ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ

pao13

New Member
28 Σεπ 2003
1,029
0
0
....
Tα αυτονόητα
Εχει λέει πολλές απουσίες η μία, καίγεται η άλλη, στημένο
λέει η τρίτη και να
σου τα πακέτα στο 1,30 και 1,35. Άντε να πείσεις μετά τον
χαμένο παίχτη που έχει επενδύσει δύο οικόπεδα, ένα
αυθαίρετο, την πεθερά και δυό σκυλιά στο τάδε σίγουρο ότι
τίποτα περίεργο δεν συνέβει αλλά απλούστατα η φαβόρα
στην οποία επένδυσε τα λεφτά του έπαιξε χειρότερα από
τον αντίπαλο και δικαίως έχασε.

Μα καλά ρε , θα μου πεις τώρα. Πως είναι δυνατόν να πέφτω
πάντα στην ίδια παγίδα, γιατί όποτε πάω να τα χώσω σε
δυνατό φαβορί, στο οποίο παρεμπιπτόντως έχει πέσει όλος
ο κόσμος πάνω, συνωμοτεί το σύμπαν για να μην κερδίσω;
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Άντε να πούμε δύο πράματα, όχι δηλαδή πως θα
ανακαλύψουμε την Αμερική(το έκανε ο μακαρίτης ο
Κολόμβος παναθεμα τον). Ούτε φροντιστήριο πάω να κάνω,
ούτε μάγκας και παιχταράς θέλω να το παίξω. Απλά καταθέτω
την εμπειρία μου εδώ σαν απλός παίχτης.
Το πιο βασικό για μένα είναι ένα αδέρφια. Δεν υπάρχουν σίγουρα,
άχαστα, στάνταρ, μπετόν ή όπως αλλιώς τα λένε οι ειδικοί. Το
παιχνίδι είναι απλό, 23 μαντράχαλοι (μην ξεχνάμε και τον κόρακα)
και μια μπάλλα. Όπως το βλέπω εγώ τα πάντα μπορεί να γίνουν
σε 90 λεπτά. Από το να μπουν γκολ, μέχρι να μπουκάρει
στον αγωνιστικό χώρο καμικάζι του Σαντάμ και να πυροδοτηθεί φωνάζοντας "Μπους -τον παίρνεις ?". Επιμένω σε αυτο,
τα πάντα μπορούν να συμβούν.
____________________________________________
Ομάδες με την πλάτη στον τοίχο.
Αυτό ίσως είναι το πιο πονεμένο κεφάλαιο του βιβλίου που λέγεται τζόγος. Συνήθως εκεί είναι που στήνονται οι μεγαλύτερες παγίδες( τη τύχης εννοώ, μην πάει το μυαλό σας στο πονηρό). Ολόκληρες περιουσίες έχουν χαθεί σε τέτοιες περιπτώσεις, βέβαια είδα μπουκ να ματώνουν σε άλλες. Το θέμα σύντροφοι δεν είναι εάν μια ομάδα χρειάζεται τους βαθμούς, το θέμα είναι εάν μπορεί να τους πάρει είτε μέσα στο γήπεδο είτε εξωαγωνιστικά. Χαίρω πολύ ρε, θα μου πεις, σιγά τα αυγά. Δεν είναι μόνο αυτό, σημασία έχει και το πρωτάθλημα. Αλλιώς συμπεριφέρεται ο εγγλέζος και αλλιώς ο μεσογειακός. Στην Αργεντινή είναι ακόμα χειρότερα ενώ τους σκανδιναβούς ποτέ δεν μπόρεσα να τους καταλάβω. Αν θέλαμε να βάλουμε σε μια τάξη τα πράματα θα λέγαμε ότι από δω και πέρα θα φανεί τι αλισβερίσι έχει γίνει σε Ιταλίες και Ισπανίες και σε τι κατάσταση είναι οι ομάδες στο νησί. Προσέξτε δεν υποστηρίζω ότι δεν γίνονται μπιζνιές και στο νησί. Παντού γίνονται και όχι μόνο στο ποδόσφαιρο. Δεν λέω ότι οι εγγλέζες είναι παρθένες ενώ οι άλλες εκδίδονται για μια χούφτα ευρώ. Που διαφέρουν λοιπόν; Μα τις πρώτες τις έχω τακτικά, όλη τη σεζόν και ξέρω τα χούγια τους. Οι άλλες είναι για έρωτες του διμήνου και όπως ξέρετε αυτοί είναι οι πιο επικίνδυνοι. Που καταλήγω. Ναι θα πάω με κάποιες ομάδες που καίγονται για τους βαθμούς. Καίγονται όμως ουσιαστικά και συγχρόνως μπορούν τα καταφέρουν απέναντι σε αδιάφορες αντιπαλους. Και προσέξτε όλα αυτά στους λατίνους γιατί στους κοκκινοτρίχηδες γουστάρω να κυνηγάω ζημιάρες τέτοια εποχή. Και βέβαια δεν πρόκειται να ασχοληθώ με 1,25 και 1,35. Μιλάμε για παιχτικές αξίες εδώ όχι για τραπεζογραμμάτια.
