ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΤΟΥ FORUM

dtzortzo

Well-Known Member
11 Ιαν 2013
1,073
666
113
Ανοιγω αυτο το θεμα με σκοπο να γινονται προτασεις που θα εχουν ως στοχο την βελτιωση του forum. Οι προτασεις αυτες μπορουν να αναφερονται τοσο στους διαχειριστες οσο και στα μελη.

Παρατηρηση 1.
Η αφορμη στεκεται το γεγονος οτι ποσταρεται ακομα ενα θεμα, το οποιο εχει ανοιξει αλλες δυο φορες σε διαστημα τεσσαρων ημερων, και το οποιο μαλιστα εχει μαζευτει. Και δεν ειναι η πρωτη φορα που γινεται.

Η λυση, ειναι λιγο δυσκολη με τον ρυθμο που ανοιγουν τα θεματα, αλλα θα βρεθει μεσα απο τους χρηστες, προσπαθωντας να παρακολουθουν τα θεματα.
Η λυση λοιπον ειναι ειτε να περιοριστει ο αριθμος των θεματων ειτε οι χρηστες να παρακολουθουν πιο εντατικα αυτα που εχουν προηγηθει. Δεν μιλαω για θεματα που ενδεχομενως να επαναληφθουν σε καποιο μακρινο χρονικο διαστημα, αλλα σε διαστημα λιγων ημερων, ισως και εβδομαδων.

Παρατηρηση 2.
Παρατηρειται το φαινομενο να ανοιγουν θεματα σε sub-forum που δεν σχετιζονται. Για παραδειγμα θεματα καφενειου ανοιγουν στην αγορα του στοιχηματος και αντιστροφα.

Η λυση παλι θα βρεθει μεσα απο τους χρηστες προσπαθωντας να διασταυρωσουν την πραγματικη θεση του θεματος που προκειται να ανοιξουν.

Θεωρω δεδομενο βεβαια, οτι οι mod προσπαθουν να διαχειριστουν, καθε φορα, τα ανωτερω προβληματα...
Οι παρατηρησεις μου εχουν καθε φιλικη προθεση και αποτελουν περισσοτερο μια υπενθυμιση στους χρηστες, ωστε να γινει πιο λειτουργικο το forum στα δικα μας χερια αλλα και πιο λειτουργικη η διαχειριση απο τους mod.

Παρατηρηση 3.
Το εχω ξανααναφερει, αλλα θα το κανω και εδω ωστε να υπαρχει μια συγκεντρωμενη κατασταση.
Η αναφορα μου απευθυνεται περισσοτερο στους mod. Καθε φορα που προκυπτει προβλημα, με καποιο χρηστη ή θεμα, να κλειδωνεται αμεσα να κατεβαινει και μολις επαναξεταστει, με περισσοτερη ηρεμια και προσοχη, τοτε να ληφθουν οι καταλληλες αποφασεις. Με αυτο τον τροπο θα αποφευγονται παρεξηγησεις μεταξυ των χρηστων αλλα και χρηστων με mod.
 
  • Like
Αντιδράσεις: iraklis30, Galvatron και BetLaden
Απάντηση: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΤΟΥ FORUM

Θα έχει πολύ ενδιαφέρον να ακουστούν οι γνώμες των μελών. Είναι ευχάριστο να δείχνουν οτι νοιάζονται το σάιτ να γίνει καλύτερο. Θα γράψω και εγώ την δική μου αργότερα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: zorian και BetLaden
Απάντηση: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΤΟΥ FORUM

Παρατηρηση 1.
Η αφορμη στεκεται το γεγονος οτι ποσταρεται ακομα ενα θεμα, το οποιο εχει ανοιξει αλλες δυο φορες σε διαστημα τεσσαρων ημερων, και το οποιο μαλιστα εχει μαζευτει. Και δεν ειναι η πρωτη φορα που γινεται.

Η λυση, ειναι λιγο δυσκολη με τον ρυθμο που ανοιγουν τα θεματα, αλλα θα βρεθει μεσα απο τους χρηστες, προσπαθωντας να παρακολουθουν τα θεματα.
Η λυση λοιπον ειναι ειτε να περιοριστει ο αριθμος των θεματων ειτε οι χρηστες να παρακολουθουν πιο εντατικα αυτα που εχουν προηγηθει. Δεν μιλαω για θεματα που ενδεχομενως να επαναληφθουν σε καποιο μακρινο χρονικο διαστημα, αλλα σε διαστημα λιγων ημερων, ισως και εβδομαδων.

Πολύ σωστό. Έγιναν δύο κινήσεις ως προς την επίλυση αυτού του προβλήματος.

1. Όταν δημιουργείτε ένα νέο θέμα, την ώρα που πληκτρολογείτε τον τίτλο (αφού πατήσετε κενό μετά από κάθε λέξη) το σύστημα σας ενημερώνει για παρόμοια θέματα που υπάρχουν στο forum. Δεν είναι τέλειο φυσικά αλλά νομίζω μπορεί να βοηθήσει σημαντικά.
2. Όταν διαβάζετε ένα θέμα, στο τέλος του υπάρχει μία λίστα με παρόμοια θέματα. Έτσι αν διαβάζοντας ένα θέμα, σας έρθει η ιδέα να ανοίξετε ένα άλλο τότε η λίστα ίσως σας αποτρέψει να το κάνετε. Φυσικά αυτό βοηθάει επίσης να διαβάσετε και άλλα σχετικά θέματα με το θέμα που είσαστε, συμβάλλοντας έτσι στην καλύτερη ενημέρωσή σας.

