwgh, apotelountan kuriws apo tous Edgar Froese, Christopher Franke kai Peter Baumann. To onoma tous: Tangerine Dream.

Enjoy!!!

BetLaden

Μέλος του προσωπικού
13 Μαι 2002
38,311
24,803
113
49
Infobeto Town
www.infobeto.com
οκ... ας αλλαξω κι εγω λιγο στυλ...
παμε στον γιγαντα Stevie Ray Vaughan και σε ενα απο τα κορυφαια του κομματια που σε κανουν ΚΟΜΜΑΤΙΑ!!!!!! Little Wing κυριοι....
μας αφησε νωρις κι αυτος... πολυ νωρις!

BetLaden

Μέλος του προσωπικού
13 Μαι 2002
38,311
24,803
113
49
Infobeto Town
www.infobeto.com
να τιμησουμε και μια αγριογατα οπου μπηκε μεσα μας οταν ειμασταν πιτσιρικια και ταρακουνουσε την καρδια μας!!!
δεν βρισκω βιντεακι οπως εμφανιζοταν παλια.... αλλα και μονο η φωνη αρκει...

BetLaden

Μέλος του προσωπικού
13 Μαι 2002
38,311
24,803
113
49
Infobeto Town
www.infobeto.com
πεταγομαι μια απο δω και μια απο κει...αλλα ετσι ειναι η μουσικη....

βαζω την πιο αναγνωρισιμη φωνη....David Surkamp απο Pavlov's Dogs

βρηκα ενα σολο χωρις τα υπολοιπα οργανα (χωρις πιανο χανει ...αλλα και παλι η φωνη του σε κανει σαν να το ακους απο πισω να παιζει!)

darkside222

Μυστακοφόρος Φινλανδός
24 Μαι 2005
6,156
3,769
113
44
Tampere, Suomi
alfaromeo-spider.blogspot.com
Ena onoma, mia underground istoria. Oi anthrwpoi poi elaxistoi gnwrizoun. H EMI to etos 1979 eixe na dialeksei metaksu 2 group. To group pou einai se auto to tragoudi, kai ena allo mikro tote group pou legontan Iron Maiden. Telika dialekse tous Angel Witch kai upegrapse kai tous Iron Maiden ws support group stis sunaulies twn Angel Witch. Fusika h sunexeia gnwsth...Oi Angel Witch bgalane ousiatika ena album kai meta xathikan mexri thn epanenwsh tous to 1986 opou kai ebgalan akoma ena album. Sunolo bgalane 3. Gia tous Maiden den xreiazete na poume tipota parapanw.
Epishs sta sun twn Angel Witch einai oti prowthisan akoma ena polu mikro groupaki ths epoxhs...to onoma tous...METALLICA! :surprise:

Apolauste pragmatiko NWOBHM!

BetLaden

Μέλος του προσωπικού
13 Μαι 2002
38,311
24,803
113
49
Infobeto Town
www.infobeto.com
Μιας και αυτο τον μηνα συμπληρωνονται 12 χρονια που μας αφησε... βαζω ενα κλιπ του κορυφαιου για μενα κιθαριστα οπου εφερε τα πανω κατω εκεινη την εποχη με εναν συνδιασμο jazz+rock μας εκανε ανω κατω
το ευχαριστουμε για τους νεους οριζοντες που ανοιξε στην μουσικη!

Ο μεγαλος ''Ρορης'' Ελληνιστί.... γιατι ετσι τον εμαθα απο μικρος...

Rory Gallagher - A Million Miles Away σε ενα κλιπ του 1974 οπου σε μεταφερει ....Miilion Miles Away.....

