Είναι μια πολύ παράξενη χρονιά σε όλους τους τομείς και φυσικά δε θα μπορούσε να είναι διαφορετικά και στο τοπίο των βραβείων. Δε νομίζω να ποντάρω τίποτα φέτος, ακόμα δεν έχω δει καμιά από τις ταινίες, αλλά για σκοπούς αρχείου ήθελα να υπάρχει και φέτος άρθρο για τα Όσκαρ. Κοιτώντας για πιθανές βραβεύσεις-ανεξόφλητα γραμμάτια, φαίνεται πολύ καλό το 5.00 της Γκλεν Κλόουζ για Β'Γυναικείου Ρόλου.
Οι υποψηφιότητες
Καλύτερη Ταινία
«Nomadland»
«Η Δίκη των 7 του Σικάγου»
«Mank»
«Minari»
«Promising Young Woman»
«The Father»
«Sound of Metal»
«Judas and the Black Messiah»
Σκηνοθεσία
Κλόι Ζάο για το «Nomadland»
Ντέιβιντ Φίντσερ για το «Mank»
Εμεραλντ Φένελ για το «Promising Young Woman»
Λι Αϊζακ Τσουνγκ για το «Minari»
Τόμας Βίντερμπεργκ για το «Άσπρο Πάτο»
Α' Ανδρικός Ρόλος
Ριζ Αχμεντ για το «Sound of Metal»
Τσάντγουικ Μπόουζμαν για το «Ma Rainey’s Black Bottom»
Γκάρι Ολντμαν για το «Mank»
Άντονι Χόπκινς για το «The Father»
Στίβεν Γιούν για το «Minari»
Α' Γυναικείος Ρόλος
Φράνσις ΜακΝτόρμαντ για το «Nomadland»
Κάρεϊ Μάλιγκαν για το «Promising Young Woman»
Βαϊόλα Ντέιβις για το «Ma Rainey's Black Bottom»
Βανέσα Κίρμπι για το «Pieces of a Woman»
Άντρα Ντέι για το «The United States vs. Billie Holiday»
B' Γυναικείος Ρόλος
Ολίβια Κόλμαν για το «The Father»
Γιουν Γιου-τζουνγκ για το «Minari»
Μαρία Μπακάλοβα για το «Borat Subsequent Moviefilm»
Αμάντα Σέιφριντ για το «Mank»
Γκλεν Κλόουζ για το «Hillbilly Elegy»
Β' Ανδρικός Ρόλος
Ντάνιελ Καλούγια για το «Judas and the Black Messiah»
Λέσλι Οντομ Τζ. για το «One Night in Miami...»
Σάσα Μπαρόν Κοέν για τη «Δίκη των 7 του Σικάγου»
Πολ Ράσι για το «Sound of Metal»
Λακίθ Στάνφιλντ για το «Judas and the Black Messiah»
Φωτογραφία
Έρικ Μέσερσμιντ για το «Mank»
Τζόσουα Τζέιμς Ρίτσαρντς για το «Nomadland»
Ντάριους Βόλσκι για το «News of the World»
Φαίδων Παπαμιχαήλ για το «Η Δίκη των 7 του Σικάγου»
Σον Μπόμπιτ για το «Judas and the Black Messiah»
Διασκευασμένο Σενάριο
Ραμίν Μπαχρανί για το «The White Tiger»
Κεμπ Πάουερς για το «One Night in Miami...»
Κρίστοφερ Χάμπτον και Φλόριαν Ζέλερ για το «The Father»
Κλόι Ζάο για το «Nomadland»
Πίτερ Μπέιναμ, Σάσα Μπαρόν Κοέν, Τζίνα Φρίντμαν, Αντονι Χάινς, Λι Κερν, Νταν Μέιζερ, Νίνα Πεντράντ, Έρικα Ριβινόγια, Νταν Σουίμερ για το «Borat Subsequent Moviefilm»
Πρωτότυπο Σενάριο
Λι Αϊζακ Τσανγκ για το «Minari»
Έμεραλντ Φένελ για το «Promising Young Woman»
Άαρον Σόρκιν για τη «Δίκη των 7 του Σικάγου»
Εϊμπραμ Μάρντερ, Ντάριους Μάρντερ, Ντέρεκ Σιαφράνς για το «Sound of Metal»
Γουίλ Μπέρσον, Σάκα Κινγκ, Κιθ Λούκας, Κένεθ Λούκας για το «Judas and the Black Messiah»
Μουσική
Da 5 Bloods
Soul
Mank
Minari
News of the World
Κοστούμια
Mank
Ma Rainey's Black Bottom
Emma.
