Προγνωστικά για Όσκαρ 2019

Απάντηση: Όσκαρ 2019

Μικρή παρένθεση στα Όσκαρ:

Οι υποψηφιότητες για τα Χρυσά Βατόμουρα βγήκαν επίσης και πιστεύω πως αξίζουν οι αποδόσεις του... Ντόναλντ Τραμπ (@5,00) και της Μελάνια Τραμπ (@7,50) ή της συμβούλου του, Κελλυ Ανν Κόνγουεϊ (@4,50) για υποψηφιότητες χειρότερου ανδρικού και γυναικείου ρόλου για το ντοκιμαντέρ του Μάικλ Μουρ, Fahreneit 11/9!
Το ντοκιμαντέρ αυτό αποτελεί κατά κάποιον τρόπο συνέχεια του Fahrenheit 9/11 του 2004, για το οποίο είχαν προταθεί και βραβευθεί τότε ο τότε Ρεπουμπλικανός πρόεδρος Τζορτζ Μπους Τζούνιορ (χειρότερος πρώτος αντρικός), ο τότε υπουργός Εθνικής Άμυνας Ντόναλντ Ράμσφελντ (χειρότεροσ β' ανδρικός), το ζεύγος Μπους-Κοντολίζα Ράις (χειρότερο ζεύγος επί της οθόνης) και η ...καημένη Μπρίτνι Σπίαρς (χειρότερη β' γυναικεία, επειδή εμφανίστηκε σε πλάνα αρχείου για 30'' να λέει πως πρέπει να εμπιστευθούμε τον πρόεδρό μας).

Άρα, με δεδομένο πως το δημοκρατικό Χόλυγουντ δεν χάνει ευκαιρία να την πει με οποιοδήποτε τρόπο στους κακούς Ρεπουμπλικάνους, οι παραπάνω αποδόσεις αποκτούν αξία πιστεύω. Σιγουράκι, πάντως, βλέπω το 1,40 του Death of a Nation για χειρότερο ριμέικ για όλους τους παραπάνω λόγους, καθώς το φιλμ αυτό έχει θεωρηθεί "δεξιά προπαγάνδα".

Σημ: στο stoiximan τα Βατόμουρα συνδυάζονται με τα Όσκαρ. Χρήσιμο...

Δυστυχώς εξαφανίστηκαν αυτά τα μπετ στο stoiximan, κι απότι βλέπω στο εξωτερικό οι τιμές έχουν πάρει την κατηφόρα (Τραμπ στο 2,25, Κόνγουεη στο 3,00). Όποιος πρόλαβε, πρόλαβε..
 
Απάντηση: Όσκαρ 2019

Έχω δει όλες τις ταινίες πολύ προσεκτικά... και μου έχει μείνει μόνο το VICE το οποίο ...δεν μπορώ να το βρω για να κυκλώσω τις απόψεις μου!!! Και το cold war επίσης αλλά ειναι μονο σε μια κατηγορία... (θα το βρω όμως)

Σημειώνω τις προθέσεις μου...

Καλύτερης ταινίας:


Black Panther ΝΑΙ 20.00
BlacKkKlansman ΟΧΙ 20.00
Bohemian Rhapsody ΟΧΙ 25.00
The Favourite ΟΧΙ 8.00
Green Book ΝΑΙ 4.50
Roma” ΟΧΙ 1.50
A Star Is Born ΟΧΙ 2.00
Vice ???? 65.00




Α Ανδρικού ρόλου:


Christian Bale, “Vice” ??? 3.00
Bradley Cooper, “A Star Is Born” ΟΧΙ 13.00
Willem Dafoe, “At Eternity’s Gate” ΟΧΙ 50.00
Rami Malek, “Bohemian Rhapsody” ΟΧΙ 1.40
Viggo Mortensen, “Green Book” ΟΧΙ 35.00




Α γυναικείου ρόλου:


Yalitza Aparicio, “Roma” ΟΧΙ 35.00
Glenn Close, “The Wife” ΟΧΙ 1.15
Olivia Colman, “The Favourite” ΝΑΙ 5.50
Lady Gaga, “A Star Is Born” ΟΧΙ 13.00
Melissa McCarthy, “Can You Ever Forgive Me?” ΝΑΙ 35.00




Β ανδρικού ρόλου:


**Mahershala Ali, “Green Book” ΝΑΙ 1,16
Adam Driver, “BlacKkKlansman” ΝΑΙ 25,00
Sam Elliott, “A Star Is Born” ΟΧΙ 15,00
Richard E. Grant, “Can You Ever Forgive Me?” ΟΧΙ 5,50
Sam Rockwell, “Vice” ??? ΟΧΙ 40,00




Β γυναικείου ρόλου:


Amy Adams, “Vice” ??? 3,30
Marina de Tavira, “Roma” ΟΧΙ 25,00
Regina King, “If Beale Street Could Talk” ΝΑΙ 1,45
Emma Stone, “The Favourite” NAI 17,00
Rachel Weisz, “The Favourite” OXI 11,00




Σκηνοθεσίας:


Spike Lee, “BlacKkKlansman” OXI 9.00
Pawel Pawlikowski, “Cold War” ??? 35.00
Yorgos Lanthimos, “The Favourite” NAI 35.00
*Alfonso Cuarón, “Roma” NAI 1.06
Adam McKay, “Vice” ??? 35.00




Πρωτότυπου σεναρίου:

“The Favourite,” Deborah Davis, Tony McNamara ΝΑΙ 1.80
*“First Reformed,” Paul Schrader ΝΑΙ 6,00
“Green Book,” Nick Vallelonga, Brian Currie, Peter Farrelly 3,70
“Roma,” Alfonso Cuarón 5.50
“Vice,” Adam McKay 20,00




Φωτογραφίας:


“Cold War,” Lukasz Zal
“The Favourite,” Robbie Ryan
“Never Look Away”
“Roma,” Alfonso Cuarón ΝΑΙ 1,05
“A Star Is Born,” Matthew Libatique




Καλύτερης Ξένης Ταινίας:


“Capernaum” (Lebanon)
“Cold War” (Poland)
“Never Look Away” (Germany)
“Roma” (Mexico) ΝΑΙ 1,10
“Shoplifters” (Japan)




Μοντάζ:


“BlacKkKlansman,” Barry Alexander Brown 8,50
“Bohemian Rhapsody,” John Ottman 3,50
“Green Book,” Patrick J. Don Vito 25,00
“The Favourite,” Yorgos Mavropsaridis ΝΑΙ 2,25
“Vice,” Hank Corwin 3,30




Ήχου:


“Black Panther,” Benjamin A. Burtt, Steve Boeddeker 10,00
“Bohemian Rhapsody,” John Warhurst 15,00
“First Man,” Ai-Ling Lee, Mildred Iatrou Morgan 1,35
“A Quiet Place,” Ethan Van der Ryn, Erik Aadahl 4,50
“Roma,” Sergio Diaz, Skip Lievsay 20,00




Διεύθυνσης παραγωγής:

“Black Panther,” Hannah Beachler 3,30
“First Man,” Nathan Crowley, Kathy Lucas 25,00
“The Favourite,” Fiona Crombie, Alice Felton 1,40
“Mary Poppins Returns,” John Myhre, Gordon Sim 20,00
“Roma,” Eugenio Caballero, Bárbara Enrı́quez 9,00


Πρωτότυπο Τραγούδι


Shallow (A Star is Born) 1.05
All The Stars (Black Panther) 9.00
The Place Where Lost Things Go (Mary Poppins Returns) 20.00
I'll Fight Back (RBG) 20.00
When A Cowboy Trades His Spurs For Wings 40.00


Διασκευασμένο Σενάριο:


BlacKkKlansman 1.35
If Beale Street Could Talk ΝΑΙ 3.70
A Star is Born 12.00
Can You Ever Forgive Me? 15.00
The Ballad of Buster Scruggs 25.00


Κινουμένων Σχεδίων:


“Incredibles 2,” Brad Bird 9,00
“Isle of Dogs,” Wes Anderson 11,00
“Mirai,” Mamoru Hosoda 30,00
“Ralph Breaks the Internet,” Rich Moore, Phil Johnston 35,00
“Spider-Man: Into the Spider-Verse,” Bob Persichetti, Peter Ramsey, Rodney Rothman 1,08
 
  • Like
Αντιδράσεις: A L E X και gdouvl1984
Απάντηση: Όσκαρ 2019

Β' ΑΝΔΡΙΚΟΣ ΡΟΛΟΣ

Εδώ θα πάρω ένα μεγάλο ρίσκο, αν και πιστεύω πως δύσκολα δεν θα το πάρει ο Αλί για το Green Book (που λογικά θα είναι και το μόνο από τα 5 βραβεία που προτάθηκε).

