Πως επαληθεύετε τους λογαριασμους σας; Περιπτωση Fonbet

Nikko

New Member
18 Ιαν 2011
23
6
3
Εδω και χρονια, οποτε χρειαστει να στειλω διαδικτυακα εγραφα ταυτοποιησης παντα βαζω υδατογραφημα μπροστα τους.
Αυτο το κανω για λογους ασφαλειας, γιατι ασχετα με το τι λενε οι εταιρειες ποτε δεν ξερεις αυριο μεθαυριο τι μπορει να γινει.
Απειρα τα παραδειγματα που γινονται leak και χακαρονται συστηματα και διαρρεουν προσωπικες πληροφοριες.
Το υδατογραφημα ειναι μια δικλειδα ασφαλειας που μπορει να μην ειναι 100% αδιαβλητη αλλα εχει σκοπο να ζορισει καποιον απο μη εξουσιοδοτημενη χρηση του εγραφου.

Κανω λοιπον το ιδιο και στην Fonbet. Παιζει να ειναι και οι μοναδικοι που θυμαμαι που δεν το δεχονται.
Ζητανε την ταυτοτητα χωρις κανενα ιχνος.

Τι κανετε σ αυτην την περιπτωση;
Αναφερω οτι τετοια οδηγια εχει δωθει και απο το ΙΝΚΑ ωστε μ αυτον τον τροπο να προστατευονται τα προσωπικα δεδομενα.

 
  • Like
Αντιδράσεις: McLaren17
Σωστό σε βρίσκω. Δεν το είχα σκεφτεί και πρέπει να το εφαρμόζουμε όσο το δυνατόν περισσότερο.
 
Ναι. Μ αυτους που δεν το δεχονται τι κανουμε;
Μου εστειλαν ενα mail απλα του τυπου: Μη στεναχωριεσαι! Λαμβανουμε το θεμα της ασφαλειας πολυ σοβαρα!

Απορω, αν φανε κανα hack, τι θα βγουν να πουν;
Η ακομα χειροτερα γινει καμια διαρροη εκ των εσω; Καθως μην ξεχναμε οτι μιλαμε για ιδιωτικες εταιριες, ιδιωτικους υπαλληλους που κοιτανε φορα παρτιδα τα εγγραφα μας και απολυονται-προσλαμβανονται οποτε ναναι χωρις να ξερουμε τι φαση ειναι ο καθενας τους.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Infobetakias
Αυτο ειναι μια σκεψη... με κοινοποιηση σε ΕΕΕΠ...
Για να δουμε..
 
Λοιπον, εκανα αυτο που ειπα παραπανω.
Αυτοι που λετε, και φανταζομαι κ αλλοι, συνεργαζονται με αλλες υπηρεσιες που προσφερουν ταυτοποιηση.
Η fonbet συγκεκριμενα συνεργαζεται με την SumSub. Εκει στελνουν τα στοιχεια μας. Προφανως η διαδικασια περιγραφεται στους ορους χρησης οποτε δεν κανουν κατι επιληψιμο, με την διαφορα οτι τα δικα μας εγγραφα ταξιδευουν με την "αδεια μας" σε τοπους μακρυνους.

Το δικο μου εγγραφο επειδη το ειχα επεξεργαστει για το υδατογραφημα μεσω photoshop, το απερριπτε το συστημα εξαιτιας καποιων metadata που αφηνει το photoshop στο αρχειο. Οποτε στο software της SumSub χτυπουσε redflag.
Η λυση ηταν να αφαιρεσω τα metadata απο το αρχειο, το εκανα και καλου κακου ενα pdf και περασε κανονικα την ταυτοποιηση παρ'ολο το υδατογραφημα.
 
ολοι αυτοι που τσεκαρουν εγγραφα το πρωτο πραγμα που τσεκαρουν ειναι το exif file
εκει φαινονται ολα

αν ανοιχτηκε,ποτε φτιαχτηκε,αν επεξεργαστηκε κτλ
 
Ιδια περιπτωση και με bet365. Εστειλα παλι με υδατογραφημα με σβησμενα αυτην την φορα exif data.
Αλλα δεν τους εκανε.
Τελικα εγραψα πανω στην ταυτοτητα χειρογραφα με μαρκαδορο και εστειλα φωτο με λιγο επιθετικο υφος και το περασαν.
Εχει παραγινει αυτο το πραγμα.
Δεν νιωθω ανετα να εχει ο αλλος αυτουσια ταυτοτητα στα κιταπια του. Αυριο μεθαυριο μπορει να βρω τον μπελα μου. Δλδ αυτοι θα τον βρουν αλλα γιατι να μπλεκουμε...
 
