ΠΡΕΜΙΕΡ 21/12

από Sir Better / ΑΓΓΛΙΑ / Σάββατο, 21 Δεκεμβρίου 2013 00:00

130. ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ - ΚΑΡΝΤΙΦ

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Με τον Σουάρεζ να σκοράρει δις και τους Χέντερσον, Φλάναγκαν και Στέρλινγκ να συνεπικουρούν η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς πέρασε σα σίφουνας από την έδρα της Τότεναμ με 5-0 και μείωσε τη διαφορά από την κορυφή στους δυο βαθμούς. Από το 62’ απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα με το σκορ στο 2-0. Σοβαρό πλήγμα με τον τραυματισμό του αρχηγού και μέσου Τζέραρντ (15/3) που θα λείψει τουλάχιστον ένα μήνα. Εκτός για ένα δίμηνο ο τοπ σκόρερ Στάριτζ (12/9), ενώ εκτός για το ίδιο διάστημα και ο φουλ μπακ Χοσέ Ενρίκε (8/0).
ΚΑΡΝΤΙΦ: Το γκολ του Πίτερ Γουίτινχαμ στο 65’ της εντός έδρας αναμέτρησης με τη Γουεστ Μπρομ, στάθηκε αρκετό για να της δώσει το πολύτιμο τρίποντο που την απομάκρυνε από την επικίνδυνη ζώνη κατά 3 βαθμούς. Μεγάλη κόντρα έχει ξεσπάσει ανάμεσα στον προπονητή Μάλκι ΜακΚάι και τον ιδιοκτήτη Βίνσεντ Ταν, με τον πρώτο να ζητάει μεταγραφική ενίσχυση και τον τελευταίο να λέει ότι δεν πρόκειται να ξοδέψει ούτε πένα, μια και διέθεσε αρκετά χρήματα το καλοκαίρι.

148. ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜ - ΧΑΛ

ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜ: Δεν έχει σταματημό ο αγωνιστικός κατήφορός της, καθώς υπέστη την τέταρτη συνεχόμενη ήττα, αυτή τη φορά στην έδρα της Κάρντιφ με 1-0. Ετσι κατρακύλησε ακόμα περισσότερο στη βαθμολογία και βρέθηκε μόλις δυο βαθμούς πάνω από την επικίνδυνη ζώνη. Ετσι η διοίκηση δεν έμεινε με σταυρωμένα χέρια και απέλυσε τον Στιβ Κλαρκ. Κοντά στην επιστροφή ο γκολκίπερ Φόστερ (2/0).
ΧΑΛ: Αλλον ένα βαθμό πρόσθεσε στο ενεργητικό της η ομάδα του Στιβ Μπρους μετά το στείρο 0-0 στην εντός έδρας αναμέτρηση με τη Στόουκ. Αμφότερες είχαν ευκαιρίες για να ανοίξουν τα σκορ, όμως και οι δυο γκολκίπερ ήταν σε εγρήγορση. «Ηταν μάλλον ένα δίκαιο αποτέλεσμα» τόνισε ο βοηθός Στιβ Αγκνιου. Πρακτικά πλήρης αποστολή.

149. ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ - ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ: Κοίταξε στα μάτια την Τσέλσι, αλλά δεν μπόρεσε να αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα στη μεταξύ τους εκτός έδρας αναμέτρηση, αφού ηττήθηκε με 2-1. Ο Σαμάκ ισοφάρισε προσωρινά σε 1-1, ενώ μετά το δεύτερο γκολ που δέχτηκε, έχασε κλασικές ευκαιρίες να φέρει το παιχνίδι στα ίσια. Αμφίβολοι είναι ο αρ. μπακ Μόξι (15/0) και ο μέσος Τόμας (6/0). Εκτός ο μέσος Γκουεντιούρα (4/0).
ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Το γκολ του Γκουφράν στο 27’ της εντός έδρας αναμέτρησης με τη Σαουθάμπτον δε στάθηκε αρκετό για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του Αλαν Πάρντιου, καθώς στο 65’ δέχτηκε το γκολ για το τελικό 1-1. Ευχαριστημένος ο Πάρντιου από το γεγονός ότι συνεχίζεται το μομέντουμ που έχει χτίσει η ομάδα του εδώ και αρκετές αγωνιστικές. Εξέτισε ο εξαιρετικός μέσος Καμπάιγ (13/3).

150. ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ. - ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ.: Σε ένα ματς που θα θυμούνται όλοι για τα ακραία καιρικά φαινόμενα, ανάμεσα σε αυτά και δεκάλεπτη διακοπή, η ομάδα του Μόγιες κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-0 στην έδρα της Στόουκ και να εξασφαλίσει με αυτόν τον τρόπο την παρουσία της στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τη Σάντερλαντ σε διπλούς αγώνες. Εκτός για τρεις βδομάδες ο επιθετικός Φαν Πέρσι (10/7). Εκτός για δυο εβδομάδες ο βασικότατος μέσος Κάρικ (10/0), ενώ εκτός θα μείνει και ο επιθετικός Ρούνεϊ (14/8). Αμφίβολοι είναι ο αμυντικός Βίντιτς (11/0) και ο μέσος Φελαϊνί (8/0).
ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Με δυο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Σαμ Αλαρνταϊς έφυγε νικήτρια από την έδρα της Τότεναμ με 2-1 και πανηγύρισε την πρόκρισή της στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τη Μάντσεστερ Σίτι σε διπλούς αγώνες. Την τελευταία αγωνιστική της τιμωρίας του θα εκτίσει ο βασικός μέσος Νόλαν (15/1). Χάνει την εορταστική περίοδο ο μέσος Ντάουνιγκ (13/0). Εκτός ο επιθετικός Κάρολ και ο μεσοεπιθετικός Βαζ Τε (7/2). Εκτός για καιρό ο αμυντικός Ριντ (10/1).

