Κατηγορία: Soccer - Turkey Turkey Super League
Μονάδες: 3/10
Απόδοση: 1.68
Αποτέλεσμα: 0-0
Κέρδος: +2.04 (Won)

Κλείνει η 26η αγωνιστική με το παιχνίδι Μπεσίκτας-Μπασάκσεχιρ με τους γηπεδούχους να θέλουν την νίκη μετά και τις νίκες των αιωνίων αντιπάλων και την Μπασάκσεχιρ να ψάχνει βαθμούς και να παλέψει για την 4η θέση.

Σε ένα ακόμα ντέρμπι η Μπεσίκτας δεν τα πήγε καλά. Στον πάγκο με την Μπίλιτς η αετοί έχουν πρόβλημα. Φέτος δεν έχει νίκη μιας και ηττήθηκε 3 φορές σε Γαλατασαραϊ και Μπεσίκτας ενώ έχει μια ακόμα ευκαιρία την προτελευταία αγωνιστική απέναντι στην Γαλατασαραϊ εντός.

Στο ντέρμπι με την Φενέρ πήγε να παίξει το παιχνίδι της Φενέρ δηλαδή να έχει την κατοχή μπάλας με πολλές πάσες και μέχρι ένα σημείο το κατάφερε καλά. Είχε μάλιστα και ευκαιρίες να σκοράρει όμως χωρίς αποτέλεσμα.

Πολύ ένταση στο παιχνίδι ανάμεσα σε Μπίλιτς και Μπελέζογλου ειδικά με τους ψυχραιμότερους να παρεμβαίνουν. Τελικά με ένα τέρμα του Μουσά Σό στο 90+ έχασε με 1-0.

Η ήττα έφερε και απώλειες. Καταρχήν έχασε τον βασικό τερματοφύλακα Ζεγκίν ο οποίος έκλεισε την σεζόν.

στα αγωνιστικά εκτός του τερματοφύλακα και οι αμυντικοί Οπάρε και Μιλόσεβιτς δεν θα αγωνιστούν. Επίσης οι Καβλάκ και Ουτσάρ είναι τιμωρημένοι.

Στατιστικά δεν τα πάει καλά απέναντι στην Μπασάκσεχιρ

Σε 15 αναμετρήσεις που έχει δώσει έχει μόλις 3 νίκες στα υπόλοιπα 13 μαζί με τους αγώνες Κυπέλλου η Μπασάκσεχιρ έχει 4 νίκες ενώ 8 αναμετρήσεις έληξαν ισόπαλες.

Από τις τελευταία 6 αναμετρήσεις τα 5 έχουν λήξει ισόπαλα.

Demba Ba

Αν και νεοφώτιστη η Μπασάκσεχιρ πρώην Ιστάνμπουλ Μπουγιούκσεχιρ Μπελεντιέ διανύει μια πολύ καλή περίοδο. Βρίσκεται στο κυνήγι της 4ης θέσης. Αήττητη εδώ και 5 αγωνιστικές ανεξαρτήτου έδρας μετρώντας 3 νίκες και 2 ισοπαλίες.

Στον τελευταίο αγώνα κέρδισε την Γκεντζλέρμπιρλιγι με 3-1. Βρισκόταν πίσω στο σκορ στο 68ο λεπτό και μέχρι το 84 πίεζε. Οι πιέσεις έδωσαν αποτέλεσμα και σε 3 λεπτά έκανα την ανατροπή (84 και 87) για να ολοκληρώσει την νίκη στο 90.

Για τον αγώνα με την Μπεσίκτας ο Αβτζί υποστήριξε πως η Μπεσίκτας έχει το άγχος.

Στα αγωνιστικά θα απουσιάσει ο σημαντικός επιθετικός Σεμίχ Σεντούρκ επίσης τιμωρημένος και ο αμυντικό Ουτσάρ.