Κατηγορία: Soccer - Turkey Turkey Super League
Απόδοση: 1.50
Αποτέλεσμα: 0-0
Κέρδος: +2.5 (Won)

Η Γαλατασαραϊ στο άδειο Τούρκ Τελεκόμ Αρένα Η Γαλατασαραϊ αντιμετωπίζει την Εσκίσεχιρσπορ για την 2η αγωνιστική.

Η Γαλατασαραϊ ξεκίνησε με νίκη της υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα. Εκεί που είχε να πάρει νίκη για το πρωτάθλημα από το 2007 στην έδρα της Μπούρσασπορ κατάφερε να πάρει τους 3 βαθμούς κερδίζοντας με 2-0. Μετά την ήττα από την Φενέρμπαχτσε στο Σούπερ Καπ έψαχναν μια καλή αρχή. Μπορεί να κέρδισε η Γαλατά αλλά για άλλη μια φορά δεν έπαιξε καλό ποδόσφαιρο, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο δεν ήταν καλή. Στην επανάληψη ήταν πιο δραστήρια. Σε μια αντεπίθεση που βρήκε στο 52 ο Μπουράκ Γιλμάζ βγήκε στην πλάτη της άμυνας και με έναν δύσκολο τρόπο έκανε το 1-0. Στο 90ο λεπτό σε μια ακόμα αντεπίθεση με τον Ολτζάν έκανε το 2-0.

Μπορεί το 2-0 να φαίνεται δείχνει ότι είναι μια "εύκολη" νίκη όμως δεν είναι και η Μπούρσασπορ είχε ευκαιρίες να προηγηθεί μάλιστα στο πρώτο ημίχρονο αλλά και να ισοφαρίσει και στην επανάληψη αλλά για άλλη μια φορά ο Μουσλέρα είχε "κλείσει" το τέρμα του στους παίκτες της Μπούρσασπορ.

Αρκετές εξελίξεις είχαμε στην διακοπή του πρωταθλήματος.

Καταρχήν ήρθαν 3 νέες μεταγραφές. Ο δεξί μπακ Τσαντάλ από την Εσκίσεχιρσπορ, ο Πάντεβ και ο Ντζεμαϊλί από την Νάπολι.

Επίσης σήμερα έγινε μια ανακοίνωση-παρουσίαση όπως θέλετε πείτε το στο γήπεδο με παίκτες, Πρόεδρο και τεχνικό τιμ να δίνει στους οπαδούς υπόσχεση για το 4ο αστέρι στην φανέλα (Στην Τουρκία κάθε 5 πρωταθλήματα μπαίνει και ένα αστέρι η Γαλατά έχει 19 με Φενέρ) βέβαια μπροστά σε άδειες εξέδρες.

Τέλος το twitter μπορεί να είναι μέσω επικοινωνίας και να ανήκει στα μέσα κοινωνική δικτύωσης είναι σημαντικό πως θα χρησιμοποιείται γιατί πέφτουν τιμωρίες σε ποδοσφαιριστές και παράγοντες. Ο Μέλο λοιπόν έκανε κοινοποίηση ένα tweet που έβριζε τον Πρόεδρο της Φενέρ έτσι τιμωρήθηκε.

Στα αγωνιστικά λοιπόν ο Μέλο είναι τιμωρημένος και ο Σεμίχ Καγιά στην άμυνα είναι τραυματίας.

Πιθανή Σύνθεση

GALATASARAY: Muslera, Chedjou, Hakan, Veysel, Tarık, Dzemaili, Selçuk, Olcan, Sneijder Pandev, Burak.

Νίκη εντός έδρας με ανατροπή ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Εσκίσεχιρσπορ κερδίζοντας την Κόνιασπορ με 2-1. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 14ο λεπτό με τέρμα του Troje. Στην επανάληψη πίεσε και αρχικά στο 65ο λεπτό με τον Χουριέτ ισοφάρισε και στο 76 τέρμα από την άσπρη βούλα του Ζενγκίν έκανε το 2-1.

Η Εσκίσεχιρσπορ στην τελευταία ημέρα των μεταγραφών έδωσε το δεξί μπακ Ταρίκ Τσάντάλ στην Γαλατασαραϊ έναντι 4 εκ ευρώ.

Στα αγωνιστικά μοναδικός απών ο Οζγκούρ Τσεκ.

ESKİŞEHİRSPOR: Boffin, Erkut, Sezgin, Akaminko, Ergün, Erkan, Hürriyet, Aytaç, Causic, Mori, Ömer.

Η διακοπή που είχαμε σίγουρα επιρρέασε και τις δυο ομάδες, αγωνιστικά πριν την διακοπή η Γαλατά δεν ήταν και στα καλύτερα της τώρα με τις 3 προσθήκες αν θα αλλάξει και τι θα αλλάξει είναι άγνωστο. Η Εσκίσεχιρσπορ είναι σκληροτράχηλη ομάδα δεν παραδίδει τα όπλα εύκολα. Σε ένα άδειο λοιπόν γήπεδο και η απουσία του Μέλο αλλά και αυτή του Καγιά στην άμυνα θα παίξουν τον ρόλο της σίγουρα. Πιστεύω λοιπόν πως η Εσκίσεχιρσπορ δεν θα ηττηθεί αν ηττηθεί με διαφορά πάνω από 1 τέρμα γι'αυτό παίρνω το διπλό με +1,5 Ασιάτικο Χάντικαπ.