CHL Man City - Hoffenheim

Τετάρτη, 12 Δεκεμβρίου 2018 15:37

Για την 6η και τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Champions League η Μάντσεστερ Σίτυ υποδέχεται την Χοφενχάιμ.
Στην βαθμολογία 1). Σίτυ 10 β. 2) Λιόν 7 β. 3) Σαχτάρ 5 β. 4) Χοφενχάιμ 4 β.
Η Σίτι έχει προκριθεί. Με νίκη ή ισοπαλία είναι πρώτη, με ήττα θέλει να μη νικήσει η Λυών. Η Χοφενχάιμ προκρίνεται στο Γιουρόπα Λιγκ μόνο με νίκη και ήττα της Σαχτάρ.

Άνετη και ωραία η ομάδα της Σίτυ παίρνει την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες. Σήμερα το μόνο που τις απομένει είναι να σφραγίσει την πρωτιά στον όμιλο αρκεί να πάρει έστω τον βαθμό της ισοπαλίας. Στο πρωτάθλημα προέρχεται από την πρώτη της ήττα στην σαιζόν καθώς ηττήθηκε στο Λονδίνο από την Τσέλσι με 2-0. Αυτό το αποτέλεσμα την έριξε για πρώτη φορά από την κορυφή καθώς την προσπέρασε η Λίβερπουλ , στην μάχη που αναμένεται να δώσουν μέχρι τέλος για τον τίτλο.

Η Χόφεχνάιμ είχε την τύχη στα χέρια της όσον αφορά το μέλλον της στον όμιλο αλλά την προηγούμενη αγωνιστική ηττήθηκε στην έδρα της από την Σαχτάρ με 3-2. Τρελό ματς με τους Γερμανούς να ισοφαρίζουν το αρχικό 0-2 του πρώτου τέταρτου μέχρι το ημίχρονο , όμως στην επανάληψη έχοντας και αριθμητικό μειονέκτημα από το 59΄ δέχτηκε το γκολ της ήττας στις καθυστερήσεις. Πλέον αν θέλει να συνεχίσει να αγωνίζεται στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις χρειάζεται ένα μικρό θαύμα. Στο πρωτάθλημα πραγματοποιεί αρκετά καλή πορεία και μετά από 14 αγωνιστικές είναι στην 7η θέση με 22 βαθμούς , με κύριο χαρακτηριστικό της η ευκολία με την οποία και δέχεται αλλά και βάζει γκολ.

Είναι δεδομένη η διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων ακόμα και αν ο Πεπ Γκουαρντιόλα προβεί σε αλλαγές στην ενδεκάδα της Σίτυ. Οι γηπεδούχοι είναι ουσιαστικά αδιάφοροι αλλά θα θέλουν να βγάλουν αντίδραση μετά την ήττα στο πρωτάθλημα , η Χόφενχαϊμ από την άλλη έχει αμυδρές ελπίδες για την τρίτη θέση. Παιχνίδι κομμένο και ραμμένο στο να δούμε γκολ και θέαμα καθώς και οι δύο ομάδες είναι φύση επιθετικές ενώ από ποιότητα άλλο τίποτα οπότε η επιλογή μου θα είναι το OVER 3,5.

Αγώνας: Man City - Hoffenheim
Κατηγορία: CHL CL
Ημερομηνία: Τετάρτη, 12 Δεκεμβρίου 2018 22:00
Σημείο: Over 3.5