Στοίχημα: Προγνωστικά για Όσκαρ 2020

gdouvl1984

Peter Griffin
Μέλος του προσωπικού
17 Ιον 2012
3,414
3,938
113
3καλα
Ας ξεκινήσουμε από νωρίς φέτος... Δειλά δειλά κυκλοφορούν και κάποιες αποδόσεις. Καθαρά κινηματογραφικά, το "The Irishman" δύσκολα δε θα πάρει το μεγάλο βραβείο. Επίσης φαίνονται κλειδωμένα και το Α' ανδρικό (δικαιωματικά) για τον Τζόκερ Φοίνιξ, αλλά και το Β' γυναικείο για τη Λόρα Ντερν (δεν έχω δει την ταινία). Αυτό που μένει να δούμε είναι πως θα χειριστεί η ακαδημία και φέτος τον παράγοντα Netflix.

Αν υποθέσουμε πως θα προσπαθήσουν να σνομπάρουν και φέτος το μέσο και να δώσουν το μεγάλο βραβείο σε μια ταινία από στούντιο, το 1917 (που συζητιέται σαν μοναδικό κινηματογραφικό επίτευγμα και -λογικά- θα φύγει με το Όσκαρ Φωτογραφίας) έχει πάρα πολλές πιθανότητες να επαληθεύσει τη μεγάλη απόδοσή του (5.00-7.00). Το Marriage Story είναι επίσης Netflix, ενώ το Joker είναι ακατάλληλο γι' ανηλίκους, αλλά και "ταινία-κόμικ", οπότε είναι λίγο πιο πίσω και από το έπος του Σκορσέζε αλλά και από το έπος του Σαμ Μέντες.

Ο Φοίνιξ, όπως είπαμε, δεν υπάρχει περίπτωση να το χάσει. Στην πεντάδα εικάζω θα μπουν οπωσδήποτε οι Ντράιβερ, Ντε Νίρο. Από κει και πέρα, λογικά θα τιμηθούν με υποψηφιότητα και ο Χόπκινς με τον Έντουαρντ Νόρτον.

Από τον Ιρλανδό, περισσότερες πιθανότητες να βραβευτούν έχουν ο Τζο Πέσι (νικάει τον Πατσίνο άνετα) για Β' αντρικό και ο Ζάλιαν για διασκευασμένο σενάριο (ελπίζω πάντως και στηρίζω σε αυτή την κατηγορία να βραβευτει ο αγαπημένος Έντουαρντ Νόρτον, ώστε να πάρει το αγαλματίδιο που σκανδαλωδώς δεν έχει, έχτω κι αν δεν είναι για ηθοποιία).

Τέλος (προς το παρόν), αν δεν πάρει το Πρωτότυπης Μουσικής η Χίλντουρ Γκουντναντούτιρ για το Τζόκερ (επίσης φέτος έκανε τη μουσική για το Chernobyl), θα είναι μεγάλη έκπληξη...
 
Και ξεκινάει η σεζόν με τις Χρυσές Σφαίρες. Με μια πρώτη ματιά, μοιάζει τεράστια έκπληξη η απουσία του Ρόμπερτ Ντε Νίρο. Κατά τ' άλλα, ψιλοπροβλέψιμες οι υπόλοιπες υποψηφιότητες.

ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ
ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΑΙΝΙΑ - ΚΩΜΩΔΙΑ Ή ΜΙΟΥΖΙΚΑΛ
“Once Upon a Time in Hollywood” (Sony)
“Jojo Rabbit” (Fox Searchlight)
“Knives Out” (Lionsgate)
“Rocketman” (Paramount)
“Dolemite Is My Name” (Netflix)
ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΑΙΝΙΑ - ΔΡΑΜΑ
“The Irishman” (Netflix)
“Marriage Story” (Netflix)
“1917” (Universal)
“Joker” (Warner Bros.)
“The Two Popes” (Netflix)
ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΑΙΝΙΑ - ANIMATION
“Frozen II” (Disney)
“How to Train Your Dragon: The Hidden World” (Universal)
“Missing Link” (United Artists Releasing)
“Toy Story 4” (Disney)
“The Lion King” (Disney)
ΞΕΝΟΓΛΩΣΣΗ ΤΑΙΝΙΑ
“The Farewell” (A24)
“Pain and Glory” (Sony)
“Portrait of a Lady on Fire” (Pyramide Films)
“Parasite” (CJ Entertainment)
“Les Misérables” (BAC Films, Amazon)
Α' ΑΝΔΡΙΚΟ - ΔΡΑΜΑ
Christian Bale (“Ford v Ferrari”)
Antonio Banderas (“Pain and Glory”)
Adam Driver (“Marriage Story”)
Joaquin Phoenix (“Joker”)
Jonathan Pryce (“The Two Popes”)
Α' ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ- ΔΡΑΜΑ
Cynthia Erivo (“Harriet”)
Scarlett Johansson (“Marriage Story”)
Saoirse Ronan (“Little Women”)
Charlize Theron (“Bombshell”)
Renée Zellweger (“Judy”)
Α' ΑΝΔΡΙΚΟ - ΚΩΜΩΔΙΑ Ή ΜΙΟΥΖΙΚΑΛ
Daniel Craig (“Knives Out”)
Roman Griffin Davis (“Jojo Rabbit”)
Leonardo DiCaprio (“Once Upon a Time in Hollywood”)
Taron Egerton (“Rocketman”)
Eddie Murphy (“Dolemite Is My Name”)
Α' ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ - ΚΩΜΩΔΙΑ Ή ΜΙΟΥΖΙΚΑΛ
Awkwafina (“The Farewell”)
Ana de Armas (“Knives Out”)
Cate Blanchett (“Where’d You Go, Bernadette”)
Beanie Feldstein (“Booksmart”)
Emma Thompson (“Late Night”)
Β' ΑΝΔΡΙΚΟΣ
Tom Hanks (“A Beautiful Day in the Neighborhood”)
Anthony Hopkins (“The Two Popes”)
Al Pacino (“The Irishman”)
Joe Pesci (“The Irishman”)
Brad Pitt (“Once Upon a Time in Hollywood”)
Β' ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΣ
Kathy Bates (“Richard Jewell”)
Annette Bening (“The Report”)
Laura Dern (“Marriage Story”)
Jennifer Lopez (“Hustlers”)
Margot Robbie (“Bombshell”)
ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑΣ
Bong Joon-ho (“Parasite”)
Sam Mendes (“1917”)
Todd Phillips (“”)
Martin Scorsese (“The Irishman”)
Quentin Tarantino (“Once Upon a Time in Hollywood”)
ΣΕΝΑΡΙΟΥ
Noah Baumbach (“Marriage Story”)
Bong Joon-ho and Han Jin-won (“Parasite”)
Anthony McCarten (“The Two Popes”)
Quentin Tarantino (“Once Upon a Time in Hollywood”)
Steven Zaillian (“The Irishman”)
ΤΡΑΓΟΥΔΙ
“Beautiful Ghosts” (“Cats”)
“(I’m Gonna) Love Me Again” (“Rocketman”)
“Into the Unknown” (“Frozen II”)
“Spirit” (“The Lion King”)
“Stand Up” (“Harriet”)
ΜΟΥΣΙΚΗΣ
Daniel Pemberton (“Motherless Brooklyn”)
Alexandre Desplat (“Little Women”)
Hildur Guðnadóttir (“”)
Thomas Newman (“1917”)
Randy Newman (“Marriage Story”)

Με πράσινο είναι οι προβλέψεις μου, με δεδομένα το τι συζητιέται στο ίντερνετ και τη φύση των σφαιρών- λίγο πιο "προχώ" σε σχέση με τα Όσκαρ-..

ΥΓ. Η παράδοση του SNL -που θέλει κάποιος από τους γκεστ παρουσιαστές να καβατζώνει το αγαλματίδιο- φέτος μπορεί να συνεχιστεί με αρκετούς υποψήφιους! Πιο πιθανή μοιάζει η Σκάρλετ Γιόχανσον (παρουσιάζει την επόμενη βδομάδα), αλλά απ' ότι φαίνεται θα υπάρχει υποψηφιότητα και για την Τζένιφερ Λόπεζ (παρουσίαζε το Σάββατο που πέρασε. Επίσης, ο Έντι Μέρφι ίσως κάνει την έκπληξη να πάρει υποψηφιότητα (παρουσιάζει στις 21/12). Αλλά ακόμα είναι νωρίς. Σύντομα θα ανακοινωθεί και το πρόγραμμα του Ιανουαρίου..
 
  • Like
Αντιδράσεις: BetLaden και zorian
Α' ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ- ΔΡΑΜΑ
Cynthia Erivo (“Harriet”)
Scarlett Johansson (“Marriage Story”)
Saoirse Ronan (“Little Women”)
Charlize Theron (“Bombshell”)
Renée Zellweger (“Judy”)

ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑΣ
Bong Joon-ho (“Parasite”)
Sam Mendes (“1917”)
Todd Phillips (“”)
Martin Scorsese (“The Irishman”)
Quentin Tarantino (“Once Upon a Time in Hollywood”)



Με πράσινο είναι οι προβλέψεις μου, με δεδομένα το τι συζητιέται στο ίντερνετ και τη φύση των σφαιρών- λίγο πιο "προχώ" σε σχέση με τα Όσκαρ-..

