Παγκόσμια πρωταθλήτρια 2022

  • Εκκινητής θέματος Bono
  • Ημερομηνία έναρξης

Ποιά ομάδα θα κατακτήσει το Μουντιάλ;


  • Σύνολο ψηφοφόρων
    12
  • Δημοσκόπηση κλειστή .
η πρόβλεψη μου ειναι πως θα εχουμε τελικό Αργεντινή - Αγγλία
 
η πρόβλεψη μου ειναι πως θα εχουμε τελικό Αργεντινή - Αγγλία
Αυτό το σταύρωμα έχει χαρίσει σκληρές και συναρπαστικές στιγμές στο παρελθόν. Έχουν και τα δικά τους αυτοί. Η Αγγλία κρύβεται (ως συνήθως) στο Άλλη. Η Γαλλία είναι μια κατηγορία από μόνη της. Έτσι όπως είναι οι όμιλοι και οι διασταυρώσεις είναι ικανή για το καλύτερο αλλά και για το χειρότερο.
 
Θα τολμήσω να πω οτι δεν θα το πάρει η Ιταλία :twis:
Από τις παραδοσιακές εθνικές θα αποκλείσω την Γερμανία που ακόμα ψάχνεται χάνοντας το dna της σκληροτράχηλης που παλεύει μέχρι το τελευταίο λεπτό.Επίσης θα αποκλείσω την Γαλλία γιατί κάτι μου λέει οτι θα τσακωθούν μεταξύ τους.Η Ολλανδία όλο και ανεβαίνει σε δυναμικότητα αλλά δεν έχει φτάσει ακόμα σε σημείο που να μπορέσει να πάρει μουντιάλ.Το Βέλγιο το αποκλείω γιατί η καλή φουρνιά που είχε τα τελευταία χρόνια γέρασε.
Οπότε μένουν κλασικά Βραζιλία και Αργεντινή,η Ισπανία και η Αγγλία.Από αυτές τις 4 βλέπω πιο σοβαρές την Βραζιλία με την Αργεντινή,είναι από τις λίγες φορές που και οι δυο ομάδες δίνουν βαρύτητα και στην άμυνα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: fairplay
Θα τολμήσω να πω οτι δεν θα το πάρει η Ιταλία :twis:
Από τις παραδοσιακές εθνικές θα αποκλείσω την Γερμανία που ακόμα ψάχνεται χάνοντας το dna της σκληροτράχηλης που παλεύει μέχρι το τελευταίο λεπτό.Επίσης θα αποκλείσω την Γαλλία γιατί κάτι μου λέει οτι θα τσακωθούν μεταξύ τους.Η Ολλανδία όλο και ανεβαίνει σε δυναμικότητα αλλά δεν έχει φτάσει ακόμα σε σημείο που να μπορέσει να πάρει μουντιάλ.Το Βέλγιο το αποκλείω γιατί η καλή φουρνιά που είχε τα τελευταία χρόνια γέρασε.
Οπότε μένουν κλασικά Βραζιλία και Αργεντινή,η Ισπανία και η Αγγλία.Από αυτές τις 4 βλέπω πιο σοβαρές την Βραζιλία με την Αργεντινή,είναι από τις λίγες φορές που και οι δυο ομάδες δίνουν βαρύτητα και στην άμυνα.
Ισπανία. Μία ομάδα με κυκλοφορία και πολλές φάσεις στο final third. Στα τελειώματα έχει το πρόβλημα αλλά και στον πάγκο της κι ας λέει ο κατά τα άλλα μαχητής της ζωής Λουίς Ενρίκε Μουρίνιο Μπιέλσα Ντε Λα Πιάστον Και Κούνα Τον Ώρες.