5) Αποκλείω τον Σαμ Έλλιοτ, μιας και η κοινή πεποίθηση είναι πως έκλεψε τη θέση του πιτσιρικά Σαλαμέ και βρέθηκε από σπόντα εδώ (@15,00)
4) Αποκλείω τον Ρίτσαρντ Γκραντ, καθώς πιστεύω πως όσο καλή και να είναι η ερμηνεία του, εύκολα μένει στη σκιά της συμπρωταγωνίστριάς του Μελίσα ΜακΚάρθι και γρήγορα ξεχνιέται(@5,50)
3) Αποκλείω τον Σαμ Ρόκγουελ, μόνο και μόνο γιατί το back to back σε Όσκαρ είναι πολύ σπάνιο φαινόμενο (@41,00)
2) Ο Μαχερσαλά Αλί έχει σαρώσει όλα τα βραβεία ως τώρα και ο μόνος λόγος που αποκλείω το σίγουράκι αυτό, είναι πως είχε ξαναπάρει το Όσκαρ πριν δυο τελετές (@1,16)
1) Και μας μένει ο Άνταμ Ντράιβερ, ο οποίος είναι ο μόνος που μπορεί να συνεχίσει την παράδοση του Saturday Night Live (δες αρχικό ποστ). Στο 26,00 αξίζει ένα μικρό ρίσκο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: BetLaden
Απάντηση: Όσκαρ 2019

Β ανδρικού ρόλου:

Mahershala Ali, Green Book ΝΑΙ 1,16
Adam Driver, BlacKkKlansman ΝΑΙ 25,00
Sam Elliott, A Star Is Born ΟΧΙ 15,00
Richard E. Grant, Can You Ever Forgive Me? ΟΧΙ 5,50
Sam Rockwell, Vice ??? ΟΧΙ 40,00

Β' ΑΝΔΡΙΚΟΣ ΡΟΛΟΣ

Εδώ θα πάρω ένα μεγάλο ρίσκο, αν και πιστεύω πως δύσκολα δεν θα το πάρει ο Αλί για το Green Book (που λογικά θα είναι και το μόνο από τα 5 βραβεία που προτάθηκε).

5) Αποκλείω τον Σαμ Έλλιοτ, μιας και η κοινή πεποίθηση είναι πως έκλεψε τη θέση του πιτσιρικά Σαλαμέ και βρέθηκε από σπόντα εδώ (@15,00)
4) Αποκλείω τον Ρίτσαρντ Γκραντ, καθώς πιστεύω πως όσο καλή και να είναι η ερμηνεία του, εύκολα μένει στη σκιά της συμπρωταγωνίστριάς του Μελίσα ΜακΚάρθι και γρήγορα ξεχνιέται(@5,50)
3) Αποκλείω τον Σαμ Ρόκγουελ, μόνο και μόνο γιατί το back to back σε Όσκαρ είναι πολύ σπάνιο φαινόμενο (@41,00)
2) Ο Μαχερσαλά Αλί έχει σαρώσει όλα τα βραβεία ως τώρα και ο μόνος λόγος που αποκλείω το σίγουράκι αυτό, είναι πως είχε ξαναπάρει το Όσκαρ πριν δυο τελετές (@1,16)
1) Και μας μένει ο Άνταμ Ντράιβερ, ο οποίος είναι ο μόνος που μπορεί να συνεχίσει την παράδοση του Saturday Night Live (δες αρχικό ποστ). Στο 26,00 αξίζει ένα μικρό ρίσκο.


Την ίδια σκέψη έχω κάνει ακριβώς!
Εντωμεταξύ μου άρεσε πάαααρα πολύ η ερμηνεία του Driver που μόλις τελείωσε η ταινία πήγα να δω αποδόσεις... Πραγματικά παρά το ότι ο Αλί έπαιξε σπουδαία και όντως αξίζει Οσκαρ, δεν μπορώ να το παίξω στο 1,16 με αποτρέπει όπως με αποτρέπει ότι το ξαναπήρε πριν 2 χρόνια. Αρα στοιχηματικά το μόνο που αξίζει είναι να το κοντράρεις και επειδή ο Driver με αντάξια ερμηνεία δίνει τόσο μεγάλη απόδοση την προτιμώ με χαμηλό stake.
 
  • Like
Αντιδράσεις: gdouvl1984
Απάντηση: Όσκαρ 2019

Δυστυχώς εξαφανίστηκαν αυτά τα μπετ στο stoiximan, κι απότι βλέπω στο εξωτερικό οι τιμές έχουν πάρει την κατηφόρα (Τραμπ στο 2,25, Κόνγουεη στο 3,00). Όποιος πρόλαβε, πρόλαβε..
Απ'ότι είδα τα επανεμφάνισε ο stoiximan, αλλά φυσικά με διορθωμένες τιμές. Βέβαια, ακόμα και στο 2,25 αξίζουν οι Τραμπ, Κόνγουεη αλλά χάσαμε το πεντάρι.

Από την άλλη, το Death of a nation για χειρότερο remake ανέβηκε στο 2,25 και αποτελεί τρομερή επιλογή.

Θυμίζω πως τα βατόμουρα συνδυάζονται με τα όσκαρ π.χ., οπότε μια δυάδα Τραμπ-Μπέηλ (@6,75)ή Κόνγουεη-Έιμι Άνταμς (@7,43) ή Death of a nation- First reformed για σενάριο (@13,5) είναι πολύ καλές επιλογές

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Απάντηση: Προγνωστικά για Όσκαρ 2019

Συμφωνώ κι εγώ με τον Ντράιβερ, πολύ καλή η ερμηνεία του κι αξίζει το ρίσκο. Επίσης με τον Πράσινο Βιβλίο στην καλύτερη ταινία. Νομίζω ότι είναι ένα σκαλί πιο πάνω από όλες τις προτινόμενες. Άρη ο Μπέιλ είναι καταπληκτικός το Vice, οπότε το έχει. Επίσης θεωρώ ότι το μοντάζ του Vice είναι καλύτερο όλων των άλλων. Η Ανταμς στο Vice δεν είναι καλύτερη από την Στόουν στην Ευνοούμενη οπότε μάλλον η δεύτερη έχει πιο πολλές ελπίδες. Και το Cold War νομίζω ότι δεν μπορεί να παλέψει το Ρομα στην ξενόγλωσση, με τόσο σπρώξιμο που έχει φάει το μεξικάνικο. Στο Α' γυναικείο δεν έχω Γκλόουζ και ΜακΚαρθι, οπότε δεν έχω άποψη. Στα υπόλοιπα συμφωνώ.
Προσωπικά θα παίξω σίγουρα Μπέιλ για α' αντρικό, Πράσινο Βιβλίο για ταινία, Vice για μοντάζ, Λάνθιμο για σκηνοθεσία και Ντράιβερ για β' αντρικό........και βλέπουμε
 
Απάντηση: Προγνωστικά για Όσκαρ 2019

μιας και ανέφερες την Γκλεν Κλόουζ... ρε φίλε... σε όλη την ταινία είχε την η ίδια φάτσα λόγω πλαστικών! Είτε έκλαιγε είτε γέλαγε ήταν ίδια... οπότε για ποια υποκριτική να πούμε?
Εκτός αν της το χρωστάνε μιας και δεν έχει πάρει ποτέ Οσκαρ και βρηκαν τώρα την ευκαιρία μιας και από δω και πέρα χλωμά τα βλέπω με τόσες πλαστικές...

