ΠΡΕΜΙΕΡ ΛΙΓΚ 01/01

από Sir Better / ΑΓΓΛΙΑ / Τετάρτη, 01 Ιανουαρίου 2014 00:00

102. ΣΟΥΟΝΣΙ - ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ

ΣΟΥΟΝΣΙ: Είχε την απόλυτη κατοχή στην έδρα της Αστον Βίλα, αλλά το μόνο που κατάφερε να πάρει τελικά ήταν η ισοπαλία με 1-1. Αιφνιδιάστηκε δεχόμενη γκολ μόλις στο 4’, όμως στη συνέχεια ανέβηκε και ισοφάρισε στο 36’ με τον Λάμα. Εκτός για καιρό ο γκολκίπερ Φορμ (12/0), ο μέσος Ντάιερ (14/4) και ο φορ Μίτσου (12/2).
ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Επέκτεινε το απόλυτο σερί που έχει εντός έδρας με την οριακή πλην όμως πολύτιμη νίκη επί της Κρίσταλ Πάλας με 1-0. Η Σίτι ζορίστηκε αρκετά και χρειάστηκε να περιμένει μέχρι το 66’ για να πετύχει ο Ντζέκο το νικητήριο τέρμα. Ετσι πέτυχε τη δέκατη φετινή νίκη σε αντίστοιχα παιχνίδια φέτος. Συμπλήρωσε κάρτες ο ιθύνων νους της ομάδας, Νταβίντ Σίλβα (11/4). Κοντά στην επιστροφή ο επιθετικός Γιόβετιτς (3/0). Εκτός για πέντε βδομάδες ο τοπ σκόρερ Αγουέρο (15/13). Εκτός ο αμυντικός Ρίτσαρτς (2/0).

104. ΑΡΣΕΝΑΛ - ΚΑΡΝΤΙΦ

ΑΡΣΕΝΑΛ: Η γυριστή κεφαλιά του Ζιρού σε φάουλ του Γουόλκοτ στο 65’ στάθηκε αρκετή για να της δώσει το τρίποντο στην έδρα της φορμαρισμένης Νιούκαστλ. Ετσι για πρώτη φορά από τη σεζόν 2007-08 η ομάδα του Βενγκέρ βρίσκεται στην κορυφή πριν την έλευση της νέας χρονιάς. Αμφίβολος ο αμυντικός Κοσιελνί (15/0). Εκτός για λίγες μέρες ο πολύτιμος μέσος και έτερος τοπ σκόρερ Ράμζεϊ (18/8).
ΚΑΡΝΤΙΦ: Αγγιξε τη νίκη στην πρώτη αναμέτρηση μετά την απόλυση του τεχνικού Μάλκι ΜακΚάι, αφού προηγήθηκε με 2-0 της Σάντερλαντ, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο δέχτηκε δυο τέρματα και τελικά αρκέστηκε στο βαθμό. Στο παιχνίδι αυτό, την ομάδα καθοδήγησε ο Ντέιβιντ Κέρσλεϊκ με τον Ολε Γκούναρ Σόλσκερ να είναι το απόλυτο φαβορί για την ανάληψη της τεχνικής ηγεσίας. Αμφίβολος ο επιθετικός Μπέλαμι (9/0).

105. ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜ - ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ

ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜ: «Εχω ανάμικτα συναισθήματα καθώς προηγηθήκαμε, αλλά η Γουεστ Χαμ αξίζει συγχαρητήρια επειδή επέστρεψε δυναμικά» τόνισε ο υπηρεσιακός τεχνικός Κιθ Ντάουνινγκ μετά την ισοπαλία της ομάδας του στην έδρα της Γουεστ Χαμ με 3-3. Εκανε την ανατροπή στο α’ ημίχρονο, όμως στο 65’ βρέθηκε να χάνει με 3-2. Τελικά ισοφάρισε δυο λεπτά αργότερα για το τελικό 3-3. Σκόραρε δις ο Ανελκά. Πρακτικά πλήρης αποστολή.
ΝΙΟΥΚΑΣΤ: Κάποτε θα έμπαινε τέλος στο αήττητο εντός έδρας σερί των έξι αγωνιστικών. Τελικά αυτό συνέβη στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Αρσεναλ, από την οποία ηττήθηκε με 0-1. Ισως αδικείται από το τελικό αποτέλεσμα, καθώς και η ίδια είχε κλασικές ευκαιρίες με αποκορύφωμα το δοκάρι του Ντεμπουσί στην εκπνοή του ημιχρόνου. Πρακτικά πλήρης αποστολή.

106. ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ - ΝΟΡΓΟΥΙΤΣ

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ: Εδειξε το ανάστημα της στην πανίσχυρη έδρα της Σίτι, αλλά δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα, αφού δέχτηκε γκολ στο 66’ στο οποίο δεν μπόρεσε να «απαντήσει» ποτέ. Η ομάδα του Τόνι Πούλις δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες και έγινε η πρώτη ομάδα φέτος που δέχεται μόλις 1 γκολ στην έδρα της Σίτι. Λογικά επιστρέφουν ο αμυντικός Ντικαγκσόι (13/0) και ο μέσος Ο’Κιφ (8/1). Αμφίβολος ο μέσος Τόμας (6/0). Εκτός ο μέσος Γκουεντιούρα (4/0).
ΝΟΡΓΟΥΙΤΣ: «Η οργάνωση μας ήταν εξαιρετική και είχαμε μερικές καλές ευκαιρίες» τόνισε ο Κρις Χιούτον μετά την εντός έδρας ήττα από τη Γιουνάιτεντ με 0-1. Αυτή ήταν η δεύτερη σερί ήττα. Εξέτισε ο στόπερ Τέρνερ (16/0). Αμφίβολος και πάλι ο μέσος Χόουσον (16/2). Εκτός για καιρό οι πολύτιμοι μέσοι Πίλκινγκτον (9/1) και Τέτεϊ (7/0).

107. ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ - ΧΑΛ

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Τα Χριστούγεννα βρισκόταν στην κορυφή της βαθμολογίας και η Πρωτοχρονιά τη βρίσκει στην πέμπτη θέση. Μετά την ήττα στην έδρα της Σίτι, η Λίβερπουλ γνώρισε νέα εκτός έδρας ήττα, αυτή τη φορά από την Τσέλσι με 2-1. Προηγήθηκε στο 3’ με τον Σκρτελ, όμως στο 34’ έχανε με 2-1. Βαρύτατη ευθύνη στο δεύτερο τέρμα φέρει ο γκολκίπερ Μινολέ. Είχε δοκάρι ενώ φωνάζει για πέναλτι. Ισως προλάβει ο αρχηγός και μέσος Τζέραρντ (15/3). Εκτός για ένα δίμηνο ο σκόρερ Στάριτζ (12/9) και ο φουλ μπακ Χοσέ Ενρίκε (8/0). Εκτός και ο μπακ Φλάναγκαν (7/1).
ΧΑΛ: Δεν πίστευαν στα μάτια τους όσοι βρέθηκαν στην εντός έδρας αναμέτρηση με τη Φούλαμ, καθώς το στείρο 0-0 του α’ ημιχρόνου έδωσε τη θέση του στο τελικό 6-0 υπέρ της Χαλ. Η ομάδα του Στιβ Μπρους αφηνίασε στην επανάληψη και πέτυχε 6 τέρματα σε διάστημα 35’. Ετσι απέκτησε αέρα 7 βαθμών από την επικίνδυνη ζώνη. Αμφίβολος ο μεσοεπιθετικός Μπρέιντι (13/3).

108. ΣΑΝΤΕΡΛΑΝΤ - ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ

ΣΑΝΤΕΡΛΑΝΤ: Εδειξε χαρακτήρα στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Κάρντιφ και εκεί που έδειχνε να φεύγει με άδεια χέρια, κατάφερε τελικά να σώσει την παρτίδα στο τέλος. Η Σάντερλαντ βρέθηκε να χάνει με 2-0, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο σκόραρε δις. Την τελευταία αγωνιστική της τιμωρίας του θα εκτίσει ο αναγεννημένος επί ημερών Πογιέτ αμυντικός, Γουες Μπράουν (8/0). Αμφίβολος ο έτερος στόπερ Ο’Σέι (16/1). Λογικά εκτός και πάλι ο γκολκίπερ Γουέστγουντ (10/0). Ετσι αναμένεται να συνεχίσει ο Μανόνε (7/0). Την πρώτη του μεταγραφή πραγματοποίησε ο Πογιέτ με την απόκτηση με τη μορφή δανεισμού του αμυντικού Μάρκος Αλόνσο από τη Φιορεντίνα (γνωστός στην Αγγλία από τη θητεία του στην Μπόλτον).
ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ: Το γκολ του Αγκμπονλαχόρ στο 7’ της εντός έδρας αναμέτρησης με τη Σουόνσι δε στάθηκε αρκετό για να της δώσει τη νίκη, αφού στο 36’ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο τελικό 1-1. «Είμαστε μόλις 18 μήνες στο σχεδιασμό μας. Ηξερα από την αρχή ότι τα πρώτα χρόνια θα είναι δύσκολα» τόνισε ο Πολ Λάμπερτ. Συμπλήρωσε κάρτες ο αμυντικός Κλαρκ (17/0). Αμφίβολοι και πάλι ο αμυντικός Φλάαρ (14/0) και ο επιθετικός Μπεντέκε (14/4).

109. ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ - ΤΣΕΛΣΙ

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ: Με ήττα συνέχισε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποκετίνο, αφού έφυγε με το εις βάρος της 2-1 από την έδρα της Εβερτον. Δέχτηκε γκολ μόλις στο 9’, αλλά έφτασε στην ισοφάριση στο 71’. Τα πανηγύρια όμως δεν κράτησαν πολύ, αφού τρία λεπτά αργότερα δέχτηκε και δεύτερο τέρμα. Εξέτισε ο βασικός μέσος Σνάιντερλιν (16/1). Εκτός για 4 βδομάδες ο γκολκίπερ Μπόρουτς (13/0). Στη θέση του όπως και στο προηγούμενο ο 37χρονος Ντέιβις. Εκτός ο μέσος Γουινιάμα (14/0).
ΤΣΕΛΣΙ: Τελείωσε τη χρονιά μόλις δυο βαθμούς πίσω από την κορυφή και σε αυτό βοήθησε η εντός έδρας επικράτηση επί της Λίβερπουλ με 2-1. Η ομάδα του Μουρίνιο δέχτηκε ψυχρολουσία με το γκολ του Σκρτελ μόλις στο 3’, όμως στο 34’ είχε γυρίσει το ματς σε 2-1. Το σκορ δεν άλλαξε ως το τέλος αλλά στάθηκε τυχερή, καθώς την έσωσε το δοκάρι, ενώ η Λίβερπουλ φωνάζει για πέναλτι. Εξέτισε ο μέσος Ραμίρεζ (18/1), αλλά συμπλήρωσε κάρτες ο αμυντικός Νταβιντ Λουίζ (9/0).

110. ΣΤΟΟΥΚ - ΕΒΕΡΤΟΝ

ΣΤΟΟΥΚ: Είχε ρόλο κομπάρσου και γνώρισε δίκαιη ήττα στην έδρα της Τότεναμ με 3-0. Πριν δεχτεί το πρώτο γκολ (με πέναλτι) ζήτησε και η ίδια πέναλτι με τον Μαρκ Χιούζ να μένει σε αυτή τη φάση και στις δηλώσεις του, όμως ήταν ξεκάθαρος ότι οι παίκτες του δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τους αντιπάλους τους σε δύναμη και ρυθμό. Εξέτισαν ο αμυντικός Γουίλσον (15/0) και ο μέσος Γουέλαν (12/0). Λογικά εκτός και πάλι ο βασικός στόπερ Χούτ (12/0). Εκτός για καιρό ο βασικός γκολκίπερ Μπέγκοβιτς (17/1).
ΕΒΕΡΤΟΝ: Μπήκε στην τετράδα μετά την εντός έδρας νίκη επί της Σαουθάμπτον με 2-1. Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ θέλησε να δώσει απαντήσεις για την εντός έδρας ήττα από τη Σάντερλαντ και τα κατάφερε σκοράροντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. «Ηταν ένα εντελώς διαφορετικό τεστ από αυτό της Boxing Day. Η Σαουθάμπτον είναι πολύ καλή ομάδα και γνωρίζαμε ότι θα έπρεπε να είμαστε τέλειοι» τόνισε ο Μαρτίνεθ. Εκτός για ένα μήνα περίπου ο αμυντικός Γιαγκέλκα (18/0). Αρκετό καιρό θα χάσει ο μεσοεπιθετικός Ντεολοφέου (12/2). Εξέτισαν ο γκολκίπερ Χάουαρντ (18/0) και ο μέσος Μπάρι (16/2).

