Στοίχημα και φορολογική δήλωση

Scheff arboricola

New Member
2 Ιον 2023
11
3
3
Ήρθε η ώρα να κάνω τη πρώτη μου φορολογική δήλωση εν καιρώ που έχω κέρδη. Τη χρονιά που πέρασε ξεκίνησα αρμπιτραζ και θέλω να σας ρωτήσω τι συμβαίνει με τη φορολογική δήλωση.

1. Φαίνονται σαν έσοδα;
2. Οι αναλήψεις από σκριλλ, ρεβολουτ, φαίνονται στην ΑΑΔΕ? Από εκεί έκανα το 90% των συναλλαγών γιατί θεώρησα ότι ίσως δώσουν μεγαλύτερη κάλυψη. (Στη ρεβολουτ δεν έβαλα ποτέ ΑΦΜ επειδή την άνοιξα 5-6 χρόνια πριν. Τώρα ζητάει και λέει αν δε βάλεις μέχρι τέλος Ιουνίου θα ισχύσουν περιορισμοί λόγω αλλαγής νομοθετικού πλαισίου)

Η λογίστρια είπε πως πρέπει να ζητήσω τις συνολικές κινήσεις της χρονιάς από την κάθε στοιχηματικη. Γενικά δεν την είδα και πολύ έμπειρη σε αυτό το κομμάτι..

3. Οι καταθέσεις με τις αναλήψεις συμψιφιζονται; Γιατί στο αρμπινγκ σε μια εταιρεία μπορεί να κάνεις συνέχεια καταθέσεις γιατί συνεχώς χάνει και η άλλη να κερδίζει και να χρειάζεται αναλήψεις που στην ουσία είναι εικονικές γιατί εσύ τα βάζεις στην άλλη εταιρεία.

Όποιος μπορεί να μου απαντήσει αυτά τα ερωτήματα,κερνάω ιντερνετικη μπύρα
 
Πιθανώς μόνο εκείνοι που κερδίζουν στον ΟΠΑΠ και πρέπει να τα πάρουν μέσω Τράπεζας. Και μια και ανεφερα ΟΠΑΠ, κανε μια ερώτηση στον πράκτορα σου.
 
Πιθανώς μόνο εκείνοι που κερδίζουν στον ΟΠΑΠ και πρέπει να τα πάρουν μέσω Τράπεζας. Και μια και ανεφερα ΟΠΑΠ, κανε μια ερώτηση στον πράκτορα σου.
Δεν παίζω ΟΠΑΠ.
Μα και στις ονλαιν μέσω τράπεζας τα παίρνουμε
 
Δεν παίζω ΟΠΑΠ.
Μα και στις ονλαιν μέσω τράπεζας τα παίρνουμε
Κινο, τζοκερ, λοττο?

Ανέφερες ότι δεν τα παίρνεις στην τράπεζα , από την στοιχηματικη αλλά σε πορτοφόλια. Οπότε υπέθεσα ότι θα είχες προμηθευτεί και τις κάρτες τους.
 
Κινο, τζοκερ, λοττο?

Ανέφερες ότι δεν τα παίρνεις στην τράπεζα , από την στοιχηματικη αλλά σε πορτοφόλια. Οπότε υπέθεσα ότι θα είχες προμηθευτεί και τις κάρτες τους.
Ναι χρησιμοποιώ τη ρεβολουτ από όπου ξεδοευω τα λεφτά από τα κέρδη μου και χρησιμοποιώ και τη σκριλλ για να μεταφέρω από τη μια στην άλλη. Το θέμα μου είναι πως η ρεβολουτ πλέον ζητάει ΑΦΜ και δεν θυμάμαι αν η σκριλλ το είχε σαν προϋποθέση για verification.
 
Ναι χρησιμοποιώ τη ρεβολουτ από όπου ξεδοευω τα λεφτά από τα κέρδη μου και χρησιμοποιώ και τη σκριλλ για να μεταφέρω από τη μια στην άλλη. Το θέμα μου είναι πως η ρεβολουτ πλέον ζητάει ΑΦΜ και δεν θυμάμαι αν η σκριλλ το είχε σαν προϋποθέση για verification.
Δεν τζογαρω. Αρμπιτραζ κανω
 
Στη φορολογική δήλωση δεν φαίνονται σαν έσοδα.Έχουν ειδικό κωδικό 781/782 και είναι προφορολογημένα.Δηλαδή ζητάς εσύ από την εταιρία που παίζεις να σου βγάλει μια βεβαίωση κερδών για το έτος πχ 2022 και στη βεβαίωση γράφει οτι πχ ο τάδε , έπαιξε αυτό το συνολικό ποσό στην εταιρία μας και το μικτό κέρδος του είναι αυτό.Το συνολικό ποσό φόρων που παρακρατήθηκαν και αποδώθηκαν στο ελληνικό δημόσιο είναι αυτό , και το καθαρό ποσό είναι αυτό.Το καθαρό ποσό μπαίνει στους παραπάνω κωδικούς 781/782.
 
Στη φορολογική δήλωση δεν φαίνονται σαν έσοδα.Έχουν ειδικό κωδικό 781/782 και είναι προφορολογημένα.Δηλαδή ζητάς εσύ από την εταιρία που παίζεις να σου βγάλει μια βεβαίωση κερδών για το έτος πχ 2022 και στη βεβαίωση γράφει οτι πχ ο τάδε , έπαιξε αυτό το συνολικό ποσό στην εταιρία μας και το μικτό κέρδος του είναι αυτό.Το συνολικό ποσό φόρων που παρακρατήθηκαν και αποδώθηκαν στο ελληνικό δημόσιο είναι αυτό , και το καθαρό ποσό είναι αυτό.Το καθαρό ποσό μπαίνει στους παραπάνω κωδικούς 781/782
Αν δεν τα δηλώσω καθόλου; Υπάρχουν επιπτώσεις;
 
Αν δεν τα δηλώσω καθόλου; Υπάρχουν επιπτώσεις;
εαν μιλάμε για μικροποσά δεν θα νοιαστεί κανείς από την εφορία.Εαν μιλάμε για μεγάλο ποσό τότε καλό θα ήταν να δηλωθεί για να μπορείς να δικιολογήσεις μια ενδεχόμενη μελλοντική αγορά με αυτά τα χρήματα.Αυτό είναι γενικός κανόνας , όχι μόνο για το στοίχημα.Δεν έχεις ξανακάνει ποτέ σου φορολογική δήλωση;
 
Ήρθε η ώρα να κάνω τη πρώτη μου φορολογική δήλωση εν καιρώ που έχω κέρδη. Τη χρονιά που πέρασε ξεκίνησα αρμπιτραζ και θέλω να σας ρωτήσω τι συμβαίνει με τη φορολογική δήλωση.

1. Φαίνονται σαν έσοδα;
2. Οι αναλήψεις από σκριλλ, ρεβολουτ, φαίνονται στην ΑΑΔΕ? Από εκεί έκανα το 90% των συναλλαγών γιατί θεώρησα ότι ίσως δώσουν μεγαλύτερη κάλυψη. (Στη ρεβολουτ δεν έβαλα ποτέ ΑΦΜ επειδή την άνοιξα 5-6 χρόνια πριν. Τώρα ζητάει και λέει αν δε βάλεις μέχρι τέλος Ιουνίου θα ισχύσουν περιορισμοί λόγω αλλαγής νομοθετικού πλαισίου)

Η λογίστρια είπε πως πρέπει να ζητήσω τις συνολικές κινήσεις της χρονιάς από την κάθε στοιχηματικη. Γενικά δεν την είδα και πολύ έμπειρη σε αυτό το κομμάτι..

3. Οι καταθέσεις με τις αναλήψεις συμψιφιζονται; Γιατί στο αρμπινγκ σε μια εταιρεία μπορεί να κάνεις συνέχεια καταθέσεις γιατί συνεχώς χάνει και η άλλη να κερδίζει και να χρειάζεται αναλήψεις που στην ουσία είναι εικονικές γιατί εσύ τα βάζεις στην άλλη εταιρεία.

Όποιος μπορεί να μου απαντήσει αυτά τα ερωτήματα,κερνάω ιντερνετικη μπύρα
1.φαινοται σαν εσοδα. Αν τα χεις βγαλει απο ελληνικη στοιχηματικη ολα καλα γιτι εχουν ηδη φορολογηθει.Αν το εχεις κανει απο εξωτερικου θα εχεις θεμα
2 ναι πλεον ολες μιλανε στην ααδε.
3.καθε στοιχηματικη θα σου δωσει μια δηλωση με βαση τα καθαρα σου κερδη....δηλαδη τι τζιρο εχεις κανει και ποσα κερδη
 
Καλησπέρα μάγκες . Σκέφτομαι να ζητήσω βεβαίωση κερδών από bet365 και fonbet(ξεφύγαμε το 2023 και πρέπει να δηλωθεί ). Έχω έναν δισταγμό βέβαια μήπως αυτό τους " ξυπνήσει " και φέρει κάποιο λιμιτ της τάξεως του 1€( ναι σε κάποιες εταιρίες μου παλαιές έχει συμβεί ) . Σε μια πρώτη διερευνητική επαφή η απάντηση στο τσατ ήταν κάνε εσύ αίτηση θα γίνει ενας έλεγχος και αν χρειαστεί κάτι απο έγγραφα στο ζητάμε ...και λίγο αόριστα ως προς χρόνους εκδότης (ανάλογα τον φόρτο του τμήματος κτλπ)....(ρώτησα αν ο έλεγχος θα φέρει κάποιο πάγωμα στον λογαριασμό είπαν όχι όλα κανονικά ) Λοιπόν αποριες : 1. δεν υπάρχει κάποιο νομοθετικό πλαίσιο που ορίζει την διαδικασία; ( διάβασα κάπου για αποστολή εκκαθαριστικού) 2. Πόσο καιρό διαρκεί η διαδικασία 3. Είναι κάποιος που με το που ζήτησε βεβαίωση είχε κάποιο θέμα ; είτε λιμιτ είτε πέρα του εκκαθαριστικού να ζητάνε κάτι άλλο κτλπ . Ρωτάω γιατί ακροβατω μεταξύ δύο σκέψεων 1. πρέπει να ζητήσεις βεβαίωση γιατί είναι μεγάλα ποσά και η εφορία θα ρωτήσει πόθεν έσχες 2. άστο μην τους ξυπνήσεις - βρουν κάποια αφορμή και σε λιμιταρουν κατά τον " έλεγχο" ( είναι οι δύο καλύτερες εταιρείες για μένα και δεν θα έχω το ίδιο επίπεδο παιχνιδιού σε άλλες έν Ελλάδι ) και αν ζητήσει η εφορία τι και πως το προσπαθείς τότε ( αν και λέχθηκε ότι δίνουν για το προηγούμενο έτος ). Σημειωτέον στην μια είμαι πελάτης 10+χρόνια στην άλλη από όταν ήρθε 2-3 χρόνια πριν .Όποιος ξέρει ευπρόσδεκτη η γνωση /γνώση...
 
Καλημέρα.
Eπειδή κάπου είδα ότι ο πίνακας 6 του Ε1 έρχεται προσυμπληρωμένος, ξέρουμε τι παίζει να γίνει εκεί? Θα φαίνονται πχ οι αναλήψεις που ξαναγίναν καταθέσεις στον πίνακα για κάλυψη τεκμηρίων ενώ δεν υπάρχει επί της ουσίας μεταβολή περιουσίας, εφόσον τα χρήματα ξαναπαίκτηκαν? Έχουμε καμμιά εικόνα αν θα δεηθούν οι στοιχηματικές με εφορία και τράπεζες να συμψηφίσουν καταθέσεις/αναλήψεις ώστε να φαίνονται μόνο κέρδη επί της ουσίας? Ή θα εμφανίζονται μαργαριτάρια στις φορολογικές δηλώσεις χωρίς λόγο και θα κυνηγάμε βεβαιώσεις κερδών σε χρονιές με χασούρα? Το βλέπω να πετάει κάθε στοιχηματική τα δικά της
 