Η ΜακΚάρθι έπαιξε ΣΠΟΥΔΑΙΑ!!! 5 φορές καλύτερη απο την Κλόουζ! Αυτη πρέπει να το πάρει! Άκου 35 απόδοση...
 
  • Like
Αντιδράσεις: zorian
Απάντηση: Προγνωστικά για Όσκαρ 2019

Πάμε και στους γυναικείους ρόλους

Β' ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΣ ΡΟΛΟΣ

5) Αποκλείω την Μαρίνα Ντε Ταβίρα. Όλοι ξέρουμε πως μπήκε λόγω του hype του Ρόμα και στη θέση αυτή αλλά και φαβορί θα έπρεπε να είναι η Έμιλι Μπλαντ για το A quiet place (@25,00)
4 και 3) Αποκλείω τις Ρέιτσελ Βάις και Έμα Στόουν. Φοβερό το The favourite, εκπληκτικές ερμηνείες από όλες τις πρωταγωνίστριες, όλες έχουν τις συμπάθειές τους στην Ακαδημία, αλλά, θεωρώ πως για αυτό το λόγο θα μοιραστούν οι ψήφοι μεταξύ τους, ευνοώντας κάποια άλλη υποψήφια (@11,00 και @17,00).
2) Αποκλείω και τη Ρετζίνα Κινγκ, ίσως λόγω απόδοσης. Το γεγονός πως δεν προτάθηκε στα βραβεία Ηθοποιών, δηλαδή οι συνάδελφοί της οι ίδιοι τη σνόμπαραν, μπορεί να λειτουργήσει καταλυτικά υπέρ της -σαν εκδίκηση- ή εναντίον της -σαν αφορμή για να μην ψηφιστεί. Πάντως στο 1,45 δε θα ρισκάρω. (@1,45)
1) Μας μένει η Έιμι Άνταμς. Χωρίς να έχω δει την ταινία, είμαι σίγουρος πως είναι ξανά πολύ καλή, όπως στo μεγαλύτερο κομμάτι της φιλμογραφίας της. Επίσης, είναι η μόνη ηθόποιος που μπορεί να ισχυρίζεται πως, παρ'ότι έχει προταθεί έξι φορές, είναι αδικημένη από την Ακαδημία. Όχι τόσο γιατί δεν έχει βραβευτεί, αλλά επειδή δεν έχει προταθεί περισσότερες φορές (το ότι δεν προτάθηκε τουλάχιστον για τα Arrival, Nocturnal Animals είναι σκάνδαλο). Στο 3,30 αξίζει ένα ποντάρισμα.



Α' ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΣ ΡΟΛΟΣ

5) Αποκλείω την Γιαλίτσια Απαρίσιο, καθώς όπως και η συμπρωταγωνίστριά της, μπήκε στην πεντάδα λόγω του hype του Ρόμα και ότι πέτυχε τόσο όμορφη ερμηνεία, όντας ερασιτέχνης. Η ακαδημία ίσως φοβήθηκε να τιμήσει με μια υποψηφιότητα την Τόνι Κολέτ του Hereditary, ίσως την καλύτερη ερμηνεία της χρονιάς, και η Απαρίσιο μπήκε στην πεντάδα. (@35,00)
4)Αποκλείω και τη Λέιντι Γκάγκα, καθώς, όπως πρόβλεψα, πέρασε η φλόγα των πρώτων ημερών της κυκλοφορίας της ταινίας, και όλοι ηρέμησαν λίγο και είδαν είδαν ψύχραιμα πως η Γκάγκα έπαιξε ωραία μια πτυχή του εαυτού της αλλά ως εκεί. (@13,00)
3)Αποκλείω τη Μελίσα ΜακΚάρθι, καθώς ναι μεν ήταν αναπάντεχα καλή στην ταινία, αλλά... πιστεύω πως θα έχει τη μοίρα του Μίκι Ρουρκ στο The wrestler. Θα θεωρηθεί 75% αναπάντεχη και 25% καλή. (@35,00)
2)Αποκλείω και την Γκλεν Κλόουζ, μόνο λόγω απόδοσης. Δεν είδα και μάλλον δε θα δω την ταινία, αλλά ο μόνος λόγος να μην το πάρει- που δεν είναι και απίθανος- είναι για να μη θεωρηθεί βραβείο εξιλέωσης τρόπον τινά, όπως π.χ. στον Τζεφ Μπρίτζες. (@1,15)
1) Η Ολίβια Κόλμαν συνεχίζει το σερί τρομερών ερμηνειών των πρωταγωνιστριών του Λάνθιμου και η απόδοση προκαλεί. Το The Favourite έχει πολλές συμπάθειες στην Ακαδημία και ίσως δεν πάρει όση αγάπη του αξίζει εκεί που κοντράρεται με τον Κουαρόν, οπότε η Κόλμαν έχει σοβαρές πιθανότητες να βραβευτεί για τη φανταστική ερμηνεία της. Στο 5,50 είναι ένα πολύ καλό στοίχημα.




 
  • Like
Αντιδράσεις: BetLaden
Απάντηση: Προγνωστικά για Όσκαρ 2019

Ας περάσουμε σε κάποια περιφερειακά βραβεία.

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ

Το βραβείο του Σωματείου Σκηνοθετών πήγε στον Κουαρόν για το Roma. Από τις 65 φορές που ο αποδέκτης του συγκεκριμένου βραβείου είχε προταθεί και για 'Οσκαρ, το πήρε στις 61! Τελευταία τέτοια περίπτωση ήταν ο Ρομπ Μάρσαλ το 2002 για το Chicago (του το είχε πάρει ο Ρον Χάουαρντ για το A Beautiful Mind) και πιο τρανταχτή ο Κόπολα το 1973 για το Νονό (το είχε πάρει ο Μπομπ Φόσι για το Καμπαρέ!!). Δεν σπάει με τίποτα το 1,05, δε βρίσκω και λόγο να παιχτεί όμως. Πάντως, ααααν σπάσει το 41,00 του Λάνθιμου είναι εξαιρετικό.

ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ ΣΕΝΑΡΙΟ

Το The favourite είναι φαβορί αλλά δε νομίζω να το πάρει, καθώς, όπως σε όλες τις ταινίες του Λάνθιμου, το σενάριο και η πλοκή δεν είναι αυτά που καθορίζουν την ταινία. Το Roma βασίζεται σε μνήμες του Κουαρόν και αυτοσχεδιασμούς, οπότε δε νομίζω να εκτιμηθεί το σενάριο κι εδώ. Το Vice δεν έχει κάποια ιδιαίτερη πλοκή, απλά βασίζεται στις εξαιρετικές ερμηνείες των πρωταγωνιστών και τις ιστορίες των χαρακτήρων. Το Green Book θα μπορούσε να κερδίσει, αν δεν υπήρχαν οι σκιές που έχω αναφέρει παλιότερα για τον σεναριογράφο, αλλά και τους συγγενείς του χαρακτήρα που υποδύεται ο Μαχερσαλά Αλί. Και μένει το ιδιαίτερο σενάριο του First Reformed, μια ιστορία ενός ανθρώπου που αναρωτιέται αν όντως η πίστη είναι ο δρόμος για τη λύτρωση. Φοβερό σενάριο από τον Πολ Σρέηντερ, ο οποίος έχει γράψει μνημειώδεις ταινίες (Ο Ταξιτζής, Οργισμένο Είδωλο, Ο Τελευταίος Πειρασμός, Επάγγελμα Ζιγκολό και πολλά πολλά άλλα) κι όμως αυτή είναι η πρώτη του υποψηφιότητα!!! Στο 6,00 έχει την ψήφο μου.

ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΔΙΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΟ ΣΕΝΑΡΙΟ


Δεν το χάνει ο Σπάικ Λι για το BlacKKKlansman. Δεν παίζεται όμως στο 1,33. Στο 12,00 πάντως ίσως αξίζει να ψαχτεί η παρηγοριά στον Μπράντλεϊ Κούπερ για το A Star is born.

ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΟΝΤΑΖ


Οι μοντέρ των ΗΠΑ βράβευσαν The favourite και Bohemian Rhapsody, αλλά αρκετές φορές δεν ενστερνίστηκε η Ακαδημία τις απόψεις των μοντέρ. Το Vice λοιπόν το σκηνοθετεί ο ΜακΚέι που είχε κάνει και το The Big Short πριν τρία χρόνια με το ίδιο στιλ. Γρήγορα πλάνα με πολλές εναλλαγές. Όλη η φιλμογραφία του είναι τέτοια, αλλά σαν δημιουργός αναγνωρίστηκε όταν σοβαρεύτηκε από το The Big Short και μετά. Κι αν τότε βρήκε μπροστά του κοτζάμ Μαντ Μαξ κι έχασε, φέτος δε νομίζω να μην το πάρει.. Στο 3,25 αυτή τη στιγμή.

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΡΩΤΟΤΥΠΗ ΜΟΥΣΙΚΗ

Το Black Panther είναι η μουσική του, η Wakanda δε θα ήταν η ίδια χωρίς τη σύνθεση του Γκόρανσον, μπλοκμπαστερική, έθνικ και ανεβαστική! Στο 3,75 αξίζει να τιμηθεί.



ΣΤΑΝΤΑΡΑΚΙΑ ΠΟΥ ΔΕ ΣΠΑΝΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΞΙΖΟΥΝ

-Καλύτερη ταινία κινουμένων σχεδίων: Spider-Man Into the Spider-Verse (@1,08)
-Καλύτερο Τραγούδι: Shallow (@1,05)
-Καλύτερη Ξενόγλωσση: Roma (@1,10)
-Καλύτερη Φωτογραφία: Roma (@ 1,05)
-Καλύτερος Σχεδιασμός Παραγωγής: The favourite (@1,40)
-Καλύτερη Ενδυματολογία: The favourite (@1,25)
-Καλύτερο Μακιγιάζ: Vice (@1,08)

Για τεχνικά βραβεία, ντοκυμαντέρ και μικρού μήκους δεν έχω άποψη.


Απομένει η πρόβλεψή μου για το μεγάλο Όσκαρ..
 
  • Like
Αντιδράσεις: zorian και BetLaden
Απάντηση: Όσκαρ 2019

Πάμε και στους γυναικείους ρόλους

Β' ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΣ ΡΟΛΟΣ

5) Αποκλείω την Μαρίνα Ντε Ταβίρα. Όλοι ξέρουμε πως μπήκε λόγω του hype του Ρόμα και στη θέση αυτή αλλά και φαβορί θα έπρεπε να είναι η Έμιλι Μπλαντ για το A quiet place (@25,00)
4 και 3) Αποκλείω τις Ρέιτσελ Βάις και Έμα Στόουν. Φοβερό το The favourite, εκπληκτικές ερμηνείες από όλες τις πρωταγωνίστριες, όλες έχουν τις συμπάθειές τους στην Ακαδημία, αλλά, θεωρώ πως για αυτό το λόγο θα μοιραστούν οι ψήφοι μεταξύ τους, ευνοώντας κάποια άλλη υποψήφια (@11,00 και @17,00).
2) Αποκλείω και τη Ρετζίνα Κινγκ, ίσως λόγω απόδοσης. Το γεγονός πως δεν προτάθηκε στα βραβεία Ηθοποιών, δηλαδή οι συνάδελφοί της οι ίδιοι τη σνόμπαραν, μπορεί να λειτουργήσει καταλυτικά υπέρ της -σαν εκδίκηση- ή εναντίον της -σαν αφορμή για να μην ψηφιστεί. Πάντως στο 1,45 δε θα ρισκάρω. (@1,45)
1) Μας μένει η Έιμι Άνταμς. Χωρίς να έχω δει την ταινία, είμαι σίγουρος πως είναι ξανά πολύ καλή, όπως στo μεγαλύτερο κομμάτι της φιλμογραφίας της. Επίσης, είναι η μόνη ηθόποιος που μπορεί να ισχυρίζεται πως, παρ'ότι έχει προταθεί έξι φορές, είναι αδικημένη από την Ακαδημία. Όχι τόσο γιατί δεν έχει βραβευτεί, αλλά επειδή δεν έχει προταθεί περισσότερες φορές (το ότι δεν προτάθηκε τουλάχιστον για τα Arrival, Nocturnal Animals είναι σκάνδαλο). Στο 3,30 αξίζει ένα ποντάρισμα.



Α' ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΣ ΡΟΛΟΣ

5) Αποκλείω την Γιαλίτσια Απαρίσιο, καθώς όπως και η συμπρωταγωνίστριά της, μπήκε στην πεντάδα λόγω του hype του Ρόμα και ότι πέτυχε τόσο όμορφη ερμηνεία, όντας ερασιτέχνης. Η ακαδημία ίσως φοβήθηκε να τιμήσει με μια υποψηφιότητα την Τόνι Κολέτ του Hereditary, ίσως την καλύτερη ερμηνεία της χρονιάς, και η Απαρίσιο μπήκε στην πεντάδα. (@35,00)
4)Αποκλείω και τη Λέιντι Γκάγκα, καθώς, όπως πρόβλεψα, πέρασε η φλόγα των πρώτων ημερών της κυκλοφορίας της ταινίας, και όλοι ηρέμησαν λίγο και είδαν είδαν ψύχραιμα πως η Γκάγκα έπαιξε ωραία μια πτυχή του εαυτού της αλλά ως εκεί. (@13,00)
3)Αποκλείω τη Μελίσα ΜακΚάρθι, καθώς ναι μεν ήταν αναπάντεχα καλή στην ταινία, αλλά... πιστεύω πως θα έχει τη μοίρα του Μίκι Ρουρκ στο The wrestler. Θα θεωρηθεί 75% αναπάντεχη και 25% καλή. (@35,00)
2)Αποκλείω και την Γκλεν Κλόουζ, μόνο λόγω απόδοσης. Δεν είδα και μάλλον δε θα δω την ταινία, αλλά ο μόνος λόγος να μην το πάρει- που δεν είναι και απίθανος- είναι για να μη θεωρηθεί βραβείο εξιλέωσης τρόπον τινά, όπως π.χ. στον Τζεφ Μπρίτζες. (@1,15)
1) Η Ολίβια Κόλμαν συνεχίζει το σερί τρομερών ερμηνειών των πρωταγωνιστριών του Λάνθιμου και η απόδοση προκαλεί. Το The Favourite έχει πολλές συμπάθειες στην Ακαδημία και ίσως δεν πάρει όση αγάπη του αξίζει εκεί που κοντράρεται με τον Κουαρόν, οπότε η Κόλμαν έχει σοβαρές πιθανότητες να βραβευτεί για τη φανταστική ερμηνεία της. Στο 5,50 είναι ένα πολύ καλό στοίχημα.

Α γυναικείου ρόλου:
Yalitza Aparicio, Roma ΟΧΙ 35.00
Glenn Close, The Wife ΟΧΙ 1.15
Olivia Colman, The Favourite ΝΑΙ 5.50
Lady Gaga, A Star Is Born ΟΧΙ 13.00
Melissa McCarthy, Can You Ever Forgive Me? ΝΑΙ 35.00

Β γυναικείου ρόλου:

Amy Adams, Vice ??? 3,30
Marina de Tavira, Roma ΟΧΙ 25,00
Regina King, If Beale Street Could Talk ΝΑΙ 1,45
Emma Stone, The Favourite NAI 17,00
Rachel Weisz, The Favourite OXI 11,00


Κοντά είμαστε...

