Όλα για την ανατροπή!

από / ΣΤΗΝ ΠΡΙΖΑ / Τετάρτη, 10 Ιανουαρίου 2018 19:20

Ο Παναθηναϊκός των χιλίων προβλημάτων, μετά από το εις βάρος του 4-1 στη Λαμία δίνει ένα ματς που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως ο “υπερ πάντων αγώνας”. Μετά τη νίκη επί του Πλατανιά στο Πρωτάθλημα και με τον κόσμο του συσπειρωμένο, παίζει απόψε έναν “τελικό”. Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη, χρειάζεται τουλάχιστον 3 γκολ για να πάρει την πρόκριση ενώ παράλληλα θα πρέπει να επιδείξει και μεγάλη προσοχή στην άμυνα αν δε θέλει να ξαναζήσει τον εφιάλτη του πρώτου αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός στο τελευταίο του παιχνίδι ήταν αρκετά καλός κόντρα στον Πλατανιά έστω και αν χρειάστηκε 2 πέναλτι για να πάρει εντέλει την πολυπόθητη νίκη. Δημιούργησε πολλές ευκαιρίες αλλά στάθηκε αναποτελεσματικός -για άλλη μία φορά- φέτος και δείχνει πως έχει “θέμα” στο τελείωμα των φάσεων. Αυτός είναι άλλωστε ο λόγος που ψάχνει για έναν επιθετικό στην τρέχουσα μεταγραφική περίοδο. Στα αγωνιστικά νέα, υπάρχουν πάρα πολλά προβλήματα καθώς απουσιάζουν οι Λουτσιάνο (4/0), Λουντ (μέσος, 16/0) και Κολοβέτσιος (στόπερ, 15/0). Από την άλλη δεν υπολογίζονται Μολέδο (στόπερ, 8/1), Χουλτ (μπακ, 12/0), παρελθόν αποτελεί ο Κουτρουμπής (στόπερ, 10/0) και ο Σιλά (χαφ, 9/0), μένουν μέχρι νεοτέρας οι Χίλιεμαρκ (12/1) και Κουλιμπαλί (9/0). Τουλάχιστον εξέτισε ο Μολίνς (13/3), απών) ενώ ήρθε με μεταγραφή ο Οικονόμου.

Η Λαμία παρά το 4-1 του πρώτου αγώνα δεν βρίσκεται στα καλύτερα της το τελευταίο διάστημα, με τη νίκη επί του Παναθηναϊκού να είναι η μοναδική στα 5 τελευταία της παιχνίδια (2 ισοπαλίες, 2 ήττες). Μάλιστα στην τελευταία της εμφάνιση άφησε κακές εντυπώσεις χάνοντας με 0-1 από την Ξάνθη εντός έδρας. Όπως είναι λογικό το Κύπελλο αυτήν την στιγμή περνά σε δεύτερη μοίρα, δίχως βέβαια να αδιαφορεί εντελώς, ωστόσο η “σωτηρία” είναι η μοναδική της “σκέψη”. Όσον αφορά τα αγωνιστικά νέα, να σημειώσουμε πως δεν αντιμετωπίζει σημαντικά προβλήματα. Πλήρης αποστολή.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Ο Παναθηναϊκός θα μπει με το μαχαίρι στα... δόντια να σκοράρει ένα γρήγορο τέρμα που θα τον βάλει απευθείας στο κόλπο και παρά τις πολλές απουσίες του είναι σε θέση να το πετύχει, όντας "δυνατός" στη Λεωφόρο. Να υπενθυμίσουμε πως χρειάζεται τουλάχιστον 3 γκολ με μηδέν παθητικό (3-0) για να περάσει στην επόμενη φάση ή επανάληψη του 4-1 για παράταση. Η Λαμία εκτός έδρας με τις μεγάλες ομάδες δεν κατάφερε να σκοράρει, ενώ δείχνει αδυναμίες στο σκοράρισμα εσχάτως. Θα πάμε με το -1 Ευρωπαϊκό χάντικαπ του άσσου (νίκη με 2 τέρματα διαφορά, 2-0, 3-1, 4-2 κτλ) στο 2,02 του Stoiximan.gr.

infobeto forum Bet της πλάκας coria Χθες 21:58
infobeto forum IFC#20 ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ Επαναληπτικοί (13-14/4/2024) PANATHA Χθες 20:40
infobeto forum ΙΣΟΠΑΛΙΕΣ Costas1974 Χθες 19:49
infobeto forum Διπλασιασμοί dddamned Χθες 16:57