_______________________________________________
Στημένα.
Σύντροφοι στο λεξιλόγιο μου δεν υπάρχει τέτοια λέξη. Άμα ήμουν οπαδός ή έστω φίλαθλος θα μιλούσα συνέχεια για τέτοια σκηνικά. Σαν παίχτης όμως δεν με παίρνει να ασχολούμαι με τέτοια. Είπαμε μπορεί να κυνηγάω φαντάσματα και σκιές, μπορεί να μην κωλώνω να φορτώσω πακέτα σε παιχτικές ευκαιρίες αλλά δεν πρόκειται ποτέ να πω ότι αυτό ή εκείνο ήταν στημένο. Μπορώ να κάνω υποθέσεις πριν ξεκινήσει το παιχνίδι και αν μου βρωμίσει κάτι να κάνω πίσω. Αλλά ποτέ δεν πρόκειται να μιλήσω για λαμογιές μετά το τέλος. Και να θυμάστε ότι όταν ο μπουκ μαθαίνει για στημένο, αυτόματα παύει να υπάρχει τέτοιο πράμα....
_____________________________________________
Απουσίες.
Άλλος χαμός. Μεγάλο μπάχαλο εδώ. Χαρακτηριστικό πρόσφατο παράδειγμα. Μπάνφιλντ-Χιμνάσια. Με δύο, τρεις βασικούς η φιλοξενούμενη, πλήρης η γηπεδούχος. Τελικό αποτέλεσμα 0-1 και τέζα όλοι οι παίχτες. Δύο βασικά σημεία έδω. Δεν παίζω μόνο με βάση τις απουσίες εκτός από κραχτές περιπτώσεις και μόνο όταν αυτές είναι σαρωτικές. Πρώτα κοιτάζω φόρμα, προιστορία, κλπ κλπ και μετά φτάνω στα αγωνιστικά νέα. Αν αυτά είναι ευνοικά συνεχίζουμε. Εάν δεν είναι υπάρχει και το πάσο. Και θυμηθείτε με, ποτέ δεν πρόκειται να αλλάξω επιλογή εξαιτίας των κακών αγωνιστικών νέων, ή θα ακολουθήσω μέχρι τέλους αυτό που είχα από την αρχή στο μυαλό μου εάν οι συνθήκες το ευννοούν ή θα το αφήσω να πάει στην ευχή του Θεού. Άμα τόσα χρόνια πήγαινα σαν καλαμιά στον κάμπο και άλλαζα γνώμη τόσο εύκολα θα με βλέπατε με ακορντεόν στον Ηλεκτρικό. Σημείο δεύτερο τι και αν μια ομάδα έχει δέκα απουσίες και είναι όλες παιχτών της δεύτερης ενδεκάδας; Εντάξει δε λέω και αυτό κάτι λέει αλλά από μόνο του τίποτα. Άμα δεν ξέρεις ρε άνθρωπε τη χρησιμότητα των ανθρώπων που λείπουν πως θα αξιολογήσεις εάν οι απουσίες είναι σημαντικές και πόσο; Μην ξεγελιέστε σύντροφοι και η παραμικρή λεπτομέρεια έχει σημασία. Εδώ γράφουμε δωδεκάωρα ολόκληρα πάνω από τον υπολογιστή για να βρούμε τρεις τέσσερις που αξίζουν τον κόπο ανάμμεσα στις 300 και δεν θα λάβουμε υπόψη την κάθε έστω και μικρή λεπτομέρεια. Και συχνοουρία να έχει ο προπονητής μιας ομάδας θέλω να το ξέρω και ας μην το χρησιμοποιήσω. Ποτέ δεν ξέρεις όμως.......
