• Ιουλ 2014
  • 22:30

Tennis Stakhovsky-Karlovic

Τετάρτη, 09 Ιουλίου 2014 17:30

Πάμε μια βόλτα στο τουρνουά που διεξάγεται στο Νιούπορτ(ΗΠΑ) στο τελευταίο τουρνουά που διεξάγεται για φέτος στο γρασίδι.
Όπως σε όλα τα τουρνουά που διεξάγονται αμέσως μετά τα γκραντ σλαμ δύσκολα θα δούμε τεννίστες της πρώτης 10άδας να συμμετέχουν.Στο τουρνουά του Νιουπορτ τα πιο μεγάλα ονόματα είναι οι ίσνερ,Χιούιτ,Κάρλοβιτς και Μαούτ.
Στην σημερινή μέρα το ματς που ξεχωρίζει είναι η κόντρα του Κροάτη γίγαντα Κάρλοβιτς με τον Ουκρανό Στακχόφσκι.
Ο Στακχόφσκι που παίζει στην αγαπημένη του επιφάνεια έφτασε μέχρι τον 3ο γύρο στο Γουίμπλεντον νικώντας τους Μπερλόκ και Γκουλμπίς χωρίς να χάσει κάποιο σετ.Στον 3ο έχασε από τον Γάλλο Σάρντυ με 3-1,πετώντας λευκή πετσέτα στα 2 τελευταία σετ αφού τα έχασε με 2-6 και 0-6.Στα προηγούμενα τουρνουά σε χόρτο έκανε μερικές νίκες στους πρώτους γύρους αλλάσε κανένα από αυτά δεν κατάφερε να κάνει την υπέρβαση και να προχωρήσει.
Από την άλλη ο Κάρλοβιτς(Νο 31 στην παγκόσμια κατάταξη) μπορεί να μην έχει το κατάλληλο footwork για το χόρτο αλλά με το φονικό του σερβίς είναι πάντα επικίνδυνος.Πριν αρχίσουν τα τουρνουά στο γρασίδι τα πήγαινε αρκετά καλά ακόμα και στο χώμα.Μάλιστα στο Παρίσι έφτασε στον 3ο γύρο νικώντας τον Ντίμιτροφ με 3-0 σετ.Έπίσης,στο 250αρι τουρνουά που έγινε στο Ντίσελντοφ έφτασε στον τελικό αλλά έχασε από τον Κολσράιμπερ με 2-0.Όμως,στα τουρνουά σε γρασίδι έχει 3/4 ήττες με μοναδική νίκη επί του Γιούζνι που τον τελευταίο καιρό είναι τραγικός.Και στις 3 ήττες από Λου,Σάρντυ και Ντάνσεβιτς δεν κατάφερε να πάρει σετ.
Στα προηγούμενα 4 ματς το σκορ είναι 2-2,αλλά όλα τα παιχνίδια έγιναν σε σκληρή επιφάνειa κάτι που έδινε στον Κάρλοβιτς ένα μικρό προβάδισμα.
Το 2,10 στην bet8 μου φαινεται αρκετάκαλό σε ενα ματς που είναι 50-50 με μικρό φαβορί για μένα τον Ουκρανό.

Αγώνας: Stakhovsky-Karlovic
Άθλημα: Tennis
Κατηγορία: Tennis
Ημερομηνία: Τετάρτη, 09 Ιουλίου 2014 22:30