ΟΠΑΠ και βεβαίωση κερδών.

dtzortzo

Well-Known Member
11 Ιαν 2013
1,071
666
113
Επειδή η βεβαίωση από τον ΟΠΑΠ αργεί και προφανώς δεν μπορώ να περιμένω άλλο τους τζερεμέδες, ο λογιστής μου είπε να δηλώσουμε τα κέρδη και αν και όταν έρθει το χαρτί το πάμε στην εφορία σε περίπτωση ελέγχου. Το θέμα είναι ότι χρειάζομαι το ΑΦΜ. Έχει πάρει κανείς βεβαίωση για κέρδη από το Πάμε στοίχημα και αν ναι γράφει κανένα ΑΦΜ?

Grim Reaper

Well-Known Member
4 Σεπ 2006
4,134
2,599
113
Το ΑΦΜ του ΟΠΑΠ με βαση παλιες βεβαιωσεις ειναι 090027346

Κι εγω ακομα δεν ελαβα φετος, ο λογιστης ειπε το βαζουμε αργοτερα, 3η χρονια ιδια κατασταση

• Like
Αντιδράσεις: dtzortzo

Ertzan

FENER ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑΝΑΤΟΥ
Μέλος του προσωπικού
10 Αυγ 2003
44,059
18,900
113
37
ΟΠΟΥ Η FENER ΕΚΕΙ
Όλο παράπονα από τον θείο μου όχι αποδόσεις χάλια όχι γκανιότα υψηλή όχι όρια και δεν συμμαζεύεται αλλά τον έχετε γονατίσει. :paidi:

• Like
Αντιδράσεις: jogo

dtzortzo

Well-Known Member
11 Ιαν 2013
1,071
666
113
Το ΑΦΜ του ΟΠΑΠ με βαση παλιες βεβαιωσεις ειναι 090027346

Κι εγω ακομα δεν ελαβα φετος, ο λογιστης ειπε το βαζουμε αργοτερα, 3η χρονια ιδια κατασταση
Ευχαριστώ. Δηλ. θα κάνεις τροποποιητική όταν πάρεις την βεβαίωση. Λογικά δεν επηρεάζει το εισόδημα οπότε δεν έχει και προστιμο. Το έχεις ξανακάνει?

Grim Reaper

Well-Known Member
4 Σεπ 2006
4,134
2,599
113
Ευχαριστώ. Δηλ. θα κάνεις τροποποιητική όταν πάρεις την βεβαίωση. Λογικά δεν επηρεάζει το εισόδημα οπότε δεν έχει και προστιμο. Το έχεις ξανακάνει?
Ναι 2 χρονια τώρα. Από το 2017 έχουν να στείλουν έγκαιρα τη.βεβαίωση

BetLaden

IFC#6 Champion 2009-10, IFC#1 Super Cup winner 200
Μέλος του προσωπικού
13 Μαι 2002
38,311
24,803
113
49
Infobeto Town
www.infobeto.com
To ΑΦΜ είναι αυτό: 090027346

Η δήλωση των κερδών χωρίς την βεβαίωση είναι υπό δική σας ευθύνη.

sigourakias

Well-Known Member
2 Ιαν 2012
879
776
93
Επειδή η βεβαίωση από τον ΟΠΑΠ αργεί και προφανώς δεν μπορώ να περιμένω άλλο τους τζερεμέδες, ο λογιστής μου είπε να δηλώσουμε τα κέρδη και αν και όταν έρθει το χαρτί το πάμε στην εφορία σε περίπτωση ελέγχου. Το θέμα είναι ότι χρειάζομαι το ΑΦΜ. Έχει πάρει κανείς βεβαίωση για κέρδη από το Πάμε στοίχημα και αν ναι γράφει κανένα ΑΦΜ?

Η βεβαιωσηπου ζητατε αφορα τα κερδη απο το διαδικτυακο σαιτ του ΟΠΑΠ ή κερδη απο το πρακτορειο ?

dtzortzo

Well-Known Member
11 Ιαν 2013
1,071
666
113
Η βεβαιωσηπου ζητατε αφορα τα κερδη απο το διαδικτυακο σαιτ του ΟΠΑΠ ή κερδη απο το πρακτορειο ?

