Κατηγορία: Soccer - Turkey Turkey Super League
Μονάδες: 4/10
Απόδοση: 1.70
Αποτέλεσμα: 1-1
Κέρδος: +0 (Draw)

Η Γκαζιάντεπσπορ μετά το ηχηρό χαστούκι που έφαγε από την Ρίζεσπορ εκτός έδρας με 5-1 ψάχνει μια νίκη ανάκαμψης απέναντι στην Άκισαρ.

Αν έλεγε κανείς όχι μόνο στον Σεργκέν Γιαλτσίν αλλά και γενικά πως η Γκαζιάντεπσπορ θα έχανε με 5-1 στην Ρίζεσπορ και μάλιστα μέχρι το 20ο λεπτό θα ήταν και 3-0 δεν νομίζω να τον πίστευε κανείς και όμως έγινε. Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για το συγκρότημα του Σεργκέν Γιαλτσίν μιας και η προηγούμενη ήταν απέναντι στην Μπεσίκτας εντός με 1-2. Τα γκολ με την Ρίζεσπορ ήρθαν πολύ γρήγορα και όπως έγραψα μέχρι το 20 ήταν 3-0. Στο 37 μείωσε προσωρινά η Γκαζιάντεπ σε 3-1 αλλά μέχρι εκεί. Στο 2ο ημίχρονο ανοίχτηκε και αυτό το άνοιγμα έφερε άλλα 2 γκολ και να γίνει το 5-1.

Στα αγωνιστικά τώρα 2 παίκτες θα λείψουν λόγο τραυματισμών οι οποίοι είναι Μπεκίρ Οζάν (19 αγώνες) και Τουργκούτ Ντογάν (11 αγώνες / 4 γκολ) και ο τιμωρημένος Μάριους Στανκεβίτσιους (18 αγώνες)

Πιθανή Σύνθεση

GAZİANTEPSPOR: Karcemarkas, Şenol, Binya, Kemal, Medunjanin, Serdar, Traore, Sapara, İbrahim, Cenk, Mustafa

Η Άκισαρ Μπελεντιέ με το φορτωμένο πρόγραμμα αγώνων μιας και εκτός από πρωτάθλημα έπαιζε και στο Κύπελλο έβγαλε κούραση και αυτή η κούραση κόστισε απέναντι στην Ερτσίγιεσπορ η οποία τελευταία φορά που κέρδισε ήταν στις 24.11.2013 απέναντι στην Γκεντζλέρμπιρλιγι. Δεν βρήκε ο Χαμζάογλου λύση στην πολύ καλή άμυνα της Ερτσίγιεσπορ όπου έκλεισαν καλά τους Oumar Niasse-Bruno Mezenga και Mehmet Akyüz με αποτέλεσμα αυτοί η τριάδα επιθετικά έμεινε παθητική, αντίθετα η Ερτσίγιεσπορ εκμεταλλεύτηκε καλά τις δυο άκρες της για να φτάσει στο αποτέλεσμα με 2 τέρματα στις αρχές των δυο ημιχρώνων (στο 7ο λεπτό και στο 53).

Στα αγωνιστικά τώρα ο Μπιλάλ Κισά (24 αγώνες / 5 γκολ) είναι τραυματίας και ο Κενάν Οζέρ (23 αγώνες / 11 γκολ) είναι τιμωρημένος και δεν θα αγωνιστούν.

Πιθανή Σύνθεση:

AKHİSAR BELEDİYESPOR: Oğuz, Emrah Eren, Sonko, Uğur, Çağdaş, Ahmet Cebe, Merter, Bruno (Sesar), Güray, Mehmet Akyüz, Niasse

Αμφίρροπη αναμέτρηση με την Γκαζιάντεπσπορ να ψάχνει τρόπο επιστροφής στις νίκες και η Άκισαρ θέλει επίσης να ξεχάσει την εντός έδρας ήττα και να επιστρέψει στις νίκες. Θα πάω με τον παράγοντα έδρα μιας και πιστεύω πως ο Γιαλτσίν θα ετοιμάσει κατάλληλα την ομάδα απέναντι στην "κουρασμένη" από συνεχούς αγώνες Άκισαρ. Θα πάω βέβαια με το Ασιάτικο 0. Σε περίπτωση ισοπαλίας έχουμε επιστροφή πονταρίσματος αντίθετα σε περίπτωση ήττας της Γκαζιάντεπ χάνουμε.