• 19:30

Greece PAOK - Olympiakos Piraeus

Τετάρτη, 13 Ιανουαρίου 2021 15:09

Το μεγάλο εξ αναβολής ντέρμπι που περίμεναν όλοι ήλθε επιτέλους η ώρα να πραγματοποιηθεί. Ο ΠΑΟΚ υποδέχεται στην Τούμπα τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό σε ένα ντέρμπι με πολλές ιδιαιτερότητες καθώς η κόντρα των δύο ομάδων, κυρίως εξωγηπεδικά, έχει κορυφωθεί.

Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις νίκες απέναντι στον Βόλο όμως η καλή εμφάνιση δεν ήρθε ούτε τώρα βάζοντας τον κόσμο της ομάδας σε σκέψεις για τις επιλογές Γκαρσία. Μπήκε κακά στο ματς, έκανε κακό πρώτο ημίχρονο, δέχτηκε γκολ μόλις στο 11' και γλίτωσε το 0-2 σε μεγάλη ευκαιρία των φιλοξενούμενων πέντε λεπτά αργότερα. Το εύστοχο πέναλτι του Σβαρπ στο 29΄έδωσε την ώθηση για ένα καλύτερο δεύτερο μέρος και την δύσκολη ανατροπή με 3-1. Στα θετικά της αναμέτρησης το πρώτο γκολ του Κρμέντσικ με τη ασπρόμαυρη φανέλα στο 90'. Με αυτή τη νίκη ο Ουρουγουανός τεχνικός διατήρησε το εντός έδρας αήττητό του με ρεκόρ 5-1-0. Πρόβλημα τελευταίας στιγμής με τον ταλαντούχο πλάγιο μπακ Γιαννούλη να είναι εξαιρετικά αμφίβολος παρότι είναι στην αποστολή. Εκτός και ο Αοουγκούστο λόγω ίωσης ενώ εκτός αποστολής έμειναν για άλλη μια φορά οι Τσόλακ, Μπίσεσβαρ και Ζαμπά.

Οι ερυθρόλευκοι προελαύνουν στο ελληνικό πρωτάθλημα και με ανεβασμένη ψυχολογία πάνε στην Τούμπα για να τελειώσουν τον ΠΑΟΚ από το πρωτάθλημα. Προέρχονται από δύσκολη νίκη με κακή εμφάνιση στο Αγρίνιο κόντρα στον Παναιτωλικό. Παρότι προηγήθηκαν στο 4' λεπτό με τον Φορτούνη και έχασαν ευκαιρίες για το 0-2 πριν το ημίχρονο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η ομάδα του Δέλλα εκμεταλλευόμενη την χαλάρωση των Πειραιωτών ευτύχησαν να σκοράρουν στο 48' και να βάλουν σε σκέψεις τον Μαρτίνς που έβλεπε την ομάδα του εντελώς ασόβαρη μετά από καιρό. Τελικά η ποιότητα των Βαλμπουενά και Ελ Αραμπί έκανε πάλι την διαφορά καθώς με την ασίστ της χρονιάς από τον Γάλλο ο Μαροκινός κίλερ έδωσε το προβάδισμα και τη νίκη στο 65' για την ομάδα του. Εκτός οι Χολέμπας και Μπρούμα ενώ αμφίβολη είναι η συμετοχή του Κώστα Φορτούνη που ταλαιπωρείται από ίωση.

Ο Γκαρσία γνωρίζει από πρώτο χέρι τι σημασία αυτών των ντέρμπι και θα ντοπάρει ανάλογα τους παίκτες του πριν τη σέντρα. Ο Ολυμπιακός έχει πλουραλισμό στην επίθεση και λογικά θα σκοράρει. Η επιλογή είναι GG σε απόδοση 1.80 στη Stoiximan.

Αγώνας: PAOK - Olympiakos Piraeus
Κατηγορία: Greece Super League 1
Ημερομηνία: Τετάρτη, 13 Ιανουαρίου 2021 19:30