Νομίζω πολύ όμορφα τα λες για τη Γερμανία. Όσο για τη Γαλλία προς στιγμήν είχα την αίσθηση ότι αναφερόσουν στην Πορτογαλία, όπου το πανηγύρι τώρα ξεκινά. Στη Γαλλία τα έχουν συνηθίσει τα ξεκατινιάσματα μεταξύ τους. Δεν θα τους φάνε αυτά. Καλά καλά κλαίνει αυτοί για τον Ενκουνκού αντί να είχαν καλέσει εξαρχής τον Μούσσα Ντιαμπί. Έλα νινί στον τόπο σου! Επίσης αν φάνε κάζο νωρίς δεν θα είναι πρώτη φορά, μετά από κατάκτηση τους. Σίγουρα όμως αν προχωρήσουν στα νοκ αουτ κόντρα σε μεγαλύτερα φαβορί το πρόβλημα δεν θα το έχουν οι Γάλλοι. Κι αν πάρουν και τα μυαλά τους αέρα και έρθει καμιά Βραζιλία στον τελικό θα τους ξοφλήσει η Σελεσάο την τριάρα του 1998. Το Βέλγιο είναι ο ορισμός της κατηγορίας Άλλη, όπως και η Αγγλία.

Υπενθυμίζω ότι η Γαλλία είναι η νυν παγκόσμια πρωταθλήτρια. Τον έχει κερδίσει τον δικό της χώρο στο poll.
 
Η Γαλλία ως νυν παγκόσμια πρωταθλήτρια έχει περισσότερες πιθανότητες βάσει προϊστορίας να αποκλειστεί από τον όμιλο, παρά να το ξανακατακτήσει. Εγώ έβαλα "άλλη" και το ένστικτό μου με οδηγεί σε δυο πιθανές εικόνες-πρωτοσέλιδα: "Αφιερωμένο στην κόρη του" για τον Λουίς Ενρίκε ή "Ο τελευταίος χορός του Λουδοβίκου" για τον Λούις Φαν Χάαλ. Καθαρά διαισθητικές οι προβλέψεις, αλλά στέκουν και ποδοσφαιρικά. Ειδικά το δεύτερο σενάριο, μπορεί να υποστηρίξει και το 30άρι του Ντεπάι σαν πρώτο σκόρερ
 
  • Love
Αντιδράσεις: Bono
Η Γαλλία ως νυν παγκόσμια πρωταθλήτρια έχει περισσότερες πιθανότητες βάσει προϊστορίας να αποκλειστεί από τον όμιλο, παρά να το ξανακατακτήσει. Εγώ έβαλα "άλλη" και το ένστικτό μου με οδηγεί σε δυο πιθανές εικόνες-πρωτοσέλιδα: "Αφιερωμένο στην κόρη του" για τον Λουίς Ενρίκε ή "Ο τελευταίος χορός του Λουδοβίκου" για τον Λούις Φαν Χάαλ. Καθαρά διαισθητικές οι προβλέψεις, αλλά στέκουν και ποδοσφαιρικά. Ειδικά το δεύτερο σενάριο, μπορεί να υποστηρίξει και το 30άρι του Ντεπάι σαν πρώτο σκόρερ
Μα το έγραψα. Η Γαλλία το έχει ξαναπάθει αυτό. Εξακολουθώ να πιστεύω όμως ότι είναι ατόπημα να υποτιμούμε είτε μια παγκόσμια πρωταθλήτρια (Γαλλία) είτε την Ισπανία σε οποιοδήποτε άθλημα. Μου αρέσει ο εκλογικευμένος ποδοσφαιρικός ρομαντισμός σου! Όσο για Ολλανδία τί να σου πω. Δεν μου γεμίζει το μάτι για άλωση του Κατάρ (του Μουντιάλ εννοώ, όχι της αντίστοιχης εθνικής ομάδας). Ίσως να είμαι υποκειμενικός εδώ γιατί δεν έχω σε εκτίμηση ούτε τον Λουδοβίκο :hammer:
 
  • Like
Αντιδράσεις: gdouvl1984
Προς το παρόν ούτε την ψήφο της η Γαλλία. Για να δούμε. 34h 30m
 
Προσωπική μου άποψη θα ήταν στο poll να συμπεριλάβεις πολλές περισσότερες εθνικές ομάδες

πχ
Αγγλία
Αργεντική
Βραζιλία
Γαλλία
Γερμανία
Ισπανία
Ολλανδία
Βέλγιο
Ιταλία
Άλλη Ομάδα

και οι επιλογές που έβαλα ειναι ενδεικτικές
 
Κάνε υπομονή.

Έτσι όπως το πάνε πάντως με βλέπω να ψηφίζω Άλλη. Για τους ίδιους λόγους που ψήφισα Γκάνα στο άλλο poll.
 