Θα το αφήσω λίγο δοκιμαστικά για να δω αν θα επηρεάσει την απόδοση του server καθώς γίνονται αρκετά search. Αν δεν καθυστερεί την ταχύτητα του forum θα το αφήσω μόνιμα.

:sign:
 
Απάντηση: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΤΟΥ FORUM

Θα περασω κατευθειαν στις προτασεις αποφευγοντας τους προλογους:

1. Λειπει η υπαρξη του τσατ, γενικα το φορουμ την ωρα που εχει πολλους αγωνες -ειτε Ευρωπαικους, Τσου Λου και Γιουροπα, ειτε το κλασικο απογευμα του Σαββατου με τις Αγγλιες το φορουμ κανει "κοιλια" και ψιλονεκρωνει. Που και που βαζει καποιο λαιβ μπετ ο animus, η γραφει κανεις στο νημα που κλαιγονται για ενα γκολ και that's all. Την ιδια ωρα αντιστοιχο φορουμ/στοιχηματικη σελιδα εχει τσατ που μαζευει ατομα κι απο εδω μεσα -δεν ειναι κακο αυτο απλα το αναφερω ενδεικτικα- που βλεπουν ο καθενας 2-3 ματς μαλλον απο την πλατφορμα του live καποιας εταιριας και κανουν προτασεις, ποιος πιεζει, που πιθανον να μπει γκολ κτλ κτλ. Το μονο αντιστοιχο που θυμαμαι ηταν παλιοτερα οταν ο Fran ειχε ανοιξει μια σελιδα με livebetting για κανα δυο μερες σερι -πρεπει να εχει περασει κανας χρονος- αλλα δεν ποσταρε σχεδον κανεις τα πονταρισματα του. Για να μη βγαζω και την ουρα μου απ'εξω και εγω μπαινω σ'εκεινο το σαιτ γιατι το πολυ αργο ιντερνετ που εχω δε μου επιτρεπει να εχω εικονα των αγωνων που δε δειχνει η τηλεοραση ωστε να πονταρω live.

2. Το φορουμ εστιαζει -οχι απο μονο του αλλα τα μελη του ειναι υπευθυνα για αυτο- σε θεματα περισσοτερο καφενειου παρα προγνωστικα και ανταλλαγη εκτιμησεων σχετικα με επερχομενα ματς. Αν δει κανεις στην ενοτητα καφενειο ποσοι ειναι και ποσα σχολια εχουν τα θεματα και αντιστοιχα ας παει και στο FTL το οποιο αποτελει το ΜΟΝΑΔΙΚΟ που υπαρχει στην Ελλαδα -φανταζομαι δηλαδη- και οντως κανεις μπορει να βρει "διαμαντια εκει" απο πλευρας παιχνιδιων αλλα δε δινεται νομιζω η αντιστοιχη σημασια και προβολη του.

3. Δεν υπαρχει η δυνατοτητα subscription στα πικ της κεντρικης, φανταζομαι -χωρις να ειμαι προγραμματιστης- πως δεν ειναι κατι ιδιαιτερα δυσκολο. Παλι αλλα σαιτ που το επιτρεπουν βλεπω πως με το που "σκαει" το προγνωστικο στο mail μου μετα απο λιγο ανεβαινει κι εδω στο φορουμ, εδω πρεπει να εχω συνεχεια το νου μου στο πανω δεξια μερος της οθονης για να δω αν ανεβηκε κατι. Με τα νηματα των παιδιων που ποσταρουν τα πραγματα ειναι πιο απλα, το subscribe λειτουργει πολυ καλα, ποσταρει κατι ο bakounin, scorer, parisis, kerkireos, john luck, ozil, galvatron που εχουν ο καθενας το δικο τους νημα -σορι αν ξεχναω κανεναν, α ναι και η βιλα των οργιων- ερχεται κατευθειαν ειδοποιηση. Αν ανοιγει ομως ο καθενας καθε μερα και νεο νημα πιστευω οτι επικρατει μπερδεμα. Μια εναλλακτικη θα ηταν επισης να ανοιγει νημα γενικο πχ 31-3 για αυριο και ας ποσταρει ο καθενας εκει μεσα -αλλα παλι θα προκυπτει δυσκολια στο subscribe.

4. Προσφατα με καλεσαν σε ενα κλειστο φορουμ -ενας Σκοπιανος κιολας- στο οποιο ενας εκ των μοντ ειναι Ελληνας οποτε μια μερα ποσταρε καποιες επιλογες απο "ελληνικο φορουμ" γιατι δεν ειχε χρονο και τον ρωτησα αν ηταν απο εδω. Μου λεει οχι γιατι αν κι εδω εχει καποιους "καλους", πρωτον ειναι λιγο δυσκολο και θελει ψαξιμο να δει κανεις τις προτασεις καποιου, ειδικα αν δεν ειναι ενεργο μελος του φορουμ και να γνωριζει προσωπα και καταστασεις. Δευτερον μου ειπε πως αρκετοι εδω μεσα συμεριφερονται σαν "ξερολες" και επαγγελματιες και πεφτουν πακετα και και... αλλα χωρις να δινουν προγνωστικα, παντα κατοπιν εορτης. Γενικα ψαχνονται πολλοι να την πουν σε αλλους για θεματα πολιτικα/αθλητικα ακομα και στοιχηματικα. Μονο περιεργο δεν ειναι που καποια πολυ ενεργα μελη του φορουμ εμφανιζονται πια να κανουν μονο πικ στο IFC πχ ενω σιγουρα υπαρχουν κι αλλοι που δεν προλαβα εγω και αποχωρησαν ηδη...