_________________________________________
Αποδόσεις..
Αυτό είναι το παν. Προσοχή σύντροφοι όταν μιλάω για αποδόσεις δεν εννοώ απαραίτητα τα τεσσάρια και τα πεντάρια. Εγώ δεν κυνηγάω τεσσάρια και πεντάρια. Κυνηγάω την παιχτική αξία. Τα περιοσσότερα αουτσάιντερ αξίζουν τις τιμές που παίρνουν. Αυτά εμένα δεν με ενδιαφέρουν. Δεν θα πάω ποτέ με ένα 6,00 επειδή πληρώνει. Προς Θεού. Θα ποντάρω όμως σε ένα 6,00 όταν αυτό με βάση τα δικά μου στοιχεία αξίζει για 3,00. Όπως θα ποντάρω και σε ένα 2,00 όταν αυτό αξίζει για 1,60. Δεν σνομπάρω τα χαμηλά. Απλά τα περισσότερα φαβορί, ειδικά αυτά που ευννοούνται από τις ειδήσεις οι μπουκ τα υποτιμούν γιατί εκεί πέφτει όλος ο κόσμος. Οπότε εκεί δύσκολα βρίσκω ευκαιρία. Αντίθετα άνετα θα βρω δυο τρια υποτιμημένα αουτσάιντερ στις μικρές της Αγγλίας, εκεί όπου λίγοι ασχολούνται και ακόμη λιγότεροι παίζουν σοβαρά. Βέβαια δεν μπουμπουνάω δυό, τρία υποτιμημένα αουτσάιντερ και όποιον πάρει ο χάρος. ΄Εχει δουλειά το πράμα. Πάντως η φόρμα και η απόδοση είναι για μένα μια καλή αρχή.
____________________________________________
Κάβα και ποντάρισμα.
Ακούω κάτι βαρύγδουπες εκφράσεις τύπου money management και με πιάνει ανατριχίλα. Τι λες ρε παιδί μου, με παίχτες μιλάω ή με μαυροκοστουμαρισμένους λογιστές με τρία κομπιουτεράκια και δύο λαπτοπ ανα χείρας; Εντάξει η κάβα είναι το παν για μένα. Οι παλιοί λέγανε δείξε μου τι κάβα έχεις να σου πω εάν είσαι παίχτης ή απλά άρρωστος του τζόγου. Λέγανε και κάτι άλλο. Τακτικό ποντάρισμα με σταθερή μίζα ίσον αυτοκτονία. Αυτή για μένα αδέρφια είναι η πιο σημαντική κουβέντα για το άθλημα. Με απλά λόγια καθημερινό παιχνίδι με σταθερή μίζα είναι ο πιο σύντομος δρόμος για τη φυλακή. Να το προσαρμόσω στην ελληνική πραγματικότητα; Καθημερινό παιχνίδι σε τριάδες, υποτιμημένα φαβορί και γκανιότα πάνω από 15% είναι για αυτούς που θέλουν να ξεφορτωθούν λεφτά. Δείξτε μου έναν τέτοιο και προσφέρομαι εγώ να του τα πάρω. Ειλικρινά δεν μπορώ να σκεφτώ ότι κάποιος ακολουθεί αυτή την τακτική και περιμένει να κερδίσει. Δεν υπάρχει ούτε μια περίπτωση, ούτε μία και είμαι απόλυτα σίγουρος. Ούτε μια, το ξαναλέω. Θα μου πεις καλά ρε , και πως πρέπει να παίζει ο σοβαρός παίχτης για να έχει καλές πιθανότητες; Και που να ξέρω εγώ ρε; Να σας πω πως παίζω εγώ κανένα πρόβλημα. Γενικά δεν μπορώ να μιλήσω ποιος είναι ο δρόμος για την επιτυχία, εάν υπάρχει τέτοιος. Για μένα χρειάζεται επιλεκτικό ποντάρισμα με κυμαινόμενη μίζα ανάλογα με τις πιθανότητες σε μονά και που και που σε κομπο που δεν θα ξεπερνούν τις τρεις ή έξι επιλογές ανάλογα με τον τρόπο παιχνιδιού(παρολί ή ζητούμενα). Σας μπέρδεψα έ;
______________________________________________
Αποτέλεσμα και όχι αιτία του τρόπου πονταρίσματος πρέπει να είναι η κάβα.
