Tribute No 4 - Emir Kusturica

Zorian

IFC # 5 Cupa câștigătoare 2013-14
Membru al echipei
11 Oct 2005
29,379
19,023
113
49
Pe o insulă a oceanului, pe un vârf pustiu
Îți mai aduci aminte de Dolly Bell? (1981)
(titlu original: Sjecas li se Dolly Bell)

Grad: 8 / 10

Din cel mai de succes debut regizoral! Iugoslavul Emir Kusturica îi oferă lui 1981 un film care a arătat imediat ce capodopere ne-ar fi dăruit. Kusturica este unul dintre puținii regizori care ne dă realist realitatea. Pentru că viața de zi cu zi pe care o descrie în filmele sale este atât de aproape de noi, cred că este mult mai ușor pentru grecii noștri să se închine filmele sale.
.... urmați capodoperele : ochi:

Ultima editare:

Avrolimos

Membru bine-cunoscute
2 Oct 2009
5,387
4,993
113
Atena
Re: Tribute No 4 - Emir Kusturica

Pentru că viața de zi cu zi pe care o descrie în filmele sale este atât de aproape de noi, cred că este mult mai ușor pentru grecii noștri să se închine filmele sale.
Cu voi, poate în zilele noastre, suntem încă mai fezabili să ne apropiem de viața de zi cu zi pe care o descriem.
  • ca
reacţii: Zorian

Zorian

Membru al echipei
11 Oct 2005
29,379
19,023
113
49

Când tatăl a fost plecat pentru afaceri (1985)
(titlu original: Otac na sluzbenom putu)

Grad: 7 / 10

A doua invitație a lui Koutsouritsa pentru a ne întâlni cu patria noastră și locuitorii săi. Și suntem foarte apropiați de acești oameni și de aceste situații. Mai ales ruralul vechi grecesc.
De asemenea, începe să arate ce face iugoslavul cu muzica din filmele sale.

<Width Iframe = "420" height = "315" src = "http://www.youtube.com/embed/s6xXEYEn2dc?rel=0" frameborder = "0" allowfullscreen> </ iframe>

Zorian

Membru al echipei
11 Oct 2005
29,379
19,023
113
49

Arizona vis (1993)

Grad: 6 / 10

După "Ora țiganilor", Kusturica decide să părăsească pământul stâncos și să se mute în cealaltă parte a Atlanticului. Deși el purta cu el țicnit și poezia, deși el a stabilit scena în mediul rural american, a venit ce a vrut mai degrabă Hollywood-ul a fost pentru el complet din adâncimea lui. De aceea sa întors imediat în Iugoslavia.
Merită să vedeți ... (este în mijlocul "În Death Car" de Iggy Pop) : ochi:

Ultima editare:
  • ca
reacţii: biancoseleste

Zorian

Membru al echipei
11 Oct 2005
29,379
19,023
113
49

Pisica neagra, pisica alba (1998)
(titlu original: Crna macka, beli macor)

Grad: 7 / 10

10 ani după Underground o Kusturica dirijează "Pisica Neagră, Pisica Albă" (cred că așa în greacă, mack pisica și macor pisica). Deși scenariul nu este ceva deosebit, atunci când Iugoslavul îl conduce pe patrioții săi într-adevăr soldați. Probabil ceva de genul asta se întâmplă când merg în satul meu, cu toții simt că curge în sângele meu.
Dacă scenariul a fost puțin mai bun, cred că filmul ar fi mult mai mare. Cu toate acestea, merită să vedeți dacă nu ați văzut-o.

Ultima editare:
  • ca
reacţii: Avrolimos

Avrolimos

Membru bine-cunoscute
2 Oct 2009
5,387
4,993
113
Atena

Multumesc 1998, titlul este exact ceea ce ai spus. Filmul 1 al celui despre care vorbeam, aș spune cu reflecție și titlul de "curcan sărat", cum să-l usuzi pe tipul rău.
  • ca
reacţii: Zorian

Zorian

Membru al echipei
11 Oct 2005
29,379
19,023
113
49
Răspuns: Tribute No 4 - Emir Kusturica

Viața este un miracol (2004)
(titlu original: Zivot je cudo)

Grad: 9 / 10

Șase ani după "Pisica neagră, pisica albă" Kusturica conduce din nou compatrioții în peisaje familiare. De data aceasta acțiunea este transferată la munții Vassia, la granița cu Serbia. Încă o dată, regizorul ne arată că el consideră țara sa, fosta Iugoslavie, ca o singură țară și arată cât de mult a afectat împărțirea acesteia în state individuale. El joacă cu Uniunea Bosnia-Serbia, chiar și printr-o linie de cale ferată și cu un scenariu mai legat decât filmul său anterior, cred că se apropie de niveluri foarte ridicate.
Așa cum am rescrie, partidele de regie mea Kusturica este extrem de intim și, desigur, astfel de filme se potrivesc foarte stilul meu despre el și acest lucru durează destul de mare, complet subiectivă.

Zorian

Membru al echipei
11 Oct 2005
29,379
19,023
113
49

Promite-mi acest lucru (2007)
(titlu original: Zavet)

Grad: 4 / 10

După ani de 3, Kusturica conduce din nou patria sa. Filmul este filmat în Serbia. Dar aici omul a renunțat cu adevărat. Orbul nu spune nimic. Filmul merită numai:
(a) pentru muzica ei
b) Pentru umor suficient
c) un naș foarte bun - minorul este important, este foarte tânăr (numele ei este Marija Petronijevic)
d) și pentru ALEX, scene de la Taxikis pe care le are : ochi:

Există, de asemenea, un om - un tun, care la început la lăsat un cutie de circ și zboară de-a lungul filmului de aici și acolo. La final, el aterizează la o nuntă și cere rezultatele în campionatul italian. Va fi, pariind plin : twis:

Remorcă este groaznic, dar nu am mai găsit nimic : emb:

Zorian

Membru al echipei
11 Oct 2005
29,379
19,023
113
49

Maradona de Kusturica (2008)

Închid tributul marelui regizor iugoslav (până când își întoarce următorul film) cu documentarul care a fost lansat înainte de 5 pentru marele jucator mondial Diego Armando Maradona. Nu am marcat pentru că este un documentar și nu un film, dar cred că toți fani ai fotbalului, și chiar prietenii lui Diego, trebuie să o vadă.

Zorian

Membru al echipei
11 Oct 2005
29,379
19,023
113
49

Pe drumul laptelui (2016)

Un amestec de film din toate (aproape) filmele anterioare Kusturica. Un pic de Underground, un pic de Arizona Dream, un pic din țigani, un pic de pisici. Toate în toate, și un film iese că .....
Practic, acum că pot, cred că Kusturica se oprește. Vroia să facă un film pentru Maradona, a făcut-o! El a vrut să facă un film pentru a se juca cu Belluci, a făcut-o! Așa mi sa părut.
Oricum.
Grad: 5 / 10

Predictii

• Nu există emisiuni de fotbal astăzi
    • Nu există astăzi emisiuni de baschet
    • Nu există emisii sportive din alte sporturi astăzi
Chat general
Ajutor utilizatori
  • Nimeni nu vorbește chiar acum.
    S Forum Bot: Siomos1 a lansat o nouă temă numită „Premiul Misterului în fiecare miercuri la ...