Προγνωστικά

  • 13:35
    Action 24
    • Σειρήνες Γρεβενών - Καστοριά
  • 14:30
    COSMOTE SPORT 1 HD
    • Λέστερ - Γουέστ Μπρομ
  • 15:00
    Novasports 1HD
    • Θέλτα - Λας Πάλμας
  • 15:00
    Novasports 2HD
    • Αστέρας Τρίπολης - Παναιτωλικός
  • 16:30
    Novasports 2HD
    • Βόλφσμπουργκ - Μπόχουμ
  • 16:30
    Novasports 3HD
    • Χόφενχαϊμ - Γκλάντμπαχ
  • 16:30
    Novasports 5HD
    • Χάιντενχαϊμ - Λειψία
  • 16:30
    Novasports Prime
    • Matchday Live Λεπτό προς Λεπτό
  • 16:30
    Novasports Start
    • Κολωνία - Ντάρμσταντ
  • 17:00
    Novasports 4HD
    • Λούτον - Μπρέντφορντ
  • 17:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Γουότφορντ - Χαλ
  • 17:00
    Novasports Premier League
    • Σέφιλντ Γιουνάιτεντ - Μπέρνλι
  • 17:15
    Novasports 1HD
    • Βαγιεκάνο - Οσασούνα
  • 18:00
    Novasports Extra 1
    • Ναντ - Ρεν
  • 18:30
    COSMOTE SPORT 1 HD
    • ΟΦΗ - Βόλος ΝΠΣ
  • 19:00
    COSMOTE SPORT 2 HD
    • Έμπολι - Νάπολι
  • 19:15
    COSMOTE SPORT 3 HD
    • Μάντσεστερ Σίτι - Τσέλσι
  • 19:15
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • ΚΠΡ - Πρέστον
  • 19:30
    Novasports 1HD
    • Βαλένθια - Μπέτις
  • 19:30
    Novasports 3HD
    • Ουνιόν Βερολίνου-Μπάγερν Μονάχου
  • 19:30
    Novasports Prime
    • Ατρόμητος - Κηφισιά
  • 19:30
    Novasports Prime
    • Ατρόμητος - Κηφισιά
  • 21:00
    COSMOTE SPORT 9 HD
    • Αλ Έτιφακ - Αλ Γουέχντα
  • 21:30
    Novasports 4HD
    • Αμβούργο - Χόλσταϊν Κίελ
  • 21:30
    Novasports Premier League
    • Γουλβς - Άρσεναλ
  • 21:45
    COSMOTE SPORT 2 HD
    • Ελλάς Βερόνα - Ουντινέζε
  • 21:45
    Novasports Start
    • Γκενκ - Άντερλεχτ
  • 22:00
    Novasports 1HD
    • Ζιρόνα - Κάδιθ
  • 22:00
    Novasports 2HD
    • Λανς - Κλερμόν
  • 22:30
    COSMOTE SPORT 3 HD
    • Μπράγκα - Βιζέλα
  • 15:30
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • Φενέρμπαχτσε - Νταρουσάφακα
  • 16:00
    Action 24
    • Ηρακλής - Μεγαρίδα
  • 17:15
    ΕΡΤ3
    • Άρης - Κολοσσός H Hotels
  • 19:30
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • NBA on Fire 2023-24 Ε25
  • 20:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • NBA 2023-24
  • 21:30
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Κρεμόνα - Μπρέσια
  • 22:30
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • NBA 2023-24
  • Αύριο 21-04-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 04:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 06:00
    ΑΝΤ1+
    • Formula 1 Shanghai International Circuit Sprint
  • 10:00
    ΑΝΤ1+
    • Formula 1 Shanghai International Circuit Qualifying
  • 10:30
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Κύπελλο Ελλάδας Ανδρών - Γυναικών 2024
  • 12:30
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Κύπελλο Ελλάδας Ανδρών - Γυναικών 2024
  • 14:30
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
  • 15:30
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • WRC 2024
  • 16:20
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • WRC 2024
  • 17:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
  • 18:00
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • WRC 2024
  • 19:00
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • WRC 2024
Γενική Κουβεντούλα
Βοήθεια Χρήστες
  • Κανένας δεν κουβεντιάζει αυτή τη στιγμή.
  • PANATHA PANATHA:
    Για αυτο ειμαι εγω εδω...να ενημερωνω για τα παντα :bravo: :ROFLMAO: :p
  • B Forum Bot:
    Ο χρήστης BraShaVa8888 ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "|_ Λάϊβ _|" στο Προγνωστικά Ποδοσφαίρου.
  • Infobetakias Forum Bot:
  • Ertzan Ertzan:
    σύμφωνα λέει με τα Ελληνικά μέσα όπως διάβασα η Πανάθασπορ αποφάσισε να αγοράσει τον Γιάννη Γκούμα της Τουρκίας. Πολύ καλή κίνηση μπράβο :smk1:
  • Ertzan Ertzan:
    Σύμφωνα με τον προπονητή Ισμαήλ Καρτάλ πλην του Οστερβόλντε όπου εγχειρίστηκε και του Πέρεζ δεν υπάρχει κάποια απουσία. Άρα αυτό που περιμένω και περιμένουν το 99% όσων βλέπουν την Fener περιμένουμε την παρακάτω ενδεκάδα

    Λιβακόβιτς

    Οσάγι Σαμουέλ-Τζίκου-Μπεκάο-Καντίογλου

    Ισμαηλ Γιουκσέκ-Φρέντ
    Σιμάνσκι
    Καχβετζί-Τάντιτς
    Τζέκο
    αυτή είναι η εργοστασιακή ρύθμιση της Fener εδώ δεν χρειάζεσαι καν προπονητή όλα λειτουργούν στον αυτόματο
  • PANATHA PANATHA:
    Που το διαβασες αυτο?
  • Ertzan Ertzan:
    σύμφωνα με την beisports τουρκίας είναι δημοσίευμα του sportime λέει
  • Ertzan Ertzan:
    κατηγορήθηκε ο ερωτιάρης για ντόπα? μάλλον το παράκανε με τα βιάγκρα :smk1:
  • PANATHA PANATHA:
    To Sportime εχει πιασει πατο....μην το πιστευεις ποτε...
  • PANATHA PANATHA:
    Εσυ φυσικα γελας αλλα η ιστορια με τον Ιωαννιδη εδειξε μια ακομα φορα ποσο πατο εχουν πιασει τα social....ο καθε ηλιθιος γραφει οτι σαχλαμαρα του ερθει χωρις φυσικα συνεπειες....και παλι καλα που μεσα σε λιγες ωρες αποδειχτηκε η υποθεση μουφα....και δεν τραβηξε
    2-3 μερες....
  • Ertzan Ertzan:
    μα για γέλια είναι η κατάσταση, Στην σήμερον ημέρα δεν απορώ για τίποτα πραγματικά
  • Ertzan Forum Bot:
    Ο χρήστης Ertzan ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Κύπελλο IFC#15 ΤΕΛΙΚΟΣ (20-21/4/2024)" στο Διαγωνισμός I.F.C..
  • Ertzan Ertzan:
    Στα δικά μου μάτια με την ενδεκάδα που έχει κατεβάσει η Fener και είναι αυτή που έγραψα παραπάνω η Fener κανονικά κερδίζει 2-0 τουλάχιστον όμως επειδή η μπάλα είναι πόρνη που έλεγε και ο Όσιμ όλα όσα βλέπουμε μπορούν να πάνε στράφη (δείτε τα χθεσινά)
  • Ertzan Ertzan:
    Ο Ατζούν έδειξε για άλλη μια φορά πόσο μεγάλος οπαδός της Fenerbahce είναι και τον αγώνα θα τον δείξει το ελεύθερο TV8 :smk1:
  • Ertzan Ertzan:
    με την είσοδο του Ζάιτς η Fener παίζει με 10 παίκτες αυτήν την στιγμή
  • PANATHA PANATHA:
    Εγω λεω θα πανε στα πεναλτι
  • Ertzan Ertzan:
    μακάρι
  • Ertzan Ertzan:
    ο Τζίκου κρατάει την άμυνα
  • Ertzan Ertzan:
    αυτην την στιγμή η Fener παίζει με 10 παίκτες
  • Ertzan Ertzan:
    μπαίνει ο Κρούνιτς μάλιστα
  • Ertzan Ertzan:
    αν ο Ολυμπιακός μπορέσει και σκοράρει μαγκιά του πραγματικά, αν χάσει είναι άξιος της μοίρας του
  • Ertzan Ertzan:
    Τώρα ο προπονητής της Fener τα "γάμησε" αλλά σου λέει δεν έρχεται ο Ολυμπιακός οπότε μπορώ να τους βάλω
  • Ertzan Ertzan:
    όπως έγραφα και σε έναν φίλο πέραν Μπατσουάγι δεν θα άλλαξα κανέναν και ας χρειαστεί να τους κοπούν τα πόδια, ίσως αντί Μπεκάο αν τραυματίστηκε να έβαζα Μπονούτσι για τα πέναλτι
  • Ertzan Ertzan:
    Krunic, Zaijc, Under, Caglar ότι άχρηστο υπάρχει έβαλε ο ανίκανος
  • Αδιάβροχος Forum Bot:
    Ο χρήστης Αδιάβροχος ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "υπάρχει ανώνυμο πορτοφόλι ?" στο Ηλεκτρονικά Πορτοφόλια.
    Αδιάβροχος Forum Bot: Ο χρήστης Αδιάβροχος ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "υπάρχει ανώνυμο πορτοφόλι ?" στο...