Η κάθε εταιρεία προφανώς έχει διαφορετικό τρόπο επαλήθευσης στοιχείων. Παράδειγμα η Pokerstars.gr δεν δεχόταν ταυτότητα που είχε βγει πριν 15 χρόνια, δεν ήθελαν ούτε δίπλωμα οδήγησης ή διαβατήριο. Το αιτιολογικό ήταν ότι η ταυτότητα έχει λήξει και έπρεπε να είχε βγει πρόσφατα. Όλες οι άλλες εταιρείες δέχθηκαν κανονικά τη συγκεκριμένη ταυτότητα.
 
Αυτο ακριβως ειναι το προβλημα. Οτι το ιδιο εγγραφο καποιοι το δεχονται και καποιοι αλλοι οχι.
Οταν υπακους σε καποιους νομους δεν μπορεις να κανεις οτι σου κατεβει στο κεφαλι.
Και αυτο που ειναι για γελια ειναι οτι αυτοι οι ιδιοι επικαλουνται σε τετοιες περιπτωσεις οτι "εχουμε νομικη υποχρεωση απεναντι στο κρατος" και μπλα μπλα μπλα.
Οταν κατι ειναι συμφωνα με τον νομο το δεχεσαι. Στην δικη σου περιπτωση οντως η ταυτοτητα εχει ισχυ 15ετιας.
Αλλα οχι δεν δεχομαι διπλωμα, η διαβητηριο επειδη ετσι θελω. Αν ειχες αδεια χρησης απο το Κουρακαο τοτε κανε οτι θες. Αλλα απο την στιγμη που εισαι νομιμη στην Ελλαδα το δεχεσαι χωρις μα μου.
Απλα προφανως και υπαρχει ατιμωρησια για αυτο ολοι χορευουν.
Η Novibet μου ζηταει σελφι και βεβαιωση κινητου για να βγαλω το αρχικο μου κεφαλαιο. 20 ευρω εβαλα, 20 ευρω θελω να παρω πισω αφου διαπιστωσα οτι εχω φαει λιμιτ. Εκλεισα τον λογαριασμο και θα τους κανω καταγγελια.
Επιστροφη χρηματων ζηταω οχι αναληψη.
 