Τι εννοω? Ποτέ δεν παίζω με βάση το πόσα λεφτά έχω στην τσέπη. Μέγιστο λάθος και μιλάμε για τους παίχτες όχι αυτούς που παίζουν πέντε ευρώ κάθε δεύτερη βδομάδα για διασκέδαση. Αυτοί παρεπιπτόντως είναι οι καλύτεροι. Δεν παίζω με βάση το εάν έχω λεφτά ή όχι. Υποτίθεται ότι για να παίξω σημαίνει ότι έχω διαθέσιμα κεφάλαια, είναι προυπόθεση δηλαδή. Άρα καταλήγουμε σε κάτι πολύ απλό, εάν δεν έχω δεν παίζω. Ναι αλλά θα μου πεις από κάπου πρέπει να γίνει η αρχή. Συμφωνώ αλλά παραμύθια του τύπου ξεκινάω με ένα χιλιάρικο, το κάνω δύο, τα δύο δέκα, τα δέκα εκατό, τα εκατό χίλια και μετά αλλάζω το όνομα μου σε Ωνάσης είναι για να τρώνε τα μικρά παιδιά. Το αρχικό κεφάλαιο, είναι προυπόθεση βασική. Ξεκινάω με κάβα και όσο περνάει ο καιρός προσπαθώ να την αυξήσω. Όχι με πονταρίσματα του στυλ όλα για τα διπλάσια και τέτοια αλλά με μικρά ποσοστά ανάλογα την παιχτική αξία. Άρα δεν υπάρχει για τον παίχτη η φράση δεν έχω λεφτά γιαυτό θα παίξω λίγα. Βέβαια υπάρχει κάτι άλλο, η μείωση της μίζας σε περίοδο παρατεταμένης χασούρας. Αυτό είναι κάτι εντελώς διαφορετικό. Είναι τρόπος για να σταματήσεις τις απώλειες και να αποφύγεις την χρεωκοπία. Χρησιμοποιείται μέχρι να σταθεροποιήθεί η κατάσταση και να βρεθούν οι ευκαιρίες που θα σε περάσουν και πάλι σε θετικό έδαφος και δεν έχει σχέση με το πόσα έχεις στην τσέπη σου αλλά πόσα έχεις χάσει. Συμφωνώ σαυτό αν και θεωρώ ότι έχει άμεση σχέση με τον αριθμό των πονταρισμάτων. Χάνεις, έχεις δύο επιλογές ή μειώνεις τη μίζα ή γίνεσαι πιο επιλεκτικός, ακόμη περισσότερο δηλαδή. Πιστεύω κυρίως στο δεύτερο, έτσι απλά γιατί άν πρέπει να το εξηγήσω θα περάσουν δέκα μέρες και ακόμα θα γράφω. Για την κάβα θα πω μόνο ένα πράμα, δημιουργείται με κόπο, σταθερά βήματα και τσιγκουνιά. Άμα τους τα δίνεις πίσω ζεστά είσαι καταδικασμένος. Ούτε δραχμή για πλάκα, ούτε δραχμή.