Mulan
Pinocchio
Μοντάζ
Sound of Metal
Nomadland
The Trial of the Chicago 7
The Father
Promising Young Woman
Καλλιτεχνική Διεύθυνση
Ντόναλντ Γκρέιαμ Μπερτ για το «Mank»
Ντέιβιντ Κρανκ για το «News of the World»
Νέιθαν Κρόουλι για το «Tenet»
Μαρκ Ρίκερ για το «Ma Rainey’s Black Bottom»
Πίτερ Φράνσις, Κάθι Φέδερστοουν για το «The Father»
Διεθνής Ταινία
Άσπρο Πάτο (Δανία)
Collective (Ρουμανία)
Quo Vadis, Aida? (Βοσνία και Ερζεγοβίνη)
Better Days (Χονγκ Κονγκ)
The Man Who Sold His Skin (Τυνησία)
Ταινία Κινουμένων Σχεδίων
Soul (Pixar)
Wolfwalkers (Apple TV+/GKIDS)
Over the Moon (Netflix)
Φύγαμε (Pixar)
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon (Netflix)
Ντοκιμαντέρ - Μεγάλου Μήκους
Crip Camp
Time
Collective
The Mole Agent
My Octopus Teacher
Ντοκιμαντέρ - Μικρού Μήκους
A Concerto Is a Conversation
A Love Song for Latasha
Colette
Hunger World
Do Not Split
Οι υποψηφιότητες
Καλύτερη Ταινία
«Nomadland»
«Η Δίκη των 7 του Σικάγου»
«Mank»
«Minari»
«Promising Young Woman»
«The Father»
«Sound of Metal»
«Judas and the Black Messiah»
Σκηνοθεσία
Κλόι Ζάο για το «Nomadland»
Ντέιβιντ Φίντσερ για το «Mank»
Εμεραλντ Φένελ για το «Promising Young Woman»
Λι Αϊζακ Τσουνγκ για το «Minari»
Τόμας Βίντερμπεργκ για το «Άσπρο Πάτο»
Α' Ανδρικός Ρόλος
Ριζ Αχμεντ για το «Sound of Metal»
Τσάντγουικ Μπόουζμαν για το «Ma Rainey’s Black Bottom»
Γκάρι Ολντμαν για το «Mank»
Άντονι Χόπκινς για το «The Father»
Στίβεν Γιούν για το «Minari»
Α' Γυναικείος Ρόλος
Φράνσις ΜακΝτόρμαντ για το «Nomadland»
Κάρεϊ Μάλιγκαν για το «Promising Young Woman»
Βαϊόλα Ντέιβις για το «Ma Rainey's Black Bottom»
Βανέσα Κίρμπι για το «Pieces of a Woman»
Άντρα Ντέι για το «The United States vs. Billie Holiday»
B' Γυναικείος Ρόλος
Ολίβια Κόλμαν για το «The Father»
Γιουν Γιου-τζουνγκ για το «Minari»
Μαρία Μπακάλοβα για το «Borat Subsequent Moviefilm»
Αμάντα Σέιφριντ για το «Mank»
Γκλεν Κλόουζ για το «Hillbilly Elegy»
Β' Ανδρικός Ρόλος
Ντάνιελ Καλούγια για το «Judas and the Black Messiah»
Λέσλι Οντομ Τζ. για το «One Night in Miami...»
Σάσα Μπαρόν Κοέν για τη «Δίκη των 7 του Σικάγου»
Πολ Ράσι για το «Sound of Metal»
Λακίθ Στάνφιλντ για το «Judas and the Black Messiah»
Φωτογραφία
Έρικ Μέσερσμιντ για το «Mank»
Τζόσουα Τζέιμς Ρίτσαρντς για το «Nomadland»
Ντάριους Βόλσκι για το «News of the World»
Φαίδων Παπαμιχαήλ για το «Η Δίκη των 7 του Σικάγου»
Σον Μπόμπιτ για το «Judas and the Black Messiah»
Διασκευασμένο Σενάριο
Ραμίν Μπαχρανί για το «The White Tiger»
Κεμπ Πάουερς για το «One Night in Miami...»
Κρίστοφερ Χάμπτον και Φλόριαν Ζέλερ για το «The Father»
Κλόι Ζάο για το «Nomadland»
Πίτερ Μπέιναμ, Σάσα Μπαρόν Κοέν, Τζίνα Φρίντμαν, Αντονι Χάινς, Λι Κερν, Νταν Μέιζερ, Νίνα Πεντράντ, Έρικα Ριβινόγια, Νταν Σουίμερ για το «Borat Subsequent Moviefilm»
Πρωτότυπο Σενάριο
Λι Αϊζακ Τσανγκ για το «Minari»
Έμεραλντ Φένελ για το «Promising Young Woman»
Άαρον Σόρκιν για τη «Δίκη των 7 του Σικάγου»
Εϊμπραμ Μάρντερ, Ντάριους Μάρντερ, Ντέρεκ Σιαφράνς για το «Sound of Metal»
Γουίλ Μπέρσον, Σάκα Κινγκ, Κιθ Λούκας, Κένεθ Λούκας για το «Judas and the Black Messiah»
Μουσική
Da 5 Bloods
Soul
Mank
Minari
News of the World
Κοστούμια
Mank
Ma Rainey's Black Bottom
Emma.
Mulan
Pinocchio
Μοντάζ
Sound of Metal
Nomadland
The Trial of the Chicago 7
The Father
Promising Young Woman
Καλλιτεχνική Διεύθυνση
Ντόναλντ Γκρέιαμ Μπερτ για το «Mank»
Ντέιβιντ Κρανκ για το «News of the World»
Νέιθαν Κρόουλι για το «Tenet»
Μαρκ Ρίκερ για το «Ma Rainey’s Black Bottom»
Πίτερ Φράνσις, Κάθι Φέδερστοουν για το «The Father»
Διεθνής Ταινία
Άσπρο Πάτο (Δανία)
Collective (Ρουμανία)
Quo Vadis, Aida? (Βοσνία και Ερζεγοβίνη)
Better Days (Χονγκ Κονγκ)
The Man Who Sold His Skin (Τυνησία)
Ταινία Κινουμένων Σχεδίων
Soul (Pixar)
Wolfwalkers (Apple TV+/GKIDS)
Over the Moon (Netflix)
Φύγαμε (Pixar)
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon (Netflix)
Ντοκιμαντέρ - Μεγάλου Μήκους
Crip Camp
Time
Collective
The Mole Agent
My Octopus Teacher
Ντοκιμαντέρ - Μικρού Μήκους
A Concerto Is a Conversation
A Love Song for Latasha
Colette
Hunger World
Do Not Split