Α Γυναικείου η Κόλμαν κανονικά είναι ασύγκριτη γιατί έβγαλε άριστα και με πειστικότητα πολλά δύσκολα που είχε μέσα στον ρόλο της. Η Κλόουζ όπως είπα και πιο πάνω δεν το αξίζει, δεν αξιζε ουτε καν να ειναι μεσα στην 5άδα και απλά μου μυρίζει ότι την εβαλαν για να της το δώσουν για τις υπηρεσίες της τόσα χρόνια... Όμως, ακόμα και στοιχηματικά αν το κοιτάξουμε το ποντάρισμα πρεπει να πάει στο 5,50 της Κολμαν και κάτι ψιλά για την έκπληξη της ΜακΚάρθι στο 35!

Β γυναικείου φαβορί η Regina King αλλά στο 1,45 δεν το παίζω. Έτσι κι αλλιώς δεν μπορώ να το ποντάρω γιατί δεν έχω δει ακόμα το Vice ώστε να κρίνω την Amy Adams... άρα "no bet" ακόμα για μένα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: gdouvl1984
Απάντηση: Όσκαρ 2019

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ

Το βραβείο του Σωματείου Σκηνοθετών πήγε στον Κουαρόν για το Roma. Από τις 65 φορές που ο αποδέκτης του συγκεκριμένου βραβείου είχε προταθεί και για 'Οσκαρ, το πήρε στις 61! Τελευταία τέτοια περίπτωση ήταν ο Ρομπ Μάρσαλ το 2002 για το Chicago (του το είχε πάρει ο Ρον Χάουαρντ για το A Beautiful Mind) και πιο τρανταχτή ο Κόπολα το 1973 για το Νονό (το είχε πάρει ο Μπομπ Φόσι για το Καμπαρέ!!). Δεν σπάει με τίποτα το 1,05, δε βρίσκω και λόγο να παιχτεί όμως. Πάντως, ααααν σπάσει το 41,00 του Λάνθιμου είναι εξαιρετικό.

Σκηνοθεσίας:

Spike Lee, BlacKkKlansman OXI 9.00
Pawel Pawlikowski, Cold War ??? 35.00
Yorgos Lanthimos, The Favourite NAI 35.00
Alfonso Cuarοn, Roma NAI 1.06
Adam McKay, Vice ??? 35.00

Kι εδώ συμφωνούμε. Απλά εγώ δεν θα πόνταρα ούτε στο Ρομα λογω μηδενικής απόδοσης αλλά ούτε θα ρίσκαρα σε τιποτα άλλο. No Bet.


ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ ΣΕΝΑΡΙΟ

Το The favourite είναι φαβορί αλλά δε νομίζω να το πάρει, καθώς, όπως σε όλες τις ταινίες του Λάνθιμου, το σενάριο και η πλοκή δεν είναι αυτά που καθορίζουν την ταινία. Το Roma βασίζεται σε μνήμες του Κουαρόν και αυτοσχεδιασμούς, οπότε δε νομίζω να εκτιμηθεί το σενάριο κι εδώ. Το Vice δεν έχει κάποια ιδιαίτερη πλοκή, απλά βασίζεται στις εξαιρετικές ερμηνείες των πρωταγωνιστών και τις ιστορίες των χαρακτήρων. Το Green Book θα μπορούσε να κερδίσει, αν δεν υπήρχαν οι σκιές που έχω αναφέρει παλιότερα για τον σεναριογράφο, αλλά και τους συγγενείς του χαρακτήρα που υποδύεται ο Μαχερσαλά Αλί. Και μένει το ιδιαίτερο σενάριο του First Reformed, μια ιστορία ενός ανθρώπου που αναρωτιέται αν όντως η πίστη είναι ο δρόμος για τη λύτρωση. Φοβερό σενάριο από τον Πολ Σρέηντερ, ο οποίος έχει γράψει μνημειώδεις ταινίες (Ο Ταξιτζής, Οργισμένο Είδωλο, Ο Τελευταίος Πειρασμός, Επάγγελμα Ζιγκολό και πολλά πολλά άλλα) κι όμως αυτή είναι η πρώτη του υποψηφιότητα!!! Στο 6,00 έχει την ψήφο μου.

Πρωτότυπου σεναρίου:

The Favourite, Deborah Davis, Tony McNamara ΝΑΙ 1.80
First Reformed, Paul Schrader ΝΑΙ 6,00
Green Book, Nick Vallelonga, Brian Currie, Peter Farrelly 3,70
Roma, Alfonso Cuaron 5.50
Vice, Adam McKay 20,00

Διάνα κι εδώ... τι θα γίνει ρε φίλε... χαχαχα!
Επειδή και τα δύο είναι το ίδιο πιθανά να κερδίσουν, θα μοίραζα το ποντάρισμά μου ώστε να έχω το ίδιο κέρδος ότι και να έρθει. Στο περίπου: 7/10 το ένα και 3/10 το άλλο.


ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΔΙΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΟ ΣΕΝΑΡΙΟ


Δεν το χάνει ο Σπάικ Λι για το BlacKKKlansman. Δεν παίζεται όμως στο 1,33. Στο 12,00 πάντως ίσως αξίζει να ψαχτεί η παρηγοριά στον Μπράντλεϊ Κούπερ για το A Star is born.
Διασκευασμένο Σενάριο:

BlacKkKlansman 1.35
If Beale Street Could Talk ΝΑΙ 3.70
A Star is Born 12.00
Can You Ever Forgive Me? 15.00
The Ballad of Buster Scruggs 25.00

Άντε επιτέλους να διαφωνήσουμε και κάπου... Για Σπάικ Λι το φοβάμαι γιατί δεν ξέρω αν θέλουν να του το δώσουν... οπότε βλέπω μόνο ως εναλλακτική το πολύ καλό If Beale Street Could Talk στο 3.70.



ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΟΝΤΑΖ


Οι μοντέρ των ΗΠΑ βράβευσαν The favourite και Bohemian Rhapsody, αλλά αρκετές φορές δεν ενστερνίστηκε η Ακαδημία τις απόψεις των μοντέρ. Το Vice λοιπόν το σκηνοθετεί ο ΜακΚέι που είχε κάνει και το The Big Short πριν τρία χρόνια με το ίδιο στιλ. Γρήγορα πλάνα με πολλές εναλλαγές. Όλη η φιλμογραφία του είναι τέτοια, αλλά σαν δημιουργός αναγνωρίστηκε όταν σοβαρεύτηκε από το The Big Short και μετά. Κι αν τότε βρήκε μπροστά του κοτζάμ Μαντ Μαξ κι έχασε, φέτος δε νομίζω να μην το πάρει.. Στο 3,25 αυτή τη στιγμή.

Μοντάζ:

BlacKkKlansman, Barry Alexander Brown 8,50
Bohemian Rhapsody, John Ottman 3,50
Green Book, Patrick J. Don Vito 25,00
The Favourite, Yorgos Mavropsaridis ΝΑΙ 2,25
Vice, Hank Corwin 3,30

Πολύ δύσκολο να επιλέξω μιας και δεν έχω και την καλύτερη σχέση με το θέμα του μονταζ... θα πήγαινα στο Favourite γιατί εκεί με πάει το ένστικτο.


ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΡΩΤΟΤΥΠΗ ΜΟΥΣΙΚΗ

Το Black Panther είναι η μουσική του, η Wakanda δε θα ήταν η ίδια χωρίς τη σύνθεση του Γκόρανσον, μπλοκμπαστερική, έθνικ και ανεβαστική! Στο 3,75 αξίζει να τιμηθεί.


