ΙΤΑΛΙΑ Β' 07/12

από skandinavos / ΙΤΑΛΙΑ / Σάββατο, 07 Δεκεμβρίου 2013 11:25

135. ΒΙΡΤΟΥΣ ΛΑΝΤΣΙΑΝΟ - ΠΑΛΕΡΜΟ

ΛΑΝΤΣΙΑΝΟ: Τρίτη σερί εκτός έδρας με μηδέν παθητικό για τους Αμπρουτσέζους που έχασαν 1-0 στο Τράπανι με γκολ που δέχτηκαν σε αντεπίθεση στο 68’. Under και τα 7 φετινά εντός έδρας παιχνίδια της. Under οι 12 από τους 15 τελευταίους αγώνες της, No Goal οι 11 από τους 14 τελευταίους. Ποινή τριών αγωνιστικών ξεκινά ο πολύτιμος μπακ Μαμαρέλα (16 συμ.). Τραυματίες οι επιθετικοί Τιάμ (9/2), Πίκολο (13 συμ.).
ΠΑΛΕΡΜΟ: Ο 19χρονος φορ Αντρέα Μπελότι συνεχίζει να κλέβει την παράσταση, καθώς σημείωσε δύο ακόμα καθοριστικά γκολ, φτάνοντας τα 5 σε 8 συμμετοχές, οδηγώντας τους «ροζανέρι» στο αγχωτικό 2-1 επί της Νοβάρα στο «Ρέντσο Μπαρμπέρα». Οι 6 από τις 8 φετινές εκτός έδρας αναμετρήσεις της εμφάνισαν το 2-3 στο σύνολο τερμάτων. Προέρχεται από τρεις σερί εκτός έδρας νίκες. Εκτός μάχης ο γκολκίπερ Σορεντίνο (14 συμ.), ο μπακ Στρούνα (1 συμ.), ο εξτρέμ Στεβάνοβιτς (8 συμ.) και ο επιθετικός Ντιμπάλα (13 συμ.). Με 3-5-2 οι φιλοξενούμενοι με τους Μπελότι και Ερνάντες να ξεκινούν στην επίθεση.

136. ΓΙΟΥΒΕ ΣΤΑΜΠΙΑ – ΜΠΑΡΙ

ΓΙΟΥΒΕ ΣΤΑΜΠΙΑ: Στάθηκε αρκετά καλά στη Λατίνα στο ντεμπούτο του Φούλβιο Πέα στον πάγκο της και θα μπορούσε να είχε ανοίξει εκείνη το σκορ. Τελικά το δέχτηκε στο 74’. Εφτασε τις 11 αγωνιστικές χωρίς νίκη (8 ήττες, 3 ισοπαλίες) και φυσικά παραμένει στην τελευταία θέση. Μετρά 4 goal/goal στα 5 τελευταία παιχνίδια της. Τιμωρημένοι οι στόπερ Κοντίνι (9 συμ.), Λάντζαρο (10/1). Τραυματίες οι χαφ Καζέρτα (5 συμ.), Τζιντάγι (10 συμ.), Τζιμπί και ο φορ Ντι Κάρμινε (13/2).
ΜΠΑΡΙ: Οπως και στο ματς με την Πάντοβα έτσι και κόντρα στην Τερνάνα οι παίκτες του Ρομπέρτο Αλμπέρτι προηγήθηκαν νωρίς 2-0 με τα τέρματα του Γκαλάνο στο 10’ και στο 33’. Η αντίπαλός τους μείωσε στο 38’ και στην επανάληψη έφτασε αρκετές φορές κοντά στην ισοφάριση. Μετρά 7 goal/goal στους 8 τελευταίους αγώνες της. Τιμωρημένοι ο χαφ Σιαουντόνε (16/1) και ο φορ Καπούτο.