Μας έσωσε ο grosan. Αν δεν ήταν εκείνος δεν θα μπορούσα να κάνω το 6-6.
 
Προσωπική μου άποψη θα ήταν στο poll να συμπεριλάβεις πολλές περισσότερες εθνικές ομάδες

πχ
Αγγλία
Αργεντική
Βραζιλία
Γαλλία
Γερμανία

Ισπανία
Ολλανδία

Βέλγιο
Ιταλία
Άλλη Ομάδα

και οι επιλογές που έβαλα ειναι ενδεικτικές

Σου είχα πει. Κάνε υπομονή.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Με αυτά και με αυτά κύριοι φτάσαμε σε Αργεντινή και όχι Βραζιλία, την παγκόσμια πρωταθλήτρια Γαλλία και δύο άλλες. Η Κροατία και το Μαρόκο. Πιο άλλες δεν γινόταν!

Το αγαπώ το Μαρόκο. Του οφείλω πάααααααααρααααααααα πολλά αλλά ας πάει η κούπα σε κάποια από τις άλλες τρεις ομάδες. Το αξίζουν και οι τρεις για εντελώς διαφορετικούς λόγους!
 
εντελως ακυρο το σχολιο σου
Όχι και τόσο. Θα είχαμε γεμίσει ένα poll με επιλογές που θα είχαν πάει άκλαφτες. Επέλεξα ένα πιο στοχευμένο και συμμαζεμένο poll και δικαιώθηκα. Είναι θέμα οπτικής γωνίας. Οι βάσεις μου ήταν το λατινοαμερικάνικο δίλημμα, η νυν παγκόσμια πρωταθλήτρια που δεν γινόταν να υποτιμηθεί και το απρόβλεπτο (βλ. Άλλη).
 
Επίσης ο σκοπός μου ήταν το poll να προβλέψει τον νικητή επιτυχώς, πλειοψηφικά. Στην περίπτωση αυτή θα κέρδιζε τουλάχιστον μία Φλόγα, σε περίπτωση που δεν καθόταν κάποιο μαύρο άλογο στο άλλο poll. Η μόνη περίπτωση που θα είχαμε σοβαρό πρόβλημα θα ήταν η Γαλλία αλλά πλέον δεν μας νοιάζει. Άμα εξακολουθείς να τα βλέπεις άσχετα ok πάσο, δεν θα επιμείνω.
 
Απο την στιγμη που έχεις σε μια επιλογη το Βραζιλία/Αργεντινή αυτόματα ακυρώνεις όλο το poll
Σκοπός του Poll είναι να δούμε τι πιστεύει ο κόσμος και οχι να τον παμε εν μέρη κατευθυνόμενο

Αυτό που έκανες που για μένα δεν έχει λογική, δεν ήταν ακριβως poll αλλά κάτι σαν simulator:
Δηλαδη απο το πάνω Bracket περιμενες το ζευγαρι ημιτελικού να είναι το Βραζιλία/Αργεντινη όπως το περιμένε όλος ο πλανήτης και δεν δικαιώθηκες σε αυτό στο 100% άρα και γι αυτο ενας εκ των δυο σε κοινή επίλογή. Έπειτα πηγες ένα άλλο φαβορί την Γαλλια που δεν θα ειχε προβλημα να παει στους 4 ευκολα και επειδη δεν μπορουσες να προσδιορισεις την 4η ομάδα που λογικά δεν θα είχε τυχη απεναντι σε Γαλλια , Αργεντινη/Βραζιλια την εβαλες ως άλλη ομάδα

ελπίζω να σε κάλυψα :sign:
 
  • Haha
Αντιδράσεις: Bono
Νότια Αμερική ο τίτλος. Για τον μόνο που είμαι σίγουρος ότι εννοούσε Αργεντινή είναι ο Panatha. Τελείωσε η κουβέντα και για το ποιός ήταν ο καλύτερος της εποχής που τελείωσε αλλά και ποιός είναι ο διάδοχος του, προς το παρόν.
 
  • Like
Αντιδράσεις: BetLaden
Ναι πίστευα στην Αργεντινή, ίσως περισσοτερο επειδή ήθελα να το πάρει λόγω Μέσι....για φιναλιστ η αλήθεια ειναι μου ειχε κολλησει η Αγγλία.....
 
