• 17:00

Tennis Nadal-Djokovic

Κυριακή, 18 Μαϊος 2014 02:39

Σούπερ τελικός στην Ρώμη ανάμεσα στους 2 κορυφαίους τεννίστες.

Πρόκειται για τον 41ο αγώνα ανάμεσα σε Ναδάλ και Τζόκοβιτς.Ο Ισπανός έχει μέχρις στιγμής 22 νίκες και ο Σέρβος 18.Ναδάλ και Τζόκοβιτς έχουν κατακτήσει τους 9 τελευταίους τίτλους στην Ρώμη(Ναδάλ 2005,2006,2007,2009,2010,2012,2013,Τζόκοβιτς 2008,2011),ενώ έχουν βρεθεί αντιμέτωποι στον τελικό 3 φορές με τον Ναδάλ να έχει 2 νίκες έναντι 1 του Τζόκοβιτς.Όσον αφορά ολους τους αγώνες που έχουν δώσει σε χωμάτινες επιφάνειες, ο Ναδάλ προηγείται με 13-3,με τον Τζόκοβιτς να μετράει απο 1 νίκη σε κάθε 1000αρι τουρνουά(2011 Μαδρίτη,Ρώμη,2013 Μόντε Κάρλο.)

Ας δούμε και σε τι κατάσταση βρίσκονται οι 2 τεννίστες.Καταρχάς,ο Ναδάλ συνεχίζει τις μέτριες εμφανίσεις του και έχει φτύσει αίμα για να φτάσει στον τελικό.Νίκησε τους Σιμόν,Γιούζνι και Μάρει με 2-1 σετ ενώ στον ημιτελικό έκανε την καλύτερη εμφάνιση του εδώ και πολύ καιρό και διέλυσε τον Ντιμιτρόφ με 6-2,6-2.

Από την άλλη ο Τζόκοβιτς νίκησε δύσκολα τον Στέπανεκ σε 2 κλειστά σετ με 2-0,ενώ στα υπόλοιπα 3 ματς μέχρι τον τελικό έχασε σετ από τους Κολσράιμπερ,Φερέρ και Ράονιτς.Από τον Ράονιτς αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στον ημιτελικό αφού δεν μπορούσε να βρει λύσεις στα πολύ δυνατά σερβίς του Καναδού.Μην ξεχνάμε ότι είχε μείνει 10 μέρες εκτός δράσης εξαιτίας του προβλήματος στον δεξιό καρπό του χεριού του που που επιδεινώθηκε στο Μόντε Κάρλο.

Οι  περισσότερες εταιρείες δίνουν τον Ναδάλ στο 1,70-1.75 και τον Τζόκοβιτς στο 2,10-2.15.Πρόκειται για την μεγαλύτερη απόδοση που έχει δωθεί στον Ναδάλ σε αγώνα κόντρα στον Τζόκοβιτς σε χωμάτινη επιφάνεια.Αν θυμάμαι καλά η μεγαλύτερη απόδοση ήταν στον τελικό του Μόντε Κάρλο το 2012  όπου ο Ναδάλ έδινε 1.65 και πήρε την εύκολη νίκη με 6-3,6-1.

Πάμε στους λόγους που η ζυγαριά γέρνει προς τον Ισπανό...

1)Τα γήπεδα στο Φόρο Ιτάλικο είναι ίσως τα πιο αργά μαζί με αυτά του Παρισιού κάτι που ευνοεί το παιχνίδι του Ναδάλ

2)Οι 3 νίκες του Τζόκοβιτς απέναντι στον Ναδάλ έχουν πραγματοποιηθεί κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες.Και τις 3 φορές είχαμε βροχή την ημέρα του αγώνα κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα το court να είναι πιο γρήγορο και ο Τζόκοβιτς να έχει πλεονέκτημα

3)Και πιο σημαντικό η απόδοση του Ναδάλ είναι εξωπραγματική και θα δικαιολογούνταν μόνο αν ο Ναδάλ έκανε μέτριες εμαφανίσεις και ο Τζόκοβιτς πέταγε.Αντιθέτως και οι 2 βρίσκονται σε μέτρια κατάσταση για τα δικά τους δεδομένα.Πιστεύω ότι μια fair απόδοση του Ναδαλ θα ήταν στο 1.50 περίπου.

Επειδή σε περίπτωση βροχής οι πιθανότητες νίκης του Τζόκοβιτς αυξάνονται μπήκα στον κόπο να δω τον καιρό της Ρώμης για αύριο και απ'ότι βλέπω θα έχουμε μια ηλιόλουστη μέρα χωρίς σημάδια βροχής.

Δύσκολα θα ξαναβρούμε τον Ναδάλ σε τέτοια απόδοση και δεν έχω σκοπό να αφήσω την ευκαιρία να πάει χαμένη.

Αγώνας: Nadal-Djokovic
Άθλημα: Tennis
Κατηγορία: Tennis
Ημερομηνία: Κυριακή, 18 Μαϊος 2014 17:00