ΟΠΑΠ και βεβαίωση κερδών.

dtzortzo

Well-Known Member
11 Ιαν 2013
1,070
664
113
Επειδή η βεβαίωση από τον ΟΠΑΠ αργεί και προφανώς δεν μπορώ να περιμένω άλλο τους τζερεμέδες, ο λογιστής μου είπε να δηλώσουμε τα κέρδη και αν και όταν έρθει το χαρτί το πάμε στην εφορία σε περίπτωση ελέγχου. Το θέμα είναι ότι χρειάζομαι το ΑΦΜ. Έχει πάρει κανείς βεβαίωση για κέρδη από το Πάμε στοίχημα και αν ναι γράφει κανένα ΑΦΜ?

Grim Reaper

Well-Known Member
4 Σεπ 2006
4,127
2,580
113
Το ΑΦΜ του ΟΠΑΠ με βαση παλιες βεβαιωσεις ειναι 090027346

Κι εγω ακομα δεν ελαβα φετος, ο λογιστης ειπε το βαζουμε αργοτερα, 3η χρονια ιδια κατασταση

• Like
Αντιδράσεις: dtzortzo

Ertzan

FENER ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑΝΑΤΟΥ
Μέλος του προσωπικού
10 Αυγ 2003
43,686
18,672
113
37
ΟΠΟΥ Η FENER ΕΚΕΙ
Όλο παράπονα από τον θείο μου όχι αποδόσεις χάλια όχι γκανιότα υψηλή όχι όρια και δεν συμμαζεύεται αλλά τον έχετε γονατίσει. :paidi:

• Like
Αντιδράσεις: jogo

dtzortzo

Well-Known Member
11 Ιαν 2013
1,070
664
113
Το ΑΦΜ του ΟΠΑΠ με βαση παλιες βεβαιωσεις ειναι 090027346

Κι εγω ακομα δεν ελαβα φετος, ο λογιστης ειπε το βαζουμε αργοτερα, 3η χρονια ιδια κατασταση
Ευχαριστώ. Δηλ. θα κάνεις τροποποιητική όταν πάρεις την βεβαίωση. Λογικά δεν επηρεάζει το εισόδημα οπότε δεν έχει και προστιμο. Το έχεις ξανακάνει?

Grim Reaper

Well-Known Member
4 Σεπ 2006
4,127
2,580
113
Ευχαριστώ. Δηλ. θα κάνεις τροποποιητική όταν πάρεις την βεβαίωση. Λογικά δεν επηρεάζει το εισόδημα οπότε δεν έχει και προστιμο. Το έχεις ξανακάνει?
Ναι 2 χρονια τώρα. Από το 2017 έχουν να στείλουν έγκαιρα τη.βεβαίωση

BetLaden

IFC#6 Champion 2009-10, IFC#1 Super Cup winner 200
Μέλος του προσωπικού
13 Μαι 2002
38,104
24,466
113
49
Infobeto Town
www.infobeto.com
To ΑΦΜ είναι αυτό: 090027346

Η δήλωση των κερδών χωρίς την βεβαίωση είναι υπό δική σας ευθύνη.

sigourakias

Well-Known Member
2 Ιαν 2012
869
769
93
Επειδή η βεβαίωση από τον ΟΠΑΠ αργεί και προφανώς δεν μπορώ να περιμένω άλλο τους τζερεμέδες, ο λογιστής μου είπε να δηλώσουμε τα κέρδη και αν και όταν έρθει το χαρτί το πάμε στην εφορία σε περίπτωση ελέγχου. Το θέμα είναι ότι χρειάζομαι το ΑΦΜ. Έχει πάρει κανείς βεβαίωση για κέρδη από το Πάμε στοίχημα και αν ναι γράφει κανένα ΑΦΜ?

Η βεβαιωσηπου ζητατε αφορα τα κερδη απο το διαδικτυακο σαιτ του ΟΠΑΠ ή κερδη απο το πρακτορειο ?

dtzortzo

Well-Known Member
11 Ιαν 2013
1,070
664
113
Η βεβαιωσηπου ζητατε αφορα τα κερδη απο το διαδικτυακο σαιτ του ΟΠΑΠ ή κερδη απο το πρακτορειο ?

