Bookmaker: 21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα
Μονάδες: 4/10
Απόδοση: 2.00
Αποτέλεσμα: 0-2
Κέρδος: -4 (Lost)

Οι δύο κολλητές εκτός έδρας ήττες από Μπορντό και Μονακό, έριξαν την Λυόν στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας. Στα δύο αυτά παιχνίδια η άμυνα της πήρε χαμηλό βαθμό αφού δέχθηκε από 3 γκολ. Γενικά το τελευταίο διάστημα η ομάδα παρουσιάζει αμυντικές αδυναμίες αφού στα τελευταία 10 παιχνίδια της κατάφερε να κρατήσει μόλις 2 φορές καθαρή την εστία της. Στο πιο πρόσφατο με την Μονακό, αν και κατάφερε να πάρει νωρίς προβάδισμα με 2 γκολ (0-2 στο 27), εντούτις έκλεισε το ημίχρονο στο 2-2 αλλά και με αριθμιτικό πλεονέκτημα. Στο 2ο ημίχρονο αν και είχε τη συντριπτική κατοχή της μπάλας στο τέλος όχι μόνο δεν κατάφερε να κερδίσει αλλά δέχτηκε και 3ο γκολ στο φινάλε και ηττήθηκε. Μεσοβδόμαδα πέρασε στους 8 του κυπέλλου αφού πέρασε με νίκη 1-2 από την έδρα της Μονπελλιέ, σε ένα ματς που η άμυνα της πέρασε εκ νέου δύσκολες στιγμές (ο αντίπαλος δημιούργισε 24 τελικές προσπάθειες)

Η Ρεν προέρχετε και αυτή απο εντός έδρας ήττα με 0-1 από την Γκινγκάμ. Έτσι συμπλήρωσε 3 διαδοχικές ήττες σε πρωτάθλημα και κύπελλο και βολοδέρνει στο μέσο του βαθμολογικού πίνακα. Εκτός έδρας βρίσκει χώρους και σκοράρει με μεγαλύτερη συχνότητα, αφού σκοράρει σε 8 σερί και είναι και ενισχυμένη με τον επιθετικό Σακχό που πήρε από την Γουέστ Χαμ και ο οποίος έχει προσδώσει ταχύτητα και ποιότητα στην επιθετική της γραμμή

10/12 όβερ έχει εσχάτως η Λυόν, 9/11 η Ρεν

8/10 δέχετε γκολ η Λυόν, 8 σερί εκτός σκοράρει η Ρεν που από τότε που ανάλαβε ο κόουτς Λαμουσί της έδωσε ένα επιθετικό στυλ παιχνιδιού