Η πρωταθλήτρια JYP Jyväskylä Η πρωταθλήτρια JYP Jyväskylä

SM Liiga Φινλανδίας 2011-2012

από / HOCKEY / Τρίτη, 24 Απριλίου 2012 18:06

Τέλος τα play off και στη Φινλανδική SM Liiga με πρωταθλήτρια για το 2011/2012 την JYP Jyväskyla για 2η φορά στην ιστορία της μετά το 2009.

Η πρωταθλήτρια ιδρύθηκε το 1997 και έχει βρεθεί άλλες 2 φορές στα τελικα των play off όπου και ηττήθηκε (το 1989 απο την TPS με 1-4 νικες και το 1992 από την Jokerit επίσης με 1-4 νίκες). Την κανονική περίοδο τερμάτισε στην 4η θέση με 108 βαθμούς και 168-122 γκολ (37 νίκες, οι 7 σε παραταση/πεναλτυ και 23 ήττες, οι 4 σε παραταση/πεναλτυ). Στα προημιτελικά απεκλεισε την HC Ässät Pori με 4-0 νίκες, στα ημιτελικά την Jokerit με 4-1 νίκες ενώ στους τελικούς επεβλήθη της Lahden Pelicans Lahti με 4-1 νίκες.

Στην κανονική περίοδο της Λίγκας στα 420 οι ομάδες πέτυχαν 2162 γκολ (μέσος όρος 5,14 γκολ). Τις περισσότερες νίκες είχε η KalPa (34), τις περισσότερες ήττες η HPK (34), τις περισσότερες ισοπαλίες η Jokerit (21), την καλύτερη επίθεση η Pelicans (213), τη χειρότερη επίθεση οι HPK και Tappara (132), την καλύτερη άμυνα η JYP (122), τη χειρότερη άμυνα η HPK (201).

infobeto forum Προγνωστικά 2024 Kavajim Χθες 00:07
infobeto forum IFC#20 ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ Επαναληπτικοί (13-14/4/2024) PANATHA Χθες 20:40