Fotbal și evoluție

Avrolimos

Membru bine-cunoscute
2 Oct 2009
5,429
5,091
113
Atena
Se poate spune că regele sportului și-a făcut apariția oficială, într-un stadiu incipient, în 1863, odată cu data nașterii Asociației de Fotbal din Anglia.

Înainte de acest eveniment, însă, există dovezi istorice care mărturisesc existența, într-un fel, a sportului în antichitate. China antică, Grecia și Roma erau câteva dintre țările-orașe în care existau jocuri cu zeița rotundă.

Regulile au fost schimbate, adăugate, eliminate în vederea îmbunătățirii fotbalului. Fiziologii muncii, gimnastele, nutriționiștii, psihologii, medicii sportivii au devenit indispensabili în aproape fiecare colecție care vrea să fie vedetă. Antrenorii au devenit manageri, antrenamentele și mai grele, mai complicate. Viteză, explozie, tehnică, de unde să începem și să terminăm.

Ca să nu mai vorbim că totul a evoluat astfel, a evoluat și tactica. Printre acestea au apărut noi poziții pe teren, o mulțime de jucători și posibilități au apărut de fiecare dată când în prim plan apărea ceva diferit de obișnuit.

Ceva de genul acesta în ochii mei a fost Barcelona cu filosofia fotbalului total, inspirată de curajul lui Ayand și de echipa națională a Olandei. Pentru unii poate părea plictisitor, pentru alții atrăgător.

Modul în care această echipă a reușit să ajungă în vârful Europei și nu o singură dată este unic. Supremație universală între liniile câmpului fără nicio marjă de îndoială.
A făcut munca grea, a atacat, a creat, a oferit spectacol și a luat titluri. Ea a făcut de toate, chiar a jucat apărare începând de la atacatori.

Nu disprețuiesc abordările diferite, dimpotrivă le admir în egală măsură. Cu toate acestea, reușita catalanilor este constant în vârf.


Astept parerile voastre.
 
Răspuns: Fotbal și evoluție

Bună seara. Frumos subiect, prietene. Barcelona este cu adevărat unică și așa va rămâne mulți ani. Părerea mea este următoarea. Avem o echipă în care jucătorii sunt baladari, se combină perfect, sunt legați la ochi cu un mijlocaș care cu greu se va retrage. sarpele din gaura si invers.
Jucătorii săi joacă mingea rapid, liniile sunt apropiate, sunt într-o condiție fizică excelentă și predomină spiritul de echipă.Când mingea este pierdută în zona centrală, observăm că 6-7 jucători ALERGĂ ÎN ACEIAȘI PENTRU JUCĂTORII ADVERSE. TIMPUL ȘI ÎNCERCAREA SĂ PREIA POSESIA ÎNAPOI.8 De 10 ori reușesc, sau cel puțin trimite mingea lateral și oprește încercarea de contraatac.
Balladores, condiție fizică, combinații excelente, spirit de echipă, viteză și jucători care pot răspunde imediat la toate rolurile.
Singurul lucru care ne mai rămâne nouă, pariorilor, este câte goluri vor câștiga jocul și ce over-uri să joace.
Aceste elemente sunt ceea ce văd majoritatea oamenilor și suntem cu toții de acord. Ceea ce trecem cu toții cu vederea și cred că este cel mai important lucru, în opinia mea, de pe vremea lui Rijkaard, când se construia această echipă, este accentul pe care l-a acordat această echipă. piesa apărării.A marca 3 goluri nu înseamnă nimic dacă în schimb primești 4 sau 5 goluri, de exemplu în anii anteriori echipa Werder din Germania.
Barcelona nu a primit si nu primeste niciun gol.Zero spate este alfa si omega.Mai intai si restul vor urma.In nationala noastra, Rehagel si Santos, cu materialul pe care l-au avut bun sau mediu, au condus echipa sus nu ma voi intoarce.Acum o sa-mi spuneti unde este nationala noastra, la o mica diferenta.Indiferent de adversar, cautam jumatate de gol si asta venea de cele mai multe ori, chiar si la 94, în timp ce Barcelona în mijlocul jocului caută al 4-lea sau al 5-lea gol.
Barcelona a avut și are la dispoziție 11 JUCĂTORI DEFENSIV.Literalmente.Centrul și atacanții sunt și ei DEFENSIV.Nu să marcheze cu ochii sau pur și simplu să apese.
Mi-a rămas simbolic, menționez o finală Supercupă cu Porto.Porto a lovit mingea, nu glumă, cine era în fața lor era în măsură să-i învingă în cele mai bune 5 6 echipe din Europa în acel an.În 80. , Barcelona 1-0 .Nici o intenție în meci nici măcar, stres din partea lui Porto nu deosebit și a încercat să ajungă la egalare pe cale amicală fără să piardă nimic deosebit în afară de prestigiu.
Mijlocașii încercau rapid să împingă mingea înainte și el venea să abordeze mingea din centru, cine crezi? Vila. Și a oprit tentativa de atac, și vorbim de un tackle pe care până și Puyol ar fi gelos la momentul potrivit și a fost doar o coincidență că nu a fost așa ceva.
Asta e tot din partea mea... succes: semn:
 