Προγνωστικά

• 15:00
    COSMOTE SPORT 3 HD
    • Ολυμπιακός - Μάντσεστερ Σίτι
  • 15:30
    ΕΡΤ3
    • AO Τρίκαλα - Παναχαϊκή
  • 17:00
    COSMOTE SPORT 2 HD
    • Ώρα Κυπέλλου
  • 18:00
    COSMOTE SPORT 2 HD
    • ΠΑΣ Λαμία - ΠΑΟΚ
  • 19:00
    COSMOTE SPORT 1 HD
    • Ώρα Κυπέλλου
  • 19:30
    Novasports 1HD
    • Σασσουόλο - Νάπολι
    Novasports 3HD
    • Εσσεν - Χόλσταϊν Κίελ
  • 20:00
    COSMOTE SPORT 1 HD
    • Παναθηναϊκός - ΠΑΣ Γιάννινα
    COSMOTE SPORT 2 HD
    • Ώρα Κυπέλλου
    COSMOTE SPORT 3 HD
    • Μπέρνλι - Λέστερ
    Novasports Extra 1
    • Λιόν - Ρεν
    COSMOTE SPORT 9 HD
    • Σέφιλντ Γιουνάιτεντ - Άστον Βίλα
  • 21:45
    Novasports 1HD
    • Μίλαν - Ουντινέζε
    Novasports 3HD
    • Λειψία - Βόλφσμπουργκ
    Novasports 4HD
    • Λεπτό προς λεπτό Serie A
    Novasports 24 HD
    • Φιορεντίνα - Ρόμα
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 1 HD
    • Ώρα Κυπέλλου
    COSMOTE SPORT 2 HD
    • Μπαρτσελόνα - Σεβίλη
    COSMOTE SPORT 3 HD
    • Μπαρτσελόνα - Σεβίλη
    Novasports 24 HD
    • Χερενφέιν - Αγιαξ
    Novasports Extra 1
    • Λιλ - Μαρσέιγ
  • 22:15
    COSMOTE SPORT 3 HD
    • Κρίσταλ Πάλας - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ
    Novasports 4HD
    • Ούνικς Καζάν - Ανδόρρα
    ΕΡΤ3
    • Νίζνι Νόβγκοροντ - ΑΕΚ
    ΕΡΤ3
    • Λετονία - Ελλάδα
    Novasports 2HD
    • Μπασκόνια - Ολυμπιακός
    Novasports 5HD
    • Αρμάνι Μιλάνο - Φενέρμπαχτσε
    ΕΡΤ3
    • Ολυμπιακός - Χάποελ Τελ Αβίβ
  • Αύριο 04-03-2021
  • 02:30
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • Χιούστον Ρόκετς - Μπρούκλιν Νετς
  • 12:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2021
  • 14:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2021
  • 16:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2021
  • 17:30
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Μαρία Σάκκαρη - Μάντισον Κιζ
  • 19:00
    COSMOTE SPORT 8 HD
    • Γαλατάσαραϊ - Μπεζιέ
  • 20:30
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2021
  • 21:30
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Μαασέικ - Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης
  • 22:30
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2021

Σχετικά με εμάς

• Η κοινότητα του infobeto θεωρείται σημείο συνάντησης των παικτών και των ανθρώπων της αγοράς των τυχερών παιχνιδιών για διαβουλεύσεις, συμβουλές, ενημερώσεις, ανταλλαγές πληροφοριών, επίλυσης προβλημάτων με εταιρείες κλπ. Είμαστε υπερήφανοι που διαθέτουμε το μεγαλύτερο forum τυχερών παιχνιδιών στην Ελλάδα και ένα από τα μεγαλύτερα παγκοσμίως και δουλεύουμε καθημερινά για να κρατάμε υψηλό το επίπεδο της κοινότητάς μας.

