• Μάι 2019
  • 04:00

NBA Portland Trail Blazers - Golden State Warriors (D.Lillard 37,5 pts/reb/ast)

Δημοσιεύτηκε Σάββατο, 18 Μαϊος 2019 21:31, Tipster:   Νέο Σχόλιο

Τεράστια ευκαιρία έχασαν οι Blazers προχθές. Ήταν μπροστά μέχρι και με 17 πόντους σε κάποια φάση του αγώνα, ενώ με λιγότερο από 5 λεπτά να μένουν βρέθηκαν στο +8 ξεπερνώντας το ξέσπασμα των Warriors στην τρίτη περίοδο, όμως τελικά ηττήθηκαν με 114-111 και τον Iguodala να παίζει σεμιναριακή άμυνα στον Lillard στο τελευταίο σουτ που πήγε να πάρει για να στείλει το ματς στην παράταση. Αν γινόταν το 1-1, με δύο ματς στο Portland από εδώ και πέρα και τον Durant εκτός δεν είμαι και τόσο βέβαιος πως οι πρωταθλητές θα είχαν εύκολο έργο στην πορεία της σειράς, τώρα και από ψυχολογικής άποψης τα πράγματα είναι αρκετά δύσκολα για την ομάδα του Terry Stotts που πάντως έδειξε πως δεν είναι τυχαία στους τελικούς της περιφέρειας και πως μπορεί να κοντράρει τους Warriors.

Πιστεύω πως οι Blazers ένα ματς από τα δύο στην έδρα τους θα το πάρουν. Αν αυτό είναι το αποψινό τότε δεδομένα θα δούμε μεγάλα πράγματα στο game 4. Αν οι Warriors κάνουν το 0-3 τότε πιθανότατα οι Blazers να πάρουν μια τιμητική νίκη στο επόμενο για να αποφύγουν το sweep. Στοιχηματικά, όπως πίστευα το διπλό με το υψηλό χάντικαπ στο game 2 έτσι και απόψε θα πω πως ναι μεν μου κάνει κλικ ο άσσος, ωστόσο δεν μου αρέσει που είναι φαβορί (1,80). Αν μη τι άλλο οι Warriors έχουν αποδείξει πως όταν είναι outsider δεν τους κοντράρεις εύκολα. Συνεπώς δεν θα παίξω κάτι σε νικητή, την στιγμή που το line για τους συνολικούς πόντους ανέβηκε στους 221 μετά τα πρώτα δύο ματς. Στην προκειμένη παίζεται και πάλι το over.

Η επιλογή μου λοιπόν από το αποψινό game 3 θα είναι ξανά το over 37,5 στο άθροισμα πόντων, ριμπάουντ και ασίστ του Damian Lillard, σε απόδοση 1,80 (stoiximan).

Στο game 2 o superstar των Blazers έστω και οριακά μας έδωσε το over τελειώνοντας το ματς με 23/5/10. Δεν ήταν όσο επιθετικός περίμενα, σούταρε καλά από το τρίποντο (5/12), αλλά πήρε μόλις 3 προσπάθειες δύο πόντων. Μετά το ματς δήλωσε πως αυτός και η ομάδα του σκοπεύουν να επιστρέψουν στο Oakland για πέμπτο παιχνίδι δίνοντας το σύνθημα ενόψει του αποψινού και του επόμενου παιχνιδιού. Κακά τα ψέματα, αν οι Blazers θέλουν να κερδίσουν θα πρέπει ο Lillard να κάνει πολύ μεγάλο ματς και εκτιμώ πως απόψε και τα δύο μπορούν να συμβούν. Από την στιγμή μάλιστα που το line δεν ανέβηκε καθόλου και η απόδοση του είναι κατά 0,10 μονάδες πάνω θα το πάρω χωρίς ενδοιασμούς.

Αγώνας: Portland Trail Blazers - Golden State Warriors (D.Lillard 37,5 pts/reb/ast)
Άθλημα: Basketball