Από το διαδικτυακό. Αλλά ακόμα κ μετά από πολλές ενοχλήσεις (δεν συγκινούνται βέβαια) δεν ήρθε. Εγώ πάντως έβαλα τα κέρδη στην εκκαθαριστική κ αν μέχρι 30 Οκτωβρίου που είναι κ η τελική ημερομηνία που δίνει ο ίδιος ο ΟΠΑΠ με φωνάξουν από την εφορία έχω όλα τα αποδεικτικά στοιχεία για να επιρρίψω ευθύνες στον ΟΠΑΠ κ ας βγάλουν άκρη με αυτόν.

GATHS

Active Member
4 Σεπ 2018
127
68
28
ΑΘΗΝΑ
Από το διαδικτυακό. Αλλά ακόμα κ μετά από πολλές ενοχλήσεις (δεν συγκινούνται βέβαια) δεν ήρθε. Εγώ πάντως έβαλα τα κέρδη στην εκκαθαριστική κ αν μέχρι 30 Οκτωβρίου που είναι κ η τελική ημερομηνία που δίνει ο ίδιος ο ΟΠΑΠ με φωνάξουν από την εφορία έχω όλα τα αποδεικτικά στοιχεία για να επιρρίψω ευθύνες στον ΟΠΑΠ κ ας βγάλουν άκρη με αυτόν.
Στην περίπτωση που έχεις φόρο τεκμαρτό τον οποίο δεν μπορείς να καλύψεις με άλλο τρόπο (ανάλωση κεφαλαίου προηγούμενων ετών, εισόδημα συζύγου) καλά έκανες και τα πέρασες χωρίς το εκκαθαριστικό για να μην προκύψει φόρος και όταν πάρεις το εκκαθαριστικό κάνεις τροποποιητική αν υπάρχει κάποια διάφορα.Με τον τρόπο αυτό αφενός δεν προκύπτει φόρος στη εκκαθάριση και με την τροποποίηση μετά την παραλαβή του εκκαθαριστικού αν έχεις κάνει λάθος και προκύψει κάποιος φόρος τότε θεωρώ πως δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα διότι η τροποποίηση είναι υπέρ του δημοσίου αφου προκύπτει φόρος που δεν υπήρχε πριν. Αν δεν τα δηλώσεις όπως τα δήλωσες και περιμένεις το εκκαθαριστικό για να κάνεις τροποποίηση η οποία θα καλύψει τεκμαρτό εισόδημα και θα σβήσει φόρο που αρχικά εκκαθαρίστηκε θα σε περιμένουν με ανοιχτές αγκάλες!!!
Αυτά στην περίπτωση που προκύπτει φόρος από τεκμήρια.
Αν δεν προκύπτει φόρος κατά την εκκαθάριση χωρίς τα κέρδη και θέλεις να τα δηλώσεις για να μπορείς να καλύψεις μελλοντική αγορά τότε περιμένεις να σου έρθει το εκκαθαριστικό και κάνεις την τροποποίηση χωρίς πρόβλημα αφου δεν αλλάζει η εκκαθάριση υπέρ σου (μηδέν φόρος αρχικά, μηδέν φόρος μετά την τροποποίηση).
Αυτό ως έναν μπουσουλά και τροφή για σκέψη και συζήτηση ο καθένας με τον λογιστή του, δεν είμαι ειδικός στα φορολογικά, είναι γνώσεις που έχουν αποκτηθεί στην προσπάθεια μου να με κλέβουν όσο λιγότερο γίνεται.

