Πρόταση για Διαγωνισμό Υπολογιστικών Μοντέλων

Κατάσταση
Δεν είναι ανοιχτό για περαιτέρω απαντήσεις.
Ο.k. αλλά μάλλον και εσύ δεν με κατάλαβες, γιατί δεν αναφέρθηκα διόλου στο τι να κάνει ή να μην κάνει ο καθένας που δημιούργησε ένα τέτοιο πρόγραμμα. Δεν νομίζω πως μας πέφτει λόγος, για να κάνουμε υποδείξεις στον καθένα που δημιούργησε με κόπο ένα τέτοιο πρόγραμμα. Στο κάτω κάτω όλοι όσοι ασχολούνται με το στοίχημα έχουν ως αντικειμενικό σκοπό το κέρδος, δεν ασχολούνται μ' αυτό από φιλανθρωπία. Πως λοιπόν όλοι εμείς που αποσκοπούμε στο κέρδος χωρίς να κοπιάσουμε, θα επιβάλουμε σε κάποιον να μην ζητάει κέρδος από κάτι που έφτιαξε με πολύ κόπο; Αν λοιπόν κάποιος θέλει να ζητήσει ή να μην ζητήσει κέρδος από το δημιούργημα του, είναι κάτι που αφορά τον ίδιο.


Όλα αυτά που γράφεις είναι πολύ ωραία και σωστά και συμφωνώ κιόλας μαζί σου. Αυτό που σου ζήτησε ο Landen ως ιδιοκτήτης αυτού του ιστότοπου είναι πως ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ Ο ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΌΣ ΑΥΤΟΣ ΩΣ ΜΕΣΩ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗΣ. Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις από το παραπάνω ;;;;
Καθόλου ήρεμα δεν το λέω.

Ποιοι είμαστε "Εμείς" που θα ζητήσουμε συνδρομή από τα μέλη; Δεν παρουσιάστηκε εδώ κανείς ως διοργανωτής ενός τέτοιου διαγωνισμού για να ζητήσει συνδρομές συμμετοχής. Μια ιδέα προς συζήτηση εκφράστηκε απλά. Αν υπάρξει ενδιαφέρον για μια τέτοια ιδέα, αυτός που θα την βρει αρκετά ενδιαφέρουσα ώστε να την διοργανώσει, θα αποφασίσει κιόλας αν θα ζητήσει ή όχι συνδρομές από τους συμμετέχοντες, ανάλογα με τον σκοπό της διοργάνωσης, ανάλογα με το κόστος της διοργάνωσης και ανάλογα με το αν θα βρει χρηματοδότες για να την διοργανώσει.

Μιλάμε για ανίατη περίπτωση. Πραγματικά όμως. Δεν ξέρω τι είναι πιο ανησυχητικό στην περίπτωση σου . Ότι ενδεχομένως να μην εχεις καταλάβει ότι ο Landen μιλάει ως ιδιοκτήτης του σάιτ/διοργανωτής του διαγωνισμού/ whatever ή ότι το γνωρίζεις αυτό και ακόμη επιμένεις πως εννοεί ότι θα ζητήσει συνδρομές από τους συμμετέχοντες για την διοργάνωση του.

Να στο κάνω, λοιπόν, πενηνταρακια - που λέει και ο Σκουντής.

Ο ΆΝΘΡΩΠΟΣ ΣΟΥ ΕΞΗΓΕΊ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΈΛΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΩΣ ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΙΚΗΤΉ ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΜΕΤΕΠΕΙΤΑ
(Μ-Ε-Τ-Ε-Π-Ε-Ι-Τ-Α) ΣΥΝΔΡΟΜΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΛΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΒΑΔΗ ΣΤΟ ΠΕΡΙΕΧΌΜΕΝΟ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΆΜΜΑΤΟΣ ΑΥΤΟΎ.

Και κάτι τελευταίο και δεν ασχολούμαι ξανά με το νήμα :

Κρίνοντας από τα γραφόμενα σου, πολύ αμφιβάλλω αν έχεις παίξει ποτέ σου στοίχημα.

Αυτά από εμένα.
 
Όλα αυτά που γράφεις είναι πολύ ωραία και σωστά και συμφωνώ κιόλας μαζί σου. Αυτό που σου ζήτησε ο Landen ως ιδιοκτήτης αυτού του ιστότοπου είναι πως ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ Ο ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΌΣ ΑΥΤΟΣ ΩΣ ΜΕΣΩ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗΣ. Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις από το παραπάνω ;;;;
Καθόλου ήρεμα δεν το λέω.



Μιλάμε για ανίατη περίπτωση. Πραγματικά όμως. Δεν ξέρω τι είναι πιο ανησυχητικό στην περίπτωση σου . Ότι ενδεχομένως να μην εχεις καταλάβει ότι ο Landen μιλάει ως ιδιοκτήτης του σάιτ/διοργανωτής του διαγωνισμού/ whatever ή ότι το γνωρίζεις αυτό και ακόμη επιμένεις πως εννοεί ότι θα ζητήσει συνδρομές από τους συμμετέχοντες για την διοργάνωση του.

Να στο κάνω, λοιπόν, πενηνταρακια - που λέει και ο Σκουντής.

