Πανδημία και... #μένωσπίτι

Δε ξερω τι έγινε, αλλά πλεον παω στο άρθρο και δε μου το ανοίγει...
Θα προσπαθησω σε λιγάκι παλι sorry
 
Πάντως εδώ να πω, πως το είχαν πρωτο άρθρο και μέσα σε λίγη ώρα το έβγαλαν από παντου στο site...

Αν δεν είναι τεχνικό λάθος, μπορεί κάποιος να μιλήσει για μαυρη δημοσιογραφία...Δε θα μαι εκπλήξει από δαυτους αλλά απλά το λεω
 
Screenshot_2020-04-01-01-44-12-228_com.twitter.android.lite.png
 
Ναι το διαβασα grace. Νομίζω είναι απο προχτες αυτό... Και ο τυπος βγήκε σε δηλώσεις του χθεσινές να πει, πως είμαστε οκ με 100.000-200.000 νεκρους.
 
20 εκατομμύρια πληθυσμος και συνολικά 153 κρούσματα και 2 νεκροί και βρίσκεται δίπλα τους ή Κίνα απ όπου ξεκίνησε ο ιός.
Εγώ θα λάβω υπόψη αυτούς και όχι αυτό που είπες εσύ.

Screenshot_20200401-094503.jpg
Screenshot_20200401-094512.jpg
Screenshot_20200401-094517.jpg
Screenshot_20200401-094523.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:



 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: BetLaden και grace_kelly
IMG_20200402_115247.jpg


 
  • Like
Αντιδράσεις: BetLaden
Μερικες αποριες και σκεψεις μου.
-Αν στειλεις sms στο 13033 δεν αρρωσταινεις?
-Οι τραπεζικες καρτες εχουν τεχνολογια με αλκοολ που σκοτωνει κατευθειαν τον covid-19?
-Εχουν τετοια τεχνολογια και οι υπαλληλοι των διοδιων?
-Αυτον τον ηλιθιο που εκοψε προστιμο 150€ σε αστεγο (επειδη δεν ηταν στο σπιτι του) μηπως θα επρεπε να τον ξηλωσουν κατευθειαν γιατι με τοση βλακεια μαλλον ειναι πραγματικα επικινδυνος?
-Αυτοι που πιστευουν οτι δεν υπαρχει κορονοιος ( αφου δεν τον "βλεπουν" ) κανονικα δεν θα επρεπε να πιστευουν και οτι δεν υπαρχει μυαλο στο κεφαλι τους?
-Ολοι αυτοι που οδηγουν αυτοκινητο μονοι τους, για ποιο λογο φορανε μασκα? Φοβουνται μηπως περασει ο covid-19 απο τον αεραγωγο?
-Ολοι αυτοι που οδηγουν μηχανη και φορανε μασκα αλλα δεν φορανε κρανος τι ακριβως προστατευουν?
-Ο προεδρος των φαρμακοποιων που δηλωνε οτι οι τιμες σε μασκες αντισηπτικα κτλ ανεβηκαν επειδη ανεβασαν τιμες οι εταιριες, μηπως ξεχασε να πει οτι βρηκαν και οι ιδιοι ευκαιρια να βγαζουν πολλαπλασιο κερδος?
-Η υπουργαρα (Αδωνις) αρχικα δηλωνε οτι ισχυει ο κανονας προσφορας ζητησης, χθες κατι ειδα να λεει οτι δεν θα επιτρεψει την αισχροκερδεια και συμβουλευε τον κοσμο αν δει υψηλες τιμες σε ενα μαγαζι να μην ψωνισει και να παει σε αλλο, και κατι τετοιες πιπες.Πως θα ειναι δυνατο αυτο αν τις επομενες μερες γινουν πιο αυστηρα τα μετρα και μπει"χρονομετρο" και τι ακριβως κανει για να αποτρεψει τους μαυραγοριτες?
-Ακομα περιμενω να ακουσω να πεφτουν καμπανες σε μαυραγοριτες αλλα ως τωρα μονο σε κατι μπαρμπερηδες και τσαγκαρηδες ακουσα.(Δεν ειμαι σιγουρος παντως μπορει να κανω και λαθος)
-Αυτη την στιγμη υπαρχει αντιπολιτευση?
-Απο ποτε ειναι αδικημα η αντιθετη αποψη ενος γιατρου?
-Κατι διαβασα χθες για γκαλοπ που δινουν πολυ μπροστα την ΝΔ και εμπιστοσυνη του κοσμου στον Κουλη.Υπαρχει στοιχηματικη να το εχει στο κουπονι της να παιξουμε 1 ημ. 2 τελικο γιατι κατι μου λεει οτι σε 2-4 μηνες που θα τελειωσουν τα λεφτα σε πιο πολυ κοσμο θα γινει "ανατροπη".
-Σκετφομαι πιθανη ανατροπη οχι με Αλεξη 2 τελικο αλλα με "οξω και οι 300"
-Γιατι δειχνουν συνεχως τα καναλια αστυνομικους να φορανε μασκες γαντια κτλ.Μια φορα επεσα εγω σε ελεγχο αυτες τις μερες, δεν με ελεγξαν καν αν εχω στειλει sms και εκαναν φυλο και φτερο το αυτοκινητο μου ακομα και ντουλαπακι-πορτμπαγκαζ, χωρις να φορανε μασκες γαντια χωρις να κρατανε αποστασεις.
-Ειμαι ο μοναδικος που πιστευω οτι "βρηκαν παπα ας θαψουν 5-6" και καποια πραγματα θα "μας γινουν συνηθεια"?
-Γιατι εχουν θεοποιησει τον Τσιοδρα και μιλανε για σωτηρα που πηρε μετρα γρηγορα κτλ? Επι εβδομαδες εβλεπαν Φεβρουαριο και αρχες Μαρτιου τι γινοταν με κρουσματα σε Ηλεια και Αχαια και οι καφετεριες εκλεισαν περιππου 3 εβδομαδες μετα τα πρωτα κρουσματα.

