Κατηγορία: Soccer - Greece Souper League
Απόδοση: 2.50
Αποτέλεσμα: 1-2
Κέρδος: +6 (Won)

Ο Λεβαδειακός θα υποδεχτεί την Ξάνθη για την 7η αγωνιστική του Ελληνικού πρωταθλήματος.

Από ήττα στο Αγρίνιο από τον Παναιτωλικό προέρχεται ο Λεβαδειακός την προηγούμενη αγωνιστική πριν την διακοπή των πρωταθλημάτων. Δεν είχε καλή απόδοση και έχασε δίκαια με 2-1. Δέχτηκε τα 2 τέρματα στην επανάληψη, το πρώτο στο 49΄και το δεύτερο στο 58΄και όταν στο 66΄ έμεινε με 10 παίχτες όλα τελείωσαν. Παρόλα αυτά κατάφερε στα τελευταία λεπτά με την μείωση του σκορ να αγχώσει λίγο τους γηπεδούχους αλλά τελικά ήρθε η τέταρτη συνεχόμενη ήττα στο πρωτάθλημα που το κρατάει χαμηλά στην βαθμολογία και μέσα στην ζώνη του υποβιβασμού με τους 3 βαθμούς που έχει. Το κλίμα δεν είναι καλό για τον προπονητή Άκη Μάντζιο και αν δεν νικήσει και σήμερα δύσκολα θα συνεχίσει στον πάγκο της ομάδας.

Η Ξάνθη μετά την ήττα στην πρεμιέρα τρέχει ένα σερί 5 αγώνων χωρίς ήττα και προέρχεται από νίκη εντός έδρας 1-0 επί της Λάρισας. Επεισοδιακό ματς με πολλά παράπονα από τους φιλοξενούμενους που βρέθηκαν να παίζουν ακόμα και με 9 παίχτες ενώ το γκολ ήρθε με αμφισβητούμενο πέναλτι. Με αυτή την νίκη έφτασε του; 9 βαθμούς και ανέβηκε στην 7η θέση της βαθμολογίας και δείχνουν πως πιο πολύ θα κοιτάνε ψηλά στην βαθμολογία παρά πίσω.

Δύσκολη αναμέτρηση. Ο Λεβαδειακός είναι αυτός που καίγεται περισσότερο για την νίκη αλλά η Ξάνθη είναι σε καλύτερη κατάσταση και δεν θα έχει το άγχος του αποτελέσματος. Οι γηπεδούχοι θα πρέπει να ρισκάρουν και να βγουν μπροστά για την νίκη και αυτό μπορεί να βοηθήσει την Ξάνθη και βρει χώρους. Θα ποντάρω στο GG