ΣΤΑΝΤΑΡΑΚΙΑ ΠΟΥ ΔΕ ΣΠΑΝΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΞΙΖΟΥΝ

-Καλύτερη ταινία κινουμένων σχεδίων: Spider-Man Into the Spider-Verse (@1,08)
-Καλύτερο Τραγούδι: Shallow (@1,05)
-Καλύτερη Ξενόγλωσση: Roma (@1,10)
-Καλύτερη Φωτογραφία: Roma (@ 1,05)
-Καλύτερος Σχεδιασμός Παραγωγής: The favourite (@1,40)
-Καλύτερη Ενδυματολογία: The favourite (@1,25)
-Καλύτερο Μακιγιάζ: Vice (@1,08)


Συμφωνώ σε όλα και θα πρόσθετα:

Ήχου:
First Man, Ai-Ling Lee, Mildred Iatrou Morgan 1,35

συν θα ρίσκαρα

Κινουμένων Σχεδίων:
Isle of Dogs, Wes Anderson 11,00
 
  • Like
Αντιδράσεις: zorian και gdouvl1984
Απάντηση: Προγνωστικά για Όσκαρ 2019

Και πάμε και στην πρόβλεψη για το μεγάλο Όσκαρ:

Για πολλούς και διάφορους λόγους, έχουμε μια οχτάδα από πολύ καλές ταινίες, πολύ διαφορετικές μεταξύ τους, όλες κάτι θα πάρουν τη βραδιά των Όσκαρ, οπότε καμια δεν μπορεί να θεωρηθεί αδικημένη αν δεν πάρει το μεγάλο βραβείο. Για αυτό το λόγο -και άλλους που θα αναφερθούν παρακάτω- είναι από τις πιο αμφίρροπες χρονιές.

Αποκλείω σίγουρα το Vice (@67,00) καθώς δεν προκύπτει από πουθενά, δεν έχει βραβευτεί πουθενά και γενικά πιστεύω πως είναι ταινία "α ναι, καλή κι αυτή, δες την", ακριβώς σαν και το The Big Short.

Για τον ίδιο λόγο αποκλείω και το The BlacKKKlansman (@19,00).

Αποκλείω και το The Bohemian Rhapsody (@26,00), όπως έχω αναφέρει κι άλλες φορές, λόγω Μπράιαν Σίνγκερ. Ίσως ο Μαλέκ καταφέρει να πάρει το αγαλματίδιο, αλλά να δοθεί Όσκαρ Καλύτερης Ταινίας χωρίς να αναφερθεί το όνομα και η συμβολή του κυρίως σκηνοθέτη σε "σοβαρή" τελετή, μου φαίνεται απίθανο.

Αποκλείω φυσικά το A Star is born (@21,00). Το αυθεντικό του 1954, είχε 0/6 σε μια επίσης δύσκολη χρονιά, το 1955. Το φετινό ριμέηκ θα πάρει σίγουρα ένα βραβείο (Τραγούδι), οπότε μπορεί να θεωρηθεί πιο επιτυχημένο από το πρωτότυπο σε αυτό τον τομέα, αλλά ως εκεί.

Αποκλείω και το The Green Book (@4,50) και ξέρω πως πολλοί θα ξινίσουν. Είναι πολύ ωραία ταινία, πολύ ενδιαφέρον θέμα, φανταστικές ερμηνείες κτλ. Δεν αντιλέγω πως είναι ταινία του 7,5-8/10. Αλλά.... Δεν είναι πολύ καλύτερη από τις υπόλοιπες και το θέμα της (ρατσισμός) έχει παρουσιαστεί εξίσου καλά στο παρελθόν και βραβεύτηκε ίσως βιαστικά. Το 1989, ο Σωφέρ της Κυρίας Νταίζη πήρε τέσσερα Όσκαρ και φυσικά το μεγάλο, αλλά κοιτώντας την πεντάδα (Το αριστερό μου πόδι, Κύκλος των χαμένων ποιητών, Γεννημένος την 4η Ιουλίου, Ο ξυπόλητος Τζο), μάλλον η Ακαδημία βιάστηκε. To 2006 το Κρας πήρε επίσης το μεγάλο βραβείο, αλλά αυτή η απόφαση σχεδόν αμέσως λοιδωρήθηκε, ειδικά βλέποντας τις υπόλοιπες υποψήφιες (Μόναχο, Καληνύχτα και καλή τύχη, Καπότε, Μπρόουκμπακ Μάουντεν). Πιστεύω πως η Ακαδημία δε θα κάνει το ίδιο "λάθος" ξανά.

Και μένουν τρεις....
 
Απάντηση: Προγνωστικά για Όσκαρ 2019

:bored::bored::bored::bored::bored::bored::bored:

θα αργήσει πολύ το επόμενο επεισόδιο?

άντε γιατί έχουμε κ δουλειές
Κι εμείς.. Σόρρυ για την καθυστέρηση, δεν είχα όσο χρόνο ήθελα για να γράψω όσα ήθελα.

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:
Απάντηση: Προγνωστικά για Όσκαρ 2019

Λοιπόόόόν....

Η Ακαδημία έχει ευκαιρία να γράψει ιστορία φέτος με δυο τρόπους. Είτε να δώσει το Όσκαρ σε ταινία παραγωγής υπηρεσίας streaming, είτε να δώσει το Όσκαρ στην πρώτη υπερηρωική ταινία που προτάθηκε.

Αποκλείω το Roma (@1,50), που είναι παραγωγής Netflix. Πριν δυο χρόνια, προτάθηκε το Manchester by the sea που ήταν παραγωγή Amazon, χωρίς να πάρει το βραβείο. Το Roma φέτος έχει σαρώσει τα βραβεία, θεωρείται κατ'εξοχήν οσκαρική ταινία- θεματικά και δημιουργικά, ο δημιουργός της είναι καταξιωμένος στην ακαδημία και πραγματικά είναι πολύ καλή και άρτια δημιουργικά ταινία. Δεν είναι το μεγάλο φαβορί χωρίς λόγο, με λίγα λόγια. Αλλά, αν και οι Σφαίρες και τα υπόλοιπα βραβεία ως τώρα δεν πτοήθηκαν από το γεγονός πως είναι ταινία Netflix, η Ακαδημία εκφράζει πιο παραδοσιακά μυαλά της βιομηχανίας του κινηματογράφου, όπως άλλωστε και οι Κάννες, που επίσης είναι σε πόλεμο με το Netflix. Θεωρώ λοιπόν πως, ακόμα κι αν αντικειμενικά το Roma είναι ταινία που εύκολα ερωτεύονται τα μέλη της Ακαδημίας και θα του δώσουν ένα σημαντικό αριθμό βραβείων, δε θα δοθεί η σημαντικότερη διάκριση της βραδιάς σε εκπρόσωπο του "εχθρού του παραδοσιακού σινεμά". Άλλωστε, δεν έχει δοθεί ποτέ Καλύτερη ταινία σε ταινία ομιλούσα οποιαδήποτε άλλη γλώσσα πέρα των αγγλικών. ε, το 1,60 είναι πολύ μικρή απόδοση για να ρισκάρω να σπάσουν δυο παραδόσεις με τη μία φέτος.

Αποκλείω και το Black Panther(@23,00) που κατάφερε να γίνει η πρώτη υπερηρωική ταινία που προτείνεται για το μεγάλο βραβείο. Έβγαλε έναν σκασμό λεφτά και απέδειξε πως μια ταινία με Αφροαμερικάνο σούπερ ήρωα για πρωταγωνιστή και καστ αποτελούμενο από Αφροαμερικανούς μπορεί να έχει εισπρακτική και καλλιτεχνική επιτυχία. Η Ακαδημία σε κάποιο σημείο της σεζόν προσπάθησε να δημιουργήσει κάτι σαν Όσκαρ δημοφιλίας, ουσιαστικά για να το δώσει σε αυτή την ταινία φαινόμενο. Τελικά, αυτή η ηλίθια ιδέα δεν προχώρησε και το Black Panther έφτασε στην οχτάδα. Δίνοντας της το Όσκαρ, τα μέλη ίσως θεωρήσουν πως περνάνε ένα αντιρατσιστικό μήνυμα με την ψήφο τους, περισσότερο κι από ότι να το δίνανε στο Green Book- και θα είχαν δίκιο ως ένα βαθμό. Αλλά, δε νομίζω πως ήρθε ακόμα η ώρα, η Ακαδημία μας έχει συνηθίσει σε baby steps. Κάποιος θα μπορούσε να επιχειρηματολογήσει πως θέλαν να φτιάξουν ένα ολόκληρο άλλο βραβείο για να μη δώσουν αυτό, ενώ -σε μια τελείως υποκεικμενική άποψη- το Black Panther δεν ήταν καν η καλύτερη ηπερηρωική ταινία φέτος (λέγε με Infinity War). Όποιος πιστεύει πως θα γραφτεί εκ νέου ιστορία, η απόδοση είναι πάρα πολύ καλή. Εγώ προσωπικά πιστεύω πως ακόμα φέτος δε θα γίνει αυτό. (Ζω για τη στιγμή που θα ακουστεί η φράση And the Oscar goes to Deadpool 3! και τότε να είναι η στιγμή που θα γραφτεί ιστορία...)

