• Μαρ 2022
  • 21:00

Euroleague Monaco - Efes A.

Παρασκευή, 11 Μαρτίου 2022 16:53

Από ήττα προέρχεται η Μονακό με αντίπαλο τη Μπαρτσελόνα στην Ισπανία σε ένα ματς όπου ήταν άκρως ανταγωνιστική. Παρόλο που βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 16 πόντους περίπου στα μισά της 3ης περιόδου έβγαλε αντίδραση πλησίασε και πέρασε και μπροστά με 3 λίγο πριν τα μισά της 4ης περιόδου. Η Μπαρτσελόνα είχε όμως περισσότερες λύσεις και στο τέλος πήρε τη νίκη. Είναι η ομάδα που αδικήθηκε περισσότερο από την αποβολή των ρωσικών ομάδων καθώς είχε πετύχει 4 εναντίον τους. Δεν υπάρχουν απουσίες.

Από την άλλη η Εφές τα έκανε θάλασσα στο εξ αναβολής με τη Μπασκόνια καθώς όταν σταμάτησε να τα βάζει ο Λάρκιν (6/7 τρ. μέχρι εκείνο το σημείο, 1/5 μετά) δεν υπήρχαν εναλλακτικές λύσεις πέρα από μερικές ατομικές προσπάθειες του Μίσιτς και γνώρισε την ήττα με 87-74 ενώ στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 36-43. Η άμυνα δεν λειτούργησε καθόλου στο 2ο ημίχρονο ενώ και στην επίθεση κόλλησε καθώς οι Μίσιτς , Λάρκιν έβλεπαν με δυσκολία το καλάθι ενώ όλοι οι υπόλοιποι ήταν σε πολύ μέτρια μέρα. Ρόλο έπαιξε και το γρήγορο φόρτωμα με φάουλ των Πλάις και Ντάνστον. Απών από το σημερινό και πάλι ο πολύτιμος Σιμόν ενώ αμφίβολος είναι και ο Άντερσον.

Συνοψίζοντας θεωρώ ότι η Εφές θα έχει και σήμερα δύσκολο βράδυ καθώς δεν ξέρω πόση ενέργεια θα έχει απομείνει μετά το προχθεσινό (Μίσιτς, Λάρκιν, Μπομπουά έπαιξαν από 30') απέναντι σε μία ομάδα που εντός έδρας δίνει τρελό ρυθμό. Με τον τρόπο που αγωνίζονται οι δύο ομάδες περιμένω υψηλό σκορ και στο Combo θα προσθέσω και τον Ντιαλό που βρίσκεται σε πολύ καλή περίοδο και το σημερινό line το έχει ξεπεράσει με ευκολία στα 3 τελευταία.

Το σημείο που επιλέγω είναι... Μονακό (+6.5 & Over 159.5 pts) & Ντιαλό Over 14.5 (reb.+as) σε Combo με απόδοση 3.45 στον stoiximan.

Αγώνας: Monaco - Efes A.
Άθλημα: Basketball
Κατηγορία: Euroleague euroleague
Ημερομηνία: Παρασκευή, 11 Μαρτίου 2022 21:00