Προγνωστικά

  • 22:00
    COSMOTE SPORT 2 HD
    • Μπαρτσελόνα - Παρί Σεν Ζερμέν
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 3 HD
    • Ντόρτμουντ - Ατλέτικο Μαδρίτης
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 9 HD
    • Σαουθάμπτον - Πρέστον
  • 22:15
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Φαμαλικάο - Σπόρτινγκ Λισαβόνας
  • 20:00
    Novasports Prime
    • Μακάμπι Τελ Αβίβ - Μπασκόνια
  • 21:00
    Novasports 5HD
    • Αναντολού Εφές - Βίρτους Μπολόνια
  • 21:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • Βόννη - Περιστέρι
  • Αύριο 17-04-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 02:30
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • SoFi NBA Play-In Tournament
  • 04:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 05:00
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • SoFi NBA Play-In Tournament
  • 12:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
  • 14:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
  • 16:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
  • 18:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
  • 19:30
    Novasports 6HD
    • WTA 500 Porsche Tennis Grand Prix
Γενική Κουβεντούλα
Βοήθεια Χρήστες
  • Κανένας δεν κουβεντιάζει αυτή τη στιγμή.
  • Ertzan Ertzan:
    Όχι Final Four στον τελικό. Μπαρτσελόνα περνάω καλά εσάς από τα αποδυτήρια ΑΝ έρθετε οπότε είμαι τελικό
  • Ertzan Ertzan:
    Ολυμπιακός-Fener τελικό και το repeat του τελικού fixed
  • PANATHA PANATHA:
    μας μπερδεψες....
  • Ertzan Ertzan:
    κάτσε μπερδεύτηκα και εγώ
  • Ertzan Ertzan:
    Fener-Μονακό έχουμε και ΑΝ έρθετε έχουμε Fener-Παναθηναϊκό
  • PANATHA PANATHA:
    Μπαρτσελοα - Ολυμπικός και μετα με τον νικητη Ρεαλ - 8η ομαδα
  • Ertzan Ertzan:
    Ολυμπιακός-Μπαρτσελόνα και μετά Ολυμπιακός-Ρεάλ εε?
  • PANATHA PANATHA:
    Τα ζευγάρια των playoffs Ρεάλ Μαδρίτης - Μακάμπι ή Μπασκόνια ή Βίρτους ή Εφές / Παναθηναϊκός - Μακάμπι ή Μπασκόνια / Μονακό - Φενέρμπαχτσε / Μπαρτσελόνα -
    Ολυμπιακός
  • PANATHA PANATHA:
    Οποτε την Τριτη εχουμε Μπακαμπι - Μπασκονια σε μονο ματς....ο νικητης παιζει με Παναθα.....ο ηττημενος θα παιξει με τον νικητη του Εφες - Βίρτους και η νικητρια με την Ρεαλ Μαδριτης....
  • PANATHA PANATHA:
    Με την φορα που εχει παρει η Εφες μπορει να κερδισει Βιρτους και οποια χασει στο Μακαμπι - Μπασκονια και να κοντραρει την Ρεαλ...
  • PANATHA PANATHA:
    Στα εξηγησα ωραια?
  • animusbet animusbet:
    Δεν υπάρχει ομάδα Εφές,επειδή κέρδισε 2 φορές σε μια εβδομάδα τη Φενέρ την κάναμε και ομαδάρα?
  • Ertzan Ertzan:
    Η Ρεάλ δεν χάνει από Efes εκτός και αν ο Λάρκιν τα βάζει και από το σπίτι του τότε υπάρχει ελπίδα
  • Ertzan Ertzan:
    να και ο άλλος πελατάκος :smk1:
  • PANATHA PANATHA:
    Στα 5 ματς πιστευω πως η Ρεαλ θα περασει.....απλα ενω εχει βγει πρωτη μπορει να μην εχει τοσο ευκολο αντιπαλο οσο θα ηταν το φυσιολογικο
  • PANATHA PANATHA:
    1900 ματς και συνεχιζουμε :p
  • Ertzan Ertzan:
    Η Λίβερπουλ είμαι σίγουρος έστειλε κόσμο και κοσμάκι κουβά, σημεία, χάντικαπ όβερ τα πάντα όλα
  • PANATHA PANATHA:
    Σιγουρα τα πολλα λεφτα θα χαθηκαν στο live
  • Ertzan Ertzan:
    Στο ρελαντί τα κορίτσια μας την Βιλνέβ στον τελικό 58-45 λήξη του πρώτου ημιχρόνου
  • Ertzan Ertzan:
    Οι Άγγλοι αυτήν την αγωνιστική κυριολεκτικά γάμησαν κόσμο και κοσμάκι 0-2 η Άστον Βίλλα
  • PANATHA PANATHA:
    Σοκαριστικές στιγμές στο Ουντινέζε - Ρόμα, κατέρρευσε ο Έβαν Εντικά στο 72' της αναμέτρησης.
    1f691.png
    Αποχώρησε με το φορείο, έχοντας ευτυχώς τις αισθήσεις του ο στόπερ των Ρωμαίων, ενώ το παιχνίδι διεκόπη οριστικά.
  • Ertzan Ertzan:
    α γι'αυτό διεκόπη λέω και εγώ τι έγινε εδώ
  • PANATHA PANATHA:
    Για αυτο ειμαι εγω εδω...να ενημερωνω για τα παντα :bravo: :ROFLMAO: :p
  • B Forum Bot:
    Ο χρήστης BraShaVa8888 ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "|_ Λάϊβ _|" στο Προγνωστικά Ποδοσφαίρου.
  • Infobetakias Forum Bot:
    Infobetakias Forum Bot: Ο χρήστης Infobetakias ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Τριπλή προσφορά γνωριμίας, με 1...