Μονάδες: 4/10
Απόδοση: 3.05
Αποτέλεσμα: 3-1
Κέρδος: -4 (Lost)

Το πάλεψε στην πρωτοπόρο Έμπολι η ουραγός Προ Βερτσέλι αλλά έκανε το λάθος να προηγηθεί νωρίς μόλις στο 8ο λεπτό και να ξυπνήσει την αήττητη επί 21 παιχνίδια αντίπαλο της. Αμέσως ήρθε η ισοφάριση απ' τη γηπεδούχο με δύο ακόμα γκολ να ακολουθούν και το τελικό 3-2 απλά της αφήνει τη γλυκόπικρη γεύση ότι τουλάχιστον έχασε με ψηλά το κεφάλι.

Ματς τελικός για την Προ Βερτσέλι το σημερινό όπου μόνο με τρίποντο θα διατηρήσει τις όποιες ελπίδες της έχουν μείνει για παραμονή στην κατηγορία. Η ψυχολογία της ομάδας όμως είναι πολύ εύθραυστη και σίγουρα θα προτιμούσε μια άλλη αντίπαλο αυτή τη στιγμή και όχι την Πεσκάρα. Γιατί η Πεσκάρα εκτός απ' το ότι έμπλεξε κι αυτή για τα καλά στα σενάρια υποβιβασμού φθάνοντας στο +1 απ' τις θέσεις μπαράζ, δείχνει ανεβασμένη στα τελευταία παιχνίδια με την νέα αλλαγή προπονητή. Πήρε θετικά αποτελέσματα σε δύο δύσκολα παιχνίδια, ισοπαλία στο Παλέρμο 1-1 και ισοπαλία το Σάββατο 2-2 υποδεχόμενη τη Μπάρι κι ενώ έχανε 0-2 στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε να το φέρει στα ίσα.

Και οι δύο ομάδες αγνοούν τη νίκη εδώ και 11 αγωνιστικές, και οι δύο θέλουν τη νίκη. Το μεγαλύτερο άγχος το έχει η Προ Βερτσέλι, ενώ η Πεσκάρα που δεν είναι συνηθισμένη να βρίσκεται σε αυτές τις θέσεις καλείται να αντιδράσει επιτέλους. Νομίζω πως το μομέντουμ είναι με την Πεσκάρα με βάση τα τελευταία παιχνίδια η οποία βρήκε επίσης την ευχέρεια στο σκοράρισμα που της έλειπε. Αν προηγηθεί θα τσακίσει ψυχολογικά τους γηπεδούχους και μπορεί να πάρει τη νίκη που μας δίνεται στο 3.05 στον Stoiximan.