• Σεπ 2022
  • 15:00

Spain Lugo - Deportivo Alavés

Σάββατο, 10 Σεπτεμβρίου 2022 11:26

Με δύο τυχερά γκολ εκ των οποίων το δεύτερο στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων η Λούγκο πέτυχε το 1-2 μέσα στη Σαραγόσα κι απέδρασε απ' το Ρομαρέδα κάνοντας δύο τις συνεχόμενες νίκες της. Ζορίστηκε σε αρκετά σημεία του παιχνιδιού, κατάφερε να ισοφαρίσει και παίζοντας με αντεπιθέσεις έκανε την ανατροπή.

Ξανά στην έδρα της σήμερα εκεί όπου πριν το ταξίδι στη Σαραγόσα είχε κερδίσει 1-0 τη Λεγκανιές αλλά ο αντίπαλος αυτή τη φορά είναι η Αλαβές, ένα απ' τα φαβορί για άνοδο. Η Αλαβές με 8 βαθμούς, έναν παραπάνω απ' τη Λούγκο, προέρχεται από δύο ισοπαλίες 1-1. Η πρόσφατη εντός με τη Λας Πάλμας που έχει ξεκινήσει πολύ δυνατά και η προηγούμενη στην Ίμπιζα. Μπορούσε τη νίκη με τη Λας Πάλμας αλλά δεν τα κατάφερε αστοχώντας σε καλές ευκαιρίες.

Τους βαθμούς που έχασε σε αυτά τα ματς καλείται να τους καλύψει σήμερα το μεσημέρι στην έδρα της Λούγκο που σαν να έχει πάρει παραπάνω απ' ότι δικαιούται. Σαφώς καλύτερο σύνολο η Αλαβές, θα έχει τον έλεγχο του αγώνα και μπορεί να στριμώξει τη Λούγκο για να πάρει τους τρεις βαθμούς. Το ζήτημα για τους κυανόλευκους της Αλαβές είναι να κρατήσουν και την εστία τους ανέπαφη, κάτι που κατάφεραν μόνο σε έναν απ' τους τέσσερις αγώνες του πρωταθλήματος ως τώρα. Γκολ θεωρώ ότι θα βάλουν όπως έκαναν σε όλα τα προηγούμενα. Η γηπεδούχος άλλωστε σε αυτό το γήπεδο ηττήθηκε στην πρεμιέρα απ' τη νεοφώτιστη Αλμπαθέτε που σε καμία περίπτωση δεν φτάνει το επίπεδο της Αλαβές.

Το διπλό στο 2.36 της Betshop είναι τίμιο και αντικατοπτρίζει τη δυσκολία του σημείου μα και πληρώνει σωστά αν επιβεβαιωθεί στο χορτάρι η ανωτερώτητα της Αλαβές.

Αγώνας: Lugo - Deportivo Alavés
Κατηγορία: Spain
Ημερομηνία: Σάββατο, 10 Σεπτεμβρίου 2022 15:00