• Ιουλ 2015
  • 18:00

Tennis Berdych-Mahut(+5,5 games)

Πέμπτη, 02 Ιουλίου 2015 13:28

Αγώνας για τον 2ο γύρο του Γουίμπλεντον ανάμεσα στον Μπέρντιχ και στον Γάλλο Μαού.
Ο 33χρονος Μαού αν και αγωνίζεται με wild card στο κυρίως ταμπλό και βρίσκεται στο Νο66 στην παγκόσμια κατάταξη είν αι από τους πιο επικίνδυνούς πάιχτες εκτός τοπ30 στο γρασίδι.Είναι από τους λίγους τεννίστες που χρησιμοποιούν το service and volley δηλαδή μετά το σερβίς(ειδικά αν είναι καλό) να ανεβαίνουν κατευθείαν στο φιλέ για να κερδίσουν τον πόντο.Ο Γάλλος το 2010 στο Γουίμπλεντον είχε παίξει τον μεγαλύτερο σε διάρκεια αγώνα που έγινε ποτέ απέναντι στον Ίσνερ όπου μετά από 3 μέρες και 11 ώρες συνολικά έχασε από τον Ίσνερ με 3-2 σετ με το σκορ στο τελευταίο σετ να είναι 70-68.Ο Μαού στην καρίερα του έχει φτάσει σε 5 τελικούς όλους σε χόρτο δείγμα των πολύ καλών αποτελεσμάτων που έχει στην επιφάνεια.Έχασε τους δύο πρώτους από τον Ρόντικ(Κουίνς)και τον Σαντόρο(Νιούπορτ) το 2007,ενώ έχει κατακτήσει 2 φορές το τουρνουά του 's-Hertogenbosch(2013,2015) και μία στο Νιούπορτ το 2013 νικώντας στον τελικό τον Χιούιτ.Στον 1ο γύρο ο Μαού κέρδισε με 3-1 τον Σέρβο Κραζίνοβιτς.
Ο Μπέρντιχ δεν βρίσκεται σε καλή κατάσταση το τελευταίο δίμηνο και μετά την ήττα στα προημιτελικά από τον Φέντερερ στην Ρώμη έχασε στον 4ο γύο από τον Τσόνγκα στο Ρολάν Γκαρός.Στο μοναδικό τουρνουά που έδωσε φέτος στο χόρτο έχασε στα προημιτελικά στο Χάλε από τον Κάρλοβιτς μην μπορώντας να αντιμετωπίσει το πολύ ισχυρό σέρβις του Κροάτη.Στην πρεμιέρα του στο Γουίμπλεντον δεν ήταν καλός και νίκησε πολύ δύσκολα τον Σάρντυ με 3-1 με τα 3/4 σετ να κρίνονται στο τάι μπρέικ.
Δεν είναι στα καλύτερα του ο Τσέχος και ο Μαού σήμερα έχει βάσιμες ελπίδες να κάνει την έκπληξη και να πάρει μια μεγάλη νίκη.Ωστόσο,ακόμα και αν δεν τα καταφέρει ΄πιστεύω οτι θα πάρει κάποιο σετ και θα υπερασπιστεί το χάντικαπ +5,5 γκέιμς.

Αγώνας: Berdych-Mahut(+5,5 games)
Άθλημα: Tennis
Κατηγορία: Tennis
Ημερομηνία: Πέμπτη, 02 Ιουλίου 2015 18:00