_________________________________________
Σας κούρασα ε; Και γω κουράστηκα. Τι να κάνω ξεχνιέμαι
καμμιά φορά παρασύρομαι. Προς Θεού μην με παρεξηγείτε
να βοηθήσω θέλω. Για κάποιους δεν έκανα τίποτα άλλο από
το να πω τα αυτονόητα, πιστεύω όμως ότι κάποιοι άλλοι και
θεωρώ ότι αυτοί είναι η πλειοψηφία, δεν τα έχουν ξανακούσει.
(paste/copy)
 
Κάθησα και διάβασα με προσοχή το άρθρο σου, που οφείλω να πω ότι είναι ένα από τα πιο αξιόλογα που έχω διαβάσει εδώ μέσα!
Μπορεί να συμφωνώ στα περισσότερα και να διαφωνώ σε ορισμένα σημεία, αλλά αυτό δεν έχει και μεγάλη σημασία. Γιατί ο καθένας κάνει τις επιλογές του και στην τελική είναι υπεύθυνος των πράξεων του.
Μπορεί τα αυτονόητα να είναι γνωστά στους περισσότερους, αλλά είμαι σίγουρος ότι ούτε ένας δεν τα ακολουθεί κατά γράμμα διαρκώς και δεν βγάζω την ουρά που απ’ έξω.
Ο παίκτης του Στοιχήματος είναι εθισμένος και δύσκολα μπορεί να πάει πάσο, έχοντας την υπομονή να περιμένει για το πότε θα χτυπήσει. Έχω πιάσει τον εαυτό μου πολλές φορές να ακούει μια φωνή που να του λέει: «Είσαι Μαλ*κας που μοίρασες τα πονταρίσματα σου σε Χ αγώνες, ενώ μπορούσες να χτυπήσεις γερά σε 1-2 που ήσουν πιο σίγουρος!»
Το μόνο καλό που έχω είναι ότι σπάνια ποντάρω σε αγώνα που δεν έχω πληροφορίες, με αποτέλεσμα να μη μετανοιώνω για τις επιλογές των συγκεκριμένων αγώνων.
 

Προγνωστικά

  • 22:00
    Novasports 2HD
    • Λάτσιο - Γιουβέντους
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 3 HD
    • Λέστερ - Σαουθάμπτον
  • 22:00
    Novasports Premier League
    • Άρσεναλ - Τσέλσι
  • Αύριο 24-04-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 8 HD
    • Εστουντιάντες - Γκρέμιο
  • 20:30
    Novasports Prime
    • Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι Τελ Αβίβ
  • 22:00
    Novasports 5HD
    • Ρεάλ Μαδρίτης - Μπάσκονια
  • Αύριο 24-04-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 03:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • NBA 2023-24
  • 03:30
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Μιλγουόκι Μπακς - Ιντιάνα Πέισερς
  • 04:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
    • Δεν υπάρχουν αθλητικές μεταδόσεις από άλλα αθλήματα σήμερα
Γενική Κουβεντούλα
Βοήθεια Χρήστες
  • Κανένας δεν κουβεντιάζει αυτή τη στιγμή.
  • PANATHA PANATHA:
    Που το διαβασες αυτο?
  • Ertzan Ertzan:
    σύμφωνα με την beisports τουρκίας είναι δημοσίευμα του sportime λέει
  • Ertzan Ertzan:
    κατηγορήθηκε ο ερωτιάρης για ντόπα? μάλλον το παράκανε με τα βιάγκρα :smk1:
  • PANATHA PANATHA:
    To Sportime εχει πιασει πατο....μην το πιστευεις ποτε...
  • PANATHA PANATHA:
    Εσυ φυσικα γελας αλλα η ιστορια με τον Ιωαννιδη εδειξε μια ακομα φορα ποσο πατο εχουν πιασει τα social....ο καθε ηλιθιος γραφει οτι σαχλαμαρα του ερθει χωρις φυσικα συνεπειες....και παλι καλα που μεσα σε λιγες ωρες αποδειχτηκε η υποθεση μουφα....και δεν τραβηξε
    2-3 μερες....