Ο ΆΝΘΡΩΠΟΣ ΣΟΥ ΕΞΗΓΕΊ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΈΛΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΩΣ ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΙΚΗΤΉ ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΜΕΤΕΠΕΙΤΑ
(Μ-Ε-Τ-Ε-Π-Ε-Ι-Τ-Α) ΣΥΝΔΡΟΜΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΛΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΒΑΔΗ ΣΤΟ ΠΕΡΙΕΧΌΜΕΝΟ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΆΜΜΑΤΟΣ ΑΥΤΟΎ.

Και κάτι τελευταίο και δεν ασχολούμαι ξανά με το νήμα :

Κρίνοντας από τα γραφόμενα σου, πολύ αμφιβάλλω αν έχεις παίξει ποτέ σου στοίχημα.

Αυτά από εμένα.
Κατ' αρχή ηρέμησε λιγάκι γιατί τρομάζω από αυτούς που δεν μιλάνε ήρεμα. Εκτός αυτού, αυτοί που ανήκουν στην ελίτ του 3% της ανθρωπότητας δεν ταράζονται εύκολα, ιδιαίτερα με ζητήματα ήσσονος σημασίας που αφορούν το υπόλοιπο 97% των ανθρώπων με χαμηλή ως μέτρια αντίληψη.

Η αλήθεια είναι ότι πολλά δεν έχω καταλάβει στην ζωή, όσον αφορά όμως την εδώ συζήτηση, αυτό που κυρίως δεν κατάλαβα είναι: ΕΣΥ ως προς τι μιλάς; Ως ένα απλό μέλος που έκανε εγγραφή σε κάποιο φόρουμ ή ως εκπρόσωπος τύπου του ιδιοκτήτη του ιστότοπου; Ο.κ μιλάω με τον ιδιοκτήτη του φόρουμ και προσπαθούμε να αλληλοσυνενοηθούμε, γιατί ίσως να δημιουργήθηκαν παρανοήσεις. Εσύ που πετάγεσαι σαν θυμωμένη κλανιά τι ακριβώς προσπαθείς; Να μας δείξεις πόσο πιο έξυπνος και ευφυής είσαι απ' όλο το υπόλοιπο 97%; Οκ. λοιπόν είσαι υπερευφυία και κανονικά αδικείσαι που συμμετέχεις σε αυτό το φόρουμ γιατί εξ όσον γνωρίζω η ελίτ του 3% έχει τα δικά της φόρουμ.

Πάμε παρακάτω. Ποιος είπε ότι επειδή αναφέρθηκε μέσα σε αυτόν τον ιστότοπο μια ιδέα, αναγκαστικά η ιδέα αυτή θα υλοποιηθεί από τον ιδιοκτήτη του συγκεκριμμένου ιστότοπου; Ποιος είπε ότι δεν θα θελήσει να διοργανώσει ή να σπονσοράρει έναν τέτοιο διαγωνισμό μια στοιχηματική εταιρία, για να διαφημιστεί κιόλας εκτός των άλλων; Ποιος είπε ότι ένας τέτοιου είδους διαγωνισμός θα γίνει οπωσδήποτε διαδικτυακά και όχι κάπου με φυσική παρουσία των συμμετεχόντων; Από που ακριβώς από τα γραφόμενα μου εξάγεται πως Επιμένω ότι ο ιδιοκτήτης της σελίδας και του φορουμ θα ζητήσει συνδρομές από τους συμμετέχοντες; Και τέλος δεν μου αρέσει να επαναλαμβάνομαι αλλά θα το κάνω: Ποιοι είμαστε εμείς που θα απαιτήσουμε από κάποιον συμμετέχοντα να παραιτηθεί από την εκμετάλλευση της δημιουργίας του; Ποιος είναι αυτός που θα υποδείξει σε κάποιον άλλον να μην αποσκοπεί στο κέρδος από μια ασχολία που εξ ορισμού έχει ως αντικειμενικό σκοπό το κέρδος;

Τέλος να σου πω, ότι γενικά αμφιβάλουν οι χαζοί. Εσύ ως υπερευφυία που είσαι, κανονικά δεν πρέπει να αμφιβάλλεις για τίποτα, μιας που τα ξέρεις όλα.
Μην μας το κάνεις αυτό και σταματήσεις να ασχολείσαι με το θέμα. Η συμμετοχή μιας υπερεφυίας όπως εσύ δίνει πάντοτε ένα άλλο ενδιαφέρον στις συζητήσεις...
 
Ο.k. αλλά μάλλον και εσύ δεν με κατάλαβες, γιατί δεν αναφέρθηκα διόλου στο τι να κάνει ή να μην κάνει ο καθένας που δημιούργησε ένα τέτοιο πρόγραμμα. Δεν νομίζω πως μας πέφτει λόγος, για να κάνουμε υποδείξεις στον καθένα που δημιούργησε με κόπο ένα τέτοιο πρόγραμμα. Στο κάτω κάτω όλοι όσοι ασχολούνται με το στοίχημα έχουν ως αντικειμενικό σκοπό το κέρδος, δεν ασχολούνται μ' αυτό από φιλανθρωπία. Πως λοιπόν όλοι εμείς που αποσκοπούμε στο κέρδος χωρίς να κοπιάσουμε, θα επιβάλουμε σε κάποιον να μην ζητάει κέρδος από κάτι που έφτιαξε με πολύ κόπο; Αν λοιπόν κάποιος θέλει να ζητήσει ή να μην ζητήσει κέρδος από το δημιούργημα του, είναι κάτι που αφορά τον ίδιο.
Eίναι δικό του το σάιτ όμως και εφόσον είναι δικό του έχει το δικαίωμα να επιβάλλει τον όρο πως θα ειναι δωρεάν διαφορετικά δεν θα επιτρέψει την ανάρτηση ή άμεση ή έμμεση διαφήμιση. Θα του πει να πάει να το κάνει αλλού και θα έχει και δίκιο!
 
