ΙΤΑΛΙΑ Β' 29/12

από skandinavos / ΙΤΑΛΙΑ / Κυριακή, 29 Δεκεμβρίου 2013 11:21

224. ΣΙΕΝΑ – ΒΑΡΕΖΕ

ΣΙΕΝΑ: Βρέθηκε να χάνει στην Πάντοβα με αυτογκόλ του γκολκίπερ της, Λαμάνα, στο 22’, ισοφάρισε στο 45’ με μακρινό σουτ του Πουλτζέτι, πήρε προβάδισμα στο 84’ με τον Πουλτζέτι, όμως ισοφαρίστηκε στο 88’ με πέναλτι, που έφερε και την αποβολή του Τζιακομάτσι. Τιμωρημένοι ο μπακ Μπελμόντε, ο στόπερ-χαφ Τζιακομάτσι (18/2) και ο μπακ-χαφ Αντζελο (20 συμ.). Τραυματίες ο στόπερ Μορέρο (10 συμ.), οι χαφ Βεργκάσολα (13/1), Ντ’ Αγκοστίνο (12/4) και ο πολύτιμος φορ Τζιανέτι (17/7). Νέες απώλειες ο μπακ Γκρίλο (10/1) και ο στόπερ Ματέου (5 συμ.).
ΒΑΡΕΖΕ: Οι κακές καιρικές συνθήκες δεν επέτρεψαν τη διεξαγωγή της αναμέτρησής με τη Νοβάρα στο «Φράνκο Οσολα». Ο αγώνας ορίστηκε να διεξαχθεί την Κυριακή 19 Ιανουαρίου στη 1.30 το μεσημέρι. Στο τελευταίο της χρονικά παιχνίδι η ομάδα του Κάρμινε Γκαουτιέρι ηττήθηκε 4-2 εκτός έδρας από την Μπρέσια (και τα δύο τέρματά της ο Παβολέτι) πληρώνοντας ότι έπαιζε από το 39’ με παίκτη λιγότερο και από το 74’ με 9 ποδοσφαιριστές. Τιμωρημένοι ο μπακ Φράνκο (16 συμ.) και ο χαφ Μπλάζι (6 συμ.). Τραυματίες οι επιθετικοί Μπιελάνοβιτς (9/2), Τρεμολάντα (4 συμ.).

230. ΑΒΕΛΙΝΟ - ΠΑΝΤΟΒΑ

ΑΒΕΛΙΝΟ: Εκανε κάκιστο πρώτο ημίχρονο στην Καλαβρία, όπου βρέθηκε να χάνει μόλις στο 2’ από τη Ρετζίνα. Στην επανάληψη ήταν η απόλυτη κυρίαρχος. Ισοφάρισε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γκαλαμπίνοφ στο 57’ και στη συνέχεια είχε δοκάρι με τον Καστάλντο και τρομερή χαμένη ευκαιρία με τον ίδιο ποδοσφαιριστή. Τιμωρημένος ο χαφ Ντ’ Αντζελο (19/3). Τραυματίες ο γκολκίπερ Τερατσιάνο (9 συμ.), ο χαφ Ερέρα (5 συμ.) και ο εξτρέμ Πάπε Ντία (4 συμ.).
ΠΑΝΤΟΒΑ: Τέταρτη διαδοχική ισοπαλία στο «Εουγκάνεο» καθώς έμεινε στο 2-2 με τη Σιένα με περιπετειώδη τρόπο. Στο μεταξύ το φως της δημοσιότητας είδε σενάριο που θέλει τον πρόεδρο Πενόκιο να προχωρά στην αντικατάσταση του Μπόρτολο Μούτι στο διάστημα της διακοπής του πρωταθλήματος και να προσλαμβάνει στη θέση του τον Μικέλε Σερένα (παλαιότερα Σπέτσια, Γκροσέτο). Τραυματίες ο στόπερ Τρέβιζαν (5/1) και ο εξτρέμ Γέλενιτς (12 συμ.). Νέα απώλεια ο χαφ Ιόρι (15/1).

