Κατηγορία: Soccer - International Matches World Cup 2014
Απόδοση: 1.75
Αποτέλεσμα: 3-1
Κέρδος: -5 (Lost)

Παιχνίδι προκριματικών για τον 4ο Όμιλο ανάμεσα στην Ουγγαρία και την Τουρκία.

Οι Ούγγροι σε έναν όμιλο με Ολλανδία, Ρουμανία και Τουρκία από τις ομάδες που θα διεκδικήσουν την πρόκριση προσπαθεί να κλέψει έστω την 2η θέση. Ο Ούγγρος προπονητής πριν το ματς με την Τουρκία έδωσε την τακτική της ομάδας του. Χαρακτηριστικά δήλωσε πως ο στόχος στα παιχνίδια Εσθονίας και Τουρκίας είναι 4 βαθμοί. Τώρα αν έρθουν και 6 βαθμοί δεν θα έλεγε όχι.

Απέναντι στην Εσθονία πέτυχαν τον στόχο τους αφού την πέρασαν με 1-0. Σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι όπως ξεκίνησαν οι δυο ομάδες το 1ο ημίχρονο έληξε 0-0. Στο 2ο ημίχρονο οι Ούγγροι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 47ο λεπτό με τον Hajnal πέρασαν μπροστά. Στην συνέχεια δεν άλλαξε κάτι και έτσι παρέμεινε το σκορ μέχρι το τέλος. Οπότε τώρα το λιγότερο απέναντι στην Τουρκία ο στόχος είναι η ισοπαλία.

Στα αγωνιστικά Balasz Dzsudzsak και Roland Juhasz είναι τιμωρημένοι.

Οι Ούγγροι θέλουν να βάλουν τέλος και σε μια "κατάρα" 22 χρόνων αφού στα τελευταία 3 παιχνίδια (το 1995 έχασαν 2-0 εκτός, το 2008 έχασαν εντός με 1-0 και πάλι το 2008 έχασαν με 3-0 εκτός) δεν έχουν σκοράρει εναντίον των Τούρκων.

Οι Τούρκοι ξεκίνησαν με μεγάλα όνειρα στα προκριματικά όμως για την ώρα οι λογαριασμοί δεν πάνε καλά. Το "κάστρο" του Σουκρού Σαράτσογλου "έπεσε". Σε ένα τέτοιο γήπεδο οι μεγάλες ομάδες δυσκολεύονται και λόγο ατμόσφαιρας όμως για τους Ρουμάνους δεν μπορούμε να πούμε το ίδιο.

Η Τουρκία ξεκίνησε με σκοπό να ασκήσει πίεση στους Ρουμάνους όμως στα πρώτα 45 λεπτά δεν το πέτυχε αντίθετα οι Ρουμάνοι πίεσαν και στο 45 μετά από μπαλιά πίσω στην άμυνα και αφού ο Βολκάν βγήκε από το τέρμα μέχρι έξω από την περιοχή δεν πρόλαβε τον παίκτη (ένα από τα σχόλια ήταν πως ο Βολκάν πήγαινε να αποχαιρετίσει τον Άλεξ που εκείνη την ώρα έφευγε στο αεροδρόμιο) με αποτέλεσμα στο τελευταίο λεπτό του 1ου ημιχρόνου να βρεθεί πίσω στο σκορ με το τέρμα του Grozav.

Στο 2ο ημίχρονο ο Αβτζί ξεκίνησε με αλλαγές όμως ούτε αυτό αρκούσε. Η μοναδική σοβαρή επίθεση της Τουρκίας έστω για ισοφάριση ήταν στο 90+5!! Χωρίς Μπουράκ Γιλμάζ ο μοναδικός επιθετικός Ουμούτ Μπουλούτ χάθηκε στην άμυνα.

Στα αγωνιστικά αρκετά τα προβλήματα για τον Αβτζί. Σελτσούκ Ιναν (δεν υπολογιζόταν και για βασικός), Μπουράκ Γιλμάζ, Γκιοκάν Γκιονούλ και τέλος ο Αρδά Τουράν δεν θα αγωνιστούν με τον τελευταίο να έχει ταξιδέψει με την αποστολή όμως το ρεπορτάζ λέει δεν θα αγωνιστεί.

Ο Αβτζί πριν το παιχνίδι έλεγε για νέο ξεκίνημα, αρκετά ακούστηκαν και για την παραίτηση του μετά το παιχνίδι με την Ρουμανία κάτι που δεν έγινε και όπως δήλωσε και ο ίδιος για αρκετά χρόνια θα κάτσει στον πάγκο έχει και την στήριξη της ομοσπονδίας.

Δύσκολο μάτς. Οι Ούγγροι θα κοιτάξουν να φυλάξουν τα νότα τους και να βγουν στις αντεπιθέσεις μιας και οι Τούρκοι είναι λαβωμένοι από την άλλη η Τουρκία δυσκολεύεται να δημιουργήσει ευκαιρίες και αν βάλουμε και την αμυντική λειτουργία των Ούγγρων και τις απουσίες που θα παίξουν τον ρόλο τους ειδικά του Αρδά Τουράν πιστεύω στο παιχνίδι λίγα τέρματα αναμένονται οπότε θα πάμε με το Under 2.5