Μονάδες: 4/10
Απόδοση: 2.30
Αποτέλεσμα: (1-2)/(2-3)
Κέρδος: +5.20 (Won)

Η Αργεντινή θέλει να εξασφαλίσει την πρώτη θέση και να μην δώσει ελπίδες στην Νιγηρία για οποιαδήποτε έκπληξη που θα την φέρει στην "κακή" 2η θέση.

Estadio Beira-Rio, Porto Alegre
Διαιτητής: Nicola Rizzoli (Ιταλία)

ΝΙΓΗΡΙΑ

Με λίγο σπρώξιμο από την διαιτησία και με αρκετή δόση τύχης, κέρδισε 1-0 τη Βοσνία και πλέον κρατά την τύχη στα χέρια της αφού αν δεν χάσει σήμερα από την Αργεντινή, σφραγίζει το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Με νίκη μάλιστα, παίρνει την πρώτη θέση, αφήνοντας δεύτερους τους Αργεντίνους και αποφεύγει την Γαλλία, που όπως όλα δείχνουν, θα κερδίσει τον Ε΄ όμιλο. Υπάρχει και το σενάριο-πρόκρισης, να περάσει η Νιγηρία αν χάσει σκοράροντας τόσα γκολ όσα βάλει το Ιράν σε περίπτωση νίκης του επί της Βοσνίας). Δεν αλλάζει πρόσωπα ο Κεσι, αλλά ούτε και το σύστημα των αντεπιθέσεων το οποίο δούλεψε ρολόι στο ματς με τη Βοσνία.

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Με τον Μέσι στο γήπεδο, το γκολ μπορεί να εμφανιστεί ανά πάσα στιγμή, ακόμα και σε νεκρό χρόνο. Για 90 λεπτά, η Αργεντινή ήταν μπλοκαρισμένη από το γεμάτο ουσία παιχνίδι των Ιρανών που απείλησαν σε αρκετές περιπτώσεις ενώ γκρινιάζουν δικαίως και για ένα πέναλτι που δεν τους δόθηκε. Δευτερόλεπτα όμως πριν το τελικό σφύριγμα, ο Μέσι με αριστοτεχνικό σουτ έστειλε αδιάβαστο το Ιράν, σφραγίζοντας παράλληλα και το εισιτήριο για τους 16 της διοργάνωσης. Με μη ήττα σήμερα εξασφαλίζει και την πρώτη θέση του ομίλου, πράγμα που σημαίνει ότι θα διασταυρωθεί με τον δεύτερο του Ε’ ομίλου που πιθανότατα θα είναι μια από τις Ελβετία ή Ισημερινό

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΛΕΤΗ ΣΑΣ

Σε όλα τα παιχνίδια του πρώτου γύρου των ομίλων έγινε ειδική αναφορά σε διάφορα στοιχεία ομάδων/παικτών/διαιτητών τα οποία από τώρα που ξεκινά ο δεύτερος γύρος δεν θα τα επαναλαμβάνουμε για να μην γινόμαστε κουραστικοί. Παρόλα αυτά είναι στην διάθεσή σας στα παρακάτω άρθρα που φτιάχτηκαν για την μελέτη σας και την ενημέρωσή σας.

ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΙΣΟΒΑΘΜΙΩΝ ΜΟΥΝΤΙΑΛ
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΟΜΙΛΩΝ
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΔΙΑΙΤΗΤΩΝ
ΦΙΛΙΚΑ 2014 ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ
ΠΑΙΚΤΕΣ ΚΛΕΙΔΙΑ

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Τους βολεύει η ισοπαλία μεν, αλλά αυτό το παιχνίδι το παίζεις Χ αν πιστεύεις ότι τα έχουν βρει οι δυο τους ή ότι η Αργεντινή εμπιστεύεται την Νιγηρία να μην κάνει καμία στραβή στο τέλος και την κερδίσει γιατί τότε η Αργεντινή θα βγει 2η και θα πάει στον λάκκο των λεόντων. Φυσικά δεν έχουμε ενδείξεις συμβιβασμού, ούτε η Αργεντινή μας έχει δώσει στο παρελθόν δείγματα αβροφροσύνης αλλά επειδή δεν θα θέλει να λερωθεί η Αργεντινή με όσα μπορεί να ειπωθούν σε περίπτωση ισόπαλου τελικού αποτελέσματος, επειδή μέχρι τώρα δεν έχει αποδώσει τα αναμενόμενα και επειδή δεν έχει κανέναν λόγο να ευνοήσει την αναιμική Νιγηρία, πιστεύουμε ότι θα μπει δυνατά να σβήσει από νωρίς την όποια υποψία και πιθανότητα θετικού αποτελέσματος μπορεί να δώσει στην Νιγηρία ένα άσφαιρο ημίχρονο. Η διαφορά δυναμικότητας είναι μεγάλη και το να σκοράρει απέναντι στην Νιγηρία στο πρώτο 45λεπτο είναι αναμενόμενο και αυτό το σενάριο μας βοηθά να ανεβάσουμε την απόδοση που θα ποντάρουμε στο 2,25 καθώς τόσο έχει η επιλογή 2/2 Η/Τ. Λογικά μετά το πρώτο γκολ θα ανοιχθεί η Νιγηρία και γίνει ακόμα πιο ευάλωτη για να δεχτεί κι άλλα γκολ και να καθαρίσει το παιχνίδι. Το πόσα θα μπουν είναι άγνωστο καθώς όλα θα εξαρτηθούν από το χρονικό σημείο που θα μπει το πρώτο γκολ, από την έκβαση του άλλου αγώνα (αν χάνει ή κερδίζει το Ιραν) και από την διάθεση να βάλουν πολλά γκολ ή να ξεκουραστούν οι Αργεντίνοι, εμείς θα απέχουμε σε οτιδήποτε άλλο στοιχηματισμό γιατί οι παράμετροι επηρρεασμού είναι πολλοί. 2/2 Ημίχρονο / Τελικό στο 2,30 !