Παιδιά, δεν έχω καταλάβει το όλο νόημα ακόμα...Δηλαδή, αν εγώ έχω ένα κερδοφόρο σύστημα με μοντέλο εδώ στο ib, ποιός εμποδίζει το Balaton και τον κάθε χρήστη, να μου στείλει ένα πμ, να μου βάλει και 100 ευρώ στο paypal και να βγάλει λεφτά και αυτός και εγώ;
Νομίζω ότι το όλο εγχείρημα, απέτυχε πριν καν ξεκινήσει.
 
Παιδιά, δεν έχω καταλάβει το όλο νόημα ακόμα...Δηλαδή, αν εγώ έχω ένα κερδοφόρο σύστημα με μοντέλο εδώ στο ib, ποιός εμποδίζει το Balaton και τον κάθε χρήστη, να μου στείλει ένα πμ, να μου βάλει και 100 ευρώ στο paypal και να βγάλει λεφτά και αυτός και εγώ;
Νομίζω ότι το όλο εγχείρημα, απέτυχε πριν καν ξεκινήσει.

Εγώ θα σου το πω διαφορετικά, αν έχεις ένα κερδοφόρο μοντέλο θα έλεγες έχω ένα κερδοφόρο μοντέλο όταν μπορείς να τα παίζεις και να τα πληρώνεσαι μόνος σου; Αυτό έγραψα εξ' αρχής αλλά δεν έγινε αντιληπτό. Ούτε σκρινσοτ του μοντέλου δεν θα ανέβαζε κάποιος και πολύ καλά θα έκανε!
 
Παιδιά, δεν έχω καταλάβει το όλο νόημα ακόμα...Δηλαδή, αν εγώ έχω ένα κερδοφόρο σύστημα με μοντέλο εδώ στο ib, ποιός εμποδίζει το Balaton και τον κάθε χρήστη, να μου στείλει ένα πμ, να μου βάλει και 100 ευρώ στο paypal και να βγάλει λεφτά και αυτός και εγώ;
Νομίζω ότι το όλο εγχείρημα, απέτυχε πριν καν ξεκινήσει.
Στα πριβέ όπως γνωρίζεται δεν μπορούμε να επέμβουμε όπως και εκεί δεν έχουμε κάποια ευθύνη εμείς αν γίνει κάτι τέτοιο. Ελεύθερο φόρουμ είναι (αν και κάπου σταματάει η ελευθερία και το ξέρεις) γράφεται ο οποιοσδήποτε. Τώρα αν μας έρθουν μηνύματα "ο τάδε ζητάει λεφτά" κτλπ με αποδείξεις έστω τα πριβέ που του έστειλαν. Σ'εμάς όμως όχι στο φόρουμ ο συγκεκριμένος θα απομακρυνθεί, αυτό το ξέρετε.
Γενικά ξέρετε πως ο οποιοσδήποτε ζητήσει χρηματικό έπαθλο για κάτι που βάζει απομακρύνεται. Για παράδειγμα τις προάλλες πέτυχα έναν χρήστη που έβαλε ένα excel που έλεγε πως κανονικά αυτό κάνει τόσο αλλά εγώ το βάζω δωρεάν. Αν ζητούσε χρήματα και το θέμα διαγραφή και ο ίδιος θα απομακρυνόταν.

Γνωρίζεις πολύ καλά 20 χρόνια μετράει το infobeto ουδέποτε ζήτησε αλλά ούτε επέτρεψε σε κάποιον εδώ μέσα να αλιεύσει "πελάτες" για τα πρότζεκτ του.
 
Εγώ θα σου το πω διαφορετικά, αν έχεις ένα κερδοφόρο μοντέλο θα έλεγες έχω ένα κερδοφόρο μοντέλο όταν μπορείς να τα παίζεις και να τα πληρώνεσαι μόνος σου; Αυτό έγραψα εξ' αρχής αλλά δεν έγινε αντιληπτό. Ούτε σκρινσοτ του μοντέλου δεν θα ανέβαζε κάποιος και πολύ καλά θα έκανε!

Δε χρειάζεται να παρουσιάσεις μοντέλο. Να παρουσιάσεις προβλέψεις χρειάζεται. Και υπάρχει κερδοφόρο μοντέλο που παρουσιάστηκε εδώ, μέσω των προβλέψεών του.
 
