• 19:30

Germany RB Leipzig - Hertha BSC

Τετάρτη, 27 Μαϊος 2020 14:55

Για την 28η αγωνιστική του Γερμανικού πρωταθλήματος η Λειψία υποδέχεται την Χέρτα Βερολίνου.

Επιστροφή στις νίκες για την Λειψία, μετά την εντός έδρας γκέλα με την Φράιμπουργκ, με εμφατικό τρόπο μάλιστα. Την Κυριακή το μεσημέρι συνέτριψε την Μάιντς με 5-0 έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Τίμο Βέρνερ, ο οποίος σκόραρε 3 φορές. Μπήκε δυνατά από την αρχή του ματς και είχε καταφέρει μέχρι το 36΄να έχει φτάσει τον δείκτη του σκορ στο 3-0, στην επανάληψη χωρίς να φορτσάρει πέτυχε 2 ακόμα τέρματα για να διαμορφώσει το τελικό 5-0. Με αυτή την νίκη έφτασε τους 54 βαθμούς, ανεβάζοντας το αήττητο σερί της για 6ο ματς πρωταθλήματος, και βρίσκεται στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Ήταν στο πρώτο μέρος ντέρμπι αλλά στην επανάληψη η Χέρτα διέλυσε την Ουνιόν με 4-0 και έδειξε πως μπήκε δυνατά στην επανέναρξη του πρωταθλήματος με τον Μπρούνο Λαμπατία στον πάγκο της. Άνοιξε το σκορ το 51΄, στο αμέσως επόμενο λεπτό διπλασίασε τα τέρματα της και στην συνέχεια όλα έγιναν εύκολα καθώς βρήκε ανοιχτούς χώρους που της έδωσαν την ευκαιρία να πετύχει άλλα δύο τέρματα. Δεύτερη συνεχόμενη νίκη της που την ανέβασαν στην 11η θέση με 34 βαθμούς και πλέον είναι πιο κοντά στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας σε σχέση με την τελευταία τριάδα και εξαφάνισε μάλλον οριστικά το άγχος της παραμονής.

Η Λειψία θέλει την νίκη που θα την εδραιώσει στην πρώτη τριάδα της βαθμολογίας με αντίπαλο την Χέρτα που δείχνει αναγεννημένη μετά την αλλαγή στον πάγκο της. Αναμέτρηση για πολλά τέρματα, οι γηπεδούχοι σκοράρουν εντός με ευκολία αλλά σπάνια κρατάει το μηδέν την ίδια ώρα που η Χέρτα αρέσκεται στα εκτός έδρας ματς και είναι αρκετά ανταγωνιστική.

Πρόταση : Λειψία – Χέρτα  Over 3,5 γκολ με απόδοση 2.10 της Betshop

Αγώνας: RB Leipzig - Hertha BSC
Κατηγορία: Germany Bundesliga
Ημερομηνία: Τετάρτη, 27 Μαϊος 2020 19:30
Σημείο: Over 3.5