5. Δεν εχω κανει "πλανο" με το τι να αναφερω απλα νομιζω πως το infobeto εχοντας τη δυναμικη πολλων μελων και ορισμενα "οπλα" που δε βρισκει κανεις πουθενα αλλου οπως το FTL και το Support των Bookmakers εχει τη δυνατοτητα να εξελιχθει παραπανω. Μακαρι αυτο το νημα να παραμεινει ενεργο για καιρο και ο καθενας να υποβαλει ουσιαστικες προτασεις για τη βελτιωση του φορουμ, μισο να κανω και subscribe κιολας...
 
Απάντηση: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΤΟΥ FORUM

Για το 3 μια λύση είναι το facebook η to twitter όπου ανεβαίνουν αυτόματα όλα τα νέα άρθρα της κεντρικής άρα και τα προγνωστικά. Για subscribe δεν υπάρχει δυνατότητα ακόμη αλλά πιστεύω ότι σύντομα θα υπάρξει. Το έχω υπόψη μου.
 
  • Like
Αντιδράσεις: sacking23
Απάντηση: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΤΟΥ FORUM

..προσωπικά δεν έχω ούτε fb ούτε twitter

φαντάζομαι πως δεν είμαι ο κανόνας αλλά ίσως δεν είμαι και ο μοναδικός..


@sacking23

πολύ ωραίο και περιεκτικό το post σου ειδικά το σημειο 4.
 
Απάντηση: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΤΟΥ FORUM

..προσωπικά δεν έχω ούτε fb ούτε twitter

φαντάζομαι πως δεν είμαι ο κανόνας αλλά ίσως δεν είμαι και ο μοναδικός..


@sacking23

πολύ ωραίο και περιεκτικό το post σου ειδικά το σημειο 4.

Υπαρχει και το google plus (που αναθεμα κι αν ξερω πως λειτουργει), παντως γενικα τα social media βοηθουν.
 
Απάντηση: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΤΟΥ FORUM

Θα ηθελα κι εγω να συνεισφερω,με καποια προταση,για το καλο μας σαν χρηστες κ οικογενειαρχες κ ευποληπτοι πολιτες που ειμαστε.
Εχουμε καποιες φορες,θεματα που προκυπτουν με χρηστες κ mod,καποιες προστριβες που γινονται χωρις να υπαρχει και καποιος ιδιαιτερος λογος.
Απλα ειναι κ τα νευρα μας σπασμενα με διαφορα που αντιμετωπιζουμε,ειμαστε κ αντρες με την τεστοστερονη να ειναι αυξημενη,κ προκυπτουν διαφωνιες,κ ανταλλαγη πικρων φρασεων,
που δεν τιμουν ουτε εμας ουτε τις οικογενειες μας.
Γι αυτο σκεφτηκα μια λυση που θα ξεπερασει ολα αυτα τα προβληματα,κ θα μας δωσει μια ευχαριστη νοτα μεσα στο φορουμ.
Προτεινω λοιπον την δημιουργια μιας θεσης mod στο ακολουθο ατομο

Prigoda_sportygossip.jpg

Θα ειναι μια κορυφαια τομη,στα χρονικα των φορουμ,μια τετοια επιλογη.
Τα πλεονεκτηματα πολλα.Ξερεις τι ειναι να μιλας στο τηλεφωνο για θεματα του φορουμ με την ουρσουλα?Η οταν κανεις μια φραστικη υπερβαση να σε μαλωνει η συγκεκριμενη mod?
Πιστευω οτι τα μονα ban που θα γινονται θα ειναι γιατι καποιοι θα απευθυνονται σε αλλους
χρηστες στον ενικο,κ οχι στον πληθυντικο.
Δηλαδη τα ραδιο ταξι που εχουν στο κεντρο αισθησιακες γυναικες με αιθερια φωνη ειναι χαζοι αυτοι?
Ελπιζω να αξιολογηθει η προταση μου.Η κοπελα ειναι γνωστη μου,κ μπορει να αναλαβει αμεσα υπηρεσια
 