151. ΣΑΝΤΕΡΛΑΝΤ - ΝΟΡΓΟΥΙΤΣ

ΣΑΝΤΕΡΛΑΝΤ: Τη συμμετοχή της στην ημιτελική φάση του Λιγκ Καπ εξασφάλισε η ομάδα του Γκας Πογιέτ μετά τη νίκη της με 2-1 στην παράταση του εντός έδρας αγώνα με την Τσέλσι. Οι «μαυρόγατες» βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 46’ με το αυτογκόλ του Κάτερμοουλ, όμως ο Μπορίνι αποδείχτηκε χρυσή αλλαγή, αφού ισοφάρισε στο 88’. Κι ενώ το παιχνίδι έδειχνε να πηγαίνει στην παράταση, ήρθε άλλη μια χρυσή αλλαγή να σκοράρει στο 118’. Ο Κι διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Λογικά εκτός και πάλι ο γκολκίπερ Γουέστγουντ (10/0). Ετσι αναμένεται να συνεχίσει ο Μανόνε (7/0). Λογικά ξεπέρασε την ίωση που τον ταλαιπωρούσε ο μέσος Κόλμπακ (15/0).
ΝΟΡΓΟΥΙΤΣ: Αρχισε να βγάζει τα λεφτά του ο Γκάρι Χούπερ, αφού σκόραρε το τέταρτο γκολ του στα έξι τελευταία και με αυτό χάρισε στην ομάδα του το βαθμό στην εντός έδρας αναμέτρηση με τη Σουόνσι. Η ομάδα του Κρις Χιούτον βρέθηκε να χάνει από το 12’, όμως το άπιαστο σουτ του Χούπερ στο 45’ διαμόρφωσε το τελικό 1-1. «Ηταν σημαντικό να μη χάσουμε το παιχνίδι» τόνισε ο Χιούτον. Εκτός για καιρό οι πολύτιμοι μέσοι Πίλκινγκτον (9/1), Σνόντγκρας (9/1) και Τέτεϊ (7/0). Κοντά στην επιστροφή ο επιθετικός φαν Βολφσβίγκελ (8/1).

152. ΣΤΟΟΥΚ - ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ

ΣΤΟΟΥΚ: Σε ένα ματς που διεξήχθη κάτω από αντίξοες καιρικές συνθήκες μεσοβδόμαδα, η ομάδα του Μαρκ Χιούζ γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 0-2 από τη Γουνάιτεντ και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Λιγκ Καπ. Το παιχνίδι διεκόπη στο 29’ λόγω ακραίων καιρικών φαινομένων. Εκτός για μια βδομάδα ο βασικός στόπερ Χούτ (12/0).
ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ: Μετά την ήττα στην έδρα της Φούλαμ ακολούθησε νέα ήττα, αυτή τη φορά εντός έδρας από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 0-3. Το παιχνίδι έλαβε διαδικαστικό χαρακτήρα από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, καθώς οι «χωριάτες» δέχτηκαν δυο τέρματα πριν το πρώτο εικοσάλεπτο (15’, 18’). Εξέτισε ο μέσος Ντελφ (13/1). Αμφίβολος ο αμυντικός Φλάαρ (14/0). Συμπλήρωσε κάρτες ο επιθετικός Αγκμπονλαχόρ (13/1).

153. ΦΟΥΛΑΜ - ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ

ΦΟΥΛΑΜ: Δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα η ομάδα του Ρενέ Μιούλενστιν, καθώς μετά τη νίκη επί της Αστον Βίλα ακολούθησε η ήττα στην έδρα της Εβερτον με 4-1. το μόνο που κατάφεραν οι Λονδρέζοι ήταν να ισοφαρίσουν προσωρινά στο 67’ με το πέναλτι του Μπερμπάτοφ. Αμφίβολος ο αμυντικός Χάγκελαντ (8/0).
ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Σφράγισε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Λιγκ Καπ με την άνετη νίκη της στην έδρα της Λέστερ με 3-1. Οι «πολίτες» έκαναν ό,τι ήθελαν στο α’ ημίχρονο και με ένα γκολ στις αρχές και άλλο ένα στα τέλη του α’ ημιχρόνου πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 2-0. Στις αρχές της επανάληψης ο Ντζέκο έκανε το 3-0 και κάπου εκεί το παιχνίδι έλαβε διαδικαστικό χαρακτήρα. Κοντά στην επιστροφή ο επιθετικός Γιόβετιτς (3/0). Μεγάλο το πλήγμα με τον τραυματισμό του τοπ σκόρερ Αγουέρο (15/13) που θα χάσει ένα μήνα. Εκτός οι αμυντικοί Νάστασιτς (9/1) και Ρίτσαρτς (2/0).