ποκερακι

Neat Monster

Well-Known Member
19 Αυγ 2014
924
562
93
εχουμε κανεναν φιλο εδω στο φορουμ που να παιζει αυτην την περιοδο στον pokerstars?
 
Απάντηση: ποκερακι

καλησπερα,λοιπον.........

επαιζα που λες πολυ ποκερ πριν χρονια και πριν 2-3 μερες αποφασισα να παιξω on-line ποκερ στην εν λογω εταιρια μετα απο 4 χρονια....τοτε επαιζα στην φοβερη betoto....που λες επεξα δοκιμαστικα με την ελαχιστη καταθεση 10 ευρο =12 δολλαρια
και εκατσα στο τραπεζι 0,1-0.25 (μικρο-μεγαλο μπλαιντ) με buy in 10 εως 25 δολλαρια.....πριν χασω στο τελος τα 10ευρο επεξα περιπου 3-4 ωρες,ισως παραπανω και αλλαξα τραπεζι 2-3 φορες.συναντησα περιπου 30-40 παιχτες.
Παρατηρησα καποια πραγματα και θελω την γνωμη σου.
πρωτον απο τους παιχτες που συναντησα το 80% (σχεδον ολοι) ηταν ενα ειδος wannabe pro με την εξης τακτικη: πολλα ντουκου-πασο, παιζω δυνατα τα καλα μου φιλα και εχω μονιμα το μεγιστο επιτρεπτο buy in με την λογικη οτι αν παρω παρτιδα να διπλασιασω....δηλαδη στο συγκεκριμενο τραπεζι 25 ηταν το μεγιστο buy in και εβλεπες ολους να εχουν 25 δολλαρια ακριβως και καθε λιγο και λιγακι να προσθετουν λεφτα αν χανανε ακομα και 1 δολλαριο....δηλαδη εβλεπες 25 δολλαρια στακ
να μπαινει σε μια παρτιδα να χανει 3 δολλαρια και επιτοπου τα 22 τα εκανε 25 και ουτο καθ εξης....ολη την ωρα αυτη η "μαγκια"....την κανανε σχεδον ολη....δηλαδη στρατηγικη του 80% των παιχτων που συναντησα ηταν παιζω δυνατα τα καλα μου φυλλα και εχω μονιμα 25 δολλαρα full stack σε περιπτωση που σε παγιδευσω να διπλασιασω....λογικα κατι παρομοιο γινεται και σε αλλα τραπεζια....και εννοειται η λεξη μπλοφα ηταν αγνωστη λεξη.....ελαχιστες εως καθολου μπλοφες.....και εγω που εκανα δεν αξιζε.εκανα μπλοφα και 2 πραγματα γινοντουσαν,ειτε "εκλεβα" τα ποτσ ή οτι λεφτα ειχε μεσα γιατι ο αντιπαλος δεν ειχε φυλλο,ειτε εβλεπα καλλ γιατι ο αλλος ειχε φυλλο και ειτε εχανα την παρτιδα ειτε εμπλεκα σε μια πολυ ασχημη κατασταση να πρεπει να μπλοφαρω καποιον με μετριο προς καλο φυλλο.......
επισης πολυ καλο λογισμικο η εν λογω εταιρια,το μοιρασμα των φυλλων πολυ καλο.....στην betoto πριν 4 χρονια μεσα σε 30 λεπτα ειχα δει 3 φουλ 5 κεντες και2 χρωματα.....τελειως οτι να ναι κατασταση,ηταν ξεκαθαρο τι γινοτανε...στην ποκερσταρς το μοιρασμα των φυλλων ηταν 100% ρεαλιστικο.....

για πες μου την γνωμη σου για τα παραπανω.....πραγματικα βλεποντας ολους να παιζουν τερμα "σφιχτα" και εγω να κανω μπλοφες ενιωθα σαν τον αγιο βασιλη ξερω γω που μοιραζει δωρα....εχει αλλαξει πολυ το ποκερ απο τοτε......

by the way για μην υπαρχει παρεξηγηση μπηκα και σκοπευω να ξαναμπω για καθαρα ψυχαγωγικους λογους και οχι για να τους τα παρω αλλα θελω να κανω ενα catch up να δω τι εχει αλλαξει στην στρατηγικη τα 4 αυτα χρονια

:sign:
 
Απάντηση: ποκερακι

η μπλόφα στο πόκερ είναι μία επιστήμη από μόνη της, θέλει τεράστια εμπειρία και γνώση, να έχεις ψυλλιαστεί με τί φύλλα μπαίνουν οι αντίπαλοι ανάλογα τη θέση τους και το ρειζ τους πριν το φλοπ, θέλει γρήγορο σκανάρισμα δηλαδή των δυνατοτήτων του τραπεζιού σου αλλά και των αδυναμιών τους, στη συνέχεια πρέπει να ξέρεις το 4ο και το 5ο φύλλο πόσο βοηθάνε μία μπλόφα, υπάρχουν οι φλατ μπλοφες αλλά και οι κλιμακούμενες μπλόφες που προσποιούνται το τί κυνηγούσες και τί εκάτσε σε εσένα, όλα αυτά που έχω γράψει είναι πολύ λίγα στο πόσο μεγάλη ιστορία είναι η μπλόφα αλλά ουσιαστικά αλλού θέλω να καταλήξω

ακριβώς λοιπόν επειδή η μπλόφα είναι ένα εργαλείο τόσο πολύπλοκο μπορεί να αξιοποιείται και να γίνεται εργαλείο κέρδους μόνο από τους πολύ έμπειρους παίκτες που έχουν περάσει πρώτα από το στάδιο της καραμπίνας, τέτοιους παίκτες είναι παρα πολύ δύσκολο να βρεις να στα low roller tables, σαν κι αυτό που είχε μπει εσύ

χρόνια πολλά
 
Απάντηση: ποκερακι

η μπλόφα στο πόκερ είναι μία επιστήμη από μόνη της, θέλει τεράστια εμπειρία και γνώση, να έχεις ψυλλιαστεί με τί φύλλα μπαίνουν οι αντίπαλοι ανάλογα τη θέση τους και το ρειζ τους πριν το φλοπ, θέλει γρήγορο σκανάρισμα δηλαδή των δυνατοτήτων του τραπεζιού σου αλλά και των αδυναμιών τους, στη συνέχεια πρέπει να ξέρεις το 4ο και το 5ο φύλλο πόσο βοηθάνε μία μπλόφα, υπάρχουν οι φλατ μπλοφες αλλά και οι κλιμακούμενες μπλόφες που προσποιούνται το τί κυνηγούσες και τί εκάτσε σε εσένα, όλα αυτά που έχω γράψει είναι πολύ λίγα στο πόσο μεγάλη ιστορία είναι η μπλόφα αλλά ουσιαστικά αλλού θέλω να καταλήξω

ακριβώς λοιπόν επειδή η μπλόφα είναι ένα εργαλείο τόσο πολύπλοκο μπορεί να αξιοποιείται και να γίνεται εργαλείο κέρδους μόνο από τους πολύ έμπειρους παίκτες που έχουν περάσει πρώτα από το στάδιο της καραμπίνας, τέτοιους παίκτες είναι παρα πολύ δύσκολο να βρεις να στα low roller tables, σαν κι αυτό που είχε μπει εσύ

χρόνια πολλά

καλησπερα!
με χαρα διαπιστωσα την επομενη μερα που επεξα σε λιγο μεγαλυτερο τραπεζι οτι τελικα το ποκερ δεν εχει αλλαξει καθολου απλα στα μικρα τραπεζια δεν κανουν καθολου μπλοφες,αλλωστε δεν αξιζει να μπλοφαρεις να κλεψεις ενα ποτ 2.3.4.5 δολλαρια,ενω στα μεγαλα τραπεζια μεχρι να πεις κιμηνο το ποτ μπορει να εχει φουσκωσει pre floπ τοσο πολυ που μια μπλοφα να σου δωσει ενα φουσκωμενο ποτ χωρις να εχεις τιποτα,εαν μπλοφαρεις σωστα βεβαια.
Τελοσπαντων το ποκερ ειναι ενα πολυ δυσκολο αθλημα για λιγους και οσοι δεν το κατεχουν(καλη ωρα εγω) μια φορα στο τοσο μπορουν να παιζουν για χαβαλε.....
θεωρω το ποκερ 100 φορες πιο πολυπλοκο απο το στοιχημα,αν και δεν ειμαι απολυτως σε αυτο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Απάντηση: ποκερακι