Είμαι στο τσακ να ξεκινήσω να ποντάρω από τις Σφαίρες. Στο 3,20 η Γιόχανσον τώρα (φαβορί η Ζελβέγκερ λένε) και στο 6,50 ο Σαμ Μέντες ( τέταρτο φαβορί πίσω από Σκορσέζε, Τζουν-Χο και Ταραντίνο!!!). Ειδικά το δεύτερο με ψήνει τρελά, μιας και πιστεύω πως είναι ότι πιο κοντά σε Saving Private Ryan έχει βγει ποτέ, μαζί με τη Δουνκέρκη (αν όχι και καλύτερο)! Η σκηνοθεσία και η φωτογραφία θα έπρεπε να είναι πρώτα φαβορί ασυζητητί!

 
  • Like
Αντιδράσεις: zorian
Είμαι στο τσακ να ξεκινήσω να ποντάρω από τις Σφαίρες. Στο 3,20 η Γιόχανσον τώρα (φαβορί η Ζελβέγκερ λένε) και στο 6,50 ο Σαμ Μέντες ( τέταρτο φαβορί πίσω από Σκορσέζε, Τζουν-Χο και Ταραντίνο!!!). Ειδικά το δεύτερο με ψήνει τρελά, μιας και πιστεύω πως είναι ότι πιο κοντά σε Saving Private Ryan έχει βγει ποτέ, μαζί με τη Δουνκέρκη (αν όχι και καλύτερο)! Η σκηνοθεσία και η φωτογραφία θα έπρεπε να είναι πρώτα φαβορί ασυζητητί!


Δόθηκαν λοιπόν οι Σφαίρες και αφήσαν μια πικρία. Είναι εκνευριστικό να βλέπεις πως θα συμβούν εκπλήξεις και να τις αγνοείς για χάρη πιο προφανών εκπλήξεων. Πίστευα τον Έτζερτον - που δίνει μια στο ίδιο μοτίβο αλλά 10 φορές καλύτερη ερμηνεία από τον Μάλεκ που εξύμνησαν όλοι πέρσι- όμως φοβήθηκα πως δε θα κινηθούν οι ψήφοι για δεύτερη σερί χρονιά προς τα κει.

Αλλά, το πιο εκνευριστικό απ'όλα: με το που είδα το τρέηλερ και μόνο του "1917", είπα -και δημόσια- εδώ είμαστε: ταινία, σκηνοθεσία και φωτογραφία. Τεράστιες και οι αποδόσεις και με φόβισαν... Τσαντίστηκα! Ας ελπίσω στα Όσκαρ να ακούσω το ένστικτό μου καλύτερα και οι αποδόσεις να είναι εφάμιλλες.

ΥΓ. Μαύρα τα μαντάτα για το Netflix...
 
  • Like
Αντιδράσεις: BetLaden
Νομίζω ότι ο Egerton είναι ο μόνος που μπορεί να κοντράρει τον Phoenix στην ερμηνεία, αν και η δική μου γνώμη είναι ότι δύσκολα θα πάει πάλι προς τα εκεί το βραβείο
 
  • Like
Αντιδράσεις: gdouvl1984
Νομίζω ότι ο Egerton είναι ο μόνος που μπορεί να κοντράρει τον Phoenix στην ερμηνεία, αν και η δική μου γνώμη είναι ότι δύσκολα θα πάει πάλι προς τα εκεί το βραβείο
Πολύ φοβάμαι πως ούτε καν θα προταθεί.. Φοίνιξ, Ντράιβερ, Ντι Κάπριο, Ντε Νίρο και η τελευταία θέση θα παιχτεί ανάμεσα σε Έτζερτον, Έντι Μέρφι και καμιά τεράστια έκπληξη του στιλ ο Κορεάτης από τα Παράσιτα ή ο Άιρονμαν..

Δεν είναι αδικία ρε συ να βγάζεις τέτοια ερμηνειάρα (ο τύπος έχει μεταμορφωθεί σε Έλτον Τζον από μορφή ως τη φωνή) αλλά να έχει μόλις πέρσι βραβευτεί ο -χειρότερος κατ'εμέ- Μάλεκ και να είναι φαβορί για παρόμοιο αλλά πολύ χειρόρερο ρόλο η Ζελβέγκερ;; Σου λέει και η Ακαδημία "λυπάμαι πιτσιρίκο, πόσα τέτοια να βραβεύσω...

ΥΓ. Όποιον και να ρωτήσω, δυστυχώς, το μόνο που του έμεινε από τον Ιρλανδό, είναι η μεγάλη του διάρκεια. Θα ξεφουσκώσει κι άλλο ως το Φλεβάρη.

ΥΓ 2. Περιμένω πως και πως το 1917 μεθαύριο! (Και το Tenet τον Ιούλιο, αλλά άσχετο..)