Eίναι δικό του το σάιτ όμως και εφόσον είναι δικό του έχει το δικαίωμα να επιβάλλει τον όρο πως θα ειναι δωρεάν διαφορετικά δεν θα επιτρέψει την ανάρτηση ή άμεση ή έμμεση διαφήμιση. Θα του πει να πάει να το κάνει αλλού και θα έχει και δίκιο!
Μέχρι στιγμής έχουμε 2 άτομα που προσπαθούν να εκφράσουν τις προθέσεις και τις απόψεις του ιδιοκτήτη του σάιτ. Προκαταβάλετε τι θα πει και τι θα κάνει ο ιδιοκτήτης του σάιτ; Εγώ θα έλεγα να αφήσουμε τον ιδιοκτήτη του σάιτ να εκφράσει μόνος του τις απαιτήσεις, τις ενστάσεις και τις αντιρρήσεις του. Προσωπική γνώμη έχετε να εκφράσετε; Να μας πείτε πως βλέπετε ένα τέτοιο εγχείρημα και αν υπάρχει κάποιο ενδεχόμενο πρόβλημα που μπορεί να ανακύψει; Και τέλος αν ανακύπτουν ζητήματα ηθικής, έχετε προσωπική κρίση για να την εκφράσετε δημόσια ή μόνο την ηθική κρίση του ιδιοκτήτη του σαιτ εκφράζετε;
 
Δε χρειάζεται να παρουσιάσεις μοντέλο. Να παρουσιάσεις προβλέψεις χρειάζεται. Και υπάρχει κερδοφόρο μοντέλο που παρουσιάστηκε εδώ, μέσω των προβλέψεών του.
Το ίδιο είναι βρε. Έστω πως κάποιος έχει ποσοστό επιτυχίας 80% στο 2,00 απόδοση. Και αρχίζει και γράφει ματς. Πες ότι τα pregame bets τα τοποθετεί στο δύο και είναι ικανοποιημένος από αυτό. Πες όμως πως πολλοί όμως από τους αγώνες παρουσιάζουν την τάση να έχουν ανατροπές και το αουτσάιντερ να σκοράρει πρώτο και το δύο στην διάρκεια του αγώνα να γίνεται 2.80 ή 3,20 και αυτός που βγάζει τις προβλέψεις το γνωρίζει αυτό. Για ποιο λόγο να αρχίζει να τις γράφει, όταν θα γνωρίζει πως πλέον θα χάνει απόδοση γιατί οι άλλοι είναι πιο γρηγοροι από εκείνον και παίρνουν καλύτερη απόδοση; Γιατί να μπει σε αυτή τη διαδικασία;

Σε κανονικές αποδόσεις υπάρχει αυτό το κερδοφόρο μοντέλο ή σε wrong odds ? Aν υπάρχει σε κανονικές στείλε μου το λινκ να το δω λίγο αν και δεν ποντάρω ποτέ σε σημεία έτσι απλώς να το δω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το ίδιο είναι βρε. Έστω πως κάποιος έχει ποσοστό επιτυχίας 80% στο 2,00 απόδοση. Και αρχίζει και γράφει ματς. Πες ότι τα pregame bets τα τοποθετεί στο δύο και είναι ικανοποιημένος από αυτό. Πες όμως πως πολλοί όμως από τους αγώνες παρουσιάζουν την τάση να έχουν ανατροπές και το αουτσάιντερ να σκοράρει πρώτο και το δύο στην διάρκεια του αγώνα να γίνεται 2.80 ή 3,20 και αυτός που βγάζει τις προβλέψεις το γνωρίζει αυτό. Για ποιο λόγο να αρχίζει να τις γράφει, όταν θα γνωρίζει πως πλέον θα χάνει απόδοση γιατί οι άλλοι είναι πιο γρηγοροι από εκείνον και παίρνουν καλύτερη απόδοση; Γιατί να μπει σε αυτή τη διαδικασία;
Όλο αυτό που γράφεις, ανήκει στο τεχνικό κομμάτι. Στη συμφωνία για το πεδίο της πρόβλεψης.
Το όλο εγχείρημα μπορεί να γίνει κλειστό, κρυφό για τα μέλη, θα αναφερθούν με κάποια βαφτισμένα ονόματα τα μοντέλα, οι προβλέψεις θα πάνε σε moderators με μορφή .csv και θα ελέγχονται μόνο από αυτούς οι οποίοι θα ανακοινώνουν βαθμολογίες μοντέλων.
Και κάτι άλλο:
Δηλαδή εγώ που πριν καιρό ανέβασα αυτό
και μάλλον θα επαληθευτεί αν δεν πάει κάτι στραβά, θα πρέπει να αισθανθώ άσχημα, αν ένα μέλος που είναι άσχετος με την όλη διαδικασία, μου ζητήσει να του φτιάξω πρόβλεψη για το ιταλικό πρωτάθλημα και μου βάλει και 20 ευρώ στο paypal;
Ρε θα τρελλαθούμε...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Αρίσταρχος
Larry αυτό που ανέβασες είναι μακρυχρόνιο, όταν θα πας στο ανταλλακτήριο και θα δεις πως πριν από εσένα έχουν τοποθετήσει στο 2,80 ή στο 3,40 σε αγώνες του ΣΚ, 150 χιλιάρικα αταίριαστα ενώ αυτό δεν συνέβαινε πριν ανεβάσεις τα στοιχήματα σου θα στεναχωρηθείς γιατί θα σου μείνει το στοίχημα αταίριαστο ή όχι και θα πεις δεν πειράζει έβγαλα 30 ευρώ από την πρόβλεψη που πούλησα;
 
Larry αυτό που ανέβασες είναι μακρυχρόνιο, όταν θα πας στο ανταλλακτήριο και θα δεις πως πριν από εσένα έχουν τοποθετήσει στο 2,80 ή στο 3,40 σε αγώνες του ΣΚ, 150 χιλιάρικα αταίριαστα ενώ αυτό δεν συνέβαινε πριν ανεβάσεις τα στοιχήματα σου θα στεναχωρηθείς γιατί θα σου μείνει το στοίχημα αταίριαστο ή όχι και θα πεις δεν πειράζει έβγαλα 30 ευρώ από την πρόβλεψη που πούλησα;
Νομίζω ότι τα περιπλέκουμε τα πράγματα...Μιλάμε για χορηγούς, συνδρομές, αγοραπωλησίες, ανταλλακτήρια, αταίριαστα στοιχήματα και χιλιάρικα, ενώ το θέμα είναι πολύ απλό...Ένα μηχάνημα, ένας αλγόριθμος, δεδομένα και προβλέψεις.
 