Από το διαδικτυακό. Αλλά ακόμα κ μετά από πολλές ενοχλήσεις (δεν συγκινούνται βέβαια) δεν ήρθε. Εγώ πάντως έβαλα τα κέρδη στην εκκαθαριστική κ αν μέχρι 30 Οκτωβρίου που είναι κ η τελική ημερομηνία που δίνει ο ίδιος ο ΟΠΑΠ με φωνάξουν από την εφορία έχω όλα τα αποδεικτικά στοιχεία για να επιρρίψω ευθύνες στον ΟΠΑΠ κ ας βγάλουν άκρη με αυτόν.

GATHS

Active Member
4 Σεπ 2018
139
74
28
ΑΘΗΝΑ
Από το διαδικτυακό. Αλλά ακόμα κ μετά από πολλές ενοχλήσεις (δεν συγκινούνται βέβαια) δεν ήρθε. Εγώ πάντως έβαλα τα κέρδη στην εκκαθαριστική κ αν μέχρι 30 Οκτωβρίου που είναι κ η τελική ημερομηνία που δίνει ο ίδιος ο ΟΠΑΠ με φωνάξουν από την εφορία έχω όλα τα αποδεικτικά στοιχεία για να επιρρίψω ευθύνες στον ΟΠΑΠ κ ας βγάλουν άκρη με αυτόν.
Στην περίπτωση που έχεις φόρο τεκμαρτό τον οποίο δεν μπορείς να καλύψεις με άλλο τρόπο (ανάλωση κεφαλαίου προηγούμενων ετών, εισόδημα συζύγου) καλά έκανες και τα πέρασες χωρίς το εκκαθαριστικό για να μην προκύψει φόρος και όταν πάρεις το εκκαθαριστικό κάνεις τροποποιητική αν υπάρχει κάποια διάφορα.Με τον τρόπο αυτό αφενός δεν προκύπτει φόρος στη εκκαθάριση και με την τροποποίηση μετά την παραλαβή του εκκαθαριστικού αν έχεις κάνει λάθος και προκύψει κάποιος φόρος τότε θεωρώ πως δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα διότι η τροποποίηση είναι υπέρ του δημοσίου αφου προκύπτει φόρος που δεν υπήρχε πριν. Αν δεν τα δηλώσεις όπως τα δήλωσες και περιμένεις το εκκαθαριστικό για να κάνεις τροποποίηση η οποία θα καλύψει τεκμαρτό εισόδημα και θα σβήσει φόρο που αρχικά εκκαθαρίστηκε θα σε περιμένουν με ανοιχτές αγκάλες!!!
Αυτά στην περίπτωση που προκύπτει φόρος από τεκμήρια.
Αν δεν προκύπτει φόρος κατά την εκκαθάριση χωρίς τα κέρδη και θέλεις να τα δηλώσεις για να μπορείς να καλύψεις μελλοντική αγορά τότε περιμένεις να σου έρθει το εκκαθαριστικό και κάνεις την τροποποίηση χωρίς πρόβλημα αφου δεν αλλάζει η εκκαθάριση υπέρ σου (μηδέν φόρος αρχικά, μηδέν φόρος μετά την τροποποίηση).
Αυτό ως έναν μπουσουλά και τροφή για σκέψη και συζήτηση ο καθένας με τον λογιστή του, δεν είμαι ειδικός στα φορολογικά, είναι γνώσεις που έχουν αποκτηθεί στην προσπάθεια μου να με κλέβουν όσο λιγότερο γίνεται.

• Like
Αντιδράσεις: dtzortzo

dtzortzo

Well-Known Member
11 Ιαν 2013
1,071
666
113
Από τις 26/05 που έκανα αίτηση στον ΟΠΑΠ για βεβαίωση κερδών, με ειδοποιήσανε στις 17/06 να τους ξαναστείλω την αίτηση επικαιροποιημένη όπως και έκανα αμέσως. Έπειτα τους ενόχλησα τον Ιούλιο πότε περίπου σκοπεύουν να στείλουν τη βεβαίωση και μου είχαν απαντήσει ότι μπορεί να πάρει μέχρι και τις 30 Οκτωβρίου που τελειώνει και η προθεσμία υποβολής αιτήσεων. Φτάσαμε 25/11 και όχι μόνο δεν στείλανε την βεβαίωση αλλά δεν απαντάνε και σε μειλ που στέλνω. Εντωμεταξύ είναι τόσο απλό που μπορούν να στείλουν απλά ένα συννημένο αρχείο. Τώρα τι συμβουλεύετε να κάνω? Να κάνω προσπάθεια να τους καταγγείλω σε κάποια Οικονομική Υπηρεσία του κράτους? Το ποσό το έχω συμπεριλάβει στην φορολογική και πρέπει οπωσδήποτε να έχω κάποιο αποδεικτικό σε περίπτωση ελέγχου.