Υ.Γ. Στην Ουγγαρια παντως ηδη αρχισαν τα οργανα.
Hung.png



-
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: fairplay και Tigres
Για μενα ειτε με ανοσια αγελης ειτε με "μενουμε σπιτι", το κακο εχει ηδη γινει. Και δεν μιλαω μονο για Ελλαδα.Ουτε μιλαω μονο για κορονοιο γιατι θα υπαρξουν και αλλες αιτιες θανατου, απο την πεινα αυτοκτονιες κτλ.
Οκ το πιο πιθανο ειναι οτι με ανοσια αγελης να ηταν μεγαλυτερο το κακο, αλλα τωρα το να βγαινουν καποιοι επιστημονες και πολιτικοι και να παρουσιαζονται ως ηρωες και σωτηρες το θεωρω αστειο.Ανακοινωσεις του Π.Ο.Υ. ακολουθησαν και επραξαν αναλογως και τον Ιανουαριο οταν ο Π.Ο.Υ ανακοινωσε οτι δεν τρεχει τιποτα, και τον Μαρτιο οταν μιλησαν για πανδημια.Ισως σταθηκαμε τυχεροι, γιατι οταν στις 12 Μαρτιου που μιλησε ο Π.Ο.Υ για πανδημια, ηταν λιγα τα κρουσματα στην Ελλαδα. Να θυμισω οτι πριν τις 12 Μαρτιου στην Ιταλια μετρουσαν πολλες χιλιαδες κρουσματα και 100αδες νεκρους, και στην Ελλαδα τα μονα μετρα που ειχαν παρει ηταν να κλεισουν λιγες μερες πριν τα σχολεια, και να μην γινουν τα καρναβαλια.Κανενα αλλο μετρο αν θυμαμαι καλα.
Για μενα σωτηρες θα ηταν αν εκλειναν απο την αρχη συνορα και μετακινησεις, τοτε που ο ιος βρισκοταν μονο στην Κινα.Δεν τολμησαν να το κανουν για οικονομικους λογους, απετυχαν και τα εκλεισαν πολυ αργοτερα οταν το κακο ειχε ηδη γινει και μαλιστα χειροτερο με απωλειες ανθρωπων και με χειροτερες οικονομικες επιπτώσεις που θα τις συνειδητοποιησουμε οι περισσοτεροι οταν ο εφιαλτης τελειωσει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Eric Castel
Για μενα ειτε με ανοσια αγελης ειτε με "μενουμε σπιτι", το κακο εχει ηδη γινει. Και δεν μιλαω μονο για Ελλαδα.Ουτε μιλαω μονο για κορονοιο γιατι θα υπαρξουν και αλλες αιτιες θανατου, απο την πεινα αυτοκτονιες κτλ.
Οκ το πιο πιθανο ειναι οτι με ανοσια αγελης να ηταν μεγαλυτερο το κακο, αλλα τωρα το να βγαινουν καποιοι επιστημονες και πολιτικοι και να παρουσιαζονται ως ηρωες και σωτηρες το θεωρω αστειο.Ανακοινωσεις του Π.Ο.Υ. ακολουθησαν και επραξαν αναλογως και τον Ιανουαριο οταν ο Π.Ο.Υ ανακοινωσε οτι δεν τρεχει τιποτα, και τον Μαρτιο οταν μιλησαν για πανδημια.Ισως σταθηκαμε τυχεροι, γιατι οταν στις 12 Μαρτιου που μιλησε ο Π.Ο.Υ για πανδημια, ηταν λιγα τα κρουσματα στην Ελλαδα. Να θυμισω οτι πριν τις 12 Μαρτιου στην Ιταλια μετρουσαν πολλες χιλιαδες κρουσματα και 100αδες νεκρους, και στην Ελλαδα τα μονα μετρα που ειχαν παρει ηταν να κλεισουν λιγες μερες πριν τα σχολεια, και να μην γινουν τα καρναβαλια.Κανενα αλλο μετρο αν θυμαμαι καλα.
Για μενα σωτηρες θα ηταν αν εκλειναν απο την αρχη συνορα και μετακινησεις, τοτε που ο ιος βρισκοταν μονο στην Κινα.Δεν τολμησαν να το κανουν για οικονομικους λογους, απετυχαν και τα εκλεισαν πολυ αργοτερα οταν το κακο ειχε ηδη γινει και μαλιστα χειροτερο με απωλειες ανθρωπων και με χειροτερες οικονομικες επιπτώσεις που θα τις συνειδητοποιησουμε οι περισσοτεροι οταν ο εφιαλτης τελειωσει.
Μα ο φίλος ο Tigres λέει ότι ο ιός έχει 0,3 θνησιμότητα και μόνο οι ηλικιωμένοι να κάνουν καραντίνα και το λύσαμε το πρόβλημα.
 