Γνωρίζεις πολύ καλά 20 χρόνια μετράει το infobeto ουδέποτε ζήτησε αλλά ούτε επέτρεψε σε κάποιον εδώ μέσα να αλιεύσει "πελάτες" για τα πρότζεκτ του.
Αυτή η φράση από μόνη της υποτιμά την νοημοσύνη πολλών εδώ μέσα...

Σοβαρά τώρα;;; 20 χρόνια το infobeto ΔΕΝ επέτρεψε σε ΚΑΝΕΝΑΝ εδώ μέσα να αλιεύσει πελάτες για το πρότζεκτ του;;; Και οι στοιχηματικές εταιρίες τι ρόλο βαράνε εδώ μέσα;;; Όπου και αν κοιτάξει κανείς στην σελίδα, απ' την κορφή μέχρι τα νύχια, θα δει διαφημίσεις στοιχηματικών εταιριών... Ειδικές μπάρες στο πλάι που μας ενημερώνουν για τις προσφορές των εταιριών... Ειδική κατηγορία στην αρχική σελίδα με τις καλύτερες στοιχηματικές εταιρίες, συνοδευόμενη από οδηγό εγγραφής και πλοήγησης για κάθε μια εταιρία ξεχωριστά. Ειδικά θέματα που αφορούν συγκεκριμμένες εταιρίες και τις προσφορές τους.... Άρθρα που κατευθύνουν τους υποψήφιους παίχτες σε συγκεκριμένες εταιρίες...

Και λες πως κανείς δεν αλλιεύει, εδώ μέσα πελάτες; Αν υπάρχουν εδώ μέσα κάποιοι που ψαρεύουν πελάτες για τα πρότζεκτ τους, αυτοί είναι πρώτοι απ' όλους οι στοιχηματικές εταιρίες. Με το αζημίωτο υποθέτω, γιατί για να συντηρηθεί μια σελίδα όπως αυτή και μάλιστα επί 20 χρόνια, θα έχει αρκετά έξοδα τα οποία από κάπου πρέπει να βγουν. Και ξαφνικά δηλώνετε ως ιδιοκτήτες της σελίδας, ενοχλημένοι αν υπάρξει κάποιος που θα προσπαθήσει να διαφημίσει το πρότζεκτ του ή να αλιεύσει πελατάκια για να βγάζει κ' αυτός το μεροκαματάκι του δίπλα στα μεγαθήρια. Δηλώνετε μάλιστα πως ουδέποτε επιτρέψατε ή θα επιτρέψετε κάτι τέτοιο, λες και είναι ανήθικο να αλλιεύει κανείς πελάτες ή να αποσκοπεί σε διαφήμιση της εργασίας του, σε μια δραστηριότητα που εξ ορισμού περιστρέφεται γύρο από το κέρδος...

Φαντάζομαι είναι ανήθικο μόνο για τους απλούς χρήστες να αλλιεύουν κάνα πελατάκι, αλλά όχι φυσικά για τις μεγαλοεταιρίες που αλλιεύουν σωρηδόν κοπάδια από πελατάκια και εκατομμύρια ευρώ. Φαντάζομαι επίσης πως είναι ανήθικη η αλλίευση πελατών και κέρδους, μόνο αν δεν αποκομίζει κάποιο κέρδος και η σελίδα σας από αυτό. Αν μας πεις λοιπόν ότι δεν επιτρέπεται η ΔΩΡΕΑΝ διαφήμιση και αλίευση πελατών εδώ μέσα μπορώ να το καταλάβω και να το αποδεχτώ. Όταν όμως αυτό μας το παρουσιάζεις λίγο πολύ σαν μια κατακριτέα πρακτική για τους απλούς χρήστες, ενώ το ανέχεσαι -αν όχι το προωθείς εσύ ο ίδιος- για τις στοιχηματικές που αλλιεύουν σωρηδόν πελάτες εδώ μέσα, τότε υποτιμάς την δική μου νοημοσύνη και φαντάζομαι και πολλών άλλων. Άρα λοιπόν το ζήτημα δεν είναι αν πρέπει ή δεν πρέπει να διαφημίζεται κάποιος ή να αλλιεύει πελάτες εδώ μέσα, αλλά πόσα πρέπει να πληρώσει για να διαφημιστεί και να αλλιεύει τους πελάτες εδώ. Εξ άλλου εξ ορισμού η ύπαρξη μια τέτοιας σελίδας αποσκοπεί να κατευθύνει την προσοχή του κοινού, σε μια δραστηριότητα που έχει ως αντικειμενικό σκοπό το κέρδος, κατευθύνοντας τους έτσι έμμεσα ή άμεσα στο να γίνουν πελάτες των εταιριών.
 
Πάλι δεν θες να καταλάβεις...

