Bookmaker: 21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα
Μονάδες: 4/10
Απόδοση: 3.50
Αποτέλεσμα: 0-0
Κέρδος: +10 (Won)

Derby della Capitale στον απόηχο των ευρωπαϊκών αγώνων που έδωσαν μεσοβδόμαδα και οι οποίοι είχαν έντονα αλλά εκ διαμέτρου αντίθετα συναισθήματα για τις δύο ομάδες της Ρώμης.

Αποκλεισμός σοκ για τη Λάτσιο που πήγε στο Σάλτσμπουργκ με το υπέρ της 4-2 του πρώτου αγώνα, έκανε το 0-1 στο 55ο λεπτό με τον Ιμόμπιλε και όλα έδειχναν ότι ήταν ήδη στον ημιτελικό ώσπου να έρθει η καταιγίδα των γηπεδούχων απ' το αμέσως επόμενο λεπτό και μέσα σε 20 λεπτά η πρόκριση είχε κάνει φτερά για τους αετούς της Ρώμης. Στα του Καμπιονάτο προέρχεται από νίκη 6-2 επί της Μπενεβέντο και νίκη στο Ούντινε 1-2. Έχει στις τάξεις της τον πρώτο σκόρερ του πρωταθλήματος Τσίρο Ιμόμπιλε ο οποίος είναι ο κύριος υπεύθυνος που οι Λατσιάλι έχουν την καλύτερη επίθεση με 75 γκολ αλλά πίσω έχουν προβλήματα έχοντας δεχτεί 40 τέρματα που είναι πάρα πολλά για τη βαθμολογική τους θέση.

Η αιώνια αντίπαλός της η Ρόμα πλέει σε πελάγη ευτυχίας ανατρέποντας το 4-1 του πρώτου αγώνα με τη Μπαρτσελόνα και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Τεράστιο επίτευγμα για τους τζιαλορόσι που όμως στο πρωτάθλημα με την ισοπαλία στη Μπολόνια και την εντός έδρας ήττα απ' τη Φιορεντίνα έχασαν τη διαφορά που είχαν απ' τη συμπολίτισα τους και πλέον οι δύο ομάδες είναι ισόβαθμες στους 60 βαθμούς όπου μαζί με την Ίντερ δίνουν μάχη για την είσοδο τους στο επόμενο Τσάμπιονς Λιγκ. 25 γκολ λιγότερα έχει η Ρόμα αλλά και μια απ' τις καλύτερες αμυντικές γραμμές που καλείται να σταματήσει τη δαιμονισμένη επίθεση των τυπικά γηπεδούχων.

Παρακινδυνευμένη οποιαδήποτε πρόγνωση σε ένα ματς που μπορεί να έχει πολλά γκολ, που είναι ντέρμπι και βρίσκει τις δύο ομάδες με εντελώς αντίθετη ψυχολογία αλλά η Λάτσιο πρέπει να αντιδράσει στον μοναδικό στόχο που της έμεινε και η Ρόμα είναι αυτή που πρέπει να διαχειριστεί την επιτυχία και να συγκεντρωθεί στις απαιτήσεις αυτού του απαιτητικού παιχνιδιού. Σε ότι φάση και αν είναι η κάθε ομάδα, πρόκειται για το ντέρμπι της αιώνιας πόλης που μπορεί να πάει οπουδήποτε αλλά εγώ διαισθητικά θα τολμήσω να πάω στην ισοπαλία του 3.50 στον Stoiximan.