111. ΦΟΥΛΑΜ - ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ

ΦΟΥΛΑΜ: Η νίκη στην έδρα της Νόριτς δεν είχε συνέχεια, αφού η ομάδα του Ρενέ Μιούλενστιν γνώρισε ντροπιαστική ήττα στην έδρα της Χαλ με 6-0! Οι δυο ομάδες πήγαν ισόπαλες δίχως τέρματα στην ανάπαυλα, όμως στην επανάληψη οι Λονδρέζοι κατέρρευσαν δεχόμενοι έξι γκολ σε διάστημα 35’. Αμφίβολοι είναι ο αμυντικός Σεντερός (10/1) και ο επιθετικός Μπερμπάτοφ (14/3). Εκτός ο αμυντικός Χάγκελαντ (8/0). Ετοιμος για το ντεμπούτο του ο Αμερικανός επιθετικός Κλιντ Ντέμπσεϊ, ο οποίος αποκτήθηκε δανεικός για τους δυο επόμενους μήνες και μέσα σε 5 χρόνια (2007-12) πέτυχε 60 γκολ για τη Φούλαμ.
ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Παρέμεινε εντός επικίνδυνης ζώνης μετά την εντός έδρας ισοπαλία με τη Γουεστ Μπρομ με 3-3. Προηγήθηκε στο 4’, αλλά πριν την ανάπαυλα είχε δεχτεί δυο τέρματα. Στην επανάληψη πέτυχε δυο γκολ μέσα σε διάστημα δυο λεπτών (65’, 67’), αλλά η χαρά της κράτησε λίγο καθώς στο 69’ δέχτηκε γκολ για το τελικό 3-3. Αμφίβολος ο φορμαρισμένος μέσος Μόρισον (15/5), ο στόπερ Κόλινς (14/0) και ο έτερος αμυντικός Τόμκινς (14/0) που αποχώρησε τραυματίας. Χάνει την εορταστική περίοδο ο μέσος Ντάουνιγκ (13/0). Εκτός ο επιθετικός Κάρολ και ο μεσοεπιθετικός Βαζ Τε (7/2). Εκτός για καιρό ο αμυντικός Ριντ (10/1).

161. ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ. - ΤΟΤΕΝΑΜ

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ.: Τέταρτη συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Ντέιβιντ Μόγες που έχει πάρει μπρος για τα καλά και ανεβαίνει με αργά αλλά σταθερά βήματα. Αυτή τη φορά η Γιουνάιτεντ πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Νόριτς με 1-0, χάρη στο γκολ του Γουέλμπεκ στο 57’. Λογικά διαθέσιμος ο τοπ σκόρερ Ρούνεϊ (26/9) που έχασε το προηγούμενο. Αμφίβολος ο αμυντικός Ράφαελ (8/0). Εξέτισε ο μέσος Βαλέντσια (16/1). Κοντά στην επιστροφή ο επιθετικός Φαν Πέρσι (10/7). Εκτός για 6 εβδομάδες ο μέσος Φελαϊνί (8/0).
ΤΟΤΕΝΑΜ: Την πρώτη του νίκη στον πάγκο της ομάδας από τότε που ορίστηκε ως μόνιμος πανηγύρισε ο Τιμ Σέργουντ, αφού είδε τους παίκτες του να επικρατούν εντός έδρας της Στόουκ με 3-0. Η Τότεναμ κυριάρχησε απόλυτα και κινδύνεψε ελάχιστα. Ετσι μπήκε τέλος στο σερί των τεσσάρων εντός έδρας αγώνων δίχως νίκη. Εξέτισε ο αμυντικός Γουόκερ (18/1). Τραυματίας ο μέσος Τάουνσεντ (14/1). Αμφίβολοι οι αμυντικοί Βερτόγκεν (14/0) και Καμπούλ (3/0).

infobeto forum Xινάρια του Mister-X Mister-X Χθες 21:33
infobeto forum Ε.Ε.Ε.Π. - έχει ασχοληθεί ποτέ με προστριβή παίκτη-στοιχηματικής ; GATHS Χθες 21:02
infobeto forum Διπλασιασμοί dddamned Χθες 15:30
infobeto forum Κύπελλο IFC#15 ΤΕΛΙΚΟΣ (20-21/4/2024) animusbet Χθες 23:49