Μα ο φίλος ο Tigres λέει ότι ο ιός έχει 0,3 θνησιμότητα και μόνο οι ηλικιωμένοι να κάνουν καραντίνα και το λύσαμε το πρόβλημα.
Διαφορετικες αποψεις παντα θα υπαρχουν, δεν γινεται να συμφωνουμε ολοι.Εγω εγραψα ποια θα ηταν κατα την γνωμη μου η λυση στο προηγουμενο σχολιο μου, με παγκοσμιο κλεισιμο συνορων-μετακινησεων απο τον Ιανουαριο ετσι ωστε να μεινει μονο στην Κινα ο ιος, και οτι τωρα ειναι αργα οτι και αν κανουν.Αν ειχε γινει κατι τετοιο το πιο πιθανο θα ηταν να μετρανε ολες οι χωρες εκτος απο την Κινα , ζημια για μερικους μηνες μονο στην οικονομια.Τωρα θα μετρησουν πολυ μεγαλυτερη ζημια στην οικονομια +απωλειες ανθρωπων
 
Δεν ειμαι σιγουρος αν το βαζω στο σωστο νημα.Αν εκανα λαθος ας μεταφερθει στο "διασκεδαζουμε με τον κορονοιο"
 
Καλησπερα σε ολους.
Ολο ελεγα δεν θα γραψω,δεν θα γραψω αλλα tigres κουρασες...

Οι παλιοι με ξερουν. Οι νεοτεροι οχι.
Λοιπον,απο τα δεδομενα που ξερουμε ΩΣ ΩΡΑΣ.και απευθυνομαι προς ολους.