Έτσι μένουμε με το The favourite (@9,00) που αποτελεί πιο safe επιλογή (όσο safe μπορεί να αποτελεί μια ταινία του Λάνθιμου) και οι δέκα υποψηφιότητες φανερώνουν πως έχει πολλούς υποστηρικτές στο σώμα ψηφοφόρων. Είναι καλοφτιαγμένη, καλοπαιγμένη, καλογραμμένη, είναι ταινία που σου μένει και δεν αποτελεί άλλη μια ταινία εποχής. Άλλωστε, αν ήταν απλά μια ταινία εποχής, θα ήταν πρώτο φαβορί (wink wink). Αποκλειστικά σον αφορά το hype και το πως νομίζω πως θα αντιμετωπιστεί, ίσως είναι το Amadeus της εποχής μας! Η απόδοση είναι φοβερή και στα δικά μου μάτια, αξίζει το ποντάρισμα πιο πολύ από όλες τις άλλες.



Αύριο δίνονται τα BAFTA και το τοπίο θα ξεκαθαρίσει σημαντικά. Από Δευτέρα, κάποια στιγμή, δεν ξέρω πότε ακριβώς, θα κατασταλάξω και στο τι θα παίξω ακριβώς και πόσο.

:sign:
 
Απάντηση: Προγνωστικά για Όσκαρ 2019

Bafta 2019: Κυριάρχησε ο Λάνθιμος - Στο Roma τα μεγάλα βραβεία


Επτά βραβεία για το «The Favourite» του Έλληνα σκηνοθέτη, αλλά καλύτερης ταινίας και σκηνοθεσίας πήρε ο Αλφόνσο Κουαρόν του Roma, που έιναι πλέον το μεγάλο φαβορί για τα Όσκαρ
«Η Ευνοούμενη κυριάρχησε στα βραβεία, κερδίζοντας εφτά, μεταξύ των οποίων και της Καλύτερης Βρετανικής ταινίας», έγραψε το BBC στον ιστότοπό του αμέσως μετά την ολοκλήρωση της τελετής απονομής των Βραβείων της Βρετανικής Ακαδημίας Κινηματογράφου (BAFTA).

Το δημοσίευμα αναφέρεται στα βραβεία Α' και Β' γυναικείου ρόλου που έλαβαν για τους ρόλους τους στην ταινία του Γιώργου Λάνθιμου η Ολίβια Κόλμαν και η Ρέιτσελ Βάις, καθώς και στα υπόλοιπα βραβεία (καλύτερου πρωτότυπου σεναρίου, καλλιτεχνικής διεύθυνσης, κοστουμιών, μακιγιάζ και κομμώσεων). Φιλοξενεί επίσης δηλώσεις συντελεστών της ταινίας, την ώρα της απονομής, μεταξύ των οποίων του σκηνοθέτη Γιώργου Λάνθιμου, της υπεύθυνης του σεναρίου Ντέμπορας Ντέιβις, όπως και ηθοποιών.

«Είναι μεγάλη τιμή, χρειάστηκαν 20 χρόνια για αυτή την ταινία, εγώ συνέβαλα τα τελευταία 10», είπε ο Έλληνας σκηνοθέτης και δήλωσε υπερήφανος για τις τρεις γυναικείες παρουσίες στην ταινία.

«Είμαι ενθουσιασμένη που λαμβάνω το πρώτο μου βραβείο BAFTA, για το πρώτο μου σενάριο», δήλωσε η Ντέμπορα Ντέιβις.

Η ηλεκτρονική έκδοση της εφημερίδας Guardian με τίτλο «Υπέρτατη - σχεδόν - κυριαρχία για την Ευνοούμενη, αλλά η Ρόμα (απέσπασε το βραβείο) καλύτερης φωτογραφίας», γράφει ότι η Ολίβια Κόλμαν κέρδισε το βραβείο Α΄ γυναικείου ρόλου, ένα από τα εφτά (που έλαβε η ταινία Η Ευνοούμενη), αλλά ο Αλφόνσο Κουαρόν (σκηνοθέτης της ταινίας Ρόμα), μοιάζει να οδεύει προς την δόξα των βραβείων Όσκαρ, αφού κέρδισε τα βραβεία καλύτερης φωτογραφίας, καλύτερης σκηνοθεσίας και δύο ακόμη.

Η Ευνοούμενη, συνεχίζει το δημοσίευμα, αναδείχθηκε με άνεση η μεγαλύτερη νικήτρια της απονομής των βραβείων στο Ρόαγιαλ Άλμπερτ Χολ: απέσπασε μεταξύ άλλων το βραβείο καλύτερης βρετανικής ταινίας, καλλιτεχνικής διεύθυνσης, Α΄ και Β' γυναικείου ρόλου, πρωτότυπου σεναρίου και κοστουμιών. Για την Ολίβια Κόλμαν, γράφει ότι η επιτυχία της επισφραγίζει την άνοδο της ηθοποιού που στα πρώτα χρόνια της καριέρας της αγωνίστηκε για ρόλους και ήταν περισσότερο γνωστή για τις κωμωδίες της, ενώ στη συνέχεια στράφηκε στο δράμα. «Ήταν μία καταπληκτική βραδιά για την Ευνοούμενη, αλλά έχασε τον τίτλο στην κατηγορία της καλύτερης ταινίας και καλύτερης σκηνοθεσίας από την ταινία Ρόμα» καταλήγει η εφημερίδα.

«Η Ρόμα παίρνει μαζί το βραβείο καλύτερης ταινίας, αλλά η Ευνοούμενη κυριαρχεί στην βραδιά», επισήμανε η Independent. Σε δημοσίευμά της, μετά την ολοκλήρωση της απονομής, έκρινε ότι τα φετινά BAFTA είχαν διπλό νικητή στην τελετή. «Ήταν μία βραδιά που ανήκει τόσο στο ιστορικό δράμα του Γιώργου Λάνθιμου Η Ευνοούμενη, που πήρε εφτά βραβεία, όσο και στην ταινία Ρόμα του Αλφόνσο Κουαρόν, που κέρδισε τέσσερα βραβεία, αλλά αποχώρησε με αυτό της Καλύτερης Ταινίας», γράφει. Η Ευνοούμενη μπορεί να είχε Έλληνα σκηνοθέτη, αλλά η ταινία εποχής έλαβε σημαντική βρετανική χρηματοδότηση και παράλληλα συνοδεύονταν από μία βρετανική ιστορία και βρετανικό καστ, στο οποίο συμμετείχαν η δύο νικήτριες του Α' και Β' γυναικείου ρόλου, εξηγεί.

