FA CUP 09/03

από Sir Better / ΑΓΓΛΙΑ / Κυριακή, 09 Μαρτίου 2014 08:46

296. ΣΕΦΙΛΝΤ ΓΙΟΥΝ. (Α’) – ΤΣΑΡΛΤΟΝ (ΤΣΑΜ.)

ΣΕΦΙΛΝΤ ΓΙΟΥΝ.:
Ογδοη σερί νίκη σε όλες τις διοργανώσεις για τις «λεπίδες» μετά την εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Πίτερμπορο την Τρίτη. Πέτυχε ένα γκολ στις αρχές και άλλο ένα στα τέλη του β’ ημιχρόνου ενώ είχε και δοκάρι. Ετσι σκαρφάλωσε στη δέκατη θέση της βαθμολογίας και έχει αποκτήσει διαφορά 9 βαθμών από την επικίνδυνη ζώνη. Αμφίβολος ο αμυντικός Μπρέιφορντ (5/1) και ο επιθετικός Μέρφι (22/2). Αμφίβολος και ο νεαρός αμυντικός ΜακΦάτζιν (1/0) που αποχώρησε τραυματίας.
ΤΣΑΡΛΤΟΝ:
Δεν μπόρεσε να κοιτάξει στα μάτια την πρωτοπόρο Λέστερ και ηττήθηκε δίκαια εκτός έδρας με 3-0. Ετσι παρέμεινε οριακά στη ζώνη του υποβιβασμού, έχοντας όμως 3 παιχνίδια λιγότερα από τον ανταγωνισμό. Η εικόνα της πάντως έχει αλλάξει άρδην τον τελευταίο καιρό, καθώς πριν την ήττα από τη Λέστερ είχε προηγηθεί η εντός έδρας νίκη επί της ΚΠΡ και η σπουδαία πρόκριση στο κύπελλο στην έδρα της Σέφιλντ Γουένσντεϊ. Αμφίβολος ο αμυντικός Μόρισον (30/1) που αποχώρησε τραυματίας.

311. ΧΑΛ (ΠΡΕΜ.) – ΣΑΝΤΕΡΛΑΝΤ (ΠΡΕΜ.)

ΧΑΛ:
Δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα, αφού γνώρισε βαριά εντός έδρας ήττα από τη Νιούκαστλ με 1-4. Το ματς επισκιάστηκε από την κουτουλιά που έδωσε ο προπονητής της Νιούκαστλ, Αλαν Πάρντιου στον μέσο της Χαλ, Ντέιβιντ Μέιλερ. Παρά την ήττα η Χαλ διατηρήθηκε 6 βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη. Χάνει τη σεζόν ο αμυντικός ΜακΣέιν (9/0). Δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής οι ικανότατοι επιθετικοί Γέλαβιτς και Λονγκ.
ΣΑΝΤΕΡΛΑΝΤ:
Για ένα ημίχρονο άγγιξε το όνειρο της κατάκτησης ενός τροπαίου αφού προηγήθηκε της Μάντσεστερ Σίτι στο «Γουέμπλεϊ» στον τελικό του Λιγκ Καπ και πήγε προηγούμενη με 1-0 στα αποδυτήρια. Στις αρχές της επανάληψης όμως δέχτηκε δυο γρήγορα γκολ, ενώ στο τέλος δέχτηκε και τρίτο γκολ γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 3-1. Λογικά εκτός και πάλι ο επιθετικός Φλέτσερ (19/3). Χάνει τη σεζόν ο γκολκίπερ Γουέστγουντ (10/0).

335. ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ (ΠΡΕΜ.) – ΓΟΥΙΓΚΑΝ (ΤΣΑΜ.)

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ:
 Κατέκτησε τον πρώτο τίτλο της χρονιάς, αφού επιβλήθηκε της Σάντερλαντ με 3-1 στο «Γουέμπλεϊ». Η ομάδα του Πελεγκρίνι βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ από το 10’ και χρειάστηκε δυο γκολ στις αρχές της επανάληψης για να γυρίσει το ματς σε 2-1 ενώ στο τέλος έδωσε πανηγυρικό τόνο στη νίκη με τρίτο γκολ. Αμφίβολος ο επιθετικός Γιόβετιτς (7/1).
ΓΟΥΙΓΚΑΝ:
Μετά από καιρό μπήκε στην εξάδα με την εντυπωσιακή νίκη που πέτυχε στην έδρα της Νότιγχαμ με 4-1. Από τη μέρα που την ανέλαβε ο Ρέσλερ πραγματοποιεί εξαιρετική πορεία στο πρωτάθλημα με 9 νίκες και 3 ισοπαλίες σε 14 ματς. Αμφίβολος και πάλι ο αμυντικός Ρόγκνε (10/0) όπως και ο τοπ σκόρερ Πάουελ (20/5). Κοντά στην επιστροφή ο γκολκίπερ Κάρσον (14/0). Χάνει τη σεζόν ο μέσος Γουότσον (25/2).