Μενού χρήστη

Ακολουθήστε μας στο Facebook

Γενική Κουβεντούλα
Βοήθεια Χρήστες
  • Κανένας δεν κουβεντιάζει αυτή τη στιγμή.
  • BetLaden Forum Bot:
    Ο χρήστης BetLaden ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "PreVein IFC#16 ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ: ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ ΟΜΙΛΩΝ Α και Β" στο Διαγωνισμός I.F.C..
  • BINOTRADER Forum Bot:
    Ο χρήστης BINOTRADER ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Συστηματα μεταβλητα με ορους." στο Προγνωστικά Ποδοσφαίρου.
  • PANATHA PANATHA:
    Καλό μήνα αλάνια
  • PANATHA PANATHA:
    Τον ορισμό του αγώνα Λαμία-ΑΕΛ της 21ης αγωνιστικής της Super League Interwetten στις 10 Μαρτίου ανακοίνωσε η διοργανώτρια αρχή του πρωταθλήματος.
  • PANATHA PANATHA:
    Νικητής για την 24η αγωνιστική της Super League o vernos :p :up: :ROFLMAO: σωστά?
    +1
  • BetLaden BetLaden:
    Σωστοοοοοος
  • BetLaden BetLaden:
    Κσλό μήνα φιλος... ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Εισαι σφαιράτος...
  • PANATHA PANATHA:
    Εντάξει ευκολάκι ήταν....αφού είχες έτοιμα τα χθεσινά αποτελέσματα
  • Ertzan Ertzan:
    Είσαι σίγουρος? :paidi:
  • PANATHA PANATHA:
    για ποιο αν είμαι σίγουρος? ότι τα ειχε ετοιμάσει αυτός η αν τα έχει σωστα? :ROFLMAO:
  • Ertzan Ertzan:
    αν είσαι σίγουρος πως τα έβγαλε σωστά :p
  • PANATHA PANATHA:
    α δεν θα απαντήσω.... θα τον αφήσω με την αμφιβολία!
  • BetLaden BetLaden:
    χαχαχα... καλά...
    θα σας δείξω εγω (Φούσκας)
    +1
  • cosmicsports Forum Bot:
  • PANATHA PANATHA:
    BetLaden είπε :
    χαχαχα... καλά... θα σας δείξω εγω (Φούσκας)
    Το email το ξέχασες ή το έστειλες και δεν το πήρα χαμπάρι??
  • Ertzan Ertzan:
    BetLaden είπε :
    όπως βλέπεις σε έχουν πάρει πρέφα και σε δουλεύουν, εγώ ποτέ δεν σου κάνω τέτοια :paidi:
  • cosmicsports Forum Bot:
    Ο χρήστης cosmicsports ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Αποικία ..." στο Στοιχηματικές κουβέντες.
  • okonski okonski:
    μπήκε ο θοδωρής ξανά ;;;;
  • PANATHA PANATHA:
    BetLaden είπε :
    Ούτε πρωί??? αυτό το έλεγε ο Χλαπάτσας!
  • Ertzan Ertzan:
    PANATHA είπε :
    Ούτε πρωί??? αυτό το έλεγε ο Χλαπάτσας!
    Δεν υπάρχει Σωτηρία λέμε. Να πω να έγραφε Δημήτρης Φραγκιόγλoυ να το googlareis και να το βρεις εντάξει τρώγεται. Αλλά Φούσκας? qu'est-ce que c'est Φούσκας? που λένε και στο χωριό μου :p :fish: :agis:
  • PANATHA PANATHA:
    Να μπει ο Χλαπάτσας να το δει και να τραβήξει καμια αγωγή με δικηγόρο τον Αλέξη,,,,,
  • BetLaden BetLaden:
    :D:D:D:D εχω λιώσει... τι είστε εσείς ρε....
  • PANATHA PANATHA:
    είδες...είναι ορισμένοι αργόσχολοι που δεν έχουν τι να κάνουν και σχολιάζουν όλη μέρα...
  • Ertzan Ertzan:
    PANATHA είπε :
    είδες...είναι ορισμένοι αργόσχολοι που δεν έχουν τι να κάνουν και σχολιάζουν όλη μέρα...

Χαίρομαι που κάνεις την αυτοκριτική σου, όπως επίσης ελπίζω να κάνουν αυτοκριτική και οι υπόλοιποι για την άδικη ήττα απόψε :paidi:
  • PANATHA PANATHA:
    Μην παίρνεις θάρρος εσύ...αύριο θα έχεις 0/2...
    PANATHA PANATHA: Μην παίρνεις θάρρος εσύ...αύριο θα έχεις 0/2...