Το infobeto 20 χρόνια δεν έχει ζητήσει ούτε 1 ευρώ από τα μέλη του ή τους αναγνώστες του.
Το να συγχέεις την διαφήμιση που ο καθε δισφημιζομενος προβάλει νόμιμα το προϊόν του με το να ζητήσουμε εμείς χρήματα από τους αναγνώστες μας... μάλλον δείχνει ότι δεν κατανοείς βασικά πράγματα και ούτε μας ξέρεις.

Το μόνο που κατανοείς ειναι να έρθεις σε ένα site 20 ετων να τσιμπήσεις μέλη για να σου δώσουν συνδρομή. Και θες και χορηγο κιολας στοιχηματική... μα καλά δεν σκέφτηκες ότι ζητάς από μια στοιχηματικη να πληρώσει κάποιον για να βρει τρόπο πως θα τον κερδίζουν οι παίκτες;

Το business plan χανει απο παντου με αυτο τον τρόπο σκέψης. Εγώ γι αυτό δεν θέλω να εμπλακώ. Υπήρχε πολυ πιο ωραίος και τίμιος τρόπος να γίνει κάτι καλό αλλα χρειαζεται διαφορετική νοοτροπία και διαφορετικό τρόπο.

Over and out.
 
  • Like
Αντιδράσεις: gdouvl1984 και Ertzan
Και θες και χορηγο κιολας στοιχηματική... μα καλά δεν σκέφτηκες ότι ζητάς από μια στοιχηματικη να πληρώσει κάποιον για να βρει τρόπο πως θα τον κερδίζουν οι παίκτες;
Γιατί το βλέπεις έτσι;
Στη σελίδα kaggle.com, υπάρχουν εκατοντάδες οι οποίοι αναπτύσσουν μοντέλα και οι ίδιες οι εταιρίες χρηματοδοτούν διαγωνισμούς που θα αναδείξουν τους καλούς και υπάρχουν και χρηματικά βραβεία.
Αν εγώ αναπτύξω κάτι καλό, ποιό το μεμπτό ο stoiximan και κάθε stoiximan, να με προσεγγίσει για να βρεθεί ένα βήμα νωρίτερα από τους παίκτες;
Όλο αυτό δεν το λέω για να σου αλλάξω γνώμη, έτσι κι αλλιώς με την τροπή που πήρε δε θα συμμετείχα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Αρίσταρχος
Πάλι δεν θες να καταλάβεις...

Το infobeto 20 χρόνια δεν έχει ζητήσει ούτε 1 ευρώ από τα μέλη του ή τους αναγνώστες του.
Το να συγχέεις την διαφήμιση που ο καθε δισφημιζομενος προβάλει νόμιμα το προϊόν του με το να ζητήσουμε εμείς χρήματα από τους αναγνώστες μας... μάλλον δείχνει ότι δεν κατανοείς βασικά πράγματα και ούτε μας ξέρεις.

Το μόνο που κατανοείς ειναι να έρθεις σε ένα site 20 ετων να τσιμπήσεις μέλη για να σου δώσουν συνδρομή. Και θες και χορηγο κιολας στοιχηματική... μα καλά δεν σκέφτηκες ότι ζητάς από μια στοιχηματικη να πληρώσει κάποιον για να βρει τρόπο πως θα τον κερδίζουν οι παίκτες;

Το business plan χανει απο παντου με αυτο τον τρόπο σκέψης. Εγώ γι αυτό δεν θέλω να εμπλακώ. Υπήρχε πολυ πιο ωραίος και τίμιος τρόπος να γίνει κάτι καλό αλλα χρειαζεται διαφορετική νοοτροπία και διαφορετικό τρόπο.

Over and out.
Το θέμα από αλλού ξεκίνησε και η συζήτηση αλλού καταλήγει... Δεν πειράζει, κάθε παρέκκλιση είναι χρήσιμη για να βγάλουμε ορθά συμπεράσματα σχετικά με όσα συμβαίνουν γύρω μας.

Ασφαλώς και το infobeto δεν ζήτησε και ούτε θα ζητήσει από τους αναγνώστες του και από τα μέλη του ούτε 1 ευρώ. Δεν αμφισβητήθηκε αυτό. Προφανώς οι πηγές εσόδων της σελίδας είναι άλλες, για να μπορέσει να συντηρηθεί. Οι πηγές εσόδων είναι οφθαλμοφανείς στις διαφημιστικές μπάρες της σελίδας, αλλά και σε στοχευμένα άρθρα που λειτουργούν ως κράχτες...

Επειδή όντως δεν σας ξέρω, γι' αυτό ρωτώ για να σας μάθω και να σας καταλάβω. Για να καταλάβω λοιπόν... το ζήτημα ποιο είναι, η νομιμότητα; Δηλαδή οι εταιρίες που διαφημίζονται εδώ μέσα είναι νόμιμες, ενώ τα μέλη του φόρουμ που προσπαθούν να αλιεύσουν κάναν πελάτη τι είναι, παράνομοι; Η νομιμότητα είναι το πρόβλημα σας; Και αν τα μέλη που προσπαθούν να αλλιεύσουν είναι και αυτοί νόμιμοι τότε τι γίνεται; Μπορούν ή όχι να αλιεύουν πελάτες; Υποθετικά μιλώντας, αν τα μέλη που θέλουν να διαφημίζονται είναι διατεθειμένοι να σας πληρώνουν κιόλας για να αλλιεύουν πελάτες, πάλι έχετε πρόβλημα με αυτό;