231. ΚΑΡΠΙ – ΓΙΟΥΒΕ ΣΤΑΜΠΙΑ

ΚΑΡΠΙ: Συνέχισε την εκπληκτική πορεία των τελευταίων αγωνιστικών περνώντας νικηφόρα και από το Λαντσιάνο. Μάλιστα αποκτά μεγαλύτερη αξία, καθώς βρέθηκε να χάνει μόλις στο 8’, όμως δεν το έβαλε κάτω. Ισοφάρισε με τον Μεμουσάι στο 22΄και έφτασε στο 3-1 με τα τέρματα του Λετίτζια στο 40’ και του Κονκάς στο 54’. Τραυματίας ο μπακ-στόπερ Πόλι (14 συμ.). Επιστρέφει ο χαφ Λόλο (14/1). Αμφίβολος είναι ο στόπερ Ρομανιόλι (15/1).
ΓΙΟΥΒΕ ΣΤΑΜΠΙΑ: Η εντός έδρας ήττα από την Μπρέσια αποτέλεσε μάλλον την ταφόπλακα στις όποιες ελπίδες της για να αποφύγει τον υποβιβασμό. Και όλα αυτά, αν και αγωνιζόταν με παίκτη περισσότερο από το 24’! Στο 16’ ο Ντι Κάρμινε αστόχησε σε πέναλτι και στο 44’ βρέθηκε πίσω στο σκορ. Ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον Ντι Κάρμινε, όμως στο 53’ δέχτηκε το μοιραίο δεύτερο γκολ. Τραυματίες οι μπακ-χαφ Βιτάλε (16/2), Τσιάντσιο (8 συμ.) και ο χαφ Τζιμπί. Νέες απώλειες ο γκολκίπερ Καλντερόνι (14 συμ.) και ο μέσος Σκοτσαρέλα (14/1).

232. ΚΡΟΤΟΝΕ – ΠΑΛΕΡΜΟ

ΚΡΟΤΟΝΕ: Ηττήθηκε 1-0 στο Τράπανι από την τοπική ομάδα με γκολ που δέχτηκε μόλις στο 7’ από απίστευτη γκάφα του γκολκίπερ της, Γκομίς. Τιμωρημένος ο μπακ Ντελ Πρέτε (20/1). Επιστρέφει ο εξτρέμ Ντε Τζόρτζιο (16/2).
ΠΑΛΕΡΜΟ: Η έκφραση «μαγική εικόνα» είναι λίγη για να περιγράψει τα όσα έγιναν στο «Ρέντσο Μπαρμπέρα» στο ματς των Σικελών με την Τερνάνα. Η τελευταία έχασε τρεις απίθανες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, δέχτηκε γκολ στο 57’, όμως και στις καθυστερήσεις θα μπορούσε να σώσει την ισοπαλία, αλλά ο Ρίσπολι αστόχησε προ κενής εστίας. Δεύτερη αγωνιστική τιμωρίας από τις τρεις για τον στόπερ Μιλάνοβιτς (8/1). Τραυματίες ο γκολκίπερ Σορεντίνο (14 συμ.) και ο μπακ Στρούνα (1 συμ.). Εκτός αποστολής έμεινε και ο χαφ Μπατσίνοβιτς (8 συμ.). Επιστρέφουν ο στόπερ Μουνιός (16/3), ο μπακ-χαφ Νταπρελά (17 συμ.) και ο χαφ Μπαρέτο (16/2).

