18/9/2013: Chelsea - Basel*

Oliver

New Member
4 Φεβ 2013
185
187
0
Καλησπέρα.

UEFA Champions League

Chelsea - Basel (21:45) ώρα Ελλάδας


Chelsea 4-2-3-1 - Basel 4-2-3-1

Πιθανές 11αδες

"No injuries at all. Everybody is fit.”– Mourinho
Τσελσι: Τσεχ - Ιβανοβιτσ (δεξια) - Cole (αριστερά) - Terry/Cahill (κεντρο) Η άμυνα είναι ψιλοστάνταρ, ενώ υπάρχουν σενάρια που δίνουν Αζπιλικουετα στη θέση Ιβάνοβιτσ. Το κέντρο είναι λιγότερο σίγουρο και έχω δει διαφορετικές προβλέψεις.

α) Λαμπαρντ - Βαν Ginkel (αμυντικα χαφ) Hazard (αριστερά) - Όσκαρ (Κέντρο) - Ντε Μπραινε (δεξιά) Αιχμή Demba BA (εδώ) (To θεωρώ το προτιμότερο)
b) Ραμιρες - Μικελ (αμυντικά χαφ) Οσκαρ (αριστερά) - Λαμπαρντ (κεντρο) - Ντε Μπραινε (δεξιά) Αιχμή Τορρεσ (εδώ)
c) Λαμπαρντ- Βαν Γκινκελ (αμυτνικά χαφ) - Hazard (aristera) - Oskar (κέντρο) - Schurle (δεξιά) Αιχμή Βα (εδώ)

Βασίλεια: Sommer; P Degen, Schar, Ivanov, Voser ή Σαφαρι; Xhaka, Frei; Sio ή Diaz, Stocker, Salah; Streller

Ανάλυση: Δεν έχω δει γεμάτα παιχνίδια της Τσέλσι, όμως έχω δει πως κινείται και πως σκοράρει σε στιγμιότυπα. Είναι ομάδα πολυπρόσωπη που διαθέτει ικανότητα κυκλοφορίας της μπάλας, και μπορεί με κάθετες και παράλληλες πάσες να φτάσει στην αντίπαλη άμυνα. Από την άλλη η άμυνά της είναι άμυνα ζώνης, όπως την αντιλαμβάνομαι εγώ (το συζητάμε! δεν έχω πρόβλημα). Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να έχει δεχθεί γκολ από παίχτες αμαρκάριστους μέσα στην περιοχή της. Το οποίο είναι πρόβλημα και το είδαμε στο παιχνίδι με την ΈΕβερτον, που ένα τέτοιο γκολ καθόρισε το παιχνίδι, παρά τις ευκαιρίες.
Το ωραίο με την Τσέλσι είναι ότι έχει τη δυνατότητα σκοραρίσματος από στημένα. Είναι μία ομάδα που έχει ψηλούς παίχτες και βρίσκει στα στημένα την μπάλα. ΕΚΕΙ ΠΟΝΤΆΡΩ ΤΗΝ ΑΝΆΛΥΣΗ ΜΟΥ.

Παρακολουθώντας τη Βασίλεια, βλέπει κάποιος μία ομάδα που κινείται γρήγορα στο χώρο και είναι αποτελεσματική στις επιθέσεις της, όμως έχει σοβαρό πρόβλημα στα στημένα. Ειδικά στα κόρνερ είναι αυλή σχολείου. Δεν γίνονται σωστά μαρκαρίσματα, άλλοι ξεχνάνε να πηδήξουν, χάνονται μπάλες, γενικότερα ένα συνοθύλευμα. Η Βασίλεια είναι κοντύτερη ομάδα ( εδώ ύψη Τσέλσι, εδώ ύψη Βασίλειας). Ακόμη και αν προπονηθούν συγκεκριμένα στα στημένα το πρόβλημα δε λύνεται μέσα σε μια εβδομάδα. Όταν η Τσέλσι θα ανεβάσει ρυθμό και θα κυνηγάει τα κόρνερ το ένα μετά το άλλο, οι Λάμπαρντ, Λουιζ, Ιβανοβιτσ, Ντε Μπα (ελπίζω) θα κάνουν τη ζημιά. Για αυτό πιστεύτω πως είναι προτιμότερος ο Βα μπροστά από τον Τόρρες ή τον Ετο. Τη Βασιλεία θα την κερδίσει στον αέρα!

Θέλω να εισάγω επίσης το εξής σχόλιο του Μουρίνιο που είναι όλα τα λεφτά για άλλη μια φορά. (Μέντοράς μου είναι, θα τον αναδείξω):twis:

[My players are] eggs that need a mum, in this case a dad, to take care of them, to keep them warm during the winter, to bring the blanket and to work and improve them. One day they will arrive in the moment where the weather changes, the sun rises, you break the eggs and the eggs are ready to go to the top level.
[The Champions League is] important for the club, for everybody, it's important for a team of kids, not just kids but a team that for example will tomorrow start the match with four players under 22, and if you think as we think in the club, in the evolution of the players and the team, it's very important for them to play on the big stage, and the big stage is the Champions League.

Εμπιστεύεται λοιπόν τους παίχτες τους, τους στηρίζει και θα τους φέρει όσο πιο ψηλά γίνεται. Επικοινωνιακά προστατεύει την ομάδα από πιθανή αποτυχία συνολικά στο champions league, και ειδικά όταν θα γίνουν λάθη απειρίας από αυτούς. Η Βασιλεία έχει παίχτες έμπειρους όπως ο Στρελερ, o Stocker, o Dagen kai o Φρει, αλλά η βασική 11αδα της Τσελσι είναι σαφώς πιο έμπειρη. (Μιλάω σε όρους εμπαφνίσεων)

Προθέσεις:
Η Τσέλσι θέλει νίκη για το ξεκίνημα του ΤσΛου και θέλει τους βαθμούς στο σπίτι της. Επίσης ο Μουρίνιο σίγουρα θέλει προσωπικά μία καλή νίκη για δείξει ότι έφερε φέτος υπό την αρχηγεία του, μία Τσέλσι διεκδικητή του τροπαίου. Τέλος, βλέπωντας τα σκορ σε άλλες ομάδες πρωτοπόρους, πιθανόν να είναι επιπλεόν κίνητρο για μεγάλο σκοράρισμα.
Η Βασιλεία θέλει να δώσει μία καλή παράσταση και να δυσκολέψει όσο περισσότερο γίνεται τον ισχυρότερο του ομίλου. Έχει τη δυνατότητα να σκοράρει, είτε με παράλληλες σέντρες, είτε με γρήγορες αντεπιθέσεις.Τι θέλει; Να βρεθεί στη δεύτερη θέση. Άρα αναμένει να έχει δύσκολο βράδυ.

"We've gained a lot of experience in the matches that we played last season and now we've got Schalke and (Steaua) Bucharest in this group. We'll be playing for second place with these two teams.'Chelsea is the clear favourite, but we'll see after the first two games and then we'll have a benchmark where we can judge and see where we'll stand."


Οπότε 2 βετ

α) G/G @ 1.76 Stoiximan stake 3/10
β) 1 και οβερ @ 1.90 BetSonic stake 5/10
 
  • Like
Αντιδράσεις: ΓΙΑΝΝΑΡΟΣ
Απάντηση: 18/9/2013: Chelsea - Basel

Αυτό ελπίζω Γιάνναρε. Δες εδώ:

Behrang Safari, who re-joined Basel from Anderlecht in the summer, is optimistic
of an upset. He said: 'I don't think we feel any pressure at all. We just know that we're going to go out and fight for 90 minutes. 'We know Chelsea is a great team, they have a lot of experience, but we have great confidence, we have great atmosphere in our team and we know that together we're very strong.'

Αν οι προθέσεις εκπληρωθούν είμαστε καλά. :priest::priest:



 
Απάντηση: 18/9/2013: Chelsea - Basel

Αν οι προθέσεις εκπληρωθούν είμαστε καλά. :priest::priest:


Είναι τρελλοί αυτοί οι ......Ελβετοί.....και πρέπει να βοηθήσω τον φίλο μου τον Όλιβερ....:twis::cool::sign:

panoramix.jpg
 
  • Like
Αντιδράσεις: ΓΙΑΝΝΑΡΟΣ και Oliver
Απάντηση: 18/9/2013: Chelsea - Basel

Η Βασιλεία έχει δείξει ιστορικά ότι στην Αγγλία δεν κολλάει πάνω στην γραμμή του τέρματος της..αντιθέτως παίζει το παιχνίδι της στην αντίπαλη περιοχή..Επίσης είναι ομάδα που με τις Εγγλέζικες ομάδες εχει και κάποιες ανατροπούλες μέσα στο ματς,όχι όμως τόσο υπέρ της..

καλή επιτυχία!!
 
  • Like
Αντιδράσεις: ΓΙΑΝΝΑΡΟΣ και Oliver
Απάντηση: 18/9/2013: Chelsea - Basel

1-2 FT :sic:

"I am the manager, I am responsible for everything." Mourinho

Το πρώτο γκολ της Βασιλείας είναι απόλυτα ωραίο και ποδοσφαιρικό όσο λίγα. Η μπάλα κινείται με ταχύτητα pinball από μέσο σε επιθετικό, σε μέσο, σε ακραίο και στο τέλος έρχεται με ωραίο αριστερό φαλτσαριστό σουτ και το καρφώνει στην άπιαστη γωνία του Τσεχ ο Σαλαχ. Κανείς από την Τσέσι δεν κατάλαβε πως έγινε και είναι ένα γκολ που ελπίζαμε να βγει. Πραγματικά εξαιρετικό!:bravo:

Το δεύτερο όμως;;;
Μουρίνιο: ""The second goal was very difficult to accept because we have worked a lot on organisation at defensive set-pieces, and the header is in a position where we had two players defending that zone, and we lost Streller. Three players made a mistake and we conceded the goal." ΝΑΙ ΓΜ ΤΟ ΚΡ! Όταν είσαι αμυντικός και έχεις τον Στρέλλερ πάνω σου δεν τον αφήνεις να τρέξει πρώτος στην μπάλα. ΘΕΕ ΚΑΙ ΚΥΡΙΕ. Και εδώ φαίνεται ένα λάθος της ανάλυσής μου. Υπολόγισα ότι αυτά θα είναι σωστά για την Τσέλσι και λάθος για τη Βασιλεία, ενώ δυστυχώς έγινε το αντίθετο. ΔΕΙΤΕ ΠΩΣ.

Μουρίνιο: "In the first half we had a big percentage of the ball. We had corner after corner, but we didn’t create. They were very compact and defensive. But we did really nothing to score the goal. Εδώ λοιπόν, βασίστηκε το στοίχημά μου!Ειπα: "Το ωραίο με την Τσέλσι είναι ότι έχει τη δυνατότητα σκοραρίσματος από στημένα. Είναι μία ομάδα που έχει ψηλούς παίχτες και βρίσκει στα στημένα την μπάλα. ΕΚΕΙ ΠΟΝΤΆΡΩ ΤΗΝ ΑΝΆΛΥΣΗ ΜΟΥ. Όταν η Τσέλσι θα ανεβάσει ρυθμό και θα κυνηγάει τα κόρνερ το ένα μετά το άλλο, οι Λάμπαρντ, Λουιζ, Ιβανοβιτσ, Ντε Μπα (ελπίζω) θα κάνουν τη ζημιά."
Εφόσον αυτό δεν βγήκε δεν μπορώ παρά να αποδεχτώ την ήττα μου.
Όλο το υπόλοιπο παιχνίδι ήταν ατυχίες, που δεν μπορώ να τις δεχθώ για ομάδα όπως η Τσέλσι.
Μουρίνιο: "Then we scored, went in at 1-0 and the usual thing is you go on to win. In the second half, in our best period, we hit the post, had another shot deflected that was on target and [Branislav] Ivanovic’s header was cleared off the line, but they scored their [first] goal. It was a bit of a contradiction in the tendency of the game. "


Επίσης έκανα λάθος στα συστήματα καθώς η Τσέλσι κατέβηκε με 4-1-2-3 Ακόμη πιο επιθετικό σχήμα. Και με Ετο- αλλαγή Βα. Προφανώς και δεν θα επαιζε ο Τορες.
Τέλος, να πω στον φίλο Άπιαστο ότι έχει δίκιο σε αυτό που είπε. "Η Βασιλεία έχει δείξει ιστορικά ότι στην Αγγλία δεν κολλάει πάνω στην γραμμή του τέρματος της..αντιθέτως παίζει το παιχνίδι της στην αντίπαλη περιοχή" και το υπολόγισα αυτό (ήξερα οτι η Βασιλεία κατεβαίνει να παίξει το κομμάτι της. Το g/g ήταν το στήριγμά μου. Όμως δεν υπολόγισα όπως σωστά σημείωσε ο Άπιαστος το ιστορικό κομμάτι. Δεν κοίταξα καθόλου προϊστορία της Ελβετίδας με αγγλικές, διότι ΕΓΩ (ο ψάρακας) δεν θεώρησα ότι χρειάζεται να στηρίξω την ανάλυσή μου σε αυτό. Πίστεψα ότι το σύστημα και οι αδυναμίες θα φέρουν το αποτέλεσμα. Αλλά αυτή η ιστορική ανάλυση ίσως να μου έλεγε ότι θα κλείσουν την άμυνα, θα είναι συγκεντρωμένοι και δεν θα κάνουν τα λάθη που κάνουν στο πρωτάθλημα. ΕΚΕΙ ΕΧΑΣΑ.

Ευχαριστώ για το μαγικό ζωμό Αλεπού. Είμαι ακόμη στο καναβάτσο όμως. :kick:
 
  • Like
Αντιδράσεις: ΓΙΑΝΝΑΡΟΣ και apiastos21
Απάντηση: 18/9/2013: Chelsea - Basel

Δεν πειράζει. Θα τους πιάσουμε την επόμενη φορά. Και όπως είπε και ο μέντορας. "We lost three points and we must get them. Bucurest, Basel, Schalke all of them or some of them. We must get them."

 
Γενική Κουβεντούλα
Βοήθεια Χρήστες
  • Κανένας δεν κουβεντιάζει αυτή τη στιγμή.
  • PANATHA PANATHA:
    Για αυτο ειμαι εγω εδω...να ενημερωνω για τα παντα :bravo: :ROFLMAO: :p
  • B Forum Bot:
    Ο χρήστης BraShaVa8888 ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "|_ Λάϊβ _|" στο Προγνωστικά Ποδοσφαίρου.
  • Infobetakias Forum Bot:
  • Ertzan Ertzan:
    σύμφωνα λέει με τα Ελληνικά μέσα όπως διάβασα η Πανάθασπορ αποφάσισε να αγοράσει τον Γιάννη Γκούμα της Τουρκίας. Πολύ καλή κίνηση μπράβο :smk1:
  • Ertzan Ertzan:
    Σύμφωνα με τον προπονητή Ισμαήλ Καρτάλ πλην του Οστερβόλντε όπου εγχειρίστηκε και του Πέρεζ δεν υπάρχει κάποια απουσία. Άρα αυτό που περιμένω και περιμένουν το 99% όσων βλέπουν την Fener περιμένουμε την παρακάτω ενδεκάδα

    Λιβακόβιτς

    Οσάγι Σαμουέλ-Τζίκου-Μπεκάο-Καντίογλου

    Ισμαηλ Γιουκσέκ-Φρέντ
    Σιμάνσκι
    Καχβετζί-Τάντιτς
    Τζέκο
    αυτή είναι η εργοστασιακή ρύθμιση της Fener εδώ δεν χρειάζεσαι καν προπονητή όλα λειτουργούν στον αυτόματο
  • PANATHA PANATHA:
    Που το διαβασες αυτο?
  • Ertzan Ertzan:
    σύμφωνα με την beisports τουρκίας είναι δημοσίευμα του sportime λέει
  • Ertzan Ertzan:
    κατηγορήθηκε ο ερωτιάρης για ντόπα? μάλλον το παράκανε με τα βιάγκρα :smk1:
  • PANATHA PANATHA:
    To Sportime εχει πιασει πατο....μην το πιστευεις ποτε...
  • PANATHA PANATHA:
    Εσυ φυσικα γελας αλλα η ιστορια με τον Ιωαννιδη εδειξε μια ακομα φορα ποσο πατο εχουν πιασει τα social....ο καθε ηλιθιος γραφει οτι σαχλαμαρα του ερθει χωρις φυσικα συνεπειες....και παλι καλα που μεσα σε λιγες ωρες αποδειχτηκε η υποθεση μουφα....και δεν τραβηξε
    2-3 μερες....
  • Ertzan Ertzan:
    μα για γέλια είναι η κατάσταση, Στην σήμερον ημέρα δεν απορώ για τίποτα πραγματικά
  • Ertzan Forum Bot:
    Ο χρήστης Ertzan ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "Κύπελλο IFC#15 ΤΕΛΙΚΟΣ (20-21/4/2024)" στο Διαγωνισμός I.F.C..
  • Ertzan Ertzan:
    Στα δικά μου μάτια με την ενδεκάδα που έχει κατεβάσει η Fener και είναι αυτή που έγραψα παραπάνω η Fener κανονικά κερδίζει 2-0 τουλάχιστον όμως επειδή η μπάλα είναι πόρνη που έλεγε και ο Όσιμ όλα όσα βλέπουμε μπορούν να πάνε στράφη (δείτε τα χθεσινά)
  • Ertzan Ertzan:
    Ο Ατζούν έδειξε για άλλη μια φορά πόσο μεγάλος οπαδός της Fenerbahce είναι και τον αγώνα θα τον δείξει το ελεύθερο TV8 :smk1:
  • Ertzan Ertzan:
    με την είσοδο του Ζάιτς η Fener παίζει με 10 παίκτες αυτήν την στιγμή
  • PANATHA PANATHA:
    Εγω λεω θα πανε στα πεναλτι
  • Ertzan Ertzan:
    μακάρι
  • Ertzan Ertzan:
    ο Τζίκου κρατάει την άμυνα
  • Ertzan Ertzan:
    αυτην την στιγμή η Fener παίζει με 10 παίκτες
  • Ertzan Ertzan:
    μπαίνει ο Κρούνιτς μάλιστα
  • Ertzan Ertzan:
    αν ο Ολυμπιακός μπορέσει και σκοράρει μαγκιά του πραγματικά, αν χάσει είναι άξιος της μοίρας του
  • Ertzan Ertzan:
    Τώρα ο προπονητής της Fener τα "γάμησε" αλλά σου λέει δεν έρχεται ο Ολυμπιακός οπότε μπορώ να τους βάλω
  • Ertzan Ertzan:
    όπως έγραφα και σε έναν φίλο πέραν Μπατσουάγι δεν θα άλλαξα κανέναν και ας χρειαστεί να τους κοπούν τα πόδια, ίσως αντί Μπεκάο αν τραυματίστηκε να έβαζα Μπονούτσι για τα πέναλτι
  • Ertzan Ertzan:
    Krunic, Zaijc, Under, Caglar ότι άχρηστο υπάρχει έβαλε ο ανίκανος
  • Αδιάβροχος Forum Bot:
    Ο χρήστης Αδιάβροχος ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "υπάρχει ανώνυμο πορτοφόλι ?" στο Ηλεκτρονικά Πορτοφόλια.
    Αδιάβροχος Forum Bot: Ο χρήστης Αδιάβροχος ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "υπάρχει ανώνυμο πορτοφόλι ?" στο...