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
  • Like
Αντιδράσεις: zorian και BetLaden
για μένα δεν πρέπει να προταθεί ο Νράιβερ. Καλά, του χρωστάνε κάτι από πέρυσι, αλλά άλλους (πχ ντι Καπριο) τους τυρρανάνε χρόνια μέχρι να τους δώσουν αυτό που τους αξίζει
 
για μένα δεν πρέπει να προταθεί ο Νράιβερ. Καλά, του χρωστάνε κάτι από πέρυσι, αλλά άλλους (πχ ντι Καπριο) τους τυρρανάνε χρόνια μέχρι να τους δώσουν αυτό που τους αξίζει
Μεγάλη κουβέντα Χρήστο.. Για μένα κι ο Ντε Νίρο δεν αξίζει να προταθεί περισσότερο από τον Έτζερτον, ας πούμε, αλλά η Ακαδημία έχει συγκεκριμένους "κανόνες" ας πούμε. Αν η ταινία είναι έπος, αληθινή ιστορία ή βασισμένη σε βιβλίο, σκηνοθετημένη από σημαντικό auteur, ο ρόλος είναι αβανταδόρικος, lgbtq, πνευματικά ασταθής, coming of age, υπαρξιακή κρίση κτλ έχει πολύ μεγαλύτερες πιθανότητες να προταθεί. Έτσι χάνονται και δεν προτείνονται ερμηνείες όπως της Λουπίτα Νιόγκο φέτος για το Us, του ΜακΑβοι για το Split, της Κολέτ για το Hereditary, του Cho για το Searching ( απίστευτη ταινιάρα, ψάξτε το...)

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
  • Like
Αντιδράσεις: zorian
Ανακοινώθηκαν οι υποψηφιότητες. Για άλλη μια χρονιά, η Ακαδημία σνόμπαρε πιθανά αουτσάιντερ που θα καλοπλήρωναν και κάνει τη δουλειά μας δύσκολη. Αναλυτικά:

Best Picture:

“Ford v Ferrari”
“The Irishman”
“Jojo Rabbit”
“Joker”
“Little Women”
“Marriage Story”
“1917”
“Once Upon a Time in Hollywood”
“Parasite”

Lead Actor:

Antonio Banderas, “Pain and Glory”
Leonardo DiCaprio, “Once Upon a Time in Hollywood”
Adam Driver, “Marriage Story”
Joaquin Phoenix, “Joker”
Jonathan Pryce, “The Two Popes”

Lead Actress:

Cynthia Erivo, “Harriet”
Scarlett Johansson, “Marriage Story”
Saoirse Ronan, “Little Women”
Charlize Theron, “Bombshell”
Renee Zellweger, “Judy”

Supporting Actor:

Tom Hanks, “A Beautiful Day in the Neighborhood”
Anthony Hopkins, “The Two Popes”
Al Pacino, “The Irishman”
Joe Pesci, “The Irishman”
Brad Pitt, “Once Upon a Time in Hollywood”

Supporting Actress:

Kathy Bates, “Richard Jewell”
Laura Dern, “Marriage Story”
Scarlett Johansson, “Jojo Rabbit”
Florence Pugh, “Little Women”
Margot Robbie, “Bombshell”

Director:

Martin Scorsese, “The Irishman”
Todd Phillips, “Joker”
Sam Mendes, “1917”
Quentin Tarantino, “Once Upon a Time in Hollywood”
Bong Joon Ho, “Parasite”

Animated Feature:

“How to Train Your Dragon: The Hidden World,” Dean DeBlois
“I Lost My Body,” Jeremy Clapin
“Klaus,” Sergio Pablos
“Missing Link,” Chris Butler
“Toy Story 4,” Josh Cooley

Animated Short:

“Dcera,” Daria Kashcheeva
“Hair Love,” Matthew A. Cherry
“Kitbull,” Rosana Sullivan
“Memorable,” Bruno Collet
“Sister,” Siqi Song

Adapted Screenplay:

“The Irishman,” Steven Zaillian
“Jojo Rabbit,” Taika Waititi
“Joker,” Todd Phillips, Scott Silver
“Little Women,” Greta Gerwig
“The Two Popes,” Anthony McCarten

Original Screenplay:

“Knives Out,” Rian Johnson
“Marriage Story,” Noah Baumbach
“1917,” Sam Mendes and Krysty Wilson-Cairns
“Once Upon a Time in Hollywood,” Quentin Tarantino
“Parasite,” Bong Joon-ho, Jin Won Han

Cinematography:

“The Irishman,” Rodrigo Prieto
“Joker,” Lawrence Sher
“The Lighthouse,” Jarin Blaschke
“1917,” Roger Deakins
“Once Upon a Time in Hollywood,” Robert Richardson






Best Documentary Feature:

“American Factory,” Julia Rieichert, Steven Bognar
“The Cave,” Feras Fayyad
“The Edge of Democracy,” Petra Costa
“For Sama,” Waad Al-Kateab, Edward Watts
“Honeyland,” Tamara Kotevska, Ljubo Stefanov

Best Documentary Short Subject:

“In the Absence,” Yi Seung-Jun and Gary Byung-Seok Kam
“Learning to Skateboard in a Warzone,” Carol Dysinger
“Life Overtakes Me,” Kristine Samuelson and John Haptas
“St. Louis Superman,” Smriti Mundhra and Sami Khan
“Walk Run Cha-Cha,” Laura Nix

Best Live Action Short Film:

“Brotherhood,” Meryam Joobeur
“Nefta Football Club,” Yves Piat
“The Neighbors’ Window,” Marshall Curry
“Saria,” Bryan Buckley
“A Sister,” Delphine Girard

Best International Feature Film:

“Corpus Christi,” Jan Komasa
“Honeyland,” Tamara Kotevska, Ljubo Stefanov
“Les Miserables,” Ladj Ly
“Pain and Glory,” Pedro Almodovar
“Parasite,” Bong Joon Ho

Film Editing:

“Ford v Ferrari,” Michael McCusker, Andrew Buckland
“The Irishman,” Thelma Schoonmaker
“Jojo Rabbit,” Tom Eagles
“Joker,” Jeff Groth
“Parasite,” Jinmo Yang

Sound Editing:

“Ford v Ferrari,” Don Sylvester
“Joker,” Alan Robert Murray
“1917,” Oliver Tarney, Rachel Tate
“Once Upon a Time in Hollywood,” Wylie Stateman
“Star Wars: The Rise of SkyWalker,” Matthew Wood, David Acord

Sound Mixing:

“Ad Astra”
“Ford v Ferrari”
“Joker”
“1917”
“Once Upon a Time in Hollywood”

Production Design:

“The Irishman,” Bob Shaw and Regina Graves
“Jojo Rabbit,” Ra Vincent and Nora Sopkova
“1917,” Dennis Gassner and Lee Sandales
“Once Upon a Time in Hollywood,” Barbara Ling and Nancy Haigh
“Parasite,” Lee Ha-Jun and Cho Won Woo, Han Ga Ram, and Cho Hee

Original Score:

“Joker,” Hildur Guðnadóttir
“Little Women,” Alexandre Desplat
“Marriage Story,” Randy Newman
“1917,” Thomas Newman
“Star Wars: The Rise of Skywalker,” John Williams






Original Song:

“I Can’t Let You Throw Yourself Away,” “Toy Story 4”
“I’m Gonna Love Me Again,” “Rocketman”
“I’m Standing With You,” “Breakthrough”
“Into the Unknown,” “Frozen 2”
“Stand Up,” “Harriet”

Makeup and Hair:

“Bombshell”
“Joker”
“Judy”
“Maleficent: Mistress of Evil”
“1917”

Costume Design:

”The Irishman,” Sandy Powell, Christopher Peterson
“Jojo Rabbit,” Mayes C. Rubeo
“Joker,” Mark Bridges
“Little Women,” Jacqueline Durran
“Once Upon a Time in Hollywood,” Arianne Phillips

Visual Effects:

“Avengers Endgame”
“The Irishman”
“1917”
“The Lion King”
“Star Wars: The Rise of Skywalker”
 
  • Like
Αντιδράσεις: zorian, A L E X και BetLaden
αγώνας δρόμου να δουμε όσες περισσοτερες ταινίες μπορουμε.... να προλάβουμε λάθη αποδόσεων
 
Θα δω το Parasite σήμερα. Λένε ότι είναι ταινιάρα
 
Έχω δει Joker, Ιρλανδό, 1917. Θέλω να δω ακόμα οπωσδήποτε Parasite, Ταραντίνο, Marriage Story και Bombshell και νομίζω δε χρειάζεται κάτι άλλο για να βγουν ασφαλή συμπεράσματα. Πάντως, η δική μας οπτική με τη γνώμη της Ακαδημίας έχει δείξει πως απέχει παρασάγγας.
 
  • Like
Αντιδράσεις: admin και BetLaden
Εγώ είδα Ιρλανδό, δεν τρελλάθηκα είναι η αλήθεια, είδα Ford vs Ferrari πολύ ωραία ταινία μου άρεσε είναι η αλήθεια. Αλλά εντάξει δεν μπορώ να πω ουαου
 
Το Parasite είναι πολύ καλό και νομίζω ότι το ξενόγλωσσο το έχει στο τσεπάκι. Εγώ έχω δει Τζοκερ, Ιρλανδό, Marriage story, Ταραντίνο, Αλμοντόβαρ. Σειρά έχουν οι 2 πάπες, 1917, jojo rabbit
Πάντως το marriage story δεν μου λέει κάτι το ιδιαίτερο, η Ντερν που μάλλον τό 'χει και η Γιόχανσον αν το πάρει. Ούτε το σενάριο έχει κάτι αξιόλογο, ούτε ο Ντράιβερ έχει καμιά ιδιαίτερη ηθοποιία. Φοίνιξ λογικά και ίσως Μπαντέρας που τον συμπαθούν. Αφού αφήσαν και τον ροκετμαν απέξω...
 
  • Like
Αντιδράσεις: gdouvl1984
Parasite παίζει να πάρει το μεγάλο Όσκαρ, οπότε σε αυτή την περίπτωση στο ξενόγλωσσο θα παίξει γερά ο Πέδρο. Λέω εγώ τώρα
 
  • Like
Αντιδράσεις: zorian και gdouvl1984
Το Parasite είναι πολύ καλό και νομίζω ότι το ξενόγλωσσο το έχει στο τσεπάκι. Εγώ έχω δει Τζοκερ, Ιρλανδό, Marriage story, Ταραντίνο, Αλμοντόβαρ. Σειρά έχουν οι 2 πάπες, 1917, jojo rabbit
Πάντως το marriage story δεν μου λέει κάτι το ιδιαίτερο, η Ντερν που μάλλον τό 'χει και η Γιόχανσον αν το πάρει. Ούτε το σενάριο έχει κάτι αξιόλογο, ούτε ο Ντράιβερ έχει καμιά ιδιαίτερη ηθοποιία. Φοίνιξ λογικά και ίσως Μπαντέρας που τον συμπαθούν. Αφού αφήσαν και τον ροκετμαν απέξω...
Χρήστο, ο Rocketman Τάρον Έτζερτον ίσως δικαιωθεί στα Bafta, Άγγλος γαρ. Έχει ξαναγίνει στο παρελθόν να βραβεύσουν Βρετανό που δεν προτάθηκε για το Όσκαρ. Με μια πρόχειρη μελέτη, βρήκα τον Χιου Γκραντ για το "Τέσσερις γάμοι και μια κηδεία" το 1994, που ήταν η χρονιά του Φόρεστ Γκαμπ, και τον Τζέιμι "Μπίλι Έλιοτ" Μπελ το 2001, που ήταν η χρονιά του Gladiator. Στο 7,50 κυκλοφορεί..

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
  • Like
Αντιδράσεις: zorian
Parasite παίζει να πάρει το μεγάλο Όσκαρ, οπότε σε αυτή την περίπτωση στο ξενόγλωσσο θα παίξει γερά ο Πέδρο. Λέω εγώ τώρα

Ταινία που έχει προταθεί για ξενόγλωσσο (ή κινούμενο σχέδιο) και καλύτερη ταινία ταυτόχρονα, δεν έχει χάσει ποτέ την κατηγορία της, είτε πήρε είτε δεν πήρε το καλύτερης ταινίας. Ίσως έχει σχέση το format της ψηφοφορίας για το μεγάλο Όσκαρ, ίσως και όχι.

P.S. Στις πρώτες αποδόσεις στα πιο μικρά βραβεία, βλέπω ένα νόστιμο 11άρι..
 
  • Like
Αντιδράσεις: zorian και grace_kelly
Πολύ φοβάμαι πως ούτε καν θα προταθεί.. Φοίνιξ, Ντράιβερ, Ντι Κάπριο, Ντε Νίρο και η τελευταία θέση θα παιχτεί ανάμεσα σε Έτζερτον, Έντι Μέρφι και καμιά τεράστια έκπληξη του στιλ ο Κορεάτης από τα Παράσιτα ή ο Άιρονμαν..
Τελικά ούτε Ντε Νίρο, ούτε και κάποια από τις πολύ καλές ερμηνείες των Έτζερτον και Μέρφι. Ο Μπαντέρας και ο Πράις(από τους δυο Πάπες) συμπληρώνουν την 5αδα.
 
Μεγάλη κουβέντα Χρήστο.. Για μένα κι ο Ντε Νίρο δεν αξίζει να προταθεί περισσότερο από τον Έτζερτον, ας πούμε, αλλά η Ακαδημία έχει συγκεκριμένους "κανόνες" ας πούμε. Αν η ταινία είναι έπος, αληθινή ιστορία ή βασισμένη σε βιβλίο, σκηνοθετημένη από σημαντικό auteur, ο ρόλος είναι αβανταδόρικος, lgbtq, πνευματικά ασταθής, coming of age, υπαρξιακή κρίση κτλ έχει πολύ μεγαλύτερες πιθανότητες να προταθεί. Έτσι χάνονται και δεν προτείνονται ερμηνείες όπως της Λουπίτα Νιόγκο φέτος για το Us, του ΜακΑβοι για το Split, της Κολέτ για το Hereditary, του Cho για το Searching ( απίστευτη ταινιάρα, ψάξτε το...)