  • Ertzan Ertzan:
    μα για γέλια είναι η κατάσταση, Στην σήμερον ημέρα δεν απορώ για τίποτα πραγματικά
  • Ertzan Forum Bot:
    Ο χρήστης Ertzan ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Κύπελλο IFC#15 ΤΕΛΙΚΟΣ (20-21/4/2024)" στο Διαγωνισμός I.F.C..
  • Ertzan Ertzan:
    Στα δικά μου μάτια με την ενδεκάδα που έχει κατεβάσει η Fener και είναι αυτή που έγραψα παραπάνω η Fener κανονικά κερδίζει 2-0 τουλάχιστον όμως επειδή η μπάλα είναι πόρνη που έλεγε και ο Όσιμ όλα όσα βλέπουμε μπορούν να πάνε στράφη (δείτε τα χθεσινά)
  • Ertzan Ertzan:
    Ο Ατζούν έδειξε για άλλη μια φορά πόσο μεγάλος οπαδός της Fenerbahce είναι και τον αγώνα θα τον δείξει το ελεύθερο TV8 :smk1:
  • Ertzan Ertzan:
    με την είσοδο του Ζάιτς η Fener παίζει με 10 παίκτες αυτήν την στιγμή
  • PANATHA PANATHA:
    Εγω λεω θα πανε στα πεναλτι
  • Ertzan Ertzan:
    μακάρι
  • Ertzan Ertzan:
    ο Τζίκου κρατάει την άμυνα
  • Ertzan Ertzan:
    αυτην την στιγμή η Fener παίζει με 10 παίκτες
  • Ertzan Ertzan:
    μπαίνει ο Κρούνιτς μάλιστα
  • Ertzan Ertzan:
    αν ο Ολυμπιακός μπορέσει και σκοράρει μαγκιά του πραγματικά, αν χάσει είναι άξιος της μοίρας του
  • Ertzan Ertzan:
    Τώρα ο προπονητής της Fener τα "γάμησε" αλλά σου λέει δεν έρχεται ο Ολυμπιακός οπότε μπορώ να τους βάλω
  • Ertzan Ertzan:
    όπως έγραφα και σε έναν φίλο πέραν Μπατσουάγι δεν θα άλλαξα κανέναν και ας χρειαστεί να τους κοπούν τα πόδια, ίσως αντί Μπεκάο αν τραυματίστηκε να έβαζα Μπονούτσι για τα πέναλτι
  • Ertzan Ertzan:
    Krunic, Zaijc, Under, Caglar ότι άχρηστο υπάρχει έβαλε ο ανίκανος
  • Αδιάβροχος Forum Bot:
    Ο χρήστης Αδιάβροχος ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "υπάρχει ανώνυμο πορτοφόλι ?" στο Ηλεκτρονικά Πορτοφόλια.
  • S Forum Bot:
    Ο χρήστης ssk ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Στοίχημα με διπλάσιο" στο Προγνωστικά Ποδοσφαίρου.
  • PANATHA PANATHA:
    Τι τρελο πρωταθλημα ειναι αυτο....
  • K Forum Bot:
    Ο χρήστης kandalf ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Διαχείριση λογαριασμών" στο Στοιχηματικές κουβέντες.
  • Ertzan Ertzan:
    Τα πιτσιρίκια μας έχουν κάνει γιο γιο τους Ιταλούς ειδικά το 3-0 θα το ζήλευε και ο Κριστιάνο Ρονάλντο
  • Ertzan Ertzan:
    Η ΠΡΩΤΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ που παίρνει ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ τίτλο στο ποδόσφαιρο οι νέοι του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ :smk1:
    Ertzan Ertzan: Η ΠΡΩΤΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ που παίρνει ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ τίτλο στο ποδόσφαιρο οι νέοι του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ :smk1: