Tεταρτη 10 Μαρτιου 2021

BINOTRADER

Active Member
21 Φεβ 2021
501
82
28
ΤΗΕΟ-007
Στην ισοτιμια ευρω - αγγλικης στερλινας εχουμε πιθανη εμφανιση σχηματισμου διπλου πυθμενα.
Ανοιγουμε εντολη ανοδου και χρησιμοποιουμε stop loss στην βαση του πρωτου πυθμενα ωστε αν ο σχηματισμος δεν επιβεβαιωθει να κλεισει η εντολη αυτοματα με καποια μικρη χασουρα.
Ζηταμε ανοδο πανω απο την τιμη 0.8571.
Εφοσον ανεβει η τιμη θα δουμε πως θα κινηθουμε.

JPG.jpg
 
Tωρα ομως θα σας δειξω και κατι αλλο.
Το χρονοδιαγραμμα που ειδαμε πιο πανω ειναι 4ωρο και μας εδειξε ενα προς πιθανη εμφανιση διπλο πυθμενα.
Παρολο ομως που στο 4ωρο βλεπουμε στυλ πυθμενα εαν παμε σε 2 φορες υψηλοτερο διαγραμμα δηλαδη εβδομαδιαιο το οποιο μας κανει σμικρυνση του 4ωρου διαγραμματος βλεπουμε την παρακατω εικονα.

JPG.jpg


Αριστερα εχουμε το 4ωρο και δεξια εχουμε το εβδομαδιαιο.
Βλεπουμε στο δεξι διαγραμμα λοιπον οτι ειχαμε σε περασμενο μικρο χρονικο διαστημα την εμφανιση διπλου πυθμενα και τωρα η τρεχουσα τιμη βλεπουμε μας δειχνει ακομη πτωτικη ταση.
Βλεπετε λοιπον πως παντα πρεπει να εξεταζουμε τα προηγουμενα διαγραμματα απο αυτο που χρησιμοποιουμε ενω πρεπει να χρησιμοποιουμε και παντα εντολη stop loss για να μην βρεθουμε προ εκπληξεων.

Με αυτο θελω να σας δειξω ενα βασικο βημα.
Παντα πριν ανοιξουμε εντολη πρεπει να εξεταζουμε το δυο φορες μεγαλυτερο χρονοδιαγραμμα απο το δικο μας ωστε να ελεγξουμε την γενικη κατασταση πριν προχωρησουμε.
Εαν δουμε πχ εναν σχηματισμο σε ενα διαγραμμα ποτε δεν θα πανηγυρισουμε εαν πρωτα δεν ελεγξουμε πιο βαθεια την πορεια της τιμης σε διαγραμμα χρονικης σμικρυνσης.​
 
Τελευταία επεξεργασία:
εν ολίγοις προτού βάλουμε εντολή πρέπει να κοιτάμε και αρκετά πίσω και αρκετά μπροστά για να έχουμε πλήρη εικόνα
 
Κοιτά εμενα μου αρέσει το 4ωρο διάγραμμα παρα πολύ. Για νασ έχω συγκεντρωτικό θα πάω στο εβδομαδιαίο.
Αν έπαιζα ωριαίο θα πήγαιναν ημερήσιο.
Παντα δυο διαγραμματα μονο πιο μεγαλα όχι πιο μικρά.
Σε ενδιαφέρει να δεις σε μεγαλυτερο βάθος χρονου την κινηση της τιμής και όχι να χειρουργησεις για να δεις κεριά.
Αυτό μονο στα binary μπορείς να το κανεις.
Να πας σε μικροτερο διαγραμμα γιατί εκεί έχει ουσία.
Σύντομα θα σου βάλω ασκησεις διαγραμματικες
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: vaggosalonika
είχες κάνει όμως και ένα άρθρο "

Χρονοδιαγραμματα και Κηροπηγια - Το χειρουργικο τραπεζι του forex

έκεί έγραψες να κοιτάμε και τα τελευταία κεριά (μικρής διάρκειας) για να μην μας μπερδέψει το μαριμπόζου
 