Προγνωστικά

• 13:30
    ΕΡΤ Sports 4
    • Δόξα Δράμας - Χανιά
  • 14:00
    ΕΡΤ Sports 5
    • Διαγόρας Ρόδου - Ιεράπετρα
  • 15:00
    COSMOTE SPORT 3 HD
    • Ολυμπιακός - Μάντσεστερ Σίτι
    ΕΡΤ Sports 1
    • Ιωνικός - Εργοτέλης
    ΕΡΤ Sports 2
    • Ξάνθη - Απόλλων Λάρισας
    ΕΡΤ Sports 3
    • Λεβαδειακός - ΑΕ Καραϊσκάκης
  • 15:30
    ΕΡΤ3
    • AO Τρίκαλα - Παναχαϊκή
  • 17:00
    COSMOTE SPORT 2 HD
    • Ώρα Κυπέλλου
  • 18:00
    COSMOTE SPORT 2 HD
    • ΠΑΣ Λαμία - ΠΑΟΚ
  • 19:00
    COSMOTE SPORT 1 HD
    • Ώρα Κυπέλλου
  • 19:30
    Novasports 1HD
    • Σασσουόλο - Νάπολι
    Novasports 3HD
    • Εσσεν - Χόλσταϊν Κίελ
  • 20:00
    COSMOTE SPORT 1 HD
    • Παναθηναϊκός - ΠΑΣ Γιάννινα
    COSMOTE SPORT 2 HD
    • Ώρα Κυπέλλου
    COSMOTE SPORT 3 HD
    • Μπέρνλι - Λέστερ
    Novasports Extra 1
    • Λιόν - Ρεν
    COSMOTE SPORT 9 HD
    • Σέφιλντ Γιουνάιτεντ - Άστον Βίλα
  • 21:45
    Novasports 1HD
    • Μίλαν - Ουντινέζε
    Novasports 3HD
    • Λειψία - Βόλφσμπουργκ
    Novasports 4HD
    • Λεπτό προς λεπτό Serie A
    Novasports 24 HD
    • Φιορεντίνα - Ρόμα
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 1 HD
    • Ώρα Κυπέλλου
    COSMOTE SPORT 2 HD
    • Μπαρτσελόνα - Σεβίλη
    COSMOTE SPORT 3 HD
    • Μπαρτσελόνα - Σεβίλη
    Novasports 24 HD
    • Χερενφέιν - Αγιαξ
    Novasports Extra 1
    • Λιλ - Μαρσέιγ
  • 22:15
    COSMOTE SPORT 3 HD
    • Κρίσταλ Πάλας - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ
    Novasports 4HD
    • Ούνικς Καζάν - Ανδόρρα
    ΕΡΤ3
    • Νίζνι Νόβγκοροντ - ΑΕΚ
    ΕΡΤ3
    • Λετονία - Ελλάδα
    Novasports 2HD
    • Μπασκόνια - Ολυμπιακός
    Novasports 5HD
    • Αρμάνι Μιλάνο - Φενέρμπαχτσε
    ΕΡΤ3
    • Ολυμπιακός - Χάποελ Τελ Αβίβ
  • Αύριο 04-03-2021
  • 02:30
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • Χιούστον Ρόκετς - Μπρούκλιν Νετς
  • 12:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2021
  • 14:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2021
  • 16:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2021
  • 17:30
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Μαρία Σάκκαρη - Μάντισον Κιζ
  • 19:00
    COSMOTE SPORT 8 HD
    • Γαλατάσαραϊ - Μπεζιέ
  • 20:30
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2021
  • 21:30
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Μαασέικ - Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης
  • 22:30
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2021

Σχετικά με εμάς

• Η κοινότητα του infobeto θεωρείται σημείο συνάντησης των παικτών και των ανθρώπων της αγοράς των τυχερών παιχνιδιών για διαβουλεύσεις, συμβουλές, ενημερώσεις, ανταλλαγές πληροφοριών, επίλυσης προβλημάτων με εταιρείες κλπ. Είμαστε υπερήφανοι που διαθέτουμε το μεγαλύτερο forum τυχερών παιχνιδιών στην Ελλάδα και ένα από τα μεγαλύτερα παγκοσμίως και δουλεύουμε καθημερινά για να κρατάμε υψηλό το επίπεδο της κοινότητάς μας.