μιας και μιλάμε για μπλόφα και μιας και εχω αδυναμίες στις ωραίες παρουσίες

 
  • Like
Αντιδράσεις: gdouvl1984 και jogo
Απάντηση: ποκερακι

καλά αυτή εδώ το έσκισε το θέμα...
 
Απάντηση: ποκερακι

Ας μας πει κάποιος και τι πιθανότητες είχε να κερδίσει η miss Finland.Κέρδιζε με 2 ντάμες ή 2 πεντάρια έτσι;Μήπως απλά το υπερεκτίμησε ο τύπος;
 
Απάντηση: ποκερακι

ο τύπος είχε την χαμηλότερη τριάδα του τραπεζιού και εφόσον δεν ανέλαβε να οδηγήσει αυτός τα πονταρίσματα (δείχνοντας να ψαρώνει στο raise) ήταν αναμενόμενο η Μις Φινλαντ να του πάρει τον αέρα
 
Απάντηση: ποκερακι

δεν θα ελεγα οτι ηταν καμια φοβερη μπλοφα.ισα ισα με τα λιγα που ξερω ειδα να γινονται εκατερωθεν λαθοι και απο τους 2....τραγικα λαθοι για το επιπεδο τους.....

 

Προγνωστικά

    • Δεν υπάρχουν ποδοσφαιρικές αθλητικές μεταδόσεις σήμερα
  • 20:00
    Novasports Start
    • Ζάλγκιρις Κάουνας - Αρμάνι Μιλάνο
  • 21:30
    Novasports 4HD
    • Μπάγερν Μονάχου - Μπαρτσελόνα
  • 21:30
    Novasports 5HD
    • Μπασκόνια - Αναντολού Εφές
  • 21:30
    Novasports Prime
    • Παρτίζαν - Ολυμπιακός
  • 22:00
    Novasports 2HD
    • Βιλερμπάν - Μονακό
  • Αύριο 29-03-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 01:05
    Novasports 4HD
    • Arizona - Clemson
  • 01:30
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Ατλάντα Χοκς - Μπόστον Σέλτικς
  • 01:35
    Novasports 5HD
    • San Diego St. - UCONN
  • 02:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • Νιου Ορλίνς Πέλικανς - Μιλγουόκι Μπακς
  • 04:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 19:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
  • 21:00
    Novasports 6HD
    • Ριμπάκινα - Αζαρένκα
  • Αύριο 29-03-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
  • 02:30
    Novasports 6HD
    • Αλεξάντροβα - Κόλινς
Γενική Κουβεντούλα
Βοήθεια Χρήστες
  • Κανένας δεν κουβεντιάζει αυτή τη στιγμή.
  • PANATHA PANATHA:
    Είδες ριπλέι?
  • Ertzan Ertzan:
    ναι
  • PANATHA PANATHA:
    Η Φενέρμπαχτσε επιθυμούσε να πάρει αναβολή το ντέρμπι της 7ης Απριλίου με την Γαλατάσαραϊ για το τουρκικό Super Cup ελέω... Ολυμπιακού, όμως το συγκεκριμένο αίτημά της δεν έγινε αποδεκτό από την ποδοσφαιρική ομοσπονδία της χώρας.
  • PANATHA PANATHA:
    Η ποδοσφαιρική ομοσπονδία της Τουρκίας (TFF) ενημερώσε και τους δύο συλλόγους πως
    αυτό έχει να κάνει με το ότι δεν υπάρχει εναλλακτική ημερομηνία λόγω του φορτωμένου αγωνιστικού προγράμματος των ομάδων.
  • Ertzan Ertzan:
    Θα το έγραφα το πρωί αλλά από το κινητό δεν ήρθε. Οι αλλόθρησκοι όπως ήταν φυσιολογικό είπαν πως δεν θα δεχτούν την αναβολή του αγώνα. Οι δικοί μας έκαναν αίτηση για αναβολή και απότι διάβασα έλεγαν να γίνει ο αγώνας με την λήξη του πρωταθλήματος όμως η Ομοσπονδία που έχει χεστεί πάνω της και ακόμα να βγάλει την απόφαση για τις "τιμωρίες" δεν το έκανε αποδεκτό.
  • Ertzan Ertzan:
    Η Fenerbahce είναι η ομάδα που μάζεψε τους περισσότερους πόντους στην Ευρώπη αλλά δεν το βλέπουν έτσι δεν πειράζει όμως είναι μεγάλος ο θεός
  • PANATHA PANATHA:
    Δειχνει ο ΑΝΤ1 F1 την Κυριακή το πρωι??
  • Ertzan Ertzan:
    Νομίζω μόνο το plus θα το έχει
  • PANATHA PANATHA:
    ρε τα λαμογια....
  • Ertzan Ertzan:
    είχε προσφορά μέσω της ΔΕΗ για 9 μήνες δωρεάν πριν 1 μήνα
  • PANATHA PANATHA:
    ναι το ξερω....
  • PANATHA PANATHA:
    κ μαγνητοσκόπηση το δείχνει ο Αντ1 το ελεύθερο κανάλι στης 17:00
  • PANATHA PANATHA:
    Αγγλία - Βραζιλία 0-0 στο 36......Over 0,5 στο πρωτο μερος
  • PANATHA PANATHA:
    Απόδοσ
    η @31.0
  • M Forum Bot:
    Ο χρήστης MrChow ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Maurice Moss Tips" στο Προγνωστικά Ποδοσφαίρου.
  • Ertzan Ertzan:
    συνεχίζει η προσφορά της ΔΕΗ για Αντέννα plus νομίζω μέχρι 14 Απριλίου
  • Ertzan Ertzan:
    Λίγες μέρες πριν την συνέλευση της Fenerbahce βγήκε στην φόρα η συνάντηση που είχε ο Hugh Dallas με τους διαιτητές και οι συνομιλίες για τον αγώνα Galatasara-Antalyaspor όπου εκεί ο διαιτητής του VAR παραδέχεται πως έκανε λάθος στο πέναλτι που πήρε ο παίκτης της Γαλατσαραϊ όπου στην ουσία το είπε πως "βούτηξε" ο παίκτης στην μικρή επαφή που είχε που δεν ήταν για πέναλτι. Γι'αυτήν την φάση είχε μιλήσει και ο Πρόεδρος μας όπου είπε αυτά που συμβαίνουν και η Ομοσπονδία τον έβγαλε ψεύτη, ωραία πράγματα
  • S Forum Bot:
    Ο χρήστης std157489 ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Φοιτητική Έρευνα για το Λιανικό Εμπόριο" στο Καφενείο.
  • PANATHA PANATHA:
    Μονο ο Τζαβελας θα μπορουσε να φαει κοκκινη καρτα χωρις να παιζει....πραγματικα ειναι ηλιθιο το παιδι...
  • Ertzan Ertzan:
    το είχε παίξει στοίχημα γι'αυτό :p
  • PANATHA PANATHA:
    Πραγματικα απορω....αφου σε καθε ματς ειναι με νευρα γιατι δεν το κοβει το ρημαδι και να ξεκινησει το ψαρεμα....
  • PANATHA PANATHA:
    Σε λιγο θα το καρφωσει ο Φωτης....
  • PANATHA PANATHA:
    Δεν γινονται αυτα....
  • Ertzan Forum Bot:
    Ο χρήστης Ertzan ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Κύπελλο IFC#15 Ημιτελικός (30-31/3/2024)" στο Διαγωνισμός I.F.C..
    Ertzan Forum Bot: Ο χρήστης Ertzan ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Κύπελλο IFC#15 Ημιτελικός (30-31/3/2024)"...