Ακολουθεί κατάλογος με όλα τα βραβεία αναλυτικά:



Καλύτερη Ταινία
Roma του Αλφόνσο Κουαρόν

Σκηνοθεσία
Αλφόνσο Κουαρόν, Roma

A' Ανδρικός Ρόλος
Ράμι Μάλεκ, Bohemian Rhapsody

Α' Γυναικείος Ρόλος
Ολίβια Κόλμαν, The Favourite

Καλύτερη Βρετανική Ταινία
The Favourite του Γιώργου Λάνθιμου

Καλύτερη Ξενόγλωσση Ταινία
Roma του Αλφόνσο Κουαρόν

Πρωτότυπο Σενάριο
The Favourite, Ντέμπορα Ντέιβις και Τόνι ΜακΝαμάρα

Διασκευασμένο Σενάριο
BlacKkKlansman, Σπάικ Λι, Ντέιβιντ Ραμπίνοβιτς, Τσ. Ουόστελ, Κέβιν Γουίλμοτ

Β΄ Ανδρικού Ρόλου
Μαχέρσαλα Άλι, Το Πράσινο Βιβλίο

Β΄ Γυναικείου Ρόλου
Ρέιτσελ Βάις, The Favourite

Μουσική
Ένα Αστέρι Γεννιέται
Lady Gaga

Μοντάζ
Vice

Καλλιτεχνική Διεύθυνση
The Favourite

Ήχος
Bohemian Rhapsody

Φωτογραφίας
Roma

Κοστούμια
The Favourite

Μακιγιάζ και Κομμώσεις
The Favourite

Οπτικά εφέ
Black Panther

Ντοκιμαντέρ
Free Solo

Κινουμένων Σχεδίων
Spider-Man: Μέσα στο Αραχνο-Σύμπαν

Βρετανική ταινία μικρού μήκους
73 Cows

Βρετανική ταινία μικρού μήκους animation
Roughhouse

Καλύτερο ντεμπούτο από Βρετανό συγγραφέα, σκηνοθέτη ή παραγωγό
Beast (Σκηνοθεσία Μάικλ Πιρς, παραγωγή Λόρεν Νταρκ)

Ανερχόμενος σταρ (ψηφίζεται από το κοινό)
Λετίσια Ράιτ
 
  • Like
Αντιδράσεις: zorian και gdouvl1984
Απάντηση: Προγνωστικά για Όσκαρ 2019

Καλά, η Rachel Weisz πολύ κατώτερη της Emma Stone (στην ίδια ταινία). Ότι να'ναι δλδ
Ναι, αλλά είναι Βρετανή.

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
  • Like
Αντιδράσεις: zorian

Προγνωστικά

    • Δεν υπάρχουν ποδοσφαιρικές αθλητικές μεταδόσεις σήμερα
  • 20:00
    Novasports Start
    • Ζάλγκιρις Κάουνας - Αρμάνι Μιλάνο
  • 21:30
    Novasports 4HD
    • Μπάγερν Μονάχου - Μπαρτσελόνα
  • 21:30
    Novasports 5HD
    • Μπασκόνια - Αναντολού Εφές
  • 21:30
    Novasports Prime
    • Παρτίζαν - Ολυμπιακός
  • 22:00
    Novasports 2HD
    • Βιλερμπάν - Μονακό
  • Αύριο 29-03-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 01:05
    Novasports 4HD
    • Arizona - Clemson
  • 01:30
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Ατλάντα Χοκς - Μπόστον Σέλτικς
  • 01:35
    Novasports 5HD
    • San Diego St. - UCONN
  • 02:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • Νιου Ορλίνς Πέλικανς - Μιλγουόκι Μπακς
  • 04:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 19:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
  • 21:00
    Novasports 6HD
    • Ριμπάκινα - Αζαρένκα
  • Αύριο 29-03-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
  • 02:30
    Novasports 6HD
    • Αλεξάντροβα - Κόλινς
Γενική Κουβεντούλα
Βοήθεια Χρήστες
  • Κανένας δεν κουβεντιάζει αυτή τη στιγμή.
  • PANATHA PANATHA:
    Είδες ριπλέι?
  • Ertzan Ertzan:
    ναι
  • PANATHA PANATHA:
    Η Φενέρμπαχτσε επιθυμούσε να πάρει αναβολή το ντέρμπι της 7ης Απριλίου με την Γαλατάσαραϊ για το τουρκικό Super Cup ελέω... Ολυμπιακού, όμως το συγκεκριμένο αίτημά της δεν έγινε αποδεκτό από την ποδοσφαιρική ομοσπονδία της χώρας.
  • PANATHA PANATHA:
    Η ποδοσφαιρική ομοσπονδία της Τουρκίας (TFF) ενημερώσε και τους δύο συλλόγους πως
    αυτό έχει να κάνει με το ότι δεν υπάρχει εναλλακτική ημερομηνία λόγω του φορτωμένου αγωνιστικού προγράμματος των ομάδων.
  • Ertzan Ertzan:
    Θα το έγραφα το πρωί αλλά από το κινητό δεν ήρθε. Οι αλλόθρησκοι όπως ήταν φυσιολογικό είπαν πως δεν θα δεχτούν την αναβολή του αγώνα. Οι δικοί μας έκαναν αίτηση για αναβολή και απότι διάβασα έλεγαν να γίνει ο αγώνας με την λήξη του πρωταθλήματος όμως η Ομοσπονδία που έχει χεστεί πάνω της και ακόμα να βγάλει την απόφαση για τις "τιμωρίες" δεν το έκανε αποδεκτό.
  • Ertzan Ertzan:
    Η Fenerbahce είναι η ομάδα που μάζεψε τους περισσότερους πόντους στην Ευρώπη αλλά δεν το βλέπουν έτσι δεν πειράζει όμως είναι μεγάλος ο θεός
  • PANATHA PANATHA:
    Δειχνει ο ΑΝΤ1 F1 την Κυριακή το πρωι??
  • Ertzan Ertzan:
    Νομίζω μόνο το plus θα το έχει
  • PANATHA PANATHA:
    ρε τα λαμογια....
  • Ertzan Ertzan:
    είχε προσφορά μέσω της ΔΕΗ για 9 μήνες δωρεάν πριν 1 μήνα
  • PANATHA PANATHA:
    ναι το ξερω....
  • PANATHA PANATHA:
    κ μαγνητοσκόπηση το δείχνει ο Αντ1 το ελεύθερο κανάλι στης 17:00
  • PANATHA PANATHA:
    Αγγλία - Βραζιλία 0-0 στο 36......Over 0,5 στο πρωτο μερος
  • PANATHA PANATHA:
    Απόδοσ
    η @31.0
  • M Forum Bot:
    Ο χρήστης MrChow ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Maurice Moss Tips" στο Προγνωστικά Ποδοσφαίρου.
  • Ertzan Ertzan:
    συνεχίζει η προσφορά της ΔΕΗ για Αντέννα plus νομίζω μέχρι 14 Απριλίου
  • Ertzan Ertzan:
    Λίγες μέρες πριν την συνέλευση της Fenerbahce βγήκε στην φόρα η συνάντηση που είχε ο Hugh Dallas με τους διαιτητές και οι συνομιλίες για τον αγώνα Galatasara-Antalyaspor όπου εκεί ο διαιτητής του VAR παραδέχεται πως έκανε λάθος στο πέναλτι που πήρε ο παίκτης της Γαλατσαραϊ όπου στην ουσία το είπε πως "βούτηξε" ο παίκτης στην μικρή επαφή που είχε που δεν ήταν για πέναλτι. Γι'αυτήν την φάση είχε μιλήσει και ο Πρόεδρος μας όπου είπε αυτά που συμβαίνουν και η Ομοσπονδία τον έβγαλε ψεύτη, ωραία πράγματα
  • S Forum Bot:
    Ο χρήστης std157489 ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Φοιτητική Έρευνα για το Λιανικό Εμπόριο" στο Καφενείο.
  • PANATHA PANATHA:
    Μονο ο Τζαβελας θα μπορουσε να φαει κοκκινη καρτα χωρις να παιζει....πραγματικα ειναι ηλιθιο το παιδι...
  • Ertzan Ertzan:
    το είχε παίξει στοίχημα γι'αυτό :p
  • PANATHA PANATHA:
    Πραγματικα απορω....αφου σε καθε ματς ειναι με νευρα γιατι δεν το κοβει το ρημαδι και να ξεκινησει το ψαρεμα....
  • PANATHA PANATHA:
    Σε λιγο θα το καρφωσει ο Φωτης....
  • PANATHA PANATHA:
    Δεν γινονται αυτα....
  • Ertzan Forum Bot:
    Ο χρήστης Ertzan ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Κύπελλο IFC#15 Ημιτελικός (30-31/3/2024)" στο Διαγωνισμός I.F.C..
    Ertzan Forum Bot: Ο χρήστης Ertzan ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Κύπελλο IFC#15 Ημιτελικός (30-31/3/2024)"...