• Like
Αντιδράσεις: dtzortzo

dtzortzo

Well-Known Member
11 Ιαν 2013
1,070
664
113
Από τις 26/05 που έκανα αίτηση στον ΟΠΑΠ για βεβαίωση κερδών, με ειδοποιήσανε στις 17/06 να τους ξαναστείλω την αίτηση επικαιροποιημένη όπως και έκανα αμέσως. Έπειτα τους ενόχλησα τον Ιούλιο πότε περίπου σκοπεύουν να στείλουν τη βεβαίωση και μου είχαν απαντήσει ότι μπορεί να πάρει μέχρι και τις 30 Οκτωβρίου που τελειώνει και η προθεσμία υποβολής αιτήσεων. Φτάσαμε 25/11 και όχι μόνο δεν στείλανε την βεβαίωση αλλά δεν απαντάνε και σε μειλ που στέλνω. Εντωμεταξύ είναι τόσο απλό που μπορούν να στείλουν απλά ένα συννημένο αρχείο. Τώρα τι συμβουλεύετε να κάνω? Να κάνω προσπάθεια να τους καταγγείλω σε κάποια Οικονομική Υπηρεσία του κράτους? Το ποσό το έχω συμπεριλάβει στην φορολογική και πρέπει οπωσδήποτε να έχω κάποιο αποδεικτικό σε περίπτωση ελέγχου.

• 14:00
    COSMOTE SPORT 8 HD
    • Καρλσρούη - Πάντερμπορν
  • 14:30
    COSMOTE SPORT 1 HD
    • Μπράιτον - Λίβερπουλ
  • 15:00
    COSMOTE SPORT 2 HD
    • Έλτσε - Κάντιθ
  • 16:30
    COSMOTE SPORT 3 HD
    • Στουτγκάρδη - Μπάγερν Μονάχου
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • Ντόρτμουντ - Κολονία
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Λειψία - Αρμίνια Μπίλεφελντ
    COSMOTE SPORT 8 HD
    • Ουνιόν Βερολίνου - Άιντραχτ Φρανκφούρτης
    COSMOTE SPORT 9 HD
    • Άουγκσμπουργκ - Φράιμπουργκ
  • 17:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • Μάντσεστερ Σίτι - Μπέρνλι
  • 17:15
    Novasports 1HD
    • ΑΕΛ - Ατρόμητος
  • 17:15
    COSMOTE SPORT 2 HD
    • Βαλένθια - Ατλέτικο Μαδρίτης
  • 18:00
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • Ροστόφ - Ντιναμό Μόσχας
  • 19:30
    Novasports 2HD
    • Αρης - Ολυμπιακός
    COSMOTE SPORT 1 HD
    • Έβερτον - Λιντς
    COSMOTE SPORT 2 HD
    • Ουέσκα - Σεβίλη
    COSMOTE SPORT 3 HD
    • Γκλάντμπαχ - Σάλκε
  • 20:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Σάντα Κλάρα - Πόρτο
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 1 HD
    • Γουέστ Μπρομ - Σέφιλντ Γιουνάιτεντ
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 2 HD
    • Ρεάλ Μαδρίτης - Αλαβές
  • 22:30
    COSMOTE SPORT 8 HD
    • Σπόρτινγκ Λισαβόνας - Μορεϊρένσε
    • Δεν υπάρχουν μπασκετικές αθλητικές μεταδόσεις σήμερα
  • 11:05
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • Formula 2 2020
  • 12:50
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • Formula 1 2020 - Grand Prix Μπαχρέιν
  • 13:00
    ΕΡΤ Sports HD
  • 15:50
    COSMOTE SPORT 5 HD
  • 16:00
    ΕΡΤ Sports HD

Σημερινά Γενέθλια

Σχετικά με εμάς

• Η κοινότητα του infobeto θεωρείται σημείο συνάντησης των παικτών και των ανθρώπων της αγοράς των τυχερών παιχνιδιών για διαβουλεύσεις, συμβουλές, ενημερώσεις, ανταλλαγές πληροφοριών, επίλυσης προβλημάτων με εταιρείες κλπ. Είμαστε υπερήφανοι που διαθέτουμε το μεγαλύτερο forum τυχερών παιχνιδιών στην Ελλάδα και ένα από τα μεγαλύτερα παγκοσμίως και δουλεύουμε καθημερινά για να κρατάμε υψηλό το επίπεδο της κοινότητάς μας.

Μενού χρήστη

Ακολουθήστε μας στο Facebook

Γενική Κουβεντούλα
Βοήθεια Χρήστες
  • Κανένας δεν κουβεντιάζει αυτή τη στιγμή.
    Ertzan Forum Bot: Ο χρήστης Ertzan ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "PreVein IFC#17: ΚΟΥΠΟΝΙ: 13η αγωνιστική...