Απάντηση: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΤΟΥ FORUM

Καλησπέρα κι από μένα. Χωρίς να είμαι το πιο δραστηριο μέλος, απλά και μόνο επειδή μου αρέσει το site και είμαι παρών όποτε έχω χρόνο, απλά επιτρέψτε μου να εκφράσω την γνώμη μου, με βάση πάντα την δική μου - φτωχή ? - λογική.
Αυτά που αναφέρει ο nektar είναι πολύ σωστά, με τις δύο κινήσεις, ίσως όμως να βόλευε καλύτερα, παράλληλα με αυτές τις κινήσεις, να είναι τα θέματα σε ξεχωριστές ενότητες εξ' αρχής και όχι όλα μαζί στην κεντρική ενότητα. Δεν ξέρω αν είναι κατανοητό, οπότε θα φέρω ένα παράδειγμα με γνωστό -πιστεύω- site που έχει κλείσει πλέον. Π.χ. στο greekz.com, είχε τις αντίστοιχες ενότητες που ενδιέφεραν τον καθένα. Ηθελες ταινίες? πήγαινες στην αντίστοιχη ενότητα και επέλεγες από τις υποενότητες: με υπότιτλους, χωρίς υπότιτλους, κλπ. ήθελες προγράμματα ? πήγαινες στην αντίστοιχη ενότητα, επέλεγες από τις υποενότητες κ.ο.κ σε ότι περιείχε το site. Τώρα μπαίνεις και είναι όλα μαζί. Τουλάχιστον εγώ, 80% θα επιλέξω θέμα που βρίσκω ενδιαφέρον στον τίτλο, οπότε πιθανόν να χάνω και πολύ σοβαρότερα θέματα που δεν με έλκυσαν. Δεν ξέρω αν το βρίσκετε πρακτικό, λογικό ή οτιδήποτε.

και φυσικά δεν μπορώ να μην απαντήσω στο καθ'όλα αγαπητό, ευηπόληπτο και αξιοσέβαστο μέλος - και συναγωνιστή θα τολμούσα να πω, σε ένα ξέσπασμα εθνικού ρίγους - tzimako:

" Αγαπητέ μου,
η ιδέα που προτείνετε, εκ πρώτης όψεως στους οφθαλμούς μας, καθώς και στα ώτα μας, φαντάζει μεγαλοφυής, ανεφάρμοστη δε. Τούτο προκύπτει κατόπιν προσεκτικής και διεξοδικής αναλύσεως των κάτωθι λόγων.
Ήτοι:
α) Αι δαπάναι που προκύπτουν δια την δημιουργίαν, έναρξη και συντήρηση του προσφιλούς σας chat , μετά των υπαλλήλων των, ξεπερνούν κάθε δυνατότητα του φτωχού - πλην τιμίου - τούτου site
β) Αι νεανίδε, οις προτίθενται να επανδρώσωσιν την υπηρεσίαν, ακόμη και εαν επρόκειτο δια δεσποινίδες φιλικά προσκείμενες προς υμάς, θα πρέπει το πλήθος των να υπερβεί τας 8 (όρα 8ρη εργασία, ρεπά, κλπ)
γ) Γίνεται εύκολα αντιληπτό, χωρίς περαιτέρω αιτιολογήσεις, ότι τόσο οι κκ διαχειρισταί, όσο και τα υπόλοιπα μέλη, θα εκφράσουν την επιθυμία να λάβουν μέρος εις την επιλογήν, η οποία θα είναι αυστηροτάτη, και επιπροσθέτως θα προκληθεί το αδιαχώρητο εις τα γραφεία του site.
δ) Η συνεχής παρουσία των μελών εις το site, προκειμένου να συνομιλούν με όλας τας moderators, θα τα απομακρύνει από την θαλπωρή της οικογενείας των, ιδιαίτερα των νυμφευμένων, με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί οξύ κοινωνικό πρόβλημα, με επακόλουθο την κατακόρυφη αύξηση των διαζυγίων, καθώς και των μηνύσεων για άσκηση βίας εις τους ενδοοικογενειακούς κόλπους
ε) Θα προκαλέσει τον τακτικότατο καθαρισμό της οθόνης, με διάφορα ύποπτα σκευάσματα καθαρισμού, που περιέχουν βλαβερές για τον ανθρώπινο οργανισμό ουσίες, καθώς εν τέλει και την καταστροφή της ιδίας της οθόνης από τον πολύ καθαρισμό
στ) Βάση στατιστικων μελετών και συμπερασμάτων, δεσποινίδες που διαθέτουν λάγνα φωνή σπανίως διαθέτουν και απαράμιλλη εξωτερική εμφάνιση, ενώ αντιθέτως υπάρχουν πλείστες περιπτώσεις εκ των οποίων μπορεί να μην διέθεταν καμιά εξωτερική ομορφιά, αλλά από φωνή κορμάρα.

Δια τους παραπάνω λόγους, νομίζω γίνεται εύκολα αντιληπτό το ανεφάρμοστο του πράγματος. Θα παρακαλούσα για την κατανόησή σας, καθώς και την αποφυγήν κάθε εχθρικού συναισθήματος σας προς το πρόσωπόν μου, όστις δεν είναι προσωπική η κριτική, παρά μόνο διά μέσου των κανόνων της λογικής.

Παράταυτα, εάν διαθέτετε τα τηλέφωνα της εν λόγω δεσποσύνης, φέρουσα το αξιομνημόνευτο όνομα Ούρσουλα, καθώς και των φίλων αυτής ως αναφέρετε, παρακαλείσθε προς άμεση διάθεσή των, καθώς υποχρεούσθε και σε άμεση επίσκεψή σας εις την υμών οικίαν, ή εάν προτιμάτε την δικήν μας εις σε εσάς. Εις την δεύτερην περίπτωσιν, παρακαλείσθε για την έγκαιρη ειδοποίησίν σας, προκειμένου να διώξωμεν σύζυγον και τέκνα.