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Και οι Dafoe και Pattinson είναι άπαιχτοι στον Φάρο (και τους άφησαν απέξω). Μόλις το είδα, μαύρο, σκοτεινό και τρελαμένο. Πολύ καλύτερες ερμηνείες από αρκετούς υποψήφιους Α' και Β' ρόλου.
 
  • Like
Αντιδράσεις: gdouvl1984
Και οι Dafoe και Pattinson είναι άπαιχτοι στον Φάρο (και τους άφησαν απέξω). Μόλις το είδα, μαύρο, σκοτεινό και τρελαμένο. Πολύ καλύτερες ερμηνείες από αρκετούς υποψήφιους Α' και Β' ρόλου.
Αλλά είναι θρίλερ... Δεν τα βλέπει αυτά η Ακαδημία δυστυχώς.. Αφού το πρότειναν για Φωτογραφία, πάλι καλά. Πολύ φοβάμαι πως ο Defoe θα πάρει κάποιο Όσκαρ παρηγοριάς κάποτε για έναν βαρετό ρόλο, όπως ο Τζεφ Μπρίτζες κι ο Γκάρι Όλντμαν

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Προγνωστικά

  • 14:00
    COSMOTE SPORT 3 HD
    • UEFA Youth League Show
  • 15:00
    COSMOTE SPORT 3 HD
    • Ολυμπιακός - Ναντ
  • 17:00
    COSMOTE SPORT 3 HD
    • UEFA Youth League Show
  • 18:00
    COSMOTE SPORT 8 HD
    • Αλ Νασρ - Αλ Φάιχα
  • 19:00
    COSMOTE SPORT 3 HD
    • Πόρτο - Μίλαν
  • 19:30
    Novasports 2HD
    • Νυρεμβέργη - Πάντερμπορν
  • 19:30
    COSMOTE SPORT 2 HD
    • Τζένοα - Λάτσιο
  • 21:00
    COSMOTE SPORT 8 HD
    • Αλ Αχλί - Αλ Χιλάλ
  • 21:30
    Novasports 3HD
    • Άιντραχτ Φρανκφούρτης - Άουγκσμπουργκ
  • 21:30
    Novasports 4HD
    • Παλέρμο - Πάρμα
  • 21:30
    Novasports Start
    • Τενερίφη - Λεγανές
  • 21:45
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Κάλιαρι - Γιουβέντους
  • 22:00
    Novasports 1HD
    • Αθλέτικ Μπιλμπάο - Γρανάδα
  • 22:00
    Novasports 2HD
    • Νις - Λοριάν
  • 22:15
    COSMOTE SPORT 2 HD
    • Ρίο Άβε - Αρούκα
  • 20:15
    ΕΡΤ3
    • Παναθηναϊκός - Περιστέρι
  • 20:55
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • NBA Action 2023-24 Ε3326
  • 21:30
    Novasports Prime
    • Μπασκόνια - Βίρτους Μπολόνια
  • Αύριο 20-04-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 02:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • SoFi NBA Play-In Tournament
  • 04:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 04:30
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • SoFi NBA Play-In Tournament
  • 06:30
    ΑΝΤ1+
    • Formula 1 Shanghai International Circuit Practice 1
  • 09:25
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • WRC 2024
  • 10:30
    ΑΝΤ1+
    • Formula 1 Shanghai International Circuit Sprint Qualifying
  • 10:40
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • WRC 2024
  • 11:25
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • WRC 2024
  • 12:45
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • WRC 2024
  • 13:30
    Novasports 6HD
    • WTA 500 Porsche Tennis Grand Prix
  • 13:30
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
  • 14:30
    Novasports 5HD
    • WTA 250 Open Metropole
  • 15:30
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
  • 17:30
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
  • 19:30
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
Γενική Κουβεντούλα
Βοήθεια Χρήστες
  • Κανένας δεν κουβεντιάζει αυτή τη στιγμή.
  • PANATHA PANATHA:
    Για αυτο ειμαι εγω εδω...να ενημερωνω για τα παντα :bravo: :ROFLMAO: :p
  • B Forum Bot:
    Ο χρήστης BraShaVa8888 ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "|_ Λάϊβ _|" στο Προγνωστικά Ποδοσφαίρου.
  • Infobetakias Forum Bot:
  • Ertzan Ertzan:
    σύμφωνα λέει με τα Ελληνικά μέσα όπως διάβασα η Πανάθασπορ αποφάσισε να αγοράσει τον Γιάννη Γκούμα της Τουρκίας. Πολύ καλή κίνηση μπράβο :smk1:
  • Ertzan Ertzan:
    Σύμφωνα με τον προπονητή Ισμαήλ Καρτάλ πλην του Οστερβόλντε όπου εγχειρίστηκε και του Πέρεζ δεν υπάρχει κάποια απουσία. Άρα αυτό που περιμένω και περιμένουν το 99% όσων βλέπουν την Fener περιμένουμε την παρακάτω ενδεκάδα