233. ΜΠΡΕΣΙΑ – ΤΡΑΠΑΝΙ

ΜΠΡΕΣΙΑ: Τέταρτη σερί νίκη για τους Λομβαρδούς, που πήραν το «διπλό» στο Καστελαμάρε απέναντι στην ουραγό Γιούβε Στάμπια με 2-1, αν και αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο από το 24’. Τιμωρημένος ο στόπερ Πάτσι (14 συμ.). Τραυματίες ο στόπερ Φρέντι (7 συμ.), ο χαφ Ντιούφ (1 συμ.), ο μεσοεπιθετικός Χουάν Αντόνιο (8/1) και ο φορ Μίτροβιτς (7/1). Τέθηκε ξανά εκτός ο φορ Κόρβια (2 συμ.).
ΤΡΑΠΑΝΙ: Επέκτεινε το αήττητο σερί της στις 7 αγωνιστικές (5 νίκες, 2 ισοπαλίες) νικώντας δύσκολα 1-0 την Κροτόνε στη Σικελία. Το μοναδικό γκολ σημείωσε ο Αμπάτε στο 7’, που εκμεταλλεύτηκε τεράστιο λάθος του αντίπαλου γκολκίπερ. Τιμωρημένος ο μπακ Γκαρούφο (20 συμ.). Τραυματίες ο μπακ Λο Μπούε (3 συμ.) και ο επιθετικός Τζούριτς (13/3).

234. ΝΟΒΑΡΑ – ΜΠΑΡΙ

ΝΟΒΑΡΑ: Θα παραταχθεί ξεκούραστη στο ματς με την Μπάρι, καθώς ο αγώνας της στο Βαρέζε αναβλήθηκε λόγω των κακών καιρικών συνθηκών και ορίστηκε να διεξαχθεί την Κυριακή 19 Ιανουαρίου στη 1.30 το μεσημέρι. Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της ηττήθηκε δίκαια 1-0 εντός έδρας από την Εμπολι, γλιτώνοντας και από περισσότερα τέρματα. Τιμωρημένος ο χαφ Φαραγκό (15/2). Τραυματίες ο μπακ Νάβα (7 συμ.), οι στόπερ Μόρι (12 συμ.), Περτικόνε (15 συμ.), ο χαφ Ριγκόνι (13 συμ.) και οι επιθετικοί Ρουμπίνο (9/5), Ιεμέλο (4/1). Το θετικό είναι ότι επιστρέφουν σε σχέση με το αναβληθέν ματς στο Βαρέζε ο χαφ Πέσε (16 συμ.) και ο επιθετικός Λάτζαρι (16/3).
ΜΠΑΡΙ: Γνώρισε εντός έδρας ήττα από την Σπέτσια και πλέον τα… ψωμιά του τεχνικού διδύμου της, Αλμπέρτι – Τζαβετιέρι είναι μετρημένα, ειδικά σε περίπτωση ήττας και στο σημερινό ματς στη Νοβάρα. Ηδη ακούγεται το όνομα του Φράνκο Κολόμπα ως πιθανού διαδόχου τους. Τιμωρημένοι ο στόπερ Τσεπιτέλι (19/3), ο μέσος Φοσάτι (12 συμ.) και ο φορ Καπούτο. Τραυματίας ο στόπερ Σάμνικ (6 συμ.). Μακροχρόνια εκτός ο στόπερ Μάζι και ο φορ Αλμπαντόρο (2 συμ.). Με τεχνική επιλογή έμεινε εκτός ο φορ Μαρότα (9/1).