Μενού χρήστη

Ακολουθήστε μας στο Facebook

Γενική Κουβεντούλα
Βοήθεια Χρήστες
  • Κανένας δεν κουβεντιάζει αυτή τη στιγμή.
  • BetLaden BetLaden:
    Σωστοοοοοος
  • BetLaden BetLaden:
    Κσλό μήνα φιλος... ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Εισαι σφαιράτος...
  • PANATHA PANATHA:
    Εντάξει ευκολάκι ήταν....αφού είχες έτοιμα τα χθεσινά αποτελέσματα
  • Ertzan Ertzan:
    Είσαι σίγουρος? :paidi:
  • PANATHA PANATHA:
    για ποιο αν είμαι σίγουρος? ότι τα ειχε ετοιμάσει αυτός η αν τα έχει σωστα? :ROFLMAO:
  • Ertzan Ertzan:
    αν είσαι σίγουρος πως τα έβγαλε σωστά :p
  • PANATHA PANATHA:
    α δεν θα απαντήσω.... θα τον αφήσω με την αμφιβολία!
  • BetLaden BetLaden:
    χαχαχα... καλά...
    θα σας δείξω εγω (Φούσκας)
    +1
  • cosmicsports Forum Bot:
  • PANATHA PANATHA:
    BetLaden είπε :
    χαχαχα... καλά... θα σας δείξω εγω (Φούσκας)
    Το email το ξέχασες ή το έστειλες και δεν το πήρα χαμπάρι??
  • Ertzan Ertzan:
    BetLaden είπε :
    όπως βλέπεις σε έχουν πάρει πρέφα και σε δουλεύουν, εγώ ποτέ δεν σου κάνω τέτοια :paidi:
  • cosmicsports Forum Bot:
    Ο χρήστης cosmicsports ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Αποικία ..." στο Στοιχηματικές κουβέντες.
  • okonski okonski:
    μπήκε ο θοδωρής ξανά ;;;;
  • PANATHA PANATHA:
    BetLaden είπε :
    Ούτε πρωί??? αυτό το έλεγε ο Χλαπάτσας!
  • Ertzan Ertzan:
    PANATHA είπε :
    Ούτε πρωί??? αυτό το έλεγε ο Χλαπάτσας!
    Δεν υπάρχει Σωτηρία λέμε. Να πω να έγραφε Δημήτρης Φραγκιόγλoυ να το googlareis και να το βρεις εντάξει τρώγεται. Αλλά Φούσκας? qu'est-ce que c'est Φούσκας? που λένε και στο χωριό μου :p :fish: :agis:
  • PANATHA PANATHA:
    Να μπει ο Χλαπάτσας να το δει και να τραβήξει καμια αγωγή με δικηγόρο τον Αλέξη,,,,,
  • BetLaden BetLaden:
    :D:D:D:D εχω λιώσει... τι είστε εσείς ρε....
  • PANATHA PANATHA:
    είδες...είναι ορισμένοι αργόσχολοι που δεν έχουν τι να κάνουν και σχολιάζουν όλη μέρα...
  • Ertzan Ertzan:
    PANATHA είπε :
    είδες...είναι ορισμένοι αργόσχολοι που δεν έχουν τι να κάνουν και σχολιάζουν όλη μέρα...

Χαίρομαι που κάνεις την αυτοκριτική σου, όπως επίσης ελπίζω να κάνουν αυτοκριτική και οι υπόλοιποι για την άδικη ήττα απόψε :paidi:
  • PANATHA PANATHA:
    Μην παίρνεις θάρρος εσύ...αύριο θα έχεις 0/2...
  • BetLaden BetLaden:
    Καλημερααααα σε όλη την παρέα :coffee:
  • Ertzan Ertzan:
    PANATHA είπε :
    Μην παίρνεις θάρρος εσύ...αύριο θα έχεις 0/2...

Διπλό ο θρύλος σήμερα και νίκη η Φενέρ ειδικά δε η Φενέρ είναι fixed :paidi:
  • Ertzan Ertzan:
    BetLaden είπε :
    Καλημερααααα σε όλη την παρέα :coffee:
    Καλημέρα Καλημέρα Είσαι σίγουρος? Βλέπω "επεξεργασία" στο μήνυμα σου :fish:
  • PANATHA PANATHA:
    Καλημέρα αλάνια
  • BINOTRADER Forum Bot:
    Ο χρήστης BINOTRADER ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Κηροπηγια - Η μικροχειρουργικη του forex." στο Forex Trading.
    BINOTRADER Forum Bot: Ο χρήστης BINOTRADER ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Κηροπηγια - Η μικροχειρουργικη του...