Η ιογενης αυτη λοιμωξη εχει μεγαλη μεταδοτικοτητα και την διαφοροποιει απο γριππες και αλλες λοιμωξεις. Γνωμη μου ,σαν γιατρος,χωρις ναμαι επιδημιολογος ειναι πως πρεπει να γινουν παραπανω τεστς...αλλα ειναι η γνωμη μου σαν αναισθησιολογος ,σαν κλινικος γιατρος και οχι σαν ερευνητης. Οσο για το αν η καραντινα πρεπει ή δεν πρέπει να υπαρχει και αν πρεπει να περιοριστουν οι ηλικιωμενοι ή οι ευπαθεις ομάδες μονο ,το θεμα ειναι πως παλι βασιζομαστε στο επιχειρημα του περιορισμου: των υψηλου κινδυνου ομαδων. Οποιος και να τους επισκεπτεται αν ειναι φορεας θα τους μεταδωσει τη νοσο. Ακομη και τους στοιχειώδεις κανονες υγιεινης να τηρει , παλι η νοσος θα μεταδοθει. Θελει 2 μετρα αποσταση για 15 λεπτα!!!και αυτο σημαινει οτι εισαι υποπτο κρουσμα πλέον. Πρεπει να ντυθει με σκαφανδρο (ας μου επιτραπει η εκφραση) οποιος ερχεται σε επαφη με αλλους για να μην τους μολυνει.Ενω μενοντας ολοι σπιτια τους εκτιθενται -αν καποιος ειναι φορεας- οι οικειοι του και οχι αλλοι 2-3 αγνωστοι που θα εκθεσουν αλλους 2-3 αγνωστους. Δυστυχως ως ωρας «φαινεται» η καλυτερη λυση για να μην «φορτωθει» το συστημα υγειας μας που δεν ειναι προετοιμασμενο απο πορους (ακομα...). Ολα αυτα με τις εικασιες οτι με την αλλαγη του καιρου και ισως με την πιθανη εποχικοτητα του ιου να μειωθει η ζωη του και αρα η μεταδοση του. Αν το μετρο αποδοσει εχει καλως. Ειδαλλως θα γινουμε ιταλια και θα το παρουμε αποφαση.κανονικα επρεπε οποιος εχει συμπτώματα (ηπια) να μην πηγαινει καν νοσοκομειο, απο πριν την πανδημια.

Παραθετω ενα λινκ που αναφερει και τις 2 αποψεις και μιλα για Σουηδια. Διαβαστε το,αξιζει.

Επειδη τρεχω με διαφορα μπορει να απαντησω μετα απο μερες. ΑΝ χρειαζεται να απαντησω.
Οσο για το αν ειναι κατασκευασμενος ή οχι , δεν γνωριζω,δεν νομιζω και δεν με νοιαζει. Πρεπει να βρεθει θεραπεια και εμβολιο.-

 
Η "φασαρία" που έγινε απομονώθηκε και μεταφέρθηκε στο καφενείο και φυσικά κλειδώθηκε. Δεν διαγράφηκε γιατί έγινε ανταλλαγή απόψεων, ίσως με άκομψο τροπο σε μερικές περιπτώσεις αλλά οκ...

Το τοπικό εδώ, άνοιξε πάλι να συνεχίσει σε ενημερωτικό επίπεδο χωρίς κόντρες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Kavajim, FunBet και Eric Castel