Μετά τιμής,
Ιωάννης "
 
Απάντηση: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΤΟΥ FORUM

Δυο λόγια και από μένα. Συμφωνώ στα περισσότερα με τον Sacking , θα μπορούσε να άνοιγε κάθε μέρα τόπικ με λάιβ στοίχημα ημέρας και ο καθένας να έβαζε εκείνη την ώρα το ποντάρισμα του . Κάπου πριν μερικά χρόνια το είχαμε κάνει στην ενότητα του τέννις μαζί με κουβεντούλα για τα ματς που βλέπαμε λάιβ, κακιούλες, ατάκες κλπ. Επειδή πριν γραφτώ στο ινφομπέτο για χρόνια συμμετείχα στο φόρουμ της Betfair εκεί δούλευε αρκετά και είχε πλάκα. Διαφορετικά θα μπορούσε αντί για τόπικ λάιβ ημέρας να άνοιγε κάθε φορά που έχει Τσάμπιονς Λιγκ ή τις ώρες του Σαββάτου 16.30-18.45 που έχει Γερμανία-Αγγλία ή την Κυριακή 16.00-17.45 που έχει Ιταλία. Ειδικά σε αυτά τα τόπικς θα μπορούσε να επιτρέπεται χαριστικά ακόμα και να γράφονται και βρισιές αφού θα είναι εντελώς επιπέδου καφενειακού.

Επίσης σκεφτόμουνα διαγωνισμό εβδομάδας (ή μήνα) όπου ο καθένας θα μπορούσε να ξεκινάει με μπάτζετ π.χ. 500 ευρώ (ας πούμε την Δευτέρα) και με υποχρεωτικό ένα ποντάρισμα ή δύο την ημέρα (σε οποιοδήποτε άθλημα ή είδος επιλογής) και ότι χρήματα γουστάρει σε ποντάρισμα να προσπαθεί να κερδίσει τους υπόλοιπους έχοντας στο τέλος της εβδομάδας (ή του μήνα) περισσότερα κέρδη. Παρολί , μονά, ασιατικά, outrights όλα θα ήταν επιτρεπτά γιατί και στο πραγματικό στοίχημα έτσι γίνεται. Αν μάλιστα βρισκόταν και χορηγός και έδινε δώρο μόνο στον πρώτο όμως θα ήταν ακόμα πιο ελκυστικό. Είχα σκοπό να το προτείνω εδώ και 5-6 μήνες αλλά τα νέα για το διαδικτυακό στοίχημα με φρέναραν. Εκτός αν το κάναμε με αποδόσεις ΟΠΑΠ :twis:

Όσον αφορά τα καφενειακά και τις κόντρες. Πολλά παιδιά πιστεύω οτι έχουν σταματήσει να παίζουν και γράφουν πλέον εκεί για να συμμετέχουν στο φόρουμ. Η δική μου η άποψη είναι οτι το πρόβλημα δημιουργείται από 2-3 μόνο μέλη. Όταν δεν συμμετέχουν στην κουβέντα έχω παρατηρήσει οτι δεν δημιουργούνται κόντρες. Όταν συμμετέχουν τα κάνουν όλα μπάχαλο γιατί δεν σέβονται την οποιαδήποτε άποψη των άλλων αν και οι ίδιοι θεωρούν τον εαυτό τους δημοκρατικό και ανοιχτόμυαλο.

Γενικά όλη αυτή η αβεβαιότητα με το διαδικτυακό και το σταμάτημα της Betfair εμένα με έχει επηρεάσει και με έχει παγώσει. Μπορώ να πω οτι αν και πάιζω στην Bet365 δεν ποντάρω πλέον όσο συχνά όσο παλιά και για αυτό δεν γράφω στοιχηματικά πάρα πολύ. Έχω αρχίσει π.χ. αντί να ποντάρω σε τέννις να παίζω τέννις :twis:. Για την ακρίβεια προπονώ τις κόρες μου για να ξεκινήσουν να μετέχουν σε τουρνουά τζούνιορς του χρόνου. :agis:Φαντάζομαι το ίδιο ισχύει (το πάγωμα εννοώ)και με άλλα μέλη. Αν επιτρεπόταν οριστικά το διαδικτυακό μπορεί και να ζεσταινόμουν ξανά. Προς το παρόν είμαι σε φάση αναμονής.
 
  • Like
Αντιδράσεις: TZIMAKOS12 και sacking23
Απάντηση: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΤΟΥ FORUM

Ayto mε το chat θα ηταν πολυ ωραιο και πρακτικο πιστευω, αλλα απο του χρόνου πλέον μια και η, δικη μου τουλάχιστον, στοιχηματικη σεζον τελειωνει σε εναμισι μηνα.
Βεβαια αυτο εχει και τα μειων του. Σκεφτητε να βρεθουν μεσα την ιδια ωρα δυο που εχουν "προηγουμενα" απο κανα πρόσφατο καυγα στο forum, τοτε τι γινεται?
Παντως πιστευω οτι οντως θα ηταν πολυ χρησιμο.
Οσο για τους καυγαδες στο καφένειο αυτοι πιστευω οτι ειναι αναμενομενοι σε οποιαδήποτε "παρεα"
 
Απάντηση: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΤΟΥ FORUM

α και μην ξεχασω, οταν μιλαω για chat δεν εννοω κανενα περιπλοκο, με διαμερισματα, μεζονετες και λοιπά.
Ενα απλό, σαν αυτο που ειχε το infοbeto οταν ξεκινησε
 
Απάντηση: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΤΟΥ FORUM

Το chat ακουγεται καλη ιδεα. Αλλα αν υπηρχε παλιοτερα γιατι σταματησε?
 