137. ΚΑΡΠΙ – ΒΑΡΕΖΕ

ΚΑΡΠΙ: Η αποβολή του Ντε Βίτις στο 30’ ήταν αυτή που ουσιαστικά την καταδίκασε σε ήττα στην Πεσκάρα. Ισοφάρισε προσωρινά με τον Κόνκας στο 36’, όμως δέχτηκε στη συνέχεια τρία γκολ πριν ο Ντι Γκάουντιο στο 87’ διαμορφώσει το τελικό 4-2. Under οι 6 από τις 7 εντός έδρας αναμετρήσεις της. Τιμωρημένος ο χαφ Ντε Βίτις (6 συμ.). Τραυματίας ο μπακ-στόπερ Πόλι (14 συμ.).
ΒΑΡΕΖΕ: Νίκησε με τεράστια δόση τύχης 2-1 την Τσιταντέλα στο «Φράνκο Οσολα» στο ντεμπούτο του Κάρμινε Γκαουτιέρι στον πάγκο της, αφού η αντίπαλός της είχε τέσσερα δοκάρια! Μεσοβδόμαδα παρατάχθηκε με εναλλακτική ενδεκάδα στην Πάρμα και ηττήθηκε 4-1 μένοντας εκτός Κυπέλλου. Δεν έχει νικήσει στα 6 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της (4 ήττες, 2 ισοπαλίες). Τιμωρημένος ο χαφ Κριστιάνο (7/1). Τραυματίες ο γκολκίπερ Μπρεσάν (8 συμ.), ο χαφ Τζεκίν (13/2) και ο φορ Νέτο Περέιρα (13/1).

138. ΚΡΟΤΟΝΕ – ΕΜΠΟΛΙ

ΚΡΟΤΟΝΕ: Στάθηκε αρκετά καλά αμυντικά στην Πάντοβα παίρνοντας άνετα το 0-0. Κράτησε για πρώτη φορά το μηδέν στην άμυνα έπειτα από 8 αγωνιστικές. Διαθέτει τη δεύτερη καλύτερη επίθεση στην κατηγορία μετά την πρωτοπόρο Εμπολι, αλλά και μία από τις χειρότερες άμυνες. Εχει φέρει 6 goal/goal και over στα 8 τελευταία παιχνίδια της και 5 over στα 7 τελευταία εντός έδρας. Τραυματίες ο μπακ Πρεστία (6 συμ.) και ο φορ Ισακ (6/2).
ΕΜΠΟΛΙ: Γλίτωσε στις καθυστερήσεις την ήττα στο «Κάρλο Καστελάνι» από την Μπρέσια, χάρη στο δεύτερο προσωπικό γκολ του Ταβάνο. Δεν έχει φέρει ισοπαλία στις 7 φετινές εκτός έδρας αναμετρήσεις της (4 νίκες, 3 ήττες). Τιμωρημένος ο μπακ Λορινί (15 συμ.). Τραυματίας ο χαφ Μόρο (10/1).

139. ΜΠΡΕΣΙΑ – ΡΕΤΖΙΝΑ

ΜΠΡΕΣΙΑ: Βρέθηκε μία ανάσα από ένα τεράστιο «διπλό» στο Εμπολι, όμως ισοφαρίστηκε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Είχε βρεθεί χάνει στο 53’, όμως γύρισε το ματς με τα τέρματα του Καράτσιολο στο 61’ και στο 72’. Αυτή ήταν η 5η ισοπαλία στα 6 τελευταία παιχνίδια της. Εχει ρεκόρ 1-8-3 στους 12 τελευταίους αγώνες της. Goal/goal οι 6 από τις 7 φετινές εντός έδρας αναμετρήσεις της. Τραυματίες ο γκολκίπερ Κράνιο (12 συμ.), ο στόπερ Φρέντι (7 συμ.), οι χαφ Σκάλια (14/1), Φινάτσι (12 συμ.), ο μεσοεπιθετικός Χουάν Αντόνιο (8/1), και οι φορ Μίτροβιτς (7/1), Κόρβια.
ΡΕΤΖΙΝΑ: Η νέα ήττα, αυτή τη φορά από τη Σπέτσια στο «Ορέστε Γκρανίλο», αν και προηγήθηκε μόλις στο πρώτο λεπτό με τον Μαϊκόν, οδήγησε στην απόλυση του Φαμπρίτσιο Καστόρι που πρόλαβε να καθίσει μόλις για 6 παιχνίδια στον πάγκο της έχοντας απολογισμό 1-1-4 και στην επιστροφή του Τζιανλούκα Ατζόρι, 1,5 μήνα μετά την απομάκρυνσή του από το ίδιο πόστο! Για το Κύπελλο ηττήθηκε 4-1 στη Βερόνα από την Κιέβο. Προέρχεται από 6 σερί εκτός έδρας No Goal. Σε κανένα από αυτά τα 6 δεν σκόραρε. Τραυματίες ο γκολκίπερ Τζαντρίνι (2 συμ.) και ο αμυντικός Κοντέσα (1 συμ.).