έχω και μια άλλη ερώτηση στο άρθρο

Χρονοδιαγραμματα και Κηροπηγια - Το χειρουργικο τραπεζι του forex.​

ή εσύ το έγραψες λάθος ή εγώ δεν το κατάλαβα
 
Αυτό σου λέω. Τα κηροπήγια τα εξετάζουμε όταν θέλουμε να δουμε τι συμβαίνει σε ενα συγκεκριμένο σημείο.
Εδώ δεν μας ενδιαφέρει το σημείο αλλά η πορεία της τιμής σε μεγαλύτερη χρονική διαρκεια.
Ελπίζω να το καταλαβαινεις πως το λέω.
 
Αυτό σου λέω. Τα κηροπήγια τα εξετάζουμε όταν θέλουμε να δουμε τι συμβαίνει σε ενα συγκεκριμένο σημείο.
Εδώ δεν μας ενδιαφέρει το σημείο αλλά η πορεία της τιμής σε μεγαλύτερη χρονική διαρκεια.
Ελπίζω να το καταλαβαινεις πως το λέω.
το καταλαβαίνω αλλά πάλι δεν είναι ένα μικρό στοιχείο ότι κάτι πάει να αλλάξει ? φυσικά μας ενδιαφέρει η μεγαλύτερη χρονική διάρκεια αλλά και το να βλέπουμε μικρούς χρόνους είναι ένα μικρό ποσοστό ένδειξης σωστά? για κάποιον που δεν έχει και πολλά χρήματα ή δεν έχει βάλει στοπ λος και θέλει να αποφύγει το μεγάλο αρνητικό σερί δεν είναι σωστό να το κοιτάει και αυτό?
 
Με τα μεγαλυτερα χρονοδιαγραμματα απο αυτό που παίζεις μπορείς να αποφύγει ψευδείς διαγραμματικός σχηματισμους.
Είναι όπλο του trader για ανίχνευση ψευδών σχηματισμών.
 
JPG.jpg


Mεγαλη μαχη πανω στην στηριξη εγινε χθες πραγμα που επιβεβαιωσε οτι δεν εχουμε διπλο πυθμενα.
Παρολα αυτα εχουμε μικρη ανοδικη ταση (πρασινο σκουρο) που περιμενω να ενισχυθει και αλλο.
Παραμενουμε σε alert .​
 

Προγνωστικά

  • 22:00
    COSMOTE SPORT 2 HD
    • Μπαρτσελόνα - Παρί Σεν Ζερμέν
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 3 HD
    • Ντόρτμουντ - Ατλέτικο Μαδρίτης
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 9 HD
    • Σαουθάμπτον - Πρέστον
  • 22:15
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Φαμαλικάο - Σπόρτινγκ Λισαβόνας
  • 20:00
    Novasports Prime
    • Μακάμπι Τελ Αβίβ - Μπασκόνια
  • 21:00
    Novasports 5HD
    • Αναντολού Εφές - Βίρτους Μπολόνια
  • 21:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • Βόννη - Περιστέρι
  • Αύριο 17-04-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 02:30
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • SoFi NBA Play-In Tournament
  • 04:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 05:00
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • SoFi NBA Play-In Tournament
  • 12:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
  • 14:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
  • 16:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
  • 18:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
  • 19:30
    Novasports 6HD
    • WTA 500 Porsche Tennis Grand Prix
Γενική Κουβεντούλα
Βοήθεια Χρήστες
  • Κανένας δεν κουβεντιάζει αυτή τη στιγμή.
  • Ertzan Ertzan:
    Εντάξει γράφω από τώρα Ολυμπιακό τελικό Final Four :smk1:
  • Ertzan Ertzan:
    Όχι Final Four στον τελικό. Μπαρτσελόνα περνάω καλά εσάς από τα αποδυτήρια ΑΝ έρθετε οπότε είμαι τελικό
  • Ertzan Ertzan:
    Ολυμπιακός-Fener τελικό και το repeat του τελικού fixed
  • PANATHA PANATHA:
    μας μπερδεψες....
  • Ertzan Ertzan:
    κάτσε μπερδεύτηκα και εγώ
  • Ertzan Ertzan:
    Fener-Μονακό έχουμε και ΑΝ έρθετε έχουμε Fener-Παναθηναϊκό
  • PANATHA PANATHA:
    Μπαρτσελοα - Ολυμπικός και μετα με τον νικητη Ρεαλ - 8η ομαδα
  • Ertzan Ertzan:
    Ολυμπιακός-Μπαρτσελόνα και μετά Ολυμπιακός-Ρεάλ εε?
  • PANATHA PANATHA:
    Τα ζευγάρια των playoffs Ρεάλ Μαδρίτης - Μακάμπι ή Μπασκόνια ή Βίρτους ή Εφές / Παναθηναϊκός - Μακάμπι ή Μπασκόνια / Μονακό - Φενέρμπαχτσε / Μπαρτσελόνα -
    Ολυμπιακός
  • PANATHA PANATHA:
    Οποτε την Τριτη εχουμε Μπακαμπι - Μπασκονια σε μονο ματς....ο νικητης παιζει με Παναθα.....ο ηττημενος θα παιξει με τον νικητη του Εφες - Βίρτους και η νικητρια με την Ρεαλ Μαδριτης....
  • PANATHA PANATHA:
    Με την φορα που εχει παρει η Εφες μπορει να κερδισει Βιρτους και οποια χασει στο Μακαμπι - Μπασκονια και να κοντραρει την Ρεαλ...
  • PANATHA PANATHA:
    Στα εξηγησα ωραια?
  • animusbet animusbet:
    Δεν υπάρχει ομάδα Εφές,επειδή κέρδισε 2 φορές σε μια εβδομάδα τη Φενέρ την κάναμε και ομαδάρα?
  • Ertzan Ertzan:
    Η Ρεάλ δεν χάνει από Efes εκτός και αν ο Λάρκιν τα βάζει και από το σπίτι του τότε υπάρχει ελπίδα
  • Ertzan Ertzan:
    να και ο άλλος πελατάκος :smk1:
  • PANATHA PANATHA:
    Στα 5 ματς πιστευω πως η Ρεαλ θα περασει.....απλα ενω εχει βγει πρωτη μπορει να μην εχει τοσο ευκολο αντιπαλο οσο θα ηταν το φυσιολογικο
  • PANATHA PANATHA:
    1900 ματς και συνεχιζουμε :p
  • Ertzan Ertzan:
    Η Λίβερπουλ είμαι σίγουρος έστειλε κόσμο και κοσμάκι κουβά, σημεία, χάντικαπ όβερ τα πάντα όλα
  • PANATHA PANATHA:
    Σιγουρα τα πολλα λεφτα θα χαθηκαν στο live
  • Ertzan Ertzan:
    Στο ρελαντί τα κορίτσια μας την Βιλνέβ στον τελικό 58-45 λήξη του πρώτου ημιχρόνου
  • Ertzan Ertzan:
    Οι Άγγλοι αυτήν την αγωνιστική κυριολεκτικά γάμησαν κόσμο και κοσμάκι 0-2 η Άστον Βίλλα
  • PANATHA PANATHA:
    Σοκαριστικές στιγμές στο Ουντινέζε - Ρόμα, κατέρρευσε ο Έβαν Εντικά στο 72' της αναμέτρησης.
    1f691.png
    Αποχώρησε με το φορείο, έχοντας ευτυχώς τις αισθήσεις του ο στόπερ των Ρωμαίων, ενώ το παιχνίδι διεκόπη οριστικά.
  • Ertzan Ertzan:
    α γι'αυτό διεκόπη λέω και εγώ τι έγινε εδώ
  • PANATHA PANATHA:
    Για αυτο ειμαι εγω εδω...να ενημερωνω για τα παντα :bravo: :ROFLMAO: :p
  • B Forum Bot:
    Ο χρήστης BraShaVa8888 ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "|_ Λάϊβ _|" στο Προγνωστικά Ποδοσφαίρου.
    B Forum Bot: Ο χρήστης BraShaVa8888 ξεκίνησε ένα νέο θέμα που ονομάζεται "|_ Λάϊβ _|" στο Προγνωστικά...