Απάντηση: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΤΟΥ FORUM

Το chat ακουγεται καλη ιδεα. Αλλα αν υπηρχε παλιοτερα γιατι σταματησε?


μιλαω για εποχες 2000-2001, τοτε το φορουμ φτιαχνοταν ακομη. Μετα απο μερικα χρονια εγινε αλλη μια προσπαθεια θυμαμαι αλλα ηταν περιπλοκο και σε κακη εποχη για το φορουμ
 
  • Like
Αντιδράσεις: dtzortzo
Απάντηση: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΤΟΥ FORUM

Έχουν αναφερθεί κάποιες πολύ όμορφες παρεμβάσεις από τους παλαιότερους.Αν μπει μία ιεράρχηση κι ένα χρονικό πλάνο κάποια πράγματα γίνονται.Το βασικό όμως είναι να καταλάβουμε κι εμείς με τη σειρά μας ότι το να επιζητάς κάτι είναι πιο εύκολο από το να το πραγματοποιείς.Επομένως με λίγη καλή πίστη,υπομονή και καλη διάθεση ίσως δούμε κάποτε και live keypad comedy show από τον Yiannisss,τον Ertzan,εμένα κι άλλους!:twis:

Καλημέρα.
 
Απάντηση: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΤΟΥ FORUM

Μήπως το chat θα μείωνε την συμμετοχή του κόσμου στο forum?
Τώρα αν κάποιος θέλει να ρωτήσει κάτι χρησιμοποιεί το forum. Νομίζω ότι αν βάλουμε chat θα επιχειρεί πρώτα μήπως πάρει κάποια απάντηση από το chat οπότε και αλλοιώνεται η έννοια του forum. Εκτός αν θέσουμε συγκεκριμένους κανόνες ότι το chat είναι μόνο για chatting κι όχι ένα μέσο που θα αντικαταστήσει το forum. Αλλά και πάλι θα είναι δύσκολο να μπουν τέτοιοι κανόνες.
Είναι το μόνο που με προβληματίζει.
Βέβαια θα μπορούσαμε να το δοκιμάσουμε και να δούμε πως θα πάει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Galvatron
Απάντηση: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΤΟΥ FORUM

Μήπως το chat θα μείωνε την συμμετοχή του κόσμου στο forum?
.

Αυτος ακριβως ηταν και ο λογος που σε αλλο φορουμ που ειμαι γραμμενος(φορουμ αυτοκινησης) σταματησε το τσατ.πολλα μελη ρωτουσαν εκει και ετσι οι πληροφοριες "χανονταν"...
 
Απάντηση: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΤΟΥ FORUM

Αυτος ακριβως ηταν και ο λογος που σε αλλο φορουμ που ειμαι γραμμενος(φορουμ αυτοκινησης) σταματησε το τσατ.πολλα μελη ρωτουσαν εκει και ετσι οι πληροφοριες "χανονταν"...

Μια ιδέα είναι να το ανοίγαμε κατά την διάρκεια μόνο συγκεκριμένων γεγονότων. Π.χ. Βραδιά CHL.
Αλλά θέλει συνέπεια από την πλευρά μου και δεν ξέρω αν μπορώ να την υποσχεθώ (ώστε να το ανοίξω πριν τους αγώνες και να το κλείσω μετά)
 
  • Like
Αντιδράσεις: nicolas και venoss
Απάντηση: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΤΟΥ FORUM

Το τσατ προτεινω να εχει ενα χαλαρο χαρακτηρα, στυλ καφενειου, ωστε να αποφευγετε το φαινομενο που πολλα θεματα χαλανε, ειτε λογω trolling ειτε για λογους προσωπικων διαφωνιων, με αποτελεσμα να χανετε η ουσια του θεματος. Επισης μπορει να εχει ενημερωτικο/ βοηθητικο χαρακτηρα ωστε να ποσταρει καποιος σε καταλληλο θεμα που ενδεχομενως να μην γνωριζει οτι υπαρχει ηδη ανοικτη συζητηση.
 
Απάντηση: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΤΟΥ FORUM

Θα σας πω την εμπειρία μου που έχω από Τούρκικο φόρουμ όπου συμμετέχω αν και περιστασιακά. Καταρχήν θα συμφωνήσω με το Μπος Νο2 και θα πω πως το τσατ "σκοτώνει" το φόρουμ.
Καταρχήν τεχνικά μέσα από την vbulletin υλοποιείται και καλύτερα μάλιστα έτσι ώστε να είναι μέσα όλοι με τα username που είναι εδώ παρά να έχουμε άλλα ονόματα και ανώνυμους. Επίσης μπορεί να γίνεται το τσατ να είναι προσβάσιμο μόνο γι'αυτούς που είναι κάποιο καιρό και όχι για όλα τα μέλη που εγγράφονται καλύτερα κιόλας γιατί αν υπάρξει το τσατ θα έχουμε μπούγιο και ο λόγος θα είναι το τσατ οπότε όχι πρόσβαση σε όλους και εκτός αυτού καλύτερα όχι πρόσβαση και σ'αυτούς κάτω από 100 μηνύματα γιατί αφού δεν βρίσκει κάποιος λόγο να συμμετάσχει στο φόρουμ ποιος ο λόγος για το τσατ.