  • Like
Αντιδράσεις: Bono και BetLaden

Προγνωστικά

  • 17:00
    COSMOTE SPORT 1 HD
    • ΠΑΣ Λαμία - ΠΑΟΚ
  • 19:30
    Novasports Prime
    • Άρης - Ολυμπιακός
  • 20:00
    Novasports 2HD
    • Μονακό - Λιλ
  • 20:00
    Novasports 3HD
    • Λοριάν - Παρί Σεν Ζερμέν
  • 20:30
    COSMOTE SPORT 1 HD
    • ΑΕΚ - Παναθηναϊκός
  • 21:30
    Novasports Extra 2
    • Κλαμπ Μπριζ - Γκενκ
  • 21:30
    Novasports News
    • Άντερλεχτ - Σερκλ Μπριζ
  • 21:45
    Novasports Extra 1
    • Γουλβς - Μπόρνμουθ
  • 22:00
    Novasports 1HD
    • Αγιαξ - Εξέλσιορ
  • 22:00
    Novasports 2HD
    • Αταλάντα - Φιορεντίνα
  • 22:00
    Novasports 3HD
    • Μαρσέιγ - Νις
  • 22:00
    Novasports 5HD
    • Μάντσεστερ Γ. - Σέφιλντ Γιουνάιτεντ
  • 22:00
    Novasports Start
    • Κρίσταλ Πάλας - Νιούκαστλ
  • 22:00
    Novasports Premier League
    • Έβερτον - Λίβερπουλ
  • 03:30
    COSMOTE SPORT 8 HD
    • Ιντεπεντιέντε ντελ Βάλε - Παλμέιρας
  • 19:45
    Novasports Start
    • Χέρενφεϊν - Άιντχοφεν
  • 21:00
    COSMOTE SPORT 1 HD
    • Ουντινέζε - Ρόμα
  • 21:30
    Novasports 1HD
    • Αντβέρπ - Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ
  • 22:00
    Novasports 2HD
    • Γκόου Αχέντ Ιγκλς - Φέγενορντ
  • 22:00
    Novasports Premier League
    • Μπράιτον - Μάντσεστερ Σίτι
  • Αύριο 26-04-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 8 HD
    • Σέρο Πορτένιο - Φλουμινένσε
  • 03:00
    COSMOTE SPORT 9 HD
    • Φορταλέζα - Μπόκα Τζούνιορς
  • 16:00
    Star Κεντρικής Ελλάδας
    • Έσπερος Λαμίας - ΑΕ Ψυχικού
  • 20:00
    Novasports 6HD
    • Μονακό - Φενέρμπαχτσε
  • 22:00
    Novasports 4HD
    • Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 02:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • Μπόστον Σέλτικς - Μαϊάμι Χιτ
  • 03:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • NBA 2023-24
  • 04:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 21:15
    Novasports Prime
    • Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι Τελ Αβίβ
  • 22:00
    Novasports 4HD
    • Ρεάλ Μαδρίτης - Μπασκόνια
  • Αύριο 26-04-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 02:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Ορλάντο Μάτζικ - Κλίβελαντ Καβαλίερς
  • 03:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • NBA 2023-24
  • 04:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 05:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • Λος Άντζελες Λέικερς - Ντένβερ Νάγκετς
  • 12:00
    Novasports 6HD
    • WTA 1000 Mutua Madrid Open - Φάση των 128
  • 12:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
  • 15:30
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
  • 19:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
  • 12:00
    Novasports 6HD
    • Ντόνα Βέκιτς - Μαρία Σάκκαρη
  • 12:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
  • 13:30
    Novasports 6HD
    • WTA 1000 Mutua Madrid Open - Φάση των 64
  • 15:30
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