Όσον αφορά εμένα, ούτε συνδρομή ζήτησα από κανέναν, ούτε είπα πως πουλάω κάτι και ψάχνω να βρω πελάτες για να το αγοράσουν. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως αποκλείεται να θελήσω κάποια στιγμή να πουλήσω κάτι. Όποιος πουλάει την εργασία του είναι κατακριτέος ή πάλι μπαίνει η νομιμότητα στο προσκήνιο, αν δηλαδή είναι εγγεγραμμένος στα καταστοιχα της εφορίας για να θεωρείται νόμιμος;;

Επίσης ούτε χορηγό ψάχνω. Παρόλα αυτά υπάρχουν εταιρίες που πληρώνουν και χορηγούν άτομα και σελίδες οι οποίες συμβουλεύουν τον κόσμο τρόπους για να κερδίσουν τις εταιρίες. Υπάρχουν και στοιχηματικές εταιρίες που μέσα από την ίδια την σελίδα τους δίνουν συμβουλές στο κόσμο τι να παίξει... Μάλλον οι εταιρίες που το κάνουν αυτό θα είναι κορόιδα και ψάχνουν τρόπους για να βγουν χαμένες.

Τέλος όσον αφορά τις εταιρίες, μια εταιρία θα μπορούσε να εκδηλώσει ενδιαφέρον για έναν τέτοιο διαγωνισμό, γιατί θα την ενδιέφερε να μάθει τι εργαλεία έχουν αναπτύξει οι πελάτες της για να κερδίσουν και ίσως ενδιαφερόταν να αποκτήσει προς ιδίον όφελος τα εργαλεία που θα της φαινόταν χρήσιμα.

Όσον αφορά τώρα το αν θα εμπλακείς ή όχι με ένα τέτοιο εγχείρημα, αυτό προφανώς δεν έχει να κάνει με εμένα που το ανέφερα ως ιδέα, ή με τις δικές μου προθέσεις. Ούτε το ανέφερα ως ιδέα, περιμένοντας σώνει και καλά να το αναλάβεις εσύ για να το διοργανώσεις. Η ιδέα υπάρχει και αν κάποιος στο μέλλον την βρει ενδιαφέρουσα και διαθέτει τα μέσα θα την διοργανώσει. Αν θα είσαι εσύ ή κάποιος άλλος μικρή σημασία έχει.
 
Αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως αποκλείεται να θελήσω κάποια στιγμή να πουλήσω κάτι.

Από όλα που έγραψες θα κρατήσω το αυτό εδώ γιατί αυτό εδώ σου λέμε από το πρωί όλη. Ότι εδώ μέσα δεν μπορείς.
Ξεκινάς ένα πρότζεκτ προβλέψεων πάει καλά το βλέπεις και αυτό δεν σε καλύπτει το τζάμπα και λες "Παιδιά θέλω 10-20-30 ευρώ κτλπ το μήνα" ε το καλύτερο για σένα είναι να σταματήσεις πριν καν πεις αυτό το πράμα και να κοιτάξεις πως θα το πουλήσεις και θα κάνεις το μάρκετινγκ αλλού γιατί εδώ μέσα δεν θα επιτραπεί πιο απλά δεν γίνεται να το πούμε πιστεύω
 
Μου φαίνεται περίεργο που δεν καταλαβαίνεις.

Να πάω στο Facebook και να πω του Μαρκ:
Μαρκ κάνε μου ένα event και πες στο κοινό του Facebook για μια εφαρμογή που εχω... και όλα οκ. Δωρεάν θα είναι... αλλά μετά που θα μου μαζέψεις κόσμο μπορεί και να την κάνω με συνδρομή. Αλλα τι σε νοιάζει εσένα... Κακως σε νοιάζει, εσυ που βγάζεις τοσα χρήματα από τις διαφημίσεις. Αντε... μαζεψε μου συνδρομητές ντε... και αν αρέσει σε κανεναν την πουλαω.

Αυτός ο τρόπος προσέγγισης π.χ. με χαλάει...
 
Από όλα που έγραψες θα κρατήσω το αυτό εδώ γιατί αυτό εδώ σου λέμε από το πρωί όλη. Ότι εδώ μέσα δεν μπορείς.
Απ' όλα όσα έγραψα κράτα ό,τι γουστάρεις, δεν πρόκειται να κάνω κουμάντο στα γούστα σου.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοιχτό για περαιτέρω απαντήσεις.

