Κατηγορία: Soccer - Turkey Turkey Super League
Απόδοση: 1.75
Αποτέλεσμα: 1-0
Κέρδος: -4 (Lost)

Το ντέρμπι της αγωνιστικής διεξάγεται στο Τούρκ Τελεκόμ Αρένα ανάμεσα στην Γαλατασαραϊ και την Φενέρμπαχτσε.

Άλλες εποχές το συγκεκριμένο ντέρμπι έκρινε τίτλο, πλεονέκτημα για τον τίτλο φέτος όμως φέρνει πιο κοντά την Φενέρ στον τίτλο και την Γαλατασαραϊ να κυνηγάει την 2η θέση.

Ο Μαντσίνι ακόμα ψάχνεται μιας και για ακόμα ένα παιχνίδι έκανε αυτά που συνηθίζει από την ημέρα που ήρθε όπως να μοιράζει χαρτάκια να αλλάζει σύστημα, μόνο που αυτήν την φορά πήγε ακόμα παραπέρα. Δεν ξέρω πόσοι θυμούνται εκτός έδρας με την Καράμπουκσπορ πήγε και έβγαλε τον Ντρογκμπά στο 88 όταν η ομάδα του ήταν 0-0 και έψαχνε γκολ, αυτήν την φορά το πήγε ακόμα παραπέρα, στον αγώνα με την Κόνιασπορ ο διαιτητής δίνει 3 λεπτά καθυστερήσεις και ο αθεόφος σηκώνει τον Ολντιβεϊρο στο 92:20 και τον στέλνει αλλαγή, ε η μπάλα δεν βγήκε ποτέ και ο παίκτης δεν μπήκε ποτέ.

Στην Κόνια λοιπόν η Γαλατά έμεινε ισόπαλη για ακόμα ένα εκτός έδρας παιχνίδι έτσι έχασε και το πλεονέκτημα που θα είχε για την 2η θέση αφού η Μπεσίκτας ηττήθηκε στην Καράμπουκ με 1-0. Στον αγώνα η Γαλατά δεν κατάφερε να κάνει και πολλά πράγματα δεν βοήθησε και ο αέρας γενικά το παιχνίδι. Δυο καλές ευκαιρίες είχε μια με τον Σναϊντερ να χάνει τετ α τετ μιας και ο Ιτάνζ έσωσε και μια με τον Μπουράκ Γιλμάζ όπου η μπάλα έσκασε στο οριζόντιο δοκάρι.

Μετά τον αγώνα είχε αρκετά νεύρα μιας και οι Τούρκοι δημοσιογράφει του έκαναν στενό μαρκάρισμα όπου δεν άντεξε και είπε "Μη κάνετε χαζές ερωτήσεις" πάλι καλά γιατί ένας άλλος Ιταλός εδώ στην Ελλάδα θα θυμάστε είχε βρίσει. Σε σχετική ερώτηση για το ότι η ομάδα του επιθετικά δεν σκοράρει απάντησε "Που ξέρετε μπορεί στην Φενέρμπαχτσε να βάλουμε 4 γκολ μαζεμένα"

Το ντέρμπι γενικά ο σύλλογος το βλέπει σαν λύτρωση όπως και ο κόσμος της Γαλατά αφού το μήνυμα στους παίκτες και στην διοίκηση ήταν "Αν δεν κερδίσετε το ντέρμπι τότε θα τα πούμε" οπότε τα πράγματα ζορίζονται ακόμα περισσότερο.

Στα αγωνιστικά τώρα λογικά επιστρέφει ο Ντρογκμπά ως σωτήρας μιας και χωρίς αυτόν η Γαλατά δεν έχει νίκη στους αγώνες που έπαιξε επίσης επιστρέφει και ο μαχητής Μέλο μιας και ήταν τιμωρημένος οπότε λογικά οι Μουσλέρα, Σεμίχ Καγιά, Μέλο, Σναϊντερ, Ινάν, Μπουράκ Γιλμάζ, Τέλλες, Ντρογκμπά θα είναι στην ενδεκάδα οι άλλοι 2 παίζονται.

Στην Φενέρμπαχτσε τα πράγματα δεν θα μπορούσαν να πάνε καλύτερα. 13 βαθμούς μπροστά 7 αγωνιστικές πριν από το τέλος και για να χάσει το πρωτάθλημα θα πρέπει να αυτοκτονήσει.

Στον αγώνα με την Μπούρσασπορ έκανε επίδειξη δύναμης κερδίζοντας με 3-0 με τέρματα των Kuyt, Sow, Webo.

Ξεκίνησε δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στα πρώτα 15 λεπτά είχε κάνει 13 σουτ στο τέρμα (κάτι που δεν έχω συναντήσει στα άλλα πρωταθλήματα τόσα χρόνια που παρακολουθώ) και εκτός αυτού μέσα σ'αυτά τα λεπτά έχασε 4 σίγουρα γκολ. Πρώτη φορά φέτος έπαιξε και ο Σαλίχ Ουτσάν. Γενικά η Φενέρ δεν κινδύνεψε από την Μπούρσασπορ όπως είπε και ο Μπελούτσι αλλά και ο τεχνικός της ομάδας η Φενέρ ήταν πολύ καλύτεροι και δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι. Τα γκολ ήρθαν στο 17 με τον Κάιτ, στο 75 από τον Sow και στο 86 από τον Webo.

Στα αγωνιστικά τώρα πρόβλημα τραυματισμού έχει ο Εμρέ Μπελέζογλου και άγνωστο αν θα προλάβει επίσης πρόβλημα έχει και ο Αλπέρ Ποτούκ.

Η διαφορά ανάμεσα στις δυο ομάδες αγωνιστικά φαίνεται και όπως είπε και ένας παλιός βοηθός και παίκτης της Γαλατά Χασάν Σάς έχουν παίξει με την "χημεία" της ομάδας, η πίεση λοιπόν θα είναι στην Γαλατά μιας και οι οπαδοί το μήνυμα το έστειλαν, η διοίκηση θα πάρει σκληρά μέτρα έτσι και έρθει η ήττα, από την άλλη στην Φενέρ η ομάδα του Γιανάλ τρέχει με χίλια και είναι ασταμάτητη ειδικά από το κέντρο και μετά με τους Εμενίκε-Sow-Κάιτ και Webo δεν πιάνονται. Με την πίεση στην Γαλατά και την Φενέρ πολύ πιο οργανωμένη ομάδα σε όλα τα μέτωπα θα πάω με το Χ2.