• Φεβ 2014
  • 22:05

Europa League Benfica - PAOK

Πέμπτη, 27 Φεβρουαρίου 2014 20:20

Επαναληπτικός αγώνας για το Europa League με τον Πάοκ να ψάχνει την υπέρβαση στο Νταλούζ απέναντι στην Μπενφίκα έχοντας χάσει στον πρώτο αγώνα με 1-0.

Στον πρώτο αγώνα η Μπενφίκα από την αρχή πήρε τον έλεγχο του αγώνα και με τα κενά που βρήκε στην άμυνα του Πάοκ δημιούργησε ευκαιρίες χωρίς αποτέλεσμα. Στο 2ο ημίχρονο στο 59 και όπως λέει ένας φίλος στο φόρουμ ο επόπτη μπερδεύτηκε νομίζοντας πως παίζει ο Ολυμπιακός και δεν σήκωσε την σημαία του για οφσάιντ όπου ήταν με αποτέλεσμα να προηγηθεί η Μπενφίκα όπου και το 1-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Η Μπενφίκα ήρθε με αλλαγές στην Τούμπα αλλά και έτσι πήρε αυτό που ήθελε κερδίζοντας με 1-0. Η Μπενφίκα φέτος δεν θέλει να κάνει τα λάθη που έκανε πέρυσι και πιο ειδικά στο πρωτάθλημα. Την Δευτέρα κέρδισε την Γκιμαράες με 1-0 και σε συνδυασμό με τις απώλειες βαθμών που είχε η Πόρτο ξέφυγε με 7 βαθμούς ενώ από την Σπόρτινγκ είναι 5 βαθμούς μακριά. Στον αγώνα δεν έπαιξαν οι Γκαράι, Γκαϊτάν και Καρντόζο.

Εκτός αποστολής έμειναν οι στόπερ Ζαρντέλ, ο χαφ Πέρες και ο εξτρέμ Σουλαϊμάνι

Η Μπενφίκα στους τελευταίους 20 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις είναι αήττητη έχοντας 18 νίκες και 2 ισοπαλίες. Στους 13 αγώνες δέχτηκε 1 τέρμα και αυτό ήταν απέναντι στην Ζίλ Βιθέντε εκτός έδρας.

Ο Πάοκ έχοντας παλεύει για την 2η θέση του πρωταθλήματος (η πρώτη θέση ούτε στα όνειρα τους φέτος) με τον Ατρόμητο να τον κυνηγά όπως και ο Αστέρας Τρίπολης. Το 3-0 απέναντι στον Πανθρακικό μπορεί να φαίνεται εύκολο αλλά μόνο εύκολο δεν ήταν. Το 1-0 ήρθε στο 62 και τα άλλα 2 γκολ ήρθαν στο 85 και στο 86ο λεπτό.

Στην Τούμπα έχασε την ευκαιρία απέναντι στην Μπενφίκα βέβαια δεν έκανε και το κάτι παραπάνω για να προηγηθεί, αντίθετα οι Πορτογάλοι είχαν την κατοχή και όποτε ήθελαν έβγαιναν στην επίθεση. Την αναμέτρηση την παρακολούθησε και ο Πλατινί και υπό τα βλέμματα του έγινε και ένα λάθος που κόστισε στον Πάοκ και αυτό ήταν το γκολ που δέχτηκε από θέση οφσάιντ μόνο που ο επόπτης έχασε την φάση. Το 0-1 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα μιας και ο Πάοκ δεν κατάφερε να ισοφαρίσει.

Ο Στέφενς μίλησε στην συνέντευξη τύπου λέγοντας πω η ομάδα του θα πάρει τα ρίσκα για να ανατρέψει το 1-0.

Εκτός έμεινε ο Σαλπιγγίδης όπως εκτός είναι ο Βίτορ αλλά και οι Μάρτενς, Χούσεν και Νάτχο.

Κακά τα ψέμματα η Μπενφίκα στον πρώτο αγώνα είχε την κατοχή στην μπάλα και όποτε ήθελε την έδινε στον Πάοκ, το ίδιο θα κυνηγήσει και σήμερα, από την άλλη ο Στέφενς δήλωσε πως θα ρισκάρει, ξέρει όμως πως αν ρισκάρει εξαρχής αυτό μπορεί να είναι καλό αλλά μπορεί να τους γυρίσει και μπούμερανγκ γιατί αν βρει τους κενούς χώρου η Μπενφίκα δεν θα αστοχήσει, πιστεύω λοιπόν πως θα το πάει σιγά σιγά το παιχνίδι σε παιχνίδι υπομονής γι'αυτό είναι εφικτό να έχουμε ισοπαλία στο πρώτο ημίχρονο και στο 2ο ημίχρονο να πάρει τα ανάλογα ρίσκα, θα πάμε με την ισοπαλία στο πρώτο ημίχρονο.

Αγώνας: Benfica - PAOK
Κατηγορία: Europa League Europa League
Ημερομηνία: Πέμπτη, 27 Φεβρουαρίου 2014 22:05
Σημείο: X (HT)