Κατηγορία: Soccer - Mundial 2014 World Cup 2014
Μονάδες: 2/10
Απόδοση: 2.00
Αποτέλεσμα: 2-3
Κέρδος: +2 (Won)

Πολύ ύποπτο παιχνίδι στα μάτια μου, αφού εδώ έχουμε να κάνουμε με ομάδες σεσημασμένες και κανείς δεν μπορεί να ξεχάσει τα ύποπτα φιλικά όπου η Αργεντινή κέρδισε 3-1 και η Νιγηρία κέρδισε 4-1. Όλο γυρίζει στο μυαλό μου το ενδεχόμενο να λήξει ο αγώνας ισόπαλος ώστε να περάσει και η Νιγηρία, όμως αν στο άλλο παιχνίδι η Βοσνία κερδίζει, τότε μπορεί η Αργεντινή να πάρει μια ανεμική νίκη και να περάσει με 3 στα 3, κάτι που δεν έκανε η Βραζιλία.

Το θέμα είναι ότι ισοπαλία δεν είναι μόνο το 0-0, αλλά και το 1-1 και το 2-2. Και κανείς δεν απαγορεύει στους δυο αντιπάλους να έχουμε ένα ημίχρονο στο 1-0 και μετά στο δεύτερο ημίχρονο η Αργεντινή να πιέσει, να ισοφαρίσει να βάλει και δεύτερο γκολ και αν χρειάζεται να το φάει στις καθυστερήσεις.

Πέρα από τις υποθέσεις και τα όνειρα, αγωνιστικά αν το δούμε το παιχνίδι, στην άμυνα της Αργεντινής έκανε 3 τεράστιες ευκαιρίες το Ιράν. Θα μπορούσαν να έχουν σκοράρει οι Ασιάτες, αν είχαν επιθετικούς στην ομάδα τους. Η Νιγηρία διαθέτει τρεις αξιόλογους επιθετικούς, τους Emenike, Mussa και Odemwingie. Το άλλο δεδομένο είναι ότι με τη συμπεριφορά της Αργεντίνικης άμυνας είναι σίγουρο ότι η Νιγηρία θα έχει τις ευκαιρίες για να σκοράρει.

Η απόδοση 2.00 μου φαίνεται αρκετά καλή ώστε να ποντάρω και να περιμένω να δω αν κάποιος από τους Νιγηριανούς επιθετικούς θα καταφέρει να αξιοποιήσει την ευκαιρία που θα του δοθεί.