Πάμε στο κομμάτι που "σκοτώνει" το φόρουμ. Θα μπορούσε να υπάρξει το τσατ άλλα μόνο τις ώρες που υπάρχουν αγώνες. Όπως βλέπω στο Τούρκικο που κυρίως Σ/Κ είναι ανοιχτό κάπου από τις 3 η ώρα και πάει μέχρι στα μεσάνυχτα και λίγο μετά για να έρθει να το κλείσει μετά κάποιος βέβαια η διαφορά είναι πως εκεί υπεύθυνος για το άνοιγμα και το κλείσιμο είναι οι διαχειριστές και όχι οι Μοd και οι διαχειριστές είναι 4-5 και μεσοβδόμαδα μετά τις 8-8:30 (εντάξει Παρασκευή μπορεί να γίνει κάπου 7 η ώρα) οπότε προσωπικά με τους 2 διαχειριστές που έχουν δικές τους δουλειές και τα τρεχάματα τους άντε να ανοίξει το τσατ λογικό κιόλας αν μπούμε στις θέσεις τους.

Άντε ανοίξαμε μετά έχουμε θέμα διαχείρισης εκεί πάλι πρέπει να θεσπιστούν κάποιοι κανόνες πάλι και την εφαρμογή τους, εντάξει δεν θα είναι το ίδιο με του φόρουμ π.χ ειρωνία κατευθείαν μπαν αλλά κάποιοι προειδοποίηση κάποια περισσότερη ανοχή (εντάξει δεν συγκρίνω με το Τούρκικο γιατί εκεί πέφτει κατευθείαν) όπως επίσης έτσι όπως το έχω προσέξει από την ώρα που ανοίγει μέχρι να κλείσει νομίζω το ιστορικό κρατιέται οπότε βρίσκεις αν κάποιος έκανε κάτι.

Άντε πες και όλα αυτά εντάξει άντε να βρεις ποιος θα παρακολουθεί το τσατ. Δύσκολο εγώ προσωπικά και στο Τούρκικο που είμαι δύσκολα παρακολουθώ τα τσατ ο λόγος απλώς. Όταν ανοίγω το νετ δεν κάθομαι μπάστακας σε ένα σημείο, μπορεί να φαίνομαι εντός του φόρουμ αλλά μπορεί να λείπω για καφέ ή να κάνω κάτι άλλο. Έχω ανοιχτό mozilla με καμιά 5-6 καρτέλες όπως και chrome το ίδιο.

Συνοψίζοντας μόνιμο τσατ box διαφωνώ οριζόντια, κάθετα, διαγώνια γιατί σκοτώνει το φόρουμ αλλά να είναι ανοιχτό συγκεκριμένες ώρες με βρίσκει σύμφωνο εφόσον λυθούν όλα τα πιθανά "προβλήματα" ενδεχομένως θα παρουσιαστούν
 
