Belgium Genk - Kortrijk (Ημίχρονο με τα περισσότερα γκολ: 2ο)

Δημοσιεύτηκε Τρίτη, 06 Φεβρουαρίου 2018 17:13
Νέο Σχόλιο

Γκενκ - Κόρτραικ στον επαναλυπτικό ημιτελικό του Κυπέλου Βελγίου

1ο παιχνίδι: Κόρτραικ - Γκενκ 3-2

Η Γκενκ δεν είναι και στα καλύτερα της, έστω και αν προέρχεται από διπλό στην έδρα της Μουσκρόν με 0-1 για το πρωτάθλημα και απόψε καλείτε να αντιμετωπίσει την Κόρτραικ με σκοπό να ανατρέψει την ήττα του πρώτου αγώνα και να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό. Δεν θα έχει εύκολο έργο καθότι η Κόρτραικ ειναι σε καλό φεγγάρι και είναι δυσκολοκατάβλητη ομάδα. Ο τεχνικός της Γκενκ το αναγνώρισε αυτό στις δηλώσεις που έκανε για τον αγώνα, αναφέροντας πως η Κόρτραικ είναι πολύ επικίνδυνη στην επίθεση, αφού οι παίχτες που έχει διαθέτουν αρκετή ταχύτητα και μπορεί εύκολα να σκοράρουν αν βρουν κενούς χώρους. Έχοντας αυτό στο μυαλό πιστεύω δεν θα επιδιώξει να επιτεθεί απερίσκεπτα από την αρχή και να κινδυνέψει να δεχτεί κάποιο γκολ, που θα κάνει το έργο τους για πρόκριση πολύ δύσκολο. Από την άλλη η Κόρτραικ δεν έχει λόγο να αγωνιστεί επιθετικά έχοντας το σκορ πρόκρισης και θα περιμένει τη στιγμή που ο αντίπαλος θα επιδιώξει πιο επιτακτικά να πετύχει το γκολ που χρειάζετε και να χτυπήσει στην κόντρα όπου θα βρει κενούς διαδρόμους σκοράροντας το γκολ που θα τους φέρει ακόμη πιο κοντά στον τελικό. Εξάλλου το σκορ του πρώτου αγώνα προδιαθέτει πως στο 2ο ημίχρονο αναμενόμενα θα έχουμε πολύ πιο ανοικτό παιχνίδι αφού η υπόθεση πρόκριση θα είναι ρευστή ακόμα και αν έχουμε γκόλ από κάποια ομάδα στο 1ο ημίχρονο.