Προγνωστικά

    • Δεν υπάρχουν ποδοσφαιρικές αθλητικές μεταδόσεις σήμερα
  • 20:00
    Novasports Start
    • Ζάλγκιρις Κάουνας - Αρμάνι Μιλάνο
  • 21:30
    Novasports 4HD
    • Μπάγερν Μονάχου - Μπαρτσελόνα
  • 21:30
    Novasports 5HD
    • Μπασκόνια - Αναντολού Εφές
  • 21:30
    Novasports Prime
    • Παρτίζαν - Ολυμπιακός
  • 22:00
    Novasports 2HD
    • Βιλερμπάν - Μονακό
  • Αύριο 29-03-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 01:05
    Novasports 4HD
    • Arizona - Clemson
  • 01:30
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Ατλάντα Χοκς - Μπόστον Σέλτικς
  • 01:35
    Novasports 5HD
    • San Diego St. - UCONN
  • 02:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • Νιου Ορλίνς Πέλικανς - Μιλγουόκι Μπακς
  • 04:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 19:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
  • Αύριο 29-03-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
Γενική Κουβεντούλα
Βοήθεια Χρήστες
  • Κανένας δεν κουβεντιάζει αυτή τη στιγμή.
  • PANATHA PANATHA:
    Είδες ριπλέι?
  • Ertzan Ertzan:
    ναι
  • PANATHA PANATHA:
    Η Φενέρμπαχτσε επιθυμούσε να πάρει αναβολή το ντέρμπι της 7ης Απριλίου με την Γαλατάσαραϊ για το τουρκικό Super Cup ελέω... Ολυμπιακού, όμως το συγκεκριμένο αίτημά της δεν έγινε αποδεκτό από την ποδοσφαιρική ομοσπονδία της χώρας.
  • PANATHA PANATHA:
    Η ποδοσφαιρική ομοσπονδία της Τουρκίας (TFF) ενημερώσε και τους δύο συλλόγους πως
    αυτό έχει να κάνει με το ότι δεν υπάρχει εναλλακτική ημερομηνία λόγω του φορτωμένου αγωνιστικού προγράμματος των ομάδων.
  • Ertzan Ertzan:
    Θα το έγραφα το πρωί αλλά από το κινητό δεν ήρθε. Οι αλλόθρησκοι όπως ήταν φυσιολογικό είπαν πως δεν θα δεχτούν την αναβολή του αγώνα. Οι δικοί μας έκαναν αίτηση για αναβολή και απότι διάβασα έλεγαν να γίνει ο αγώνας με την λήξη του πρωταθλήματος όμως η Ομοσπονδία που έχει χεστεί πάνω της και ακόμα να βγάλει την απόφαση για τις "τιμωρίες" δεν το έκανε αποδεκτό.
  • Ertzan Ertzan:
    Η Fenerbahce είναι η ομάδα που μάζεψε τους περισσότερους πόντους στην Ευρώπη αλλά δεν το βλέπουν έτσι δεν πειράζει όμως είναι μεγάλος ο θεός
  • PANATHA PANATHA:
    Δειχνει ο ΑΝΤ1 F1 την Κυριακή το πρωι??
  • Ertzan Ertzan:
    Νομίζω μόνο το plus θα το έχει
  • PANATHA PANATHA:
    ρε τα λαμογια....
  • Ertzan Ertzan:
    είχε προσφορά μέσω της ΔΕΗ για 9 μήνες δωρεάν πριν 1 μήνα
  • PANATHA PANATHA:
    ναι το ξερω....
  • PANATHA PANATHA:
    κ μαγνητοσκόπηση το δείχνει ο Αντ1 το ελεύθερο κανάλι στης 17:00
  • PANATHA PANATHA:
    Αγγλία - Βραζιλία 0-0 στο 36......Over 0,5 στο πρωτο μερος
  • PANATHA PANATHA:
    Απόδοσ
    η @31.0
  • M Forum Bot:
    Ο χρήστης MrChow ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Maurice Moss Tips" στο Προγνωστικά Ποδοσφαίρου.
  • Ertzan Ertzan:
    συνεχίζει η προσφορά της ΔΕΗ για Αντέννα plus νομίζω μέχρι 14 Απριλίου
  • Ertzan Ertzan:
    Λίγες μέρες πριν την συνέλευση της Fenerbahce βγήκε στην φόρα η συνάντηση που είχε ο Hugh Dallas με τους διαιτητές και οι συνομιλίες για τον αγώνα Galatasara-Antalyaspor όπου εκεί ο διαιτητής του VAR παραδέχεται πως έκανε λάθος στο πέναλτι που πήρε ο παίκτης της Γαλατσαραϊ όπου στην ουσία το είπε πως "βούτηξε" ο παίκτης στην μικρή επαφή που είχε που δεν ήταν για πέναλτι. Γι'αυτήν την φάση είχε μιλήσει και ο Πρόεδρος μας όπου είπε αυτά που συμβαίνουν και η Ομοσπονδία τον έβγαλε ψεύτη, ωραία πράγματα
  • S Forum Bot:
    Ο χρήστης std157489 ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Φοιτητική Έρευνα για το Λιανικό Εμπόριο" στο Καφενείο.
  • PANATHA PANATHA:
    Μονο ο Τζαβελας θα μπορουσε να φαει κοκκινη καρτα χωρις να παιζει....πραγματικα ειναι ηλιθιο το παιδι...
  • Ertzan Ertzan:
    το είχε παίξει στοίχημα γι'αυτό :p
  • PANATHA PANATHA:
    Πραγματικα απορω....αφου σε καθε ματς ειναι με νευρα γιατι δεν το κοβει το ρημαδι και να ξεκινησει το ψαρεμα....
  • PANATHA PANATHA:
    Σε λιγο θα το καρφωσει ο Φωτης....
  • PANATHA PANATHA:
    Δεν γινονται αυτα....
  • Ertzan Forum Bot:
    Ο χρήστης Ertzan ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Κύπελλο IFC#15 Ημιτελικός (30-31/3/2024)" στο Διαγωνισμός I.F.C..
    Ertzan Forum Bot: Ο χρήστης Ertzan ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Κύπελλο IFC#15 Ημιτελικός (30-31/3/2024)"...