  • Aprecieri
reacţii: Avrolimos

Predictii

  • 17:00
    COSMOTE SPORT 1 HD
    • PAS Lamia - PAOK
  • 19:30
    Novasports Prime
    • Aris - Olympiacos
  • 20:00
    Novasports 2HD
    • Monaco - Lille
  • 20:00
    Novasports 3HD
    • Lorient - Paris Saint Germain
  • 20:30
    COSMOTE SPORT 1 HD
    • AEK - Panathinaikos
  • 21:30
    Novasports Extra 2
    • Club Brugge - Genk
  • 21:30
    Știri Novasports
    • Anderlecht - Cercul Brugge
  • 21:45
    Novasports Extra 1
    • Lupii - Bournemouth
  • 22:00
    Novasports 1HD
    • Ajax - Excelsior
  • 22:00
    Novasports 2HD
    • Atalanta - Fiorentina
  • 22:00
    Novasports 3HD
    • Marsilia - Nis
  • 22:00
    Novasports 5HD
    • Manchester City - Sheffield United
  • 22:00
    Start Novasports
    • Crystal Palace - Newcastle
  • 22:00
    Novasports Premier League
    • Everton - Liverpool
  • Mâine 25-04-2024
  • 03:30
    COSMOTE SPORT 8 HD
    • Independiente del Valle - Palmeiras
  • 16:00
    Steaua Greciei Centrale
    • Esperos Lamias - AE Psychikos
  • 20:00
    Novasports 6HD
    • Monaco - Fenerbahce
  • 22:00
    Novasports 4HD
    • Barcelona - Olympiacos
  • Mâine 25-04-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 02:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • Boston Celtics - Miami Heat
  • 03:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • NBA 2023-24
  • 04:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 12:00
    Novasports 6HD
    • WTA 1000 Mutua Madrid Open - optimile de finală
  • 12:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
  • 15:30
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
  • 19:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
Chat general
Ajutor utilizatori
  • Nimeni nu vorbește chiar acum.
  • Ertzan Forum Bot:
    Utilizatorul Ertzan a început un nou subiect numit „FINALA Cupei IFC#15 (20-21/4/2024)" în Concursul IFC.
  • Ertzan Ertzan:
    În ochii mei cu cei unsprezece pe care i-a trimis Fener și este cel pe care l-am scris mai sus, Fener câștigă în mod normal cu 2-0 cel puțin pentru că mingea este o curvă, așa cum a spus și Osim că tot ceea ce vedem poate merge prost (vezi cel de ieri)
  • Ertzan Ertzan:
    Atjun a arătat încă o dată cât de mare este fan Fenerbahce și meciul va fi difuzat gratuit pe TV8 : smk1:
  • Ertzan Ertzan:
    odată cu intrarea lui Zaits, Fener joacă în prezent cu 10 jucători
  • PANATHA PANATHA:
    Eu zic că se va ajunge la penalty-uri
  • Ertzan Ertzan:
    Mi-aș dori
  • Ertzan Ertzan:
    Dzikou ține apărarea
  • Ertzan Ertzan:
    în acest moment Fener joacă cu 10 jucători
  • Ertzan Ertzan:
    Krunic chiar intră
  • Ertzan Ertzan:
    dacă Olympiacos poate și își înscrie cu adevărat magia, dacă pierde își merită soarta
  • Ertzan Ertzan:
    Acum antrenorul lui Fener i-a "dracu" dar iti spune ca nu vine Olympiacos ca sa ii pun eu
  • Ertzan Ertzan:
    dupa cum i-am scris unui prieten in afara de Batshuayi, nu as schimba pe nimeni si chiar daca ar trebui sa le amputeze picioarele, poate in locul lui Bekao daca s-ar fi accidentat l-as pune pe Bonucci la penalty.
  • Ertzan Ertzan:
    Krunic, Zaijc, Under, Caglar că inutil acolo este pus incompetentului
  • Rezistent la apă Forum Bot:
    Utilizatorul Rezistent la apă a început un nou subiect numit „exista un portofel anonim?" în Portofele electronice.
  • S Forum Bot:
    Utilizatorul SSK a început un nou subiect numit „Pariu dublu" în Fotbal Predictii.
  • PANATHA PANATHA:
    Ce liga nebună e asta...
  • K Forum Bot:
    Utilizatorul kandalf a început un nou subiect numit „Managementul contului" în Pachete de conversații.
  • Ertzan Ertzan:
    Copiii noștri i-au învins pe italieni, mai ales cu 3-0, chiar și Cristiano Ronaldo ar fi gelos
  • Ertzan Ertzan:
    PRIMA ECHIPĂ GRECĂ CÂȘTIGĂ UN TITLU EUROPEAN LA FOTBAL, TINERII OLIMPIILOR : smk1:
  • PANATHA PANATHA:
    Primul trofeu european pentru Grecia și echipa Panathinaikos U19 din Olanda în 1980 ... apoi Barcelona și Ajax au fost eliminate !!!!
  • Ertzan Ertzan:
    Tavernicul a spus că dacă nu mergi în Final Four, nu va fi în echipă anul viitor. Bine, știm cât de nebun este, sper că ai aflat și tu. Pierzi meciul, jucătorii sunt îngrijorați, îi arunci și tu mingea „e vina ta” și încarci mai multă presiune
  • Ertzan Ertzan:
    PANATHA a spus:
    Primul trofeu european pentru Grecia și echipa Panathinaikos U19 din Olanda în 1980 ... apoi Barcelona și Ajax au fost eliminate !!!!
    În cupa Milko? : paidi:
  • PANATHA PANATHA:
    Probabil nu ai prins bine.. a spus-o pentru a-si arata increderea in echipa si cat de sigur este ca va trece de Maccabi....
  • PANATHA PANATHA:
    Ioannidis marcând azi împotriva AEK @3.80...excelent!!
  • Ertzan Ertzan:
    Are bunuri bune pentru betbuilder, dar nu mă ating
    Ertzan Ertzan: Are bunuri bune pentru betbuilder, dar nu mă ating