  • Like
Αντιδράσεις: nicolas, Galvatron και nektar

Προγνωστικά

  • 14:30
    COSMOTE SPORT 1 HD
    • Μπρίστολ Σίτι - Λέστερ
  • 17:00
    COSMOTE SPORT 2 HD
    • Ρέξαμ - Μάνσφιλντ
  • 17:00
    COSMOTE SPORT 3 HD
    • Νόριτς - Πλίμουθ
  • 19:30
    COSMOTE SPORT 1 HD
    • Μπλάκμπερν - Ίπσουιτς
  • 20:00
    COSMOTE SPORT 8 HD
    • Μπενφίκα - Σάβες
  • 21:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Αλ Έτιφακ - Αλ Αχλί
  • 21:30
    Novasports Start
    • Μπούργος - Εσπανιόλ
  • 22:00
    Novasports 1HD
    • Κάδιθ - Γρανάδα
  • 22:00
    Novasports 2HD
    • Λιλ - Λανς
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 3 HD
    • Γουότφορντ - Λιντς
  • 22:30
    COSMOTE SPORT 8 HD
    • Εστρέλα - Σπόρτινγκ Λισαβόνας
  • 19:30
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • Μπούρσασπορ - Τόφας
  • 19:45
    Novasports 5HD
    • Φενέρμπαχτσε - Άλμπα Βερολίνου
  • 19:45
    Novasports 6HD
    • Μπεσίκτας - Μπουργκ
  • 20:55
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • NBA Action 2023-24 Ε3323
  • 21:30
    Novasports 3HD
    • Λόντον Λάιονς - Παρί
  • 21:30
    Novasports 4HD
    • Ρεάλ Μαδρίτης - Ερυθρός Αστέρας
  • 21:30
    Novasports Prime
    • Βίρτους Μπολόνια - Παναθηναϊκός AKTOR
  • Αύριο 30-03-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • Ιντιάνα Πέισερς - Λος Άντζελες Λέικερς
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 01:05
    • NC State - Marquett
  • 01:35
    Novasports 5HD
    • Gonzaga - Purdu
  • 02:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Σαν Αντόνιο Σπερς - Νιου Γιορκ Νικς
  • 04:30
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 07:15
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • WRC 2024
  • 08:30
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • WRC 2024
  • 09:25
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • WRC 2024
  • 16:00
    COSMOTE SPORT 9 HD
    • Premier Padel Tour 2024
  • 17:00
    ΕΡΤ3
    • Παναθηναϊκός - Μίλων
  • 18:00
    COSMOTE SPORT 9 HD
    • Premier Padel Tour 2024
  • 20:15
    ΕΡΤ3
    • Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ
  • 21:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
  • Αύριο 30-03-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
Γενική Κουβεντούλα
Βοήθεια Χρήστες
  • Κανένας δεν κουβεντιάζει αυτή τη στιγμή.
  • PANATHA PANATHA:
    Είδες ριπλέι?
  • Ertzan Ertzan:
    ναι
  • PANATHA PANATHA:
    Η Φενέρμπαχτσε επιθυμούσε να πάρει αναβολή το ντέρμπι της 7ης Απριλίου με την Γαλατάσαραϊ για το τουρκικό Super Cup ελέω... Ολυμπιακού, όμως το συγκεκριμένο αίτημά της δεν έγινε αποδεκτό από την ποδοσφαιρική ομοσπονδία της χώρας.
  • PANATHA PANATHA:
    Η ποδοσφαιρική ομοσπονδία της Τουρκίας (TFF) ενημερώσε και τους δύο συλλόγους πως
    αυτό έχει να κάνει με το ότι δεν υπάρχει εναλλακτική ημερομηνία λόγω του φορτωμένου αγωνιστικού προγράμματος των ομάδων.
  • Ertzan Ertzan:
    Θα το έγραφα το πρωί αλλά από το κινητό δεν ήρθε. Οι αλλόθρησκοι όπως ήταν φυσιολογικό είπαν πως δεν θα δεχτούν την αναβολή του αγώνα. Οι δικοί μας έκαναν αίτηση για αναβολή και απότι διάβασα έλεγαν να γίνει ο αγώνας με την λήξη του πρωταθλήματος όμως η Ομοσπονδία που έχει χεστεί πάνω της και ακόμα να βγάλει την απόφαση για τις "τιμωρίες" δεν το έκανε αποδεκτό.
  • Ertzan Ertzan:
    Η Fenerbahce είναι η ομάδα που μάζεψε τους περισσότερους πόντους στην Ευρώπη αλλά δεν το βλέπουν έτσι δεν πειράζει όμως είναι μεγάλος ο θεός
  • PANATHA PANATHA:
    Δειχνει ο ΑΝΤ1 F1 την Κυριακή το πρωι??
  • Ertzan Ertzan:
    Νομίζω μόνο το plus θα το έχει
  • PANATHA PANATHA:
    ρε τα λαμογια....
  • Ertzan Ertzan:
    είχε προσφορά μέσω της ΔΕΗ για 9 μήνες δωρεάν πριν 1 μήνα
  • PANATHA PANATHA:
    ναι το ξερω....
  • PANATHA PANATHA:
    κ μαγνητοσκόπηση το δείχνει ο Αντ1 το ελεύθερο κανάλι στης 17:00
  • PANATHA PANATHA:
    Αγγλία - Βραζιλία 0-0 στο 36......Over 0,5 στο πρωτο μερος
  • PANATHA PANATHA:
    Απόδοσ
    η @31.0
  • M Forum Bot:
    Ο χρήστης MrChow ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Maurice Moss Tips" στο Προγνωστικά Ποδοσφαίρου.
  • Ertzan Ertzan:
    συνεχίζει η προσφορά της ΔΕΗ για Αντέννα plus νομίζω μέχρι 14 Απριλίου
  • Ertzan Ertzan:
    Λίγες μέρες πριν την συνέλευση της Fenerbahce βγήκε στην φόρα η συνάντηση που είχε ο Hugh Dallas με τους διαιτητές και οι συνομιλίες για τον αγώνα Galatasara-Antalyaspor όπου εκεί ο διαιτητής του VAR παραδέχεται πως έκανε λάθος στο πέναλτι που πήρε ο παίκτης της Γαλατσαραϊ όπου στην ουσία το είπε πως "βούτηξε" ο παίκτης στην μικρή επαφή που είχε που δεν ήταν για πέναλτι. Γι'αυτήν την φάση είχε μιλήσει και ο Πρόεδρος μας όπου είπε αυτά που συμβαίνουν και η Ομοσπονδία τον έβγαλε ψεύτη, ωραία πράγματα
  • S Forum Bot:
    Ο χρήστης std157489 ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Φοιτητική Έρευνα για το Λιανικό Εμπόριο" στο Καφενείο.
  • PANATHA PANATHA:
    Μονο ο Τζαβελας θα μπορουσε να φαει κοκκινη καρτα χωρις να παιζει....πραγματικα ειναι ηλιθιο το παιδι...
  • Ertzan Ertzan:
    το είχε παίξει στοίχημα γι'αυτό :p
  • PANATHA PANATHA:
    Πραγματικα απορω....αφου σε καθε ματς ειναι με νευρα γιατι δεν το κοβει το ρημαδι και να ξεκινησει το ψαρεμα....
  • PANATHA PANATHA:
    Σε λιγο θα το καρφωσει ο Φωτης....
  • PANATHA PANATHA:
    Δεν γινονται αυτα....
  • Ertzan Forum Bot:
    Ο χρήστης Ertzan ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Κύπελλο IFC#15 Ημιτελικός (30-31/3/2024)" στο Διαγωνισμός I.F.C..
    Ertzan Forum Bot: Ο χρήστης Ertzan ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Κύπελλο IFC#15 Ημιτελικός (30-31/3/2024)"...