140. ΝΟΒΑΡΑ – ΜΟΝΤΕΝΑ

ΝΟΒΑΡΑ: Μία ακόμα καλή εμφάνιση για τους Πιεμοντέζους με τον Αλεσάντρο Καλόρι στον πάγκο τους, όμως τους έμεινε η πίκρα για τον τρόπο με τον οποίο ηττήθηκαν στο Παλέρμο (με γκολ στο 90’). Ο Γκονζάλες είχε προσωρινά ισοφαρίσει στο 53’. Πλέον η Νοβάρα συμπλήρωσε 12 αγωνιστικές χωρίς νίκη (7 ισοπαλίες, 5 ήττες) και παραμένει στη ζώνη των πλέι άουτ. Τιμωρημένοι ο χαφ Πέσε (15 συμ.) και ο πολύτιμος φορ Γκονζάλες (15/3). Τραυματίες ο χαφ Ζενεβιέ (7 συμ.) και ο επιθετικός Λεπιγιέ (6/1).
ΜΟΝΤΕΝΑ: Ισοφαρίστηκε ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη των καθυστερήσεων στο «Αλμπέρτο Μπράλια» από τη Σιένα. Φυσικά μεγάλο μερίδιο ευθύνης έχει και ο Βάλτερ Νοβελίνο, που γύρισε όλη την ομάδα πίσω στο δεύτερο ημίχρονο. Δεν έχει νικήσει στους 8 φετινούς εκτός έδρας αγώνες της (4 ήττες, 4 ισοπαλίες). Goal/goal οι 6 από αυτοί. Τελευταία αγωνιστική τιμωρίας για τον μπακ-χαφ Γκαρόφαλο (12 συμ.). Τραυματίες παραμένουν οι χαφ Μπουράι (1 συμ.), Σαλίφου (10 συμ.).

141. ΣΙΕΝΑ – ΠΕΣΚΑΡΑ

ΣΙΕΝΑ: Ο 19χρονος φορ Ροσέτι, διεθνής με την Under 20, πέρασε στο ματς στο 85’ στη θέση του στόπερ Φεντάλ και στο 93’ σκόραρε για τους Τοσκανούς κάνοντας το 1-1 στη Μόντενα, δικαιώνοντας τον Μάριο Μπερέτα που είχε φτάσει στα τελευταία λεπτά να παίζει με τέσσερις επιθετικούς. Μεσοβδόμαδα οι Τοσκανοί νίκησαν 2-1 εκτός έδρας στην παράταση την Μπολόνια για το Κύπελλο με το γκολ του Φεντάλ στο 120’ και θα αντιμετωπίσουν στον επόμενο γύρο την Κατάνια. Goal/goal οι 12 από τους 16 αγώνες της. Προέρχεται από 5 σερί under. Τιμωρημένοι ο μπακ Μπελμόντε, ο χαφ Βαλιάνι (13 συμ.) και ο πολύτιμος φορ Τζιανέτι (15/7). Τραυματίες ο μπακ Γκρίλο (10/1), ο στόπερ Μορέρο (10 συμ.), ο χαφ και αρχηγός Βεργκάσολα (13/1), ο μέσος Μπεντινέλι (3 συμ.) και ο επιθετικός Τόμας (3 συμ.).
ΠΕΣΚΑΡΑ: Συνέχισε την ανοδική πορεία της και πλέον βρίσκεται στο -1 από την 8η θέση. Καθοριστικό σημείο που έκρινε υπέρ της την αναμέτρησή της με την Κάρπι στο ήταν η αποβολή του Ντε Βίτις στο 30’. Μεσοβδόμαδα έχασε 3-0 στη Σπέτσια για το Κύπελλο σε ένα ματς που αγωνιζόταν με 9 παίκτες από το 29’, λόγω αποβολών των Ζούπαριτς και Κούτολο. Τραυματίες οι χαφ Ρίτσο (12 συμ.), Νίλσεν (8/1), Βιβιάνι (6/2).

