Κατηγορία: Soccer - Spain Primera División
Απόδοση: 2.02
Αποτέλεσμα: 0-2
Κέρδος: -5 (Lost)

Για την 9η αγωνιστική του Ισπανικού πρωταθλήματος η Ουέσκα θα φιλοξενήσει την Εσπανιόλ.

H Ουέσκα ξεκίνησε το πρωτάθλημα με νίκη εκτός έδρας αλλά στα επόμενα 7 ματς δεν κατάφερε να πάρει άλλο τρίποντο και μόνο με 2 ισοπαλίες και 5 ήττες βρίσκεται με τους 5 βαθμούς στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Όλα αυτά είχαν σαν αποτέλεσμα μετά την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής στην έδρα της επίσης νεοφώτιστης Βαγιαδολίδ με 1-0 να φέρει και την αλλαγή στον πάγκο της ομάδας. Παρελθόν λοιπόν ο Λέο Φράνκο από την τεχνική ηγεσία και στην θέση του ο Φρανθίσκο που έχει δύσκολο έργο στην υπόθεση παραμονής.

Συνεχίζει να εντυπωσιάζει η Εσπανιόλ και όσο περνάει ο καιρός και τα αποτελέσματα παίρνει και ωραίο ποδόσφαιρο παίζει. Προέρχεται από σπουδαία νίκη στο τελευταίο της χρονικά παιχνίδι , με θύμα την Βιγαρεάλ που της επιβλήθηκε εντός έδρας με 3-1. Άνοιξε το σκορ μόλις στο 7΄, δέχτηκε την ισοφάριση με το κλείσιμο του ημιχρόνου αλλά στο δεύτερο με αντεπίθεση διαρκείας στο τελευταίο δεκάλεπτο σκόραρε 2 φορές για να φτάσει στο τελικό 3-1. Τέταρτη νίκη εντός σε ισάριθμα ματς που την έφερε με τους 14 βαθμούς στην 5η θέση ενώ με νίκη σήμερα θα σκαρφαλώσει στην 2η θέση , πίσω από την Μπαρτσελόνα, μετά τα χθεσινά αποτελέσματα.

Μετά την αλλαγή στον πάγκο των γηπεδούχων είναι δύσκολο να προβλέψουμε το πώς θα παρουσιαστούν στην σημερινή αναμέτρηση αλλά η βαθμολογική τους θέση τους επιβάλει να πάνε απόψε για την νίκη. Η Εσπανιόλ από την πλευρά της είναι σε καλή κατάσταση και θέλει απόψε την πρώτη τους τρίποντο εκτός έδρας στο πρωτάθλημα. Μπορούμε να δούμε από ένα γκολ για την κάθε ομάδα.