Προγνωστικά

    • Δεν υπάρχουν ποδοσφαιρικές αθλητικές μεταδόσεις σήμερα
  • 20:00
    Novasports Start
    • Ζάλγκιρις Κάουνας - Αρμάνι Μιλάνο
  • 21:30
    Novasports 4HD
    • Μπάγερν Μονάχου - Μπαρτσελόνα
  • 21:30
    Novasports 5HD
    • Μπασκόνια - Αναντολού Εφές
  • 21:30
    Novasports Prime
    • Παρτίζαν - Ολυμπιακός
  • 22:00
    Novasports 2HD
    • Βιλερμπάν - Μονακό
  • Αύριο 29-03-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 01:05
    Novasports 4HD
    • Arizona - Clemson
  • 01:30
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Ατλάντα Χοκς - Μπόστον Σέλτικς
  • 01:35
    Novasports 5HD
    • San Diego St. - UCONN
  • 02:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • Νιου Ορλίνς Πέλικανς - Μιλγουόκι Μπακς
  • 04:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 19:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
  • 21:00
    Novasports 6HD
    • Ριμπάκινα - Αζαρένκα
  • Αύριο 29-03-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
  • 02:30
    Novasports 6HD
    • Αλεξάντροβα - Κόλινς
Γενική Κουβεντούλα
Βοήθεια Χρήστες
  • Κανένας δεν κουβεντιάζει αυτή τη στιγμή.
  • PANATHA PANATHA:
    Είδες ριπλέι?
  • Ertzan Ertzan:
    ναι
  • PANATHA PANATHA:
    Η Φενέρμπαχτσε επιθυμούσε να πάρει αναβολή το ντέρμπι της 7ης Απριλίου με την Γαλατάσαραϊ για το τουρκικό Super Cup ελέω... Ολυμπιακού, όμως το συγκεκριμένο αίτημά της δεν έγινε αποδεκτό από την ποδοσφαιρική ομοσπονδία της χώρας.
  • PANATHA PANATHA:
    Η ποδοσφαιρική ομοσπονδία της Τουρκίας (TFF) ενημερώσε και τους δύο συλλόγους πως
    αυτό έχει να κάνει με το ότι δεν υπάρχει εναλλακτική ημερομηνία λόγω του φορτωμένου αγωνιστικού προγράμματος των ομάδων.
  • Ertzan Ertzan:
    Θα το έγραφα το πρωί αλλά από το κινητό δεν ήρθε. Οι αλλόθρησκοι όπως ήταν φυσιολογικό είπαν πως δεν θα δεχτούν την αναβολή του αγώνα. Οι δικοί μας έκαναν αίτηση για αναβολή και απότι διάβασα έλεγαν να γίνει ο αγώνας με την λήξη του πρωταθλήματος όμως η Ομοσπονδία που έχει χεστεί πάνω της και ακόμα να βγάλει την απόφαση για τις "τιμωρίες" δεν το έκανε αποδεκτό.
  • Ertzan Ertzan:
    Η Fenerbahce είναι η ομάδα που μάζεψε τους περισσότερους πόντους στην Ευρώπη αλλά δεν το βλέπουν έτσι δεν πειράζει όμως είναι μεγάλος ο θεός
  • PANATHA PANATHA:
    Δειχνει ο ΑΝΤ1 F1 την Κυριακή το πρωι??
  • Ertzan Ertzan:
    Νομίζω μόνο το plus θα το έχει
  • PANATHA PANATHA:
    ρε τα λαμογια....
  • Ertzan Ertzan:
    είχε προσφορά μέσω της ΔΕΗ για 9 μήνες δωρεάν πριν 1 μήνα
  • PANATHA PANATHA:
    ναι το ξερω....
  • PANATHA PANATHA:
    κ μαγνητοσκόπηση το δείχνει ο Αντ1 το ελεύθερο κανάλι στης 17:00
  • PANATHA PANATHA:
    Αγγλία - Βραζιλία 0-0 στο 36......Over 0,5 στο πρωτο μερος
  • PANATHA PANATHA:
    Απόδοσ
    η @31.0
  • M Forum Bot:
    Ο χρήστης MrChow ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Maurice Moss Tips" στο Προγνωστικά Ποδοσφαίρου.
  • Ertzan Ertzan:
    συνεχίζει η προσφορά της ΔΕΗ για Αντέννα plus νομίζω μέχρι 14 Απριλίου
  • Ertzan Ertzan:
    Λίγες μέρες πριν την συνέλευση της Fenerbahce βγήκε στην φόρα η συνάντηση που είχε ο Hugh Dallas με τους διαιτητές και οι συνομιλίες για τον αγώνα Galatasara-Antalyaspor όπου εκεί ο διαιτητής του VAR παραδέχεται πως έκανε λάθος στο πέναλτι που πήρε ο παίκτης της Γαλατσαραϊ όπου στην ουσία το είπε πως "βούτηξε" ο παίκτης στην μικρή επαφή που είχε που δεν ήταν για πέναλτι. Γι'αυτήν την φάση είχε μιλήσει και ο Πρόεδρος μας όπου είπε αυτά που συμβαίνουν και η Ομοσπονδία τον έβγαλε ψεύτη, ωραία πράγματα
  • S Forum Bot:
    Ο χρήστης std157489 ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Φοιτητική Έρευνα για το Λιανικό Εμπόριο" στο Καφενείο.
  • PANATHA PANATHA:
    Μονο ο Τζαβελας θα μπορουσε να φαει κοκκινη καρτα χωρις να παιζει....πραγματικα ειναι ηλιθιο το παιδι...
  • Ertzan Ertzan:
    το είχε παίξει στοίχημα γι'αυτό :p
  • PANATHA PANATHA:
    Πραγματικα απορω....αφου σε καθε ματς ειναι με νευρα γιατι δεν το κοβει το ρημαδι και να ξεκινησει το ψαρεμα....
  • PANATHA PANATHA:
    Σε λιγο θα το καρφωσει ο Φωτης....
  • PANATHA PANATHA:
    Δεν γινονται αυτα....
  • Ertzan Forum Bot:
    Ο χρήστης Ertzan ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Κύπελλο IFC#15 Ημιτελικός (30-31/3/2024)" στο Διαγωνισμός I.F.C..
    Ertzan Forum Bot: Ο χρήστης Ertzan ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Κύπελλο IFC#15 Ημιτελικός (30-31/3/2024)"...