142. ΤΕΡΝΑΝΑ - ΛΑΤΙΝΑ

ΤΕΡΝΑΝΑ: Γνώρισε μία ακόμα ήττα, αυτή τη φορά από την Μπάρι στο «Σαν Νικόλα». Βρέθηκε να χάνει 2-0 στο 33’, μείωσε στο 38’ με τον Τζίτο και στην επανάληψη έφτασε αρκετές φορές κοντά στην ισοφάριση. Goal/goal τα 5 από τα 7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της. Μακροχρόνια απόντες ο μέσος Σιάκα και ο εξτρέμ Αλφατζέμε (3/1).
ΛΑΤΙΝΑ: Με το αγαπημένο της σκορ, το 1-0, έκαμψε και την αντίσταση της Γιούβε Στάμπια έχοντας σκόρερ τον συνήθη ύποπτο, Ζόνατας, στο 74’. Συμπλήρωσε 13 αγωνιστικές χωρίς ήττα (6 νίκες, 7 ισοπαλίες) και ανέβηκε στην 6ηθέση. Under οι 11 από τις 13 τελευταίες αναμετρήσεις της, No Goal οι 10 από τις 14 τελευταίες. Εχει φέρει 5 ισοπαλίες στους 7 τελευταίους εκτός έδρας αγώνες της. Τιμωρημένοι ο στόπερ Μπρόσκο (13 συμ.) και ο χαφ Κρίμι (12 συμ.).

143. ΤΣΙΤΑΝΤΕΛΑ – ΤΡΑΠΑΝΙ

ΤΣΙΤΑΝΤΕΛΑ: Ηττήθηκε στο Βαρέζε, αν και προηγήθηκε στο 9’ με τον Κοράλι. Μάλιστα είχε δύο δοκάρια προ κενής εστίας! Παραμένει χωρίς νίκη στους 7 τελευταίους αγώνες της (4 ήττες, 3 ισοπαλίες). Τιμωρημένος ο στόπερ Κολί (12/1). Τραυματίες ο μπακ-χαφ Αλμπόρνο (10/1), οι μέσοι Ντι Ντονάτο (10 συμ.), Λόρα (3 συμ.) και οι επιθετικοί Ντοναρούμα (6/2), Μοντίνι (4 συμ.). Εκτός αποστολής έμεινε και ο στόπερ Γκασπαρέτο (10 συμ.).
ΤΡΑΠΑΝΙ: Προέρχεται από τρεις σερί νίκες, χάρη στις οποίες ξέφυγε αισθητά από την τελευταία πεντάδα. Μεσοβδόμαδα οι παίκτες της και οι 3.000 οπαδοί της που βρέθηκαν στις εξέδρες του «Σαν Σίρο» έζησαν το όνειρο βλέποντας την ομάδα τους να αντιμετωπίζει την Ιντερ. Η Τράπανι αποχαιρέτησε το Κύπελλο με ψηλά το κεφάλι γνωρίζοντας την ήττα με 3-2 από τους «νερατζούρι» (έχανε 3-0 στο ημίχρονο). Ο Κατσέτα στο 54’ και ο Μαντονία στο 90’ σημείωσαν τα τέρματά της. Under τα 6 από τα 9 τελευταία παιχνίδια της. Τιμωρημένοι ο στόπερ Μαρτινέλι (11 συμ.) και ο επιθετικός Τζούριτς (12/3).