  • 19:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
Γενική Κουβεντούλα
Βοήθεια Χρήστες
  • Κανένας δεν κουβεντιάζει αυτή τη στιγμή.
  • Ertzan Ertzan:
    Ο ταβερνιάρης δήλωσε πως αν δεν πάτε Final Four δεν θα είναι του χρόνου στην ομάδα. Εντάξει εμείς ξέρουμε πόσο καραγκιόζης είναι ελπίζω να το μάθατε και εσείς. Χάνεις τον αγώνα οι παίκτες προβληματισμένοι τους πετάς και εσύ το μπαλάκι "εσείς φταίτε" φορτώνεις και άλλη πίεση
  • Ertzan Ertzan:
    PANATHA είπε :
    Πρώτο ευρωπαϊκό τρόπαιο για την Ελλάδα και την ομάδα του Παναθηναϊκού Κ19 στην Ολλανδία το 1980 ... απέκλεισαν τότε Μπαρτσελόνα και Άγιαξ !!!!
    Στο Milko cup? :paidi:
  • PANATHA PANATHA:
    Μαλλον δεν το επιασες καλα..το ειπε για να δειξει την σιγουρια στην ομαδα και πόσο σίγουρος ειναι οτι θα περασει την Μακαμπι....
  • PANATHA PANATHA:
    Το να σκοράρει ο Ιωαννίδης σήμερα κόντρα στην ΑΕΚ @3.80....εξαιρετικό!!
  • Ertzan Ertzan:
    Καλά ματσάκια για betbuilder έχει αλλά δεν ακουμπάω
  • PANATHA PANATHA:
    Άρης - Ολυμπιακός 0-0 στο 27΄....θεωρω πως θα εχει γκολ το πρωτο μέρος....το Over 0,5 @1.80 και για μεγαλυτερο ρισκο
    το Over 1,5 @4.90!
  • Ertzan Ertzan:
    κανονικά ήδη έπρεπε να είναι 0-3
  • PANATHA PANATHA:
    Στην Κύπρο λεει Καρμιώτισσα Πάνω Πολεμιδιών - Οθέλλος Αθηαίνου 6-6.......ενω στο 48΄ το σκορ ήταν 1-5.....
  • animusbet animusbet:
    Ο Ερτζάν ελπίζει να φύγει ο Αταμάν για να σταματήσει να τον πονάει:twis:
  • Ertzan Ertzan:
    Τι να μας πει ρε το νούμερο. Έχω δει προπονητές να αναλύουν φάσεις που έγιναν μέσα στον αγώνα λάθη και τι έπρεπε να γίνει ε αυτό το νούμερο ανέλυσε τις φάσεις που και καλά έπρεπε να δοθούν φάουλ.
  • PANATHA PANATHA:
    Τι εχασε παλι ο Ολυμπιακός....
  • Ertzan Forum Bot:
    Ο χρήστης Ertzan ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "IFC#20 ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΕΛΙΚΟΣ (27-28/4/2024)" στο Διαγωνισμός I.F.C..
  • Ertzan Ertzan:
    Ωραία ζεϊμπεκιά ο Γκούμας της Τουρκίας :smk1:
  • animusbet animusbet:
    Τα σαπάκια που μας δίνετε
  • Ertzan Ertzan:
    Ναι και τον Μουρίνιο της Τουρκίας εμείς σας δώσαμε για προπονητή
  • Ertzan Ertzan:
    Τελικά κάποιοι έγιναν παράρτημα άλλων αν με εννοείτε αααααν με εννοείτε :smk1:
  • PANATHA PANATHA:
    Οι δικοι μας το εχουν ταμα να τρωνε γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο....
  • Ertzan Ertzan:
    Τι σπρώξιμο τρώει αυτή η Μονακό ρε γαμώτο
  • PANATHA PANATHA:
    Σημερα μαθαμε τον φετινο πρωταθλητη....
  • Ertzan Ertzan:
    τους το δώσατε αν και στο 27 το πέναλτι που δεν σας δόθηκε μπορεί να άλλαζε τα πράγματα κάπως
  • Ertzan Ertzan:
    Μπαρτσώκας στον πάγκο εύχεται Καλό Πάσχα από τώρα
  • PANATHA PANATHA:
    Θα το παρει το ματς ο Μπαρτζώκας....
  • Ertzan Ertzan:
    εσείς θα έρθετε? :paidi:
  • PANATHA PANATHA:
    Φυσικα....
  • Ertzan Ertzan:
    Δεν είναι το πλεονέκτημα έδρας για όλες τις ομάδες :smk1:
    Ertzan Ertzan: Δεν είναι το πλεονέκτημα έδρας για όλες τις ομάδες :smk1: