μηλος

Απάντηση: μηλος

το βαζω κι εδω, οποιος θελει/δεν βαριεται/κανει κεφι δινει κανα ινφο για μηλο


ιαθέτει το χρώμα του πάθους και θεωρείται το πιο ‘αμαρτωλό’ φρούτο, καθώς αποτέλεσε την αιτία για το διωγμό των πρωτόπλαστων από τον παράδεισο. Στην ελληνική μυθολογία, τα μήλα είχαν τη γεύση μελιού και θεωρούνταν ότι θεράπευαν όλες τις ασθένειες, ενώ στην αμερικάνικη παραδοσιακή ιατρική, το μήλο χαρακτηρίζεται ως ο ‘βασιλιάς των φρούτων’. Αποτελεί πράγματι ένα εξαιρετικό φρούτο με ποικίλες ευεργετικές ιδιότητες. Παραλλάσσοντας τη λαϊκή ρήση: 'ένα μήλο την ημέρα κάνει πέρα...

  • τη χοληστερίνη
  • την πίεση
  • την υπεργλυκαιμία
  • τις καρδιοπάθειες
  • την όρεξη
  • τον καρκίνο
  • τους ιούς...
...και κατά συνέπεια το γιατρό!'
Στη συνέχεια, θα αναλύσουμε το ισχυρό ‘πακέτο’ φυσικών φαρμάκων του μήλου, και τις σημαντικές επιπτώσεις του στην υγεία.
Ποσοστά περιεκτικότητας σε θρεπτικά στοιχεία και οφέλη για την υγεία
Είναι ιδιαίτερα θρεπτικό, καθώς περιέχει αρκετές φυτικές ίνες (3-5γρ), βιταμίνες (C), αντιοξειδωτικά και μέταλλα πολύ χρήσιμα και ωφέλιμα για τον ανθρώπινο οργανισμό. Θερμιδικά αποδίδει 65 kcal ανά 125 gr (τεμάχιο), ενώ αποτελείται από νερό σε ποσοστό 84%. Πολλαπλά είναι τα οφέλη για την υγεία από την κατανάλωση μήλων, καθώς καθυστερεί τα νοσήματα φθοράς και παρέχει αντιγηραντική, αγχολυτική, ηρεμιστική και αντιπυρετική προστασία.
Πιο συγκεκριμένα, τα φλαβονοειδή που περιέχονται σε υψηλές συγκεντρώσεις (κυρίως στο εξωτερικό περίβλημα), είναι ουσίες με ισχυρές αντιοξειδωτικές ικανότητες που δρουν στο αίμα και τους ιστούς (Exp Aging Res, 2007, Br J Nutr, 2007). Σύμφωνα με πρόσφατες έρευνες (Πανεπ. Ουτρέχτης, Πανεπ. Αμπερντίν) η κατανάλωση μήλων, κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, ενδέχεται να ωφελεί το παιδί μελλοντικά, προστατεύοντάς το από άσθμα και άλλες ασθένειες, κυρίως λόγω των φλαβονοειδών που περιέχονται.
Από την άλλη πλευρά, οι αδιάλυτες φυτικές ίνες βοηθούν στην καλύτερη λειτουργία του εντερικού σωλήνα και σύμφωνα με μελέτες, οι αδιάλυτες φυτικές ίνες συμβάλλουν σημαντικά στην πρόληψη του καρκίνου παχέος εντέρου και τη μείωση της δυσκοιλιότητας. Οι πολυφαινόλες (Int J Cancer, 2008) που περιέχονται στα μήλα, έχουν παρόμοια δράση και σε άλλους τύπους καρκίνου, όπως του μαστού. Σε πειραματόζωα φαίνεται ότι το καφεϊκό ή χλωρογονικό οξύ που περιέχεται, αναπτύσσει ισχυρή αντικαρκινική δράση.
Όσο για τις διαλυτές φυτικές ίνες φαίνεται να προκαλούν μείωση των επιπέδων χοληστερόλης (και της ‘κακής’ LDL χοληστερόλης) στο αίμα, κυρίως λόγω της αυξημένης απέκκρισης χολικών αλάτων αλλά και της πηκτίνης που περιέχεται (J Oleo Sc, 2007). Πρόσφατα, Γάλλοι επιστήμονες ανακάλυψαν ότι τρώγοντας 2-3 μήλα ημερησίως, μειώνονται τα επίπεδα της χοληστερίνης μέχρι και 10%. Για άγνωστο ακόμη λόγο, η μείωση της χοληστερίνης στις γυναίκες είναι μεγαλύτερη από αυτή που παρατηρείται στους άντρες.
6229.gif
Επίσης, υπάρχει και η κερκετίνη, η οποία είναι πολύ ισχυρή αντιοξειδωτική ουσία, και φαίνεται να διαθέτει και προστατευτικές ιδιότητες ως προς τις καρδιαγγειακές παθήσεις (J Arg Food Chem, 2004). Επίσης, έχει παρατηρηθεί ότι οι άνθρωποι που έτρωγαν καθημερινά ένα μήλο, μείωσαν κατά 59% τις πιθανότητες να πάθουν έμφραγμα (Μελέτη ΜΟΝΙCA).
Σύμφωνα με έρευνα του Πανεπιστημίου της Μασαχουσέτης, 2-4 μήλα (ή χυμός) ημερησίως προφυλάσσουν από τις κυτταρικές βλάβες (οξειδωτικό στρες) που εξασθενίζουν τη μνήμη με την πάροδο του χρόνου και σχετίζονται με την εκδήλωση της νόσου του Αλτσχάιμερ ή άλλου είδους άνοιας.
Ακόμη, περιέχουν μια ουσία -πηκτίνη- που επηρεάζει το μεταβολισμό της γλυκόζης και βοηθά στη διατήρηση των επιθυμητών επιπέδων σακχάρου στο αίμα. Σε πιθανή υπογλυκαιμική φάση ένα μήλο ικανοποιεί την επιθυμία για γλυκό και εξαλείφει την ατονία ή τη ζάλη που προκαλούν τα χαμηλά επίπεδα της γλυκόζης. Γενικά, λόγω του χαμηλού γλυκαιμικού δείκτη του μήλου, δεν προκαλείται απότομη άνοδος στα επίπεδα της γλυκόζης, γεγονός ιδιαίτερα σημαντικό για τη διατήρηση της επιθυμητής ευγλυκαιμίας. Προτιμήστε τα φρέσκα μήλα, από τους χυμούς, γιατί προσδίδουν μεγαλύτερο αίσθημα πληρότητας. Επιπλέον έχει δειχτεί ότι βοηθά στην πρόληψη του καταρράκτη στους ήδη διαβητικούς ασθενείς.
Αξίζει να σημειωθεί ότι ερευνητές του Πανεπιστημίου Γέιλ, διαπίστωσαν ότι ακόμα και αν μυρίσει κανείς ένα μήλο μπορεί να μειώσει την πίεσή του. Ο Dr. Gary Schwartz, διευθυντής του Ψυχολογικού Τμήματος του Πανεπιστημίου Γέιλ, ανέφερε ότι το άρωμα των μήλων έχει μια ηρεμιστική επίδραση σε πολλούς ανθρώπους, καθώς έχει την τάση να μειώνει την πίεση.
Άλλες έρευνες από τη Φινλανδία δείχνουν μια σχέση ανάμεσα στην τακτική κατανάλωση μήλων και τη μείωση του κινδύνου καρκίνου των πνευμόνων. Αρχικά υπάρχει μια αύξηση της αναπνευστικής ικανότητας (μείωση χρόνιας βρογχίτιδας, εμφυσήματος) και εν συνεχεία ένα προστατευτικό πλέγμα στον κίνδυνο ανάπτυξης καρκίνου. Ειδικά στους καπνιστές, (ως πιο ευάλωτοι ομάδα) συνιστάται η άφθονη και συχνή κατανάλωση μήλων.
Τέλος, το μήλο αποτελεί εξαιρετικό φυσικό καθαριστικό(βοηθά στην υγιεινή και την λεύκανση) για τα δόντια, αν το τρώτε με τη φλούδα, ενώ φαίνεται να έχει και αντισηπτικές ιδιότητες (αρκετοί ιοί δεν επιβιώνουν μέσα σε χυμό μήλου). Πιθανόν να προλαμβάνει και την εμφάνιση της ουλίτιδας.
Αντιλαμβανόμαστε επομένως, ότι η φύση δια μέσου των τροφίμων της, δεν μας προσφέρει μόνο τα θρεπτικά συστατικά που απαιτούνται για την επιβίωσή μας αλλά μας δίνει απλόχερα πολύτιμες δραστικές ουσίες που θωρακίζουν την υγεία μας.
Προτεινόμενος τρόπος κατανάλωσης
Το μήλο είναι ένα εξαιρετικό φρούτο και από τα πλέον ευεργετικά. Συνιστάται, να το καταναλώνετε ολόκληρο, μαζί με τη φλούδα του, διότι στο εξωτερικό περίβλημα βρίσκονται κυρίως οι φυτικές ίνες.
Προτεινόμενος τρόπος αγοράς και συντήρησης
Αγοράζετε όσα έχουν μικρό έως φυσιολογικό μέγεθος και μόνο όσα θα καταναλώσετε άμεσα. Να δείχνουν οπωσδήποτε καθαρά, συμπαγή, λαμπερά. Απαραίτητο, όμως, κρίνεται το προσεκτικό πλύσιμό τους με άφθονο νερό. Επιλέξτε μήλα χωρίς εμφανή χτυπήματα και αλλοιώσεις, με καθαρή μυρωδιά. Προτιμήστε τα κόκκινα μήλα καθώς είναι πλουσιότερα σε αντιοξειδωτικές ουσίες.
 
Απάντηση: μηλος

Παρε την βαλίτσα του djroof απλά κρατα μεσα μονο τα ουισκι...

Στην Μήλο ενα θα σου πω.... καθε μερα να βαζεις στόχο να πηγαινεις σε 2 παραλίες για να προλαβεις να δεις τις... μισες.
Εχει το απίστευτο αυτο το νησί να εχει τοσες πολλες αλλά ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ παραλίες που στην μια θα νομιζεις οτι κανεις μπανιο στην σελήνη (Σαρακινικο) στην αλλη σε κρυσφυγετο πειρατων (κλεφτικο) ή σε πισίνα που σου εφτιαξε η φυση για σενα (Παπαφραγκας) ή σε ερημονήσι (Γεροντας) ή σε πίνακα ζωγραφικής (Φυροπόταμος) .... Ψαξτα και μην αραξεις μονο σε μια...θα χασεις!
 
Απάντηση: μηλος

Παρε την βαλίτσα του djroof απλά κρατα μεσα μονο τα ουισκι...

Στην Μήλο ενα θα σου πω.... καθε μερα να βαζεις στόχο να πηγαινεις σε 2 παραλίες για να προλαβεις να δεις τις... μισες.
Εχει το απίστευτο αυτο το νησί να εχει τοσες πολλες αλλά ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ παραλίες που στην μια θα νομιζεις οτι κανεις μπανιο στην σελήνη (Σαρακινικο) στην αλλη σε κρυσφυγετο πειρατων (κλεφτικο) ή σε πισίνα που σου εφτιαξε η φυση για σενα (Παπαφραγκας) ή σε ερημονήσι (Γεροντας) ή σε πίνακα ζωγραφικής (Φυροπόταμος) .... Ψαξτα και μην αραξεις μονο σε μια...θα χασεις!

αυτην εννοούσα Ζήση
 
  • Like
Αντιδράσεις: patrickdrd
Απάντηση: μηλος

εχω παει μήλο και εχω περασει τις καλυτερες διακοπες της ζωής μου.Ισως γιατι ήταν το πρωτο νησί που πηγα με τη γυναικα μου.Οταν βρω χρόνο θα σου γραψω δυο πραγματακια.Παντως αν δεν ξερεις μπανιο να πας ΑΧΙΒΑΔΟΛΙΜΝΗ.
 
  • Like
Αντιδράσεις: patrickdrd
Απάντηση: μηλος

Πηγα να σου γραψω και εγω κατι αλλα διαβασα του Αρη το ποστ και τα εγραφε ολα.Να παs για φαγητο και ποτακι νωριs σχετικα στην Πλακα αν δεν κανω λαθοs.Εχει ωραια θεα.....Και εχει και κατι μπαρακια κοντα στο λιμανι και μολιs βγειs εχει και κατι κουνιεs να παιξειs με το ....μωρο σου.....


Απο παραλιεs μην χασειs Τσιγκραδο-Σαρακηνικο και την ....πλαζ του ΕΟΤ στη βουλα......πλακα κανω....
 
  • Like
Αντιδράσεις: patrickdrd
Απάντηση: μηλος

εχω παει μήλο και εχω περασει τις καλυτερες διακοπες της ζωής μου.Ισως γιατι ήταν το πρωτο νησί που πηγα με τη γυναικα μου.Οταν βρω χρόνο θα σου γραψω δυο πραγματακια.Παντως αν δεν ξερεις μπανιο να πας ΑΧΙΒΑΔΟΛΙΜΝΗ.

η ρηχη ειναι αυτη; καπου διαβασα για μια απιστευτα ρηχη που δεν ανεβαινει η σταθμη ποτε κ για κανενα λογο, χαχχαχα
 
Απάντηση: μηλος

Η απαντηση του Νικητα με εκανε να γελαω για κανα τεταρτο.....
Παιζει να ειναι το χαι λαιτ τηs σεζον
 
Απάντηση: μηλος

Mία από τις καλύτερες επιλογές των Κυκλάδων. Πάντως σίγουρα οι πιο ιδιαίτερες παραλίες σχεδόν από όλα τα νησιά. Μικρές σχετικά αλλά εντυπωσιακές. Συμφωνώ απόλυτα πως μπορείς να βρεις πολλά διαφορετικά στοιχεία, όπως τα έγραψε ο benladen. Βέβαια είναι για μένα το απόλυτο ζευγαρονήσι, και με πολύ light ρυθμούς διασκέδασης. Εγώ είχα φάει φοβερά γλυκά στη Πλάκα, και τρομερό ψάρι στη περιοχή που φεύγει το καράβι για Κιμωλο (αν θυμάμαι καλά Απολλώνια).
 
  • Like
Αντιδράσεις: BetLaden και patrickdrd
Απάντηση: μηλος

Καλά να περάσεις Ζήση,αν πας με αμόρε θα περάσεις τέλεια.Κάνε και καμιά βουτιά και για μας που θα μείνουμε σπίτι:emb:
 
  • Like
Αντιδράσεις: SPYRIDON και patrickdrd
Απάντηση: μηλος

Ζήση θα περάσεις υπέροχα αυτό είναι σίγουρο!!
Πάρε το καραβάκι ( νομίζω λέγεται Όνειρο) που πήραμε κι εμείς, 50 ευρώ το άτομο ήταν και κάνεις το γύρω του νησιού και σε αφήνει σε αρκετές παραλίες! Σου βγάζει πρωϊνό και μεσημεριανό( θαλασσινά με μακαρόνια,χωριάτική,κόκκινο κρασί) και ουζομεζέδες…
Επίσης σου δίνει βατραχοπέδηλα και μάσκα για εξερεύνηση σε σπηλιές στο Κλέφτικο…
Στο τέλος παίρνεις δώρο το dvd από όλη την εκδρομή… Παίρνει το πολύ 20 άτομα ενώ τα άλλα καραβάκια είναι πιο φτηνά ( 25 ευρώ) αλλά βάζει 50 άτομα μέσα και δεν θα το ευχαριστηθείς, γιατί όπου θέλει ο καθένας σταματάει, δεν υπάρχει πρόγραμμα..
Σίγουρα αξίζει να το δοκιμάσεις…

Ότι βοήθεια θες , πες μου.. Εδώ είμαστε…
 
  • Like
Αντιδράσεις: patrickdrd
Απάντηση: μηλος

εχω διαβασει αρκετα ηδη για αυτο τον περιβοητο γυρο του νησιου,
κ επειδη γενικα δεν ειμαι υπερ των γυρων των νησιων,
το θεωρω "εμπορικο" κολπο να κονομανε οι καραβαδες,
ενω ο πελατης τρωει ολη μερα τον ηλιο μες στο βαρκακι,
κατι παρομοιο ειχα κανει στο ναυαγιο (ζακυνθο),
οπου οταν μας ειχαν πρηξει τα ουμπαλα με τον γυρο του νησιου κι εκει,
τελικα μας ειπε καποιος θα πατε με το αυτοκινητο ως εκει (το πλησιεστερο σημειο δλδ),
κ θα παρετε καραβακι απο εκει, σε 20 λεπτα εισαστε εκει κ τσαμπα
(πολυ φθηνοτερα δλδ απο γυρους νησιου κ αηδιες),
το ιδιο διαβασα εχει και η μηλος, καραβακι δλδ που το παιρνεις απο τον κηπο (χωριο πρεπει να ειναι αυτο) κ
πας τσακα τσακα κλεφτικο κ γεροντα νομιζω χωρις τετοια ταλαιπωρια
 
Απάντηση: μηλος

Γύρους των νησιών έχω κάνει πάρα πολλούς (σχεδον σε όλα τα νησιά που έχω πάει)...αλλά σαν αυτό που κάναμε με το φουσκωτο στη Μύλο ήταν μια απο τις καλύτερες εμπειρίες της ζωής μου και της γυναίκας μου. Τεράστιες ταχύτητες, τρελλαμένος καπετάνιος που μας έκανε βόλτα με βατραχοπέδιλα (ο ένας πίσω από τον άλλον) μέσα από σπήλαια που οι ηλιαχτίδες ξετρυπούσαν από το πουθενά και το νερό έκανε αυτό το χρώμα που μόνο σε ταινίες είχα δει - δυστυχως δεν ήξερα και δεν είχα υποβρύχια φωτογραφική αλλά έχουν αποτυπωθεί στο μυαλό μου για τα καλά. Πιάναμε τέτοιες ταχύτητες που σε κάποιες φάσεις το φουσκωτό απογειώνονταν και νόμιζα ότι πετούσαμε (αν έχεις θεματάκι με φόβο κάθεσαι πιο πίσω - εμείς, με πρώτη τη γυναίκα μου, είμασταν πρώτοι και νιώσαμε όλη την εμπειρία της "αναπήδησης" )...Χωράει καμία 20 άτομα το φουσκωτο και έχει ατομικές θέσεις...Επειδή είναι λίγο extreme είναι όλοι νεαροί κάπου 25-35

Μην ξεχάσεις να φας σοκολατόπιτα με Ντοντουρμά και γαριδομακαρονάδα στο πιο κεντρικο μαγαζί μέσα στα καλντερίμια της Μύλου (δε θυμαμαι πως λέγεται - πολύ καλή τιμή...αρχοντικο κάπως έτσι νομίζω λέγεται...)
 
  • Like
Αντιδράσεις: patrickdrd και SPYRIDON
Απάντηση: μηλος

Eπειδη με ενδιαφερει προτιστως η θαλασσα και μετα η "ζωη" σε ενα νησι, η Μηλος ειναι οτι καλυτερο εχω δει στις Κυκλαδες. Τα περισσοτερα στα εχουν πει οι προλαλισαντες, να συμπληρωσω οτι θυμαμαι...

-Κλεφτικο πας ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ. Με καραβακι, με φουσκωτο, με ιστιοπλοικο, με ελικοπτερο, με οτι επιλεξεις αλλα ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΧΑΣΕΙΣ.
-Τις παραλιες δεν προκειτε να τις δεις ολες με τιποτα, οποτε επελεγε ποιες θες να δεις. Σημαντικο ειναι οταν ξεκινας για καποια παραλια να βλεπεις την κατευθυνση του ανεμου και να αποφευγεις να πας σε αυτες που φυσαει. Πηγα τσιγκραδο με κυμα και ηταν πολυ χαλια, πηγα χωρις αερα και ηταν ονειρο! Το ιδιο και στον Παπαφραγκα, οπου με αερα ειχε μεσα απειρα σκουπιδια (αυτα που αφηναν οι ασυνηδητοι στην ελαχιστη πλαζ και τα επερνε μεσα το κυμα) και δεν κατεβηκα καθολου, ενω χωρις αερα πιστευω θα ειναι και εκει ονειρο.
-αν γουσταρεις ηρεμα πραγματα χωρις κοσμο, μια απο τις ερημικες που μου αρεσε ηταν η Ψαραβολαδα. Ειναι λιγο δυσκολη στην προσβαση και βρισκεται διπλα στην Αγ.Κυριακη.
-Ψαρι καλο γενικοτερα σε ολο το νησι, αλλα η Πολωνια (απεναντι απο την Κιμωλο) νομιζω οτι εχει τις καλυτερες ψαροταβερνες.
-αν σκεφτεσαι για καμπιγκ ασ'το καλυτερα....το μοναδικο ειναι στην αχιβαδολιμνη και οι σκηνες θυμιζουν οικοδομικο τετραγωνο στο κεντρο της Αθηνας...αν θες να πηδηξεις, κουνιουνται αλλες 20 σκηνες...
-αυτοκινητο μου λεγαν οτι χρειαζεται, αλλα με ενα παπακι κανεις στο ανετο την δουλεια σου και βολευει περισσοτερο καθως εχει πολλους χωματοδρομους.
-καταλληλο για ζευγη, ακαταλληλο για μπακουρια και οικογενειες με μικρα παιδια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: bet over it και patrickdrd
Απάντηση: μηλος

πολυ καλο μερος για να φας τεραστιες μεριδες σε πολυ καλη τιμή ειναι η Ταραντελλα.Αυτο βεβαια για ετος 2001.Εχει απιστευτη θεα απο κατω σε μια παραλια αλλα δεν θυμάμαι ποια.
 
Απάντηση: μηλος

Μιας και τα εχουνε πει ολα, εντελως φιλικα σου προτεινω να πας στο Τσιγκραδο, μια απο τις αξιοζηλευτες παραλιες της Ελλαδος με τα γαλαζοπρασινα νερα, τα σπηλαια διασπαρτα και το στρωμα περλιτη που εχουν ριξει για να υπαρχει πλεον προσβαση σε αυτη τη παραλια (παλιοτερα μονο αναβαση-καταβαση με σχοινακι), προσδιδοντας ενα επιπλεον πρασινο χρωμα στα νερα, νομιζω οτι αξιζει το κοπο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: patrickdrd και SPYRIDON

Προγνωστικά

    • Δεν υπάρχουν ποδοσφαιρικές αθλητικές μεταδόσεις σήμερα
  • 20:00
    Novasports Start
    • Ζάλγκιρις Κάουνας - Αρμάνι Μιλάνο
  • 21:30
    Novasports 4HD
    • Μπάγερν Μονάχου - Μπαρτσελόνα
  • 21:30
    Novasports 5HD
    • Μπασκόνια - Αναντολού Εφές
  • 21:30
    Novasports Prime
    • Παρτίζαν - Ολυμπιακός
  • 22:00
    Novasports 2HD
    • Βιλερμπάν - Μονακό
  • Αύριο 29-03-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 01:05
    Novasports 4HD
    • Arizona - Clemson
  • 01:30
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Ατλάντα Χοκς - Μπόστον Σέλτικς
  • 01:35
    Novasports 5HD
    • San Diego St. - UCONN
  • 02:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • Νιου Ορλίνς Πέλικανς - Μιλγουόκι Μπακς
  • 04:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 19:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
  • 21:00
    Novasports 6HD
    • Ριμπάκινα - Αζαρένκα
  • Αύριο 29-03-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
  • 02:30
    Novasports 6HD
    • Αλεξάντροβα - Κόλινς
Γενική Κουβεντούλα
Βοήθεια Χρήστες
  • Κανένας δεν κουβεντιάζει αυτή τη στιγμή.
  • PANATHA PANATHA:
    Είδες ριπλέι?
  • Ertzan Ertzan:
    ναι
  • PANATHA PANATHA:
    Η Φενέρμπαχτσε επιθυμούσε να πάρει αναβολή το ντέρμπι της 7ης Απριλίου με την Γαλατάσαραϊ για το τουρκικό Super Cup ελέω... Ολυμπιακού, όμως το συγκεκριμένο αίτημά της δεν έγινε αποδεκτό από την ποδοσφαιρική ομοσπονδία της χώρας.
  • PANATHA PANATHA:
    Η ποδοσφαιρική ομοσπονδία της Τουρκίας (TFF) ενημερώσε και τους δύο συλλόγους πως
    αυτό έχει να κάνει με το ότι δεν υπάρχει εναλλακτική ημερομηνία λόγω του φορτωμένου αγωνιστικού προγράμματος των ομάδων.
  • Ertzan Ertzan:
    Θα το έγραφα το πρωί αλλά από το κινητό δεν ήρθε. Οι αλλόθρησκοι όπως ήταν φυσιολογικό είπαν πως δεν θα δεχτούν την αναβολή του αγώνα. Οι δικοί μας έκαναν αίτηση για αναβολή και απότι διάβασα έλεγαν να γίνει ο αγώνας με την λήξη του πρωταθλήματος όμως η Ομοσπονδία που έχει χεστεί πάνω της και ακόμα να βγάλει την απόφαση για τις "τιμωρίες" δεν το έκανε αποδεκτό.
  • Ertzan Ertzan:
    Η Fenerbahce είναι η ομάδα που μάζεψε τους περισσότερους πόντους στην Ευρώπη αλλά δεν το βλέπουν έτσι δεν πειράζει όμως είναι μεγάλος ο θεός
  • PANATHA PANATHA:
    Δειχνει ο ΑΝΤ1 F1 την Κυριακή το πρωι??
  • Ertzan Ertzan:
    Νομίζω μόνο το plus θα το έχει
  • PANATHA PANATHA:
    ρε τα λαμογια....
  • Ertzan Ertzan:
    είχε προσφορά μέσω της ΔΕΗ για 9 μήνες δωρεάν πριν 1 μήνα
  • PANATHA PANATHA:
    ναι το ξερω....
  • PANATHA PANATHA:
    κ μαγνητοσκόπηση το δείχνει ο Αντ1 το ελεύθερο κανάλι στης 17:00
  • PANATHA PANATHA:
    Αγγλία - Βραζιλία 0-0 στο 36......Over 0,5 στο πρωτο μερος
  • PANATHA PANATHA:
    Απόδοσ
    η @31.0
  • M Forum Bot:
    Ο χρήστης MrChow ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Maurice Moss Tips" στο Προγνωστικά Ποδοσφαίρου.
  • Ertzan Ertzan:
    συνεχίζει η προσφορά της ΔΕΗ για Αντέννα plus νομίζω μέχρι 14 Απριλίου
  • Ertzan Ertzan:
    Λίγες μέρες πριν την συνέλευση της Fenerbahce βγήκε στην φόρα η συνάντηση που είχε ο Hugh Dallas με τους διαιτητές και οι συνομιλίες για τον αγώνα Galatasara-Antalyaspor όπου εκεί ο διαιτητής του VAR παραδέχεται πως έκανε λάθος στο πέναλτι που πήρε ο παίκτης της Γαλατσαραϊ όπου στην ουσία το είπε πως "βούτηξε" ο παίκτης στην μικρή επαφή που είχε που δεν ήταν για πέναλτι. Γι'αυτήν την φάση είχε μιλήσει και ο Πρόεδρος μας όπου είπε αυτά που συμβαίνουν και η Ομοσπονδία τον έβγαλε ψεύτη, ωραία πράγματα
  • S Forum Bot:
    Ο χρήστης std157489 ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Φοιτητική Έρευνα για το Λιανικό Εμπόριο" στο Καφενείο.
  • PANATHA PANATHA:
    Μονο ο Τζαβελας θα μπορουσε να φαει κοκκινη καρτα χωρις να παιζει....πραγματικα ειναι ηλιθιο το παιδι...
  • Ertzan Ertzan:
    το είχε παίξει στοίχημα γι'αυτό :p
  • PANATHA PANATHA:
    Πραγματικα απορω....αφου σε καθε ματς ειναι με νευρα γιατι δεν το κοβει το ρημαδι και να ξεκινησει το ψαρεμα....
  • PANATHA PANATHA:
    Σε λιγο θα το καρφωσει ο Φωτης....
  • PANATHA PANATHA:
    Δεν γινονται αυτα....
  • Ertzan Forum Bot:
    Ο χρήστης Ertzan ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Κύπελλο IFC#15 Ημιτελικός (30-31/3/2024)" στο Διαγωνισμός I.F.C..
    Ertzan Forum Bot: Ο χρήστης Ertzan ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Κύπελλο IFC#15 Ημιτελικός (30-31/3/2024)"...