    Λιβακόβιτς

    Οσάγι Σαμουέλ-Τζίκου-Μπεκάο-Καντίογλου

    Ισμαηλ Γιουκσέκ-Φρέντ
    Σιμάνσκι
    Καχβετζί-Τάντιτς
    Τζέκο
    αυτή είναι η εργοστασιακή ρύθμιση της Fener εδώ δεν χρειάζεσαι καν προπονητή όλα λειτουργούν στον αυτόματο
  • PANATHA PANATHA:
    Που το διαβασες αυτο?
  • Ertzan Ertzan:
    σύμφωνα με την beisports τουρκίας είναι δημοσίευμα του sportime λέει
  • Ertzan Ertzan:
    κατηγορήθηκε ο ερωτιάρης για ντόπα? μάλλον το παράκανε με τα βιάγκρα :smk1:
  • PANATHA PANATHA:
    To Sportime εχει πιασει πατο....μην το πιστευεις ποτε...
  • PANATHA PANATHA:
    Εσυ φυσικα γελας αλλα η ιστορια με τον Ιωαννιδη εδειξε μια ακομα φορα ποσο πατο εχουν πιασει τα social....ο καθε ηλιθιος γραφει οτι σαχλαμαρα του ερθει χωρις φυσικα συνεπειες....και παλι καλα που μεσα σε λιγες ωρες αποδειχτηκε η υποθεση μουφα....και δεν τραβηξε
    2-3 μερες....
  • Ertzan Ertzan:
    μα για γέλια είναι η κατάσταση, Στην σήμερον ημέρα δεν απορώ για τίποτα πραγματικά
  • Ertzan Forum Bot:
    Ο χρήστης Ertzan ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Κύπελλο IFC#15 ΤΕΛΙΚΟΣ (20-21/4/2024)" στο Διαγωνισμός I.F.C..
  • Ertzan Ertzan:
    Στα δικά μου μάτια με την ενδεκάδα που έχει κατεβάσει η Fener και είναι αυτή που έγραψα παραπάνω η Fener κανονικά κερδίζει 2-0 τουλάχιστον όμως επειδή η μπάλα είναι πόρνη που έλεγε και ο Όσιμ όλα όσα βλέπουμε μπορούν να πάνε στράφη (δείτε τα χθεσινά)
  • Ertzan Ertzan:
    Ο Ατζούν έδειξε για άλλη μια φορά πόσο μεγάλος οπαδός της Fenerbahce είναι και τον αγώνα θα τον δείξει το ελεύθερο TV8 :smk1:
  • Ertzan Ertzan:
    με την είσοδο του Ζάιτς η Fener παίζει με 10 παίκτες αυτήν την στιγμή
  • PANATHA PANATHA:
    Εγω λεω θα πανε στα πεναλτι
  • Ertzan Ertzan:
    μακάρι
  • Ertzan Ertzan:
    ο Τζίκου κρατάει την άμυνα
  • Ertzan Ertzan:
    αυτην την στιγμή η Fener παίζει με 10 παίκτες
  • Ertzan Ertzan:
    μπαίνει ο Κρούνιτς μάλιστα
  • Ertzan Ertzan:
    αν ο Ολυμπιακός μπορέσει και σκοράρει μαγκιά του πραγματικά, αν χάσει είναι άξιος της μοίρας του
  • Ertzan Ertzan:
    Τώρα ο προπονητής της Fener τα "γάμησε" αλλά σου λέει δεν έρχεται ο Ολυμπιακός οπότε μπορώ να τους βάλω
  • Ertzan Ertzan:
    όπως έγραφα και σε έναν φίλο πέραν Μπατσουάγι δεν θα άλλαξα κανέναν και ας χρειαστεί να τους κοπούν τα πόδια, ίσως αντί Μπεκάο αν τραυματίστηκε να έβαζα Μπονούτσι για τα πέναλτι
  • Ertzan Ertzan:
    Krunic, Zaijc, Under, Caglar ότι άχρηστο υπάρχει έβαλε ο ανίκανος
  • Αδιάβροχος Forum Bot:
    Ο χρήστης Αδιάβροχος ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "υπάρχει ανώνυμο πορτοφόλι ?" στο Ηλεκτρονικά Πορτοφόλια.
    Αδιάβροχος Forum Bot: Ο χρήστης Αδιάβροχος ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "υπάρχει ανώνυμο πορτοφόλι ?" στο...