235. ΠΕΣΚΑΡΑ – ΕΜΠΟΛΙ

ΠΕΣΚΑΡΑ: Συνεχίζει την προέλασή της προς τη Σέριε Α. Πέτυχε την 5η διαδοχική νίκη της έχοντας ρεκόρ 8-2-0 στους 10 τελευταίους αγώνες της. Μάλιστα κατάφερε να νικήσει για πρώτη φορά στην ιστορία της εκτός έδρας τη Μόντενα έπειτα από 12 αποτυχημένες προσπάθειες. Σκόρερ του μοναδικού τέρματός της ήταν ο Ραγκούζα σε μία υποδειγματική αντεπίθεση στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Τιμωρημένος ο στόπερ Σκιάβι (13 συμ.). Τραυματίες ο στόπερ Τσόσιτς (7 συμ.), ο μπακ Φρασκατόρε (4 συμ.), οι χαφ Νίλσεν (8/1), Βιβιάνι (6/2) και οι φορ Βούκουσιτς (3 συμ.), Μασκάρα (15/1). Επιστρέφει ο χαφ Ρίτσο (12 συμ.).
ΕΜΠΟΛΙ: Ηττα-σοκ, πρώτη φετινή εντός έδρας, για τους Τοσκανούς, που έχασαν 1-0 από την Τσιταντέλα, με τέρμα που σημείωσε ένας πρώην ποδοσφαιριστής τους, ο Κοράλι στο 13’. Τραυματίας ο χαφ Μόρο (10/1). Τιμωρημένος ο μπακ Μάριο Ρουί (12 συμ.). Αμφίβολος είναι ο μπακ Λορινί (18 συμ.).

236. ΣΠΕΤΣΙΑ – ΛΑΤΙΝΑ

ΣΠΕΤΣΙΑ: Επαιξε μυαλωμένα στο Μπάρι και πήρε το «τρίποντο», επικρατώντας με 2-1, το δεύτερο με τον Ντέβις Μάντζια στον πάγκο της. Τιμωρημένοι ο στόπερ Λιζούτσο (20/1) και ο χαφ Μπόβο (18/2). Τραυματίες ο μπακ Μαντόνα (8 συμ.), οι μέσοι Απέλτ (11 συμ.), Τσούλινα (4 συμ.), Αλμπαρασίν (1 συμ.). Επιστρέφουν ο χαφ Ορσιτς και ο εξτρέμ Τσιούρια (3 συμ.).
ΛΑΤΙΝΑ: Διέκοψε το σερί των τριών ηττών, όμως δεν κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες παραχωρώντας «λευκή» ισοπαλία στην Τσεζένα στο «Ντομένικο Φραντσιόνι». Τελευταία αγωνιστική τιμωρίας για τον επιθετικό Τζέφερσον (14/2). Τραυματίες οι μπακ Ριστόφσκι (13 συμ.), Μπαλντάν (1 συμ.) και ο στόπερ Εσπόζιτο (16 συμ.). Επιστρέφει ο μπακ-χαφ Αλχασάν (18 συμ.). Με τεχνική επιλογή έμειναν εκτός οι μέσοι Μπαράκο (7 συμ.), Σέχας (6 συμ.) και ο μεσοεπιθετικός Νέγκρο (8/1).

237. ΤΕΡΝΑΝΑ – ΡΕΤΖΙΝΑ

ΤΕΡΝΑΝΑ: Αξια της μοίρας της στο Παλέρμο. Εκανε εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, όπου έχασε τρεις απίθανες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Τελικά δέχτηκε γκολ σε μία ανύποπτη φάση στο 57’. Στις καθυστερήσεις ο Ρίσπολι έχασε μία ακόμη απίστευτη ευκαιρία για να κάνει το 1-1. Τραυματίες οι χαφ Μπότα (6 συμ.), Μπερνάρντι (5 συμ.). Μακροχρόνια απόντες ο μέσος Σιάκα και ο εξτρέμ Αλφατζέμε (3/1). Επιστρέφει ο χαφ Μαϊέλο (16/1).
ΡΕΤΖΙΝΑ: Δεν λέει με τίποτα να σηκώσει κεφάλι. Προηγήθηκε της Αβελίνο με το γκολ του Ντι Μικέλε μόλις στο 2’, όμως στην επανάληψη «εξαφανίστηκε» από το γήπεδο και από καθαρά τύχη γλίτωσε την ήττα. Παρέμεινε στην προτελευταία θέση. Δεδομένη θα πρέπει να θεωρείται η εκ νέου απομάκρυνση του Τζιανλούκα Ατζόρι σε περίπτωση νέας ήττας στο Τέρνι. Τραυματίες ο στόπερ Τζεντίλι (2 συμ.) και ο μπακ-χαφ Μαϊκόν (15/1). Λογικά προλαβαίνει ο επιθετικός Φισνάλερ (13/1). Επιστρέφει ο μπακ-χαφ Φόλιο (14/1).

238. ΤΣΙΤΑΝΤΕΛΑ – ΒΙΡΤΟΥΣ ΛΑΝΤΣΙΑΝΟ

ΤΣΙΤΑΝΤΕΛΑ: Το σερί των 10 αγωνιστικών χωρίς νίκη τερματίστηκε και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο για τους παίκτες του Κλάουνιο Φοσκαρίνι, που πήραν το «διπλό» στο Εμπολι με το γκολ του πρώην ποδοσφαιριστή των Τοσκανών, Κοράλι, στο 13’. Τιμωρημένος ο μπακ-χαφ Πεκορίνι (20/1). Τραυματίες οι μπακ-χαφ Αλμπόρνο (10/1), Κολόμπο (11 συμ.), οι μέσοι Ντι Ντονάτο (10 συμ.), Λόρα (3 συμ.) και ο φορ Μοντίνι (4 συμ.). Επιστρέφουν ο μέσος Μπουσελάτο (12 συμ.) και ο φορ Ντουμίτρου (13/1).
ΛΑΝΤΣΙΑΝΟ: Περνά περίοδο κρίσης και αυτό είναι πλέον ολοφάνερο έπειτα από την εντός έδρας ήττα με 3-1 από την Κάρπι. Τιμωρημένος ο χαφ Βάστολα (8 συμ.). Τραυματίες ο γκολκίπερ Καζαντέι (1 συμ.) και ο επιθετικός Τιάμ (9/2). Επιστρέφουν ο γκολκίπερ Σέπε (17 συμ.), ο στόπερ Αμέντα (17/3) και ο χαφ Καζαρίνι (16/2).

283. ΤΣΕΖΕΝΑ – ΜΟΝΤΕΝΑ

ΤΣΕΖΕΝΑ: Εφερε την 4η σερί εκτός έδρας «λευκή» ισοπαλία της, αυτή τη φορά στη Λατίνα. Περιορίστηκε σε καθαρά παθητικό ρόλο σχεδόν σε ολόκληρο το 90λεπτο. Στο πρώτο ημίχρονο σκόραρε με κεφαλιά του Κόπολα, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, που ήταν οριακό. Τιμωρημένοι ο στόπερ Βόλτα (18/2) και ο χαφ Ντε Φέουντις (20/1). Τραυματίες ο γκολκίπερ Καμπανιόλο (11 συμ.), ο μπακ Ιντζενιέρι (3 συμ.), ο χαφ Καπελίνι (4 συμ.) και ο εξτρέμ Ναντάρεβιτς (7 συμ.). Επιστρέφουν ο μπακ Αλμίτσι (3 συμ.) και ο μπακ-χαφ Ρεντζέτι (19 συμ.).
ΜΟΝΤΕΝΑ: Πηγαίνει από το κακό στο χειρότερο. Γνώρισε την 4η σερί ήττα της συμπληρώνοντας παράλληλα 8 αγωνιστικές χωρίς νίκη. Αυτή τη φορά έχασε 1-0 στο «Αλμπέρτο Μπράλια» από την Πεσκάρα με γκολ που δέχτηκε σε μία αντεπίθεση στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Αποχώρησαν τραυματίες από το τελευταίο ματς και τέθηκαν νοκ-άουτ οι χαφ Σαλίφου (13 συμ.), Σινιόρι (17/2). Εκτός αποστολής έμειναν ο εξτρέμ Σουράκο (6/1) και ο φορ Μπρούνο (7 συμ.). Επιστρέφει ο χαφ Ρίτσο (14 συμ.).