"Χείμαρρος" ο Καραγκούνης

akaliptos

Well-Known Member
9 Νοε 2005
21,758
4,714
113
Μια μέρα μετά το αποκλεισμό της Εθνικής και οι «παλιοί» αποφάσισαν να πάρουν την κατάσταση στα χέρια τους. Αμέσως μετά την λήξη του αγώνα ήταν ο Άγγελος Μπασινάς που εξέφρασε το παράπονο του για μερικά πράγματα που ειπώθηκαν από τα ΜΜΕ, ενώ σήμερα οι Νικοπολίδης και Άντζας ανακοίνωσαν την αποχώρηση τους από το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα.

Εκτός όμως από αυτούς τους δυο, δηλώσεις έκανε και ο Γιώργος Καραγκούνης. Ο «τυπάρας» μίλησε στο «MEGA» για την κριτική που ασκείται, προέβη και ο ίδιος σε τέτοια ενώ αναφέρθηκε και στο θέμα της ηλικίας των διεθνών, τον τρόπο που αγωνίστηκε η Ελλάδα και στο επερχόμενο Μουντιάλ.

Για την κριτική: «Εμείς δεχόμαστε την κριτική και ας είναι και υπερβολική μερικές φορές. Όπως ήμασταν θεοί το 2004, έτσι θα γίνεται κριτική τώρα. Στενοχωρημένοι δεν είμαστε για την κριτική αλλά επειδή θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι παραπάνω. Όχι στα καλά να μας ανεβάζατε και στα άσχημα να λέμε ότι δεν πειράζει. Όταν είμαστε στα καλά μας είμαστε η καλύτερη ομάδα, όπως το 2004 που κατακτήσαμε πανάξια το κύπελλο.

Από εκεί και πέρα, τέσσερα χρόνια μετά, είναι διαφορετικά τα πράγματα, οι συνθήκες. Δεν ήμασταν στην κατάσταση που θα θέλαμε, γιατί σε τέτοια παιχνίδια όταν ξεκινάς όπως εμείς φέτος, είναι δύσκολο να αντιστρέψεις την εικόνα. Προσπαθήσαμε να πετύχουμε κάτι καλό με τη Ρωσία για να πετύχουμε την πρόκριση. Δεν έχουμε υπογράψει συμβόλαιο με κανέναν ότι θα περνάμε πάντα στους προημιτελικούς».

Για την ηλικία: «Για την ηλικία, πάλι, τι να πω... Τα έχουμε αυτά στην Ελλάδα. Άλλο θέμα η κριτική και άλλο να μπλέκουμε την ηλικία και όλα αυτά. Μπορεί να γίνει σεβαστή κριτική στο πώς έπαιξες, όχι στο θέμα της ηλικίας. Το τέσσερα χρόνια μεγαλύτεροι, δεν ισχύει. Γιατί; Εγώ προσωπικά πριν από το EURO αισθανόμουν ότι ήμουν στην καλύτερη κατάσταση της καριέρας μου. Ήμουν 27 ετών το 2004 και 31 ετών τώρα.

Πριν 2,5 μήνες κερδίζαμε πανεύκολα την Πορτογαλία, που για όλους αυτή τη στιγμή είναι από τα μεγάλα φαβορί. Τότε δεν ήμασταν 31 ετών; Όταν κάναμε ρεκόρ συγκομιδής βαθμών στα προκριματικά δεν ήμασταν 31 ετών; Είναι πολλοί παράγοντες. Τώρα μπορεί να μην είμαστε σε καλή κατάσταση. Εμένα μου ήρθε τραυματισμός λίγο πριν την έναρξη των αγώνων. Υπάρχουν κάποιες καταστάσεις απρόβλεπτες. Ένα μήνα πριν πιστεύω ότι ήμουν στην καλύτερη κατάσταση της καριέρας μου.

Πριν 2,5 μήνες κάναμε πλάκα στην Πορτογαλία, που θα κατακτήσει το τρόπαιο. Πρέπει την κατάλληλη στιγμή να είσαι στο κατάλληλο σημείο. Ίσως να μην ήμασταν αυτή την εποχή στο κατάλληλο σημείο».

Για τα αίτια του αποκλεισμού: «Είναι πολλά θέματα που οδήγησαν στον αποκλεισμό, αλλά όχι ότι είμαστε 31 ετών και δεν μπορούμε να παίξουμε... Όταν παίζουμε όλοι 45 ματς τη σεζόν, όταν έχουμε πάρει τους περισσότερους βαθμούς στα προκριματικά, όταν έχουμε πάρα πολύ καλή εικόνα μέχρι να έρθουμε εδώ, όταν έχουμε φτάσει την ομάδα στην 8η θέση στην κατάταξη της ΦΙΦΑ, θα πρέπει να είσαι στο κατάλληλο σημείο. Ακόμη κι αν ο προπονητής δεν επιλέξει το καλύτερο σύστημα, αν οι παίκτες είναι στην ιδανική κατάσταση θα νικήσουν».

Για τις τακτικές της Εθνικής: «Με τη Σουηδία είχαμε το ίδιο σύστημα που είχαμε και μέσα στην Τουρκία. Αυτά τα παιχνίδια είναι και θέμα λεπτομερειών. Ακόμη και με τη Σουηδία που δεν ήμασταν καθόλου καλοί, δε νομίζω ότι η Σουηδία ήταν καλύτερη. Μέχρι να μπει το γκολ, μία ευκαιρία είχαμε εμείς, μία κι αυτοί. Τότε έγινε μια πολύ μεγάλη ενέργεια από έναν μεγάλο παίκτη και μας έβαλε το γκολ. Είναι λεπτομέρειες. Συμφωνώ ότι δεν παίξαμε καθόλου καλά, αλλά όλες οι λεπτομέρειες ήταν εναντίον μας. Και οι Σουηδοί όπως έπαιζαν ήταν ευχαριστημένοι με το 0-0. Δεν ήμασταν όμως κι εμείς στην καλύτερη κατάσταση».

Για το αν επηρέασε ο τίτλος του 2004: «Αν τα πόδια μας ήταν βαριά λόγω της επιτυχίας το 2004; Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, δε θα έπρεπε να συμβαίνει. Δεν υπάρχει πιο ωραίο πράγμα για έναν ποδοσφαιριστή από το να πάει για δεύτερη σερί φορά σε τέτοια διοργάνωση και να την έχει κατακτήσει. Δεν υπάρχει πιο ωραίο συναίσθημα.

Εγώ περίμενα πώς και πώς να έρθουμε και να παίξουμε. Ο στόχος ήταν να έρθουμε εδώ και τον είχαμε πετύχει. Η Αγγλία, για παράδειγμα, δεν είναι καν εδώ. Εμείς ήρθαμε για δεύτερη σερί φορά, με ρεκόρ συγκομιδής βαθμών και προσωπικά περίμενα πώς και πώς να έρθουμε εδώ και να παίξουμε».

Για το Μουντιάλ: «Κάθε παίκτης της Εθνικής ομάδας ήθελε να κάνει το καλύτερο δυνατό. Είμαστε στις 16 καλύτερες ομάδες της Ευρώπης, δεν προκριθήκαμε στους προημιτελικούς, αλλά αυτά τα έχει ο αθλητισμός. Δεν μπορείς πάντα να πετυχαίνεις το καλύτερο. Ενόψει του Μουντιάλ το θέμα είναι να υπάρχει καλό κλίμα, γιατί μόλις αποκλειστήκαμε στα προκριματικά του Μουντιάλ 2006, πήγαμε να παίξουμε το επόμενο ματς στην Ελλάδα με τη Νορβηγία και το γήπεδο ήταν σχεδόν άδειο... Έχουμε μια μεγάλη πρόκληση μπροστά μας, το Μουντιάλ 2010, έχουμε κληρωθεί σε καλό όμιλο και πρέπει να είμαστε όλοι μαζί για να διεκδικήσουμε την πρόκριση».
 
Kala ta eipe kai liga eipe egw tha erixna kai ena mpineliki. Giati oi dymosiografi kseroun mono ton monologo wra na ginei kai ligo dialogos rixtou kai ena mpinelikaki tou karioli pous se katakrini.
Mwre enas Cazzo mas xreiazete pws ton elegan ekeinon ton proponiti Malezani?
Kritiki o dimosiografos? Mpineliki esy
 
αυτα τα λεμε κι εμεις.... συμφωνουμε σε ολα οσα ειπε!

καποια αλλα πραγματα δεν μπορουν να απαντηθουν ομως....
π.χ. με την αγορασμενη θεση του Χαριστεα!

Ενταξει ειναι λεπτο το ζητημα... και ειδικα οταν πρεπει να δεις και την αλλη πλευρα του νομισματος!
 

Προγνωστικά

  • 19:45
    COSMOTE SPORT 8 HD
    • Φιορεντίνα - Βικτόρια Πλζεν
  • 19:45
    COSMOTE SPORT 9 HD
    • Λιλ - Άστον Βίλα
  • 20:00
    COSMOTE SPORT 2 HD
    • European Football Show Greek Edition 2023-24
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 3 HD
    • ΠΑΟΚ - Κλαμπ Μπριζ
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • Ρόμα - Μίλαν
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • Γουέστ Χαμ - Λεβερκούζεν
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Αταλάντα - Λίβερπουλ
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 8 HD
    • Μαρσέιγ - Μπενφίκα
  • 20:15
    ΕΡΤ3
    • Ολυμπιακός - Προμηθέας
  • Αύριο 19-04-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 04:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 12:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
  • 14:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
  • 17:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
  • 19:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
Γενική Κουβεντούλα
Βοήθεια Χρήστες
  • Κανένας δεν κουβεντιάζει αυτή τη στιγμή.
  • PANATHA PANATHA:
    Με την φορα που εχει παρει η Εφες μπορει να κερδισει Βιρτους και οποια χασει στο Μακαμπι - Μπασκονια και να κοντραρει την Ρεαλ...
  • PANATHA PANATHA:
    Στα εξηγησα ωραια?
  • animusbet animusbet:
    Δεν υπάρχει ομάδα Εφές,επειδή κέρδισε 2 φορές σε μια εβδομάδα τη Φενέρ την κάναμε και ομαδάρα?
  • Ertzan Ertzan:
    Η Ρεάλ δεν χάνει από Efes εκτός και αν ο Λάρκιν τα βάζει και από το σπίτι του τότε υπάρχει ελπίδα
  • Ertzan Ertzan:
    να και ο άλλος πελατάκος :smk1:
  • PANATHA PANATHA:
    Στα 5 ματς πιστευω πως η Ρεαλ θα περασει.....απλα ενω εχει βγει πρωτη μπορει να μην εχει τοσο ευκολο αντιπαλο οσο θα ηταν το φυσιολογικο
  • PANATHA PANATHA:
    1900 ματς και συνεχιζουμε :p
  • Ertzan Ertzan:
    Η Λίβερπουλ είμαι σίγουρος έστειλε κόσμο και κοσμάκι κουβά, σημεία, χάντικαπ όβερ τα πάντα όλα
  • PANATHA PANATHA:
    Σιγουρα τα πολλα λεφτα θα χαθηκαν στο live
  • Ertzan Ertzan:
    Στο ρελαντί τα κορίτσια μας την Βιλνέβ στον τελικό 58-45 λήξη του πρώτου ημιχρόνου
  • Ertzan Ertzan:
    Οι Άγγλοι αυτήν την αγωνιστική κυριολεκτικά γάμησαν κόσμο και κοσμάκι 0-2 η Άστον Βίλλα
  • PANATHA PANATHA:
    Σοκαριστικές στιγμές στο Ουντινέζε - Ρόμα, κατέρρευσε ο Έβαν Εντικά στο 72' της αναμέτρησης.
    1f691.png
    Αποχώρησε με το φορείο, έχοντας ευτυχώς τις αισθήσεις του ο στόπερ των Ρωμαίων, ενώ το παιχνίδι διεκόπη οριστικά.
  • Ertzan Ertzan:
    α γι'αυτό διεκόπη λέω και εγώ τι έγινε εδώ
  • PANATHA PANATHA:
    Για αυτο ειμαι εγω εδω...να ενημερωνω για τα παντα :bravo: :ROFLMAO: :p
  • B Forum Bot:
    Ο χρήστης BraShaVa8888 ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "|_ Λάϊβ _|" στο Προγνωστικά Ποδοσφαίρου.
  • Infobetakias Forum Bot:
  • Ertzan Ertzan:
    σύμφωνα λέει με τα Ελληνικά μέσα όπως διάβασα η Πανάθασπορ αποφάσισε να αγοράσει τον Γιάννη Γκούμα της Τουρκίας. Πολύ καλή κίνηση μπράβο :smk1:
  • Ertzan Ertzan:
    Σύμφωνα με τον προπονητή Ισμαήλ Καρτάλ πλην του Οστερβόλντε όπου εγχειρίστηκε και του Πέρεζ δεν υπάρχει κάποια απουσία. Άρα αυτό που περιμένω και περιμένουν το 99% όσων βλέπουν την Fener περιμένουμε την παρακάτω ενδεκάδα

    Λιβακόβιτς

    Οσάγι Σαμουέλ-Τζίκου-Μπεκάο-Καντίογλου

    Ισμαηλ Γιουκσέκ-Φρέντ
    Σιμάνσκι
    Καχβετζί-Τάντιτς
    Τζέκο
    αυτή είναι η εργοστασιακή ρύθμιση της Fener εδώ δεν χρειάζεσαι καν προπονητή όλα λειτουργούν στον αυτόματο
  • PANATHA PANATHA:
    Που το διαβασες αυτο?
  • Ertzan Ertzan:
    σύμφωνα με την beisports τουρκίας είναι δημοσίευμα του sportime λέει
  • Ertzan Ertzan:
    κατηγορήθηκε ο ερωτιάρης για ντόπα? μάλλον το παράκανε με τα βιάγκρα :smk1:
  • PANATHA PANATHA:
    To Sportime εχει πιασει πατο....μην το πιστευεις ποτε...
  • PANATHA PANATHA:
    Εσυ φυσικα γελας αλλα η ιστορια με τον Ιωαννιδη εδειξε μια ακομα φορα ποσο πατο εχουν πιασει τα social....ο καθε ηλιθιος γραφει οτι σαχλαμαρα του ερθει χωρις φυσικα συνεπειες....και παλι καλα που μεσα σε λιγες ωρες αποδειχτηκε η υποθεση μουφα....και δεν τραβηξε
    2-3 μερες....
  • Ertzan Ertzan:
    μα για γέλια είναι η κατάσταση, Στην σήμερον ημέρα δεν απορώ για τίποτα πραγματικά
  • Ertzan Forum Bot:
    Ο χρήστης Ertzan ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Κύπελλο IFC#15 ΤΕΛΙΚΟΣ (20-21/4/2024)" στο Διαγωνισμός I.F.C..
    Ertzan Forum Bot: Ο χρήστης Ertzan ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Κύπελλο IFC